Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

zuziq
27. nov 2012

@gumkacik recept je o dva prispevky vyssie ako foto 😉

gumkacik
27. nov 2012

naše dnešné medovníky.

gumkacik
27. nov 2012

@zuziq vsimla som si aj som robila medovnicky podl neho.dakujem dufam ze nestvrdnu

katka.m
28. nov 2012

@zuzulienka17 Kúp radšej farbu, lebo tie Oetker sú drahé a nie je to ono.

katka.m
28. nov 2012

A ešte mi povedzte, ak medovníky upečiem teraz, nepokazia sa do Vianoc? Ja sa každý rok bojím, aby deťom nebolo zle, aj keď im nič nie je 🙂 Predsa len, sú v tom vajcia...

benjik
28. nov 2012

@katka.m perníčky mají trvanlivost několik měsíců

ukana
28. nov 2012

@katka.m nič sa im do Vianoc nestane, je to suché pečivo, vydrží dlho, i ked su tam vajcia, je to upečené, nič sa nemusíš bát... 🙂 neviem o nikom, komu by bolo zle po zjedení medovnikov, iba ak sa ich prejedol 😅 😵 😵 😵 😵

zuzi0911
28. nov 2012

@katka.m ja som ich upiekla vcera. zevraj by mali byt na vianoce ok a ze sa im nic nestane. tak uvidim.

ukana
28. nov 2012

moj recept, bez váženia medu 😉
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=20698&use...

katka5584
3. dec 2012

ahojte baby ,ja sa chcem opytať či nemate niektora recept na makke perniky.lebo čitala som aj tu ale ani jeden ma nezaujal ,lebo každa piše že potom ich da do krabice da tam jablkovu či pomarančovu šupu...ja chcem aby som ich mohla dat do umelej dozy a aby boli stale makke aj ked ich vyberiem o tyžden 🙂

katka5584
3. dec 2012

ahojte baby ,ja sa chcem opytať či nemate niektora recept na makke perniky.lebo čitala som aj tu ale ani jeden ma nezaujal ,lebo každa piše že potom ich da do krabice da tam jablkovu či pomarančovu šupu...ja chcem aby som ich mohla dat do umelej dozy a aby boli stale makke aj ked ich vyberiem o tyžden 🙂

ewellina
3. dec 2012

@katka5584 700 g hl.múky T 650, 280 g prášk. cukru, 6 PL teplého medu, 100 g palmarínu, prášok do pečiva na medovníky (alebo 2 ČL sódy bic. plus tri ČL škorice) , 3 vajcia.
Cesto robím tak, že si med zohrejem v mikrovlnke, do neho dám roztopiť palmarín a potom zmiešam s ostatnými prísadami. Cesto treba nechať 1 hod. stáť.
Medovníčky sa dajú hneď jesť a zostanú mäkké aj do Vianoc. Ja by som ich však asi nedávala do umelej dózy. Radšej do krabice, alebo do plechovej škatule. Alebo ak do umelej dózy, tak až na druhý deň.

katka5584
4. dec 2012

@ewellina velmi pekne dakujem vyskušam ich cez viken dufam ze sa poddaria 🙂

ewellina
4. dec 2012

@katka5584 Potom daj vedieť. Pečiem ich približne osem minút pri 180 stupňoch, ale každá trúba inak pečie. Treba si to odsledovať.

katka5584
4. dec 2012

@ewellina ked ich budeme v sobotu robiť napišem ako nam to ide lebo minuly rok som skušala a boli tvrde ako kamen skoro ma porazilo ani jablko nepomohlo tak držim palce aby mi to vyšlo 😅

miska_zv
4. dec 2012

@katka5584 A ja ti dám ešte moj recept,ktorý všeeeeeeeeeeeetci chvália,su makke fakt hneď a aj do Vianoc,a s maslom maju lepšiu chut ako s Herou:
500g hl.múky,190g práškového cukru,125g medu,125g masla, 3vajcia, 1ČL sódy, 1PL škorice, 5 roztlčených klinčekov,všetko zmiešať,nechať odležať cez noc a piecť na 180 stupnoch 5-7 minut,ešte horuce potrieť vajcom 🙂

katka5584
4. dec 2012

@miska_zv dobre vyskušam aj ten ale len s polovičnej davky 🙂 len tie klinčeky mi tam nesedia nebolo by lepšie pridat pernikove korenie 😉 😉

miska_zv
4. dec 2012

@katka5584 Neviem,ja som zatiaľ neskušala zmeniť za pernikove korenie,podľa mňa to nemože spraviť nič zlé 🙂

drobcekrs
10. dec 2012

@miska_zv
@katka5584
@ewellina
@ukana
baby potrebujem radu. medovníky idem dnes piecť, no Ja nie som zručná v ozdobovaní a tak ma napadlo dať do stredu polku orechu, alebo posypať rôznymi ozdôbkami od napr. DR. OETKORa 🙂, no a neviem či to ozdobiť pred pečením, alebo až po upečení. Budú po upečení tie ozdoby držať????
Ďakujem za rady 🙂

ukana
10. dec 2012

@drobcekrs orech tam zapichni pred pečením, alebo polku mandle, tie posýpky ja dávam po upečení, ked medovník potriem ešte teplý vajíčkom, potom posypem....ale ak máš recept, kde potieraš vajíčkom pred pečením, tak posyp ozdobkami pred pečením 🙂 to vajíčko ich prilepí a orech zapichni tak pevnejšie do cesta

ewellina
10. dec 2012

@drobcekrs Ja by som medovníčky s ozdobkami nepiekla. Po upečení by som potrela polevou a na ňu, rýchlo kým nezaschne, by som nasypala tie ozdobky. Inak, škoda, mne sa práve to zdobenie polevou na tých medovníkoch najviac páči. No a keď sa ešte do toho zapoja aj deti, tak je o zábavu postarané. 😉 Tak nech sa vydaria. 🙂

drobcekrs
10. dec 2012

@ewellina ...aj mne sa páčia, no ja nemám fantáziu 🙂

lucky14
12. dec 2012

Ahojte. Prosim vas ktore potierate medovnicky surovym vajcom nebojite sa salonelozy? Viem mozno je to hlupa otazka ale pytam sa lebo mam trosku obavu. Moj muz ju raz z vajec mal a odvtedy si davame vsetci v rodine velikansy pozor na surove vajcia. Takze mam strach ale chystam sa prvy krat sama piect medovnicky a vraj ked sa potru vajcom po upeceni su hned makkucke. Dakujem za vase rady a pomoc.

bambulla
12. dec 2012

@kotenko ahoj tie trubicky na zdobenie maju v kauflande 🙂

dm1
12. dec 2012

@lucky14 ak sa bojis tak potieraj pred pecenim a uz sa da kupit aj nahrada za bielka ked chces polevu robit

lucky14
12. dec 2012

@dm1 Dakujem. 🙂

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Tá náhrada za bielka by ma zaujímala, kde sa to dá zohnať?

ewellina
13. dec 2012

@lucky14 surovým vajcom by som medovníky nikdy nepotierala, práve kvôli tomu, že sa bojím salmonely.

ewellina
13. dec 2012

@dm1 áno, toto používam, ale ja som myslela, že myslíš náhradu len za čisté bielka, nie náhradu za celú bielkovú polevu.