Recepty na hnačky. Čo im variť?

ivushka
22. aug 2008

Ahojte maminy,
ak je tu uz podobna tema, tak dajte vediet, ale nenasla som taku..
Moje dvojicky (21,5 mesiaca) maju toto leto uz druhykrat hnacky a ja uz fakt neviem, co im mam varit.. 😒 Lekarka mi radila klasicke veci - ryza, zemiacky, mrkva, chude kuracie /morcacie masko, banany, trosku osupanych broskyn, jablcka, soletky, kukuricne chrumky, starsie pecivo.. Aj ked sa toho zda byt vela, nie je toho zase az tak moc.. Tesim sa, ze mi dovolila im dat ryzu uvarenu s hrozienkami, to lubia.. ale na striedacku ryzu so zemiakmi uz mi papat nechcu. Uz su tyzden na diete a mam pocit, ze ma zacnu vlastne deti nenavidiet 😀
Poradte cokolvek dalsie, strasne sa potesime. Vsetci 😀
Dik 😵

titkovamiriam
22. aug 2008

ja ale nie v receptoch u nas doma zabera klaiska banan poliaty horkou cokoladov 🙂 a vela horkej cokolady,no pri dlhotrvajucich problemoch neviem poradit len to co pises:ryza ,chude maso...
a preco vlastne mavaju hnacky?

rohacka
22. aug 2008

Ivushka, skus rozpucit banan, zaliat prevarenou trochu ochladenou vodou a zaslahat nemliecnu ryzovu kasu. Taka protihnackova kasa bez mlieka.
Ako hlavne jedlo rizoto - ryza, mrkva, masko.
Ako zakusok - piskoty spojene s bananom, ak nemas problem dat im cokoladu, tak navrch trochu roztopenej horkej cokolady.
A na zobkanie - burizony.
A nakoniec, na cucoriedkovy kompot nedam dopustit. Nasim detom velmi pomaha proti hnacke.

ivushka
autor
22. aug 2008

rohacka, DIIIK, urcite to vyskusam, znie to dobre... mozno si dam s nimi 😀
cokoladu im zatial nedavam, este sa jej najedia v zivote dost, ale tusim spravim vynimku, chudence male, aspon si pochutia...
mirka, prvykrat chytili hnacky u nas na chate, kde boli tyzden vonku - havo, piesok, trava, nedokonala hygiena... predsa len si este pchaju prsty do pusy, nedalo sa stale im ich umyvat a druhykrat teraz, boli sme na dovolenke v helpe, zase tyzden na dvore... co narobis... mestske deticky... 😀 lekarka hovorila, ze ked to dostanu znova, posle ich na tu gastroblablabla... z tej predstavy mi naskocila husia koza.. 😲 dufam, ze uz ich to prejde, uz sa nikam nechystame...

ale dik za tipy!!

titkovamiriam
22. aug 2008

jej a na cucoriedky som zabudla 😀

ivushka
autor
22. aug 2008

baby a ten cuco kompot - normalne sladeny z obchodu?
dik 😵

rohacka
22. aug 2008

No my mame domaci, ale je normalne sladeny, takze snad aj kupeny....
Inac, na pitie je dobry slaby nechtikovy, repikovy alebo lubovnikovy caj, moze sa osladit glukozou.
Toto som nasla v mojich archivoch postahovanych z internetu, mozno Ti pomoze-
U batoliat (druhý a tretí rok života) diéta pri hnačke vyzerá podobne ako u starších dojčiat. Vylúčime na 24 hodín mlieko (umelé alebo kravské) a mliečne výrobky, podávame ryžový alebo mrkvový odvar, ktorý podľa návodu za 5 až 6 dní vymeníme za umelé mlieko. Tekutiny doplníme o WHO roztoky, slabý čierny čaj, neperlivú minerálku či Lucku. Postupne zavedieme suchšie slané biele pečivo, sucháre a piškóty, varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu, jemne nastrúhané jablká, banány, borievky. Neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny. Z mliečnych výrobkov najprv skúste podať probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou). Neskôr môžete podávať aj kakao, tvaroh, puding, tvrdý syr. Smotanu a šľahačku s vysokým obsahom tuku, konzervy, klobásy, údené jedlá, párky a praženicu vynecháme na dlhšie obdobie. Postupne zvyšujte v strave obsah ovocia a zeleniny, celozrných výrobkov. Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice. Nenúťte dieťa do jedla, ale nenechajte ho ani hladovať! Po ústupe hnačky podávajte diétnu stravu ešte deň a prejdite na normálnu stravu.

A dodavam - urcite kup probiotika a napchavaj ich nimi - ale nie len tyzden, dva - odporucam aj mesiac a viac, nech to uplne obnovi crevnu floru.

erikasadek
22. aug 2008

konzervy klobasy, udene jedla to myslis vazne? pre male deti?

rohacka
23. aug 2008

"Smotanu a šľahačku s vysokým obsahom tuku, konzervy, klobásy, údené jedlá, párky a praženicu vynecháme na dlhšie obdobie" - stiahnute z babatkovskej stranky na internete - snad ma kazda mama zdravy rozum a vyberie si, co povazuje za vhodne. Asi to napisali, aby si mamy, ktore to mozno bezne davaju, davali vacsi pozor.Neviem.

ivushka
autor
23. aug 2008

dik 🙂
dnes mali cuco kompot a mal velky uspech, obaja svojimi ciernymi jazyckami suslali "eše, eše, eše!!!" 😀

...a s tymi konzervami atd.. to tam asi musia napisat, presne pre tie typy mamiciek, ktore to bezne davaju, aaaaaaach jo.. 😖

filipa
4. sep 2008

ivka, tiez patrime do kategorie "hnacka a ja" 🙂 odmalicka sme na tom v tomto smere horsie a maly nemal este leto bez hnacky. i ked teraz je to uz predsa len lepsie a vela veci si da vysvetlit a tiez je velmi zlaty, lebo dodrzuje dietu. ked nas to uz chyti, tak uplne vylucujem mlieko, papa len starsie pecivo (suche, resp. max cucoriedkovy dzem) a slaby cierny caj Pigi + cucoriedkovy kompot, to je 1. a 2. den. ak badam zlepsenie, pomaly pridavam zemiaky varene a kuracie masko na vode, stale len ten cierny caj - v tom som vytrvala... nastastie, on ma rad suche pecivo a rozne druhy sucharov...po niekolkych dnoch zaradujeme postupne ostatne potraviny, ale s mierou. a co sa mlieka tyka, najskor acidko, actimel a az potom, ked nie je ziadna reakcia, normalne mlieko, do ktoreho mu primiesavam mrkvovo-ryzovu kasu (Nestle). tu mu inak davam celorocne. takto to bolo aj tento rok v juli. samozrejme, snazim sa donho niekolkokrat do roka naladovat nutrolin B (sirup a teraz uz sme mali aj tabletky). a dala som ho zaockovat na hepatitidu A.

kaskya
4. sep 2008

Prečo im jednoducho nedáš Smektu a na druhý deň je pohoda? 😉

nikol_79
4. sep 2008

kaskya smekta je dezinfekcia čriev a ničí prirodzenú črevnú flóru 😉 , ja malému podávam probiotiká, počas tých hnačiek 😉 , a samozrejme ryža, mrkva, banán, čučoriedky - proste typické zapekačky 😀 😉

junovka
5. sep 2008

Nikol_79, to nemyslis vazne, ze Smecta nici prirodzenu crevnu floru? 😨 😕 Pokial viem, tak Smecta sa odporuca pri hnackach.Mam to vyskusane a funguje to 😉

prvapomoc
5. sep 2008

nikol musim oponovať,Smecta je prírodný čistený íl s vysokou väzobnou kapacitou, ktorý je schopný sa viazať s hlienom sliznice zažívacieho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Touto cestou chráni sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a umožňuje rýchlejšie uzdravenie. Súčasne je Smecta schopná viazať toxické látky, ktoré produkuje infekčný pôvodca hnačky. Smecta nefarbí stolicu, nie je RTG-kontrastná, neurýchľuje ani nespomaľuje priechod tráviacim traktom. Nevstrebáva sa. Vylučuje sa stolicou.

odporuča sa už malým babätkám.samozrejme da sa hnačka zvladnuť aj probiotikami ale ak to neide tak je na rade smecta alebo siúčastne uživanie oboch liekov.smectu sme vzdy davali pacientom s hnačkou a nieje mi znama informácia žeby narušla prirodzenu črevnu floru,potom by to nemohol byť liek na hnačku.ved samotna hnačka je znamenie že sa narušilka okrem ineho aj črevna flora.

martinka24
5. sep 2008

Banány, rýže s mrkví, pít černý čaj neslazený nebo odvar z vařené rýže - ten nám zabral po 14ti dnech, smecta, borůvky , ze sušených udělat čaj...

burina111
5. sep 2008

no tak u nás zaberá na 100% čučoriedkový kompot a ešte lepší je odvar z ryže...

kiwuska
5. sep 2008

baby snad proti hnackam, ja si na hnacku recept neprosim 🙂 okrem smecty je proti hnacke dobry ors 200 ktory obsahuje mineraly elektrolyty a vsetko co je potrebne aby sa dieta nedehydratovalo, ziadnom pripade nedavat mlieko.

ivushka
autor
9. sep 2008

ja som smectu davala, chudak kubik ju nakoniec vypil po lyzickach, inak ani za svet a eme som povedala, ze je to mamckina kavicka a nech mi trosku necha - vypila to ako blesk a nic mi skodoradostne nenechala 😀 teraz je uz na trhu aj nejaka pomarancova, ale tu sme zatial neskusali...

no a u nas smecta ale moc nezaberala, tak som ju vymenila po 3 dnoch za hylac, ten bol lepsi. aj ked na pribalovom letaku je, ze nie je vhodny pre deti do 2 rokov, no poradila mi ho lekarka a aj lekarnicka. ta bola z tej informacie vyjavena, lebo v pocitaci to nemali. tak si precitala letacik a krutila hlavou... no ale iste je, ze hylak nakoniec pomohol 😵

elise
9. sep 2008
roo
9. júl 2010

Tato tema je uz "zastarala", ale hladala som nejake rady a nadabila tu aj v inych temach na horku cokoladu - tak to nie! Cokolada (aj horka) obsahuje vela vela tukov. Dieta pri hnacke musi byt beztukova, bez vajec, bez mlieka.

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ocino123
3. nov 2011

nas maly tiez hnackuje asi to bude zubkami.... nepomaha banan ani zyzovy odvar...

vefi89
3. nov 2011

u nás doma na hnačku: žiadne ovocie mimo banána, žiadne mlieko, žiaden jogurt.. suchá strava "diétna", čokoláda, ryžový odvar, ryža s mrkvou-ale bez chuti, detský čierny čaj, coca cola po troštičkách.

titkovamiriam
3. nov 2011

u nas doma fiči banany s horkou cokoladou/80 percent kakaa/,čierny čaj,ryža a suchare 😉
a niečo z netu:
http://babetko.rodinka.sk/vyziva/dieta/dieta-pr...
http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/liecb...

ocino123
3. nov 2011

@vefi89
@titkovamiriam nasi chlapci maju osem mesiacov. mozu cokoladu alebo suchu dietnu stravu?

vefi89
3. nov 2011

@ocino123 určite áno.. čokolády ale nie veľa, no po kocke by som im dala 🙂 nie celkom diétnu stravu, dala by som napr. ryžu s kur. mäskom, alebo zemiakovú kašu... také ľahšie a nie veľmi vláknité veci 🙂

titkovamiriam
3. nov 2011

@ocino123 fuuu tak to neporadím 😠 ,čokoladu urcite nie-ked tak ryzový odvar,ryžu.

jarinskarenata
4. nov 2011

kuraci vývar, kurča upečené v jánskej mise- len solené a podliate vodou, ryža a minerálka.

m55
6. nov 2011

na hnačku sa mi osvečil domaci recept obyčajne maslo spražit do ružova nechat trochu vychladnut a najlepsie to jest rano nalačno deti 1 čajova lyžička a potom este cez den asi 3x az pokym sa stolica neupravy.mam to odskusane namojich piatich detoch aj na sebe dospely 3x 1polievkove lyžice. detom davam jest vsetko okrem mlieka teda ked hnačkuju.

berenika39
6. nov 2011

@m55 tohle je opravdu nebezpečné radit maminkám, které mají starosti s malými dětmi, které maijí průjem 😝 😝 😝 😝 😝