Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

cessy
23. nov 2009

no ani ja v podstate neviem aku to ma mat konzistenciu 😕

junovka
23. nov 2009

cessy, a ja zase rozmyslala, ze ju zmensim 😀 😀 😀 .Vsak, prave.Ze z toho nevies, kolko coho tam dat, ake mnozstvo, kedze to ma byt "velka" chalupka.Sakra!! 😝 😖 No, snad Vinka poradi, nie?? 😉

cessy
23. nov 2009

ja ju chcem polozit v obyvacke na komodu a tam si predstavujem taku vacsiu 😉

vinka, kde si??? 😕

knobloska
23. nov 2009

Junovka nenechala, to tolik ztuhne? Jinak si nedovedu představit, jak to válim, spíš bych mohla péct kopečky nebo hroudičky 😀 . Teď to vypadá jako hustější krupicová kaše. Takový upatlaný to je 😒 😀

cessy
23. nov 2009

knobloska a tohto sa aj ja obavam 😨

junovka
23. nov 2009

knobloska, ja som sice tiez este zatial medovniky nikdy nepiekla , ale uz asi 1-2 tzydne dozadu sa snazim nabrat ake -take vedomosti o peceni a celkovo o priprave a zdobeni .....zatial co som citala, tak zmes na medovniky by mala aspon minimalne 2 hodiny, najlpesie celu noc, postat v chladnicke, aby ten med v ceste stuhol a dalo sa robit z nich medovnicky.Zatial len teoreticky moje skusenosti...pratkticky zacnem az o tyzden 🙂 😉

vinka
23. nov 2009

Tu som baby.No ja mám upečený prvý stromček.Idem ho zdobiť.baby cesto má bať také na valkanie.Ak je riedke tak len po troške prisipoveť múku a pracovať s cestom.Má byť také na valkanie.Normálne podsypovať si múkou aj na vrch si pridávať múku aby sa nelepilo.Mám super recept na chalúpky.Dostala som ho od kamarátky.Ale on nieje vhodný na perníky lebo stvrdne.A to je dobre lebo sa bude super pracovať s chalupkou. 😉

cessy
23. nov 2009

vinka tak nam ho daj, prosim, prosim 😕 😅 😵 .

cessy
23. nov 2009

vinka nedas?? 😕 ☹ ☹ ☹

junovka
23. nov 2009

ak by sa dalo, tak by som tiez Vinka poprosila ten receptik na chalupku 😅 ...pliiiis 😉

junovka
23. nov 2009

vidim, ze ste sa tu bavili, ze co asi budete piect na Vianoce este.Ja som tiez dnes rozmyslala, pozerala som do kadejakych receptikov, informovala som sa u Timeiky a muzicka, ze co asi by chceli 🙂 . U nas kazde Vianoce musia byt Rafaelo gulky...chcely by som upiect ajorechove plnene kosicky, potom nasla som nejaky receptik z pernikoveho cesta, ktory sa potom poleje cokoladou a na vrch sa dava kus vlass.orecha...a este by som chcela upiect nejaku tortu..... 🙂 a co ty Cessy, co planujes este upiect? 😉

cessy
23. nov 2009

junovka aj ja chcem od vinky recept na chalupku ☹

no ja som nad tym este nerozmyslala, ale urcite budem robit plnene medovnicky(orechami). robila som ich aj minuli rok a vsetkym velmi chutili. no a dalej neviem.....porozmyslam 🙂

cessy
23. nov 2009

junovka a aku torticku???? 😕

junovka
23. nov 2009

este presne neviem...bud SKLADANU, ktora ma 3 farby korpusov, alebo nejaku kavovu s orechami??,uz ani presne neviem 😅 , lebo dnes som na o len pozerala a nazov som si nezapamatala.
Vsimla som si si Cessy, ze ty o 106 vypekas tie s MMF potahom, ze?Sem-tam si precitam temu Marcipanaove torty 😉 ...

junovka
23. nov 2009

ozaj, baby ak mate nejaky super recept na Puncove rezy, tak sem s nim. 🙂

cessy
23. nov 2009

junovka fiha hod link kde najde tu tortu....
ano, ano obcas vypekam, ale to ked je prilezitost 🙂

ak by si chcela mam recept na puncovu tortu velmi dobru, nie rez 😵

junovka
23. nov 2009

ktoru tortu mas na mysli??,Lebo tie co som tu napisla tak to mam z nejakych starsich casakoch.Inak, kludne mozes hodit mi do IP aj tu puncovu tortu 😉

junovka
23. nov 2009

cessy, tu je link na tu Skladanu tortu: http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/10/skladana-o...
v mojom recepte je uvedena hruba muka. 😉

cessy
24. nov 2009

myslela som tu skladanu o ktorej si pisala. dakujem za link uz som to aj pozerala, vyzera to dobre. hned by som si kusok dala 😅

cessy
24. nov 2009

uz som ti poslala aj tu puncovu 😉 , len nezlakni sa ide tam vela vody,ale potom je vyborna 😵

vinka
24. nov 2009

Baby napíšem vám len som včera tu nebola zdobila som stromček perníkový. 😉 Dajte si pozor ako si to uložíte na plech.Lebo presne tak sa vám upečie.Tak rovno ukladať.Už majte vopred vyrezané všetko aj všetke otvori.To cesto sa len podvýši trošku ale sa vôbec neroztečie ani sa nepokrivý.Je ale iba na chalúpky a také veci.Lebo stvrdne. 😉

50g medu
250 g krupi.cukru
150 g rastlin. tuku
625 g hladkej muky
1 a pol lyžič. perník.korenia
nastrúhanú citronovú kôru(nemusí byť)
25 g kakaa
1 vajce
1 lyžička sody bikarbony
2-3 lyžice rumu(nemusí byť)

Postup:Med,cukor a tuk dáme do hrnca necháme na miernom ohni alebo nad parou kým sa cukor nerozpustí.Potom necháme vychladnúť.Múku,perníko.korenie a jedlú sodu premiešame v mise a pridáme tam vajce rum a medovú zmes z hrnca.Vymiešame a dáme do mikrotén.sáčku na jeden den do chladničky.Na druhý den vyvalkáme na pomúčenej doske a vykrajujeme podla šablony.Zo zbytku cesta vykrajujeme dvere komín,zvieratka a podobne.očieme pri 180 stupnoch a asi 20 min. na papieri na pečenie.A po upečení vychladené pláty lepíme a zdobíme.

cessy
24. nov 2009

vinka dakujem, uz aj prepisujem do pisanky 😉

knobloska
24. nov 2009

Děvčátka měla bych otázku, jak hodně mám těsto vyválet, jak má být tlusté.
Děkuji

murcos
24. nov 2009

dievcata, otazka este ku medovnikom a ich zdobeniu.
tak som urobila tu hmotu na zdobenie (u nas neni solamyl, tak som zobrala maizenu, ale to je asi to iste
no hmota nebola uplne husa, lebo to co deti pozdobili sa roztieklo.
mala by som pridat maizeny alebo cukru?
dik za rady

junovka
24. nov 2009

Vinka, vdaka za receptik.Este mam k nemu taky mensi dotaz...to mnozstvo cesta vystaci asi na aku velku chalupku??? 😕

vinka
24. nov 2009

cesto má bysť tak asi 5mm vysoké.
Murcos neviem prečo robíš hmotu na zdobenie zo solamilu.Ja ju robím jedno bielko a 14g práš.cukru 2 krát preosiatý.pár kv.citronu a šlahať nad parou.Najprv bielko samé a potom pridám cukor.

vinka
24. nov 2009

No ja som z neho robila takú otváraciu kazetu vianocného stromčeka a ešte aj perníky do neho.Tak si myslím,že hej. 😉 Ak by bolo cesto moc sypké tak pridať vajce ale aj vodu len pomaly,že to nepreženieš.Ak by bolo riedké tak múku. 😉

junovka
24. nov 2009

a este jeden dotaz Vinka 😅 ...cim sa lepi strieska a steny , aby drzali pokope??? 😕 Myslis, zeby stacilo len bielkom???

vinka
24. nov 2009

No tým čo zdobíš.Ale na začiatok si kludne pripichuj aj špendličky alebo špáratka.Ale mne išlo lepšie špendličkami.Potom ked to vyschne tak ich môžeš vytiahnúť. 😉 A tou polevou čo sa zdobí sa aj lepí. 🙂

junovka
24. nov 2009

diiik za napad s tymi spendlickami 😎 😎 😉 Nemas nahodou fotku tvojej chalupky?? 🙂 Nemozes sem hodit aj ten stromcek , ktory si urobila? 😵