Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

cessy
7. dec 2009

junovka, ved ozaj....tak potom neviem, vyskusaj 😉

sofi07
8. dec 2009

caute baby, viem, ze kazda uz mate ten svoj recept na medovnicky, ale pridam este tento. Vyskusala som 4 recepty na medovnicky a tento je najlepsi. Je od mojej kamosky a ine uz robit nebudem. Medovnicky krasne napuchnu, su makkucke, vonave a chutia uzasne. Nejde tam tuk, nestvrdnu.
Takze:
1050 g hladkej muky (3x preosiat)
450 g praskoveho cukru (preosiat)
360 g medu
6 stredne velkych vajec
3 cajove lyzicky sody bikarbony
4 polievkove lyzice medovnikoveho korenia
postruhana citronova kora
Ja som este pridala 6 polievkovych lyzic tmaveho kakaa kvoli farbe.
Cesto dobre vymiesit a nechat zriet minimalne 4 dni !
Na vacsie tvary rozvalkat na 3-4mm, na mensie na 1,5mm.
Potriet vajickom rozmiesanym s troskou vody (ja si to este precedim cez jemne sitko) a pieciem na 175 C (teplovzdusna rura), chladit na rovnej podlozke.
Na medovnicky, ktore som nezdobila, som polozila kusok orecha.
Z tohto cesta sa dobre robia aj chalupky.

dzio2
14. dec 2009

ahojky babenky chcem vas poprosit nemam vahu a ani si nemam kde pozicat ☹ a teraz pred vianocami nechcem kupovat potrebujem peniazky na ine veci chcem vas poprosit chcem spravit pernicky idem ich spravit prvy krat ci by niektora zvas nebola taka zlata a neodmerala mi vsetko na lyzice muku cukor atd tu gramaz co ide do pernikov velmi pekne dakujem prosim prosim 🙂

sse
14. dec 2009

ahoj,
a aký recept by si chcela takto odmerať?

cessy
14. dec 2009

sse asi ten od sofi 😀

cessy
14. dec 2009

sofi ja davam aj tuk a este mi nikdy nestvrdli 😉

jabber
14. dec 2009

dzio2 - taky nemám váhu, mám jen odměrku a loni jsem řešila tenhle problém s medem 😅 😉 Zkopíruju ti sem, co mi poradila jedna maminka a můžeš si to spočítat sama 😉 🙂

1 polievková lyžica je:
• 13g kryš. cukru
• 7g kakaa
• 5g ml. kávy
• 15g krupice
• 15g krúpov
• 15g maizeny
• 20g majonézy
• 12g margarínu
• 15g masla
• 25g medu
• 13g mlieka
• 15g múky
• 10g oleja
• 15g ryže
• 15g smotany
• 15g strúhanky
• 15g strúhaného syra
• 10g roztopeného tuku
• 35g tvarohu
• 10g ovsených vločiek

1 čajová lyžička je:
• 6g kryš. cukru
• 3g kakaa
• 2g ml. kávy
• 7g maizeny
• 7g majonézy
• 8g medu
• 5g oleja
• 3g pr. do peč.
• 8g rajčinového pretlaku
• 5g soli
• 8g strúhaného syra

1 plný 200ml pohár je:
• 100g kryš. cukru
• 110g múky
• 160g ryže
• 70g ovsených vločiek

dzio2
14. dec 2009

jabel dakujemmmmmmmmmmm 🙂

macka01
14. dec 2009

žienky,tiež mi vznikol tento rok problem,pravidelne pečiem už s osvedčného receptu meovníky-perníky,zlepujem ich lekvárom a máčam v čokoláde.vždy sú také že sa rozpádaváju na jazyku.mňam,mňam.no tento rok ich mám ani nie tvrdé ale strašne tuhé.čo s nimi aby zmäkli?

kotenko
14. dec 2009

do sacku a do krabice do tmy a vraj kôrku chleba treba dat do sacku.....

babulina
14. dec 2009

ja pridavam okrem chleba aj nakrajane jablcko, len to treba menit po par dnoch, snad este zmaknu 🙂

macka01
14. dec 2009

dakujem skúsim,treba aby boli v chlade či pri izbovej teplote?

babulina
14. dec 2009

ja ich mam v kuchyni na skrini v plechovej krabici

kotenko
14. dec 2009

ja som ich mala v spajzi, ale prelozila som ich do kuchyne, bolimoc studene a zdali sa mi tvrdsie, ako ked su teraz v kuchyni.
recept mam na makucke medovnicky, no spravila som ich dost tenke, tak preto su tvrde. tie hrubsie mam super makucke, niekedy poslem recept ak bude zaujem (ale tych je tu uz vela).

rado114
17. dec 2009

baby... začnem trochu odborne... kypriaci prášok a sóda bikarbóna je hydrogénuhličitan sodný alebo trihydrogén sodný. hydrogénuhličitan sodný sa v rúre pri vysokej teplote rozkladá na XYZ a na oxid uhličitý. Oxid uhličitý v ceste spôsobuje vláčnosť, makkosť cesta (to sú tie dierky v ceste). Po vybratí z rúry budú medovníčky mäkké hneď, avšak ich treba ihneď potrieť vajíčkom. Musí to byť po celej ploche medovníčka, inak okraje stvrdnú.
Čiže... čím viac sódy alebo prášku do pečiva, tým budú lepšie (netreba s tým preháňať) 🙂

Najlepšie je medovníčky ukladať na mastný papier, nie na maslom natretý plech. Medovníčky sa ani trochu nepripečú (aspoň u mňa).

Tak ja dúfam, že som vám aspoň trochu pomohol s mojimi znalosťami z chémie, hoci mám z nej trojku (mám iba 16) :D

dzio2
17. dec 2009

o rado dakujeme

macka01
17. dec 2009

rado,ja nepouživam papier ani nemastím plech a nikdy sa mi nepripiekli,tiež aj linecke či ine suche koláčiky,maju v sebe dosť tuku ,tak netreba už na plech.A nikdy som ich po vybratí nepotierala vajcom,jeden druh robim,ktorý potieram pred pečením a jeden vôbec,lebo sa máča v čokoláde.S tou sodou máš pravdu,preto sa tam dáva aby sa zjemnili 😉

rado114
18. dec 2009

Hej, to záleží na tom čo všetko do cesta dávate. Každý recept má iné vlastnosti a na výsledný efekt medovníčkov má určite vplyv aj spôsob pečenia, dlžka pečenia a teplota... 🙂

rado114
18. dec 2009

A dúfam, že som aspoň jednej pomohol... to som tu asi jediný opačného pohlavia, však? 😀

rado114
18. dec 2009

2NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2 pri teplote 75°C 🙂

jabber
18. dec 2009

rado - v téhle diskuzi asi jo 😉 😀

Jinak jako fakt pěknej vzoreček 😎 díky 😉

rado114
18. dec 2009

😀

cessy
18. dec 2009

rado noooo, aj takychto tu obcas potrebujeme 😉 , myslim to v dobrom, aby si to nahodou zle nepochopil 😵

pammy
18. dec 2009

Baby daju sa zdobit medovnicky aj nejakou polevou, ktora neobsahuje bielok? Prosim poradte. Dakujem.

rado114
19. dec 2009

som vám vždy k dispozícii... 🙂

dzio2
19. dec 2009

rado takze uz si nas 😀

cessy
19. dec 2009

pammy moja svokra zdobi bielou cokoladou...... 😉 robi si taku hustu a tym to zdoby, ale mne sa to moc nepaci 🤐

klara_klara
19. dec 2009

baby nemate nejaky super recept na polevu na malovanie medovnickov, mne sa to vzdy trha a je to take nesuvisle,dakuuuuujem 😉 😉 😉

kotenko
19. dec 2009

jedno bielko, cukor neviem kolko, ale preosej si ho aspon dva-tri krat, a jednu-dve lyzicky solamylu. a slahacom elektrickym slahat az ym nezhustne. poleva je super, vobec sa neodlupuje z medovnickov a super chuti

klara_klara
19. dec 2009

dik kotenko. nepiekli ste niekto medovnicky co dala recept mirijanka...mne sa to lepi 😒 😒 😒 😒