Recepty na slané dobroty

alena0305
20. dec 2012

Dievčatá, máte nejaké overené recepty na slané pečivo? Robievam lístkové cesty posypané syrom, sezamom, rascou a makom. Chcela by som vyskúšať niečo lepšie ale nie moc zložité.

lussy23
20. dec 2012

kombinované tyčinky. vynikajúce a jednoduché.
Kombinované tyčinky
Ingrediencie
500g lístkového cesta
na slané cesto:
215g margarínu
štipka soli(5g)
1žĺtko
žĺtko alebo vajíčko na potretie
225g hladkej múky špeciál (môže byť aj polohrubá)
5gkypriaceho prášku
0,5dl mlieka
plus: sézam na na posypanie

Lístkové a slané cesto musí byť v rovnakom pomere.
Nemusíte robiť len tyčinky, môžete aj použiť vykrajovacie formičky. V tomto prípade však sézam zamiesime do cesta a potrieme až na plechu.
Namiesto sézamu môžete použiť aj rascu, strúhaný syr alebo ľaň.

Môže sa to robiť aj tak, že cestá pred krájaním preložíme ako lístkové cesto(jednu časť do polovice jedn učasť do polovice, prikryt druhou časťou a znovu na polovicu) a vyvaľkamé, až potom potrieme a posypeme.
na záver dôležitá informácia: Slané cesto nemôže nechať dlho odležať, lebo sa dlhým státim sťahuje.
Držím palce a dobrú chuť.

Príprava lístkového cesta je náročná, ale dá sa kúpiť v obchode.
Slané cesto pripravíme tak ako ostatné cestá, všetky suroviny zmiesime.
Obe cesta vyvaľkáme do tvaru obdĺžnika. Jedno z nich potrieme žĺtkom a položíme naň druhé. (Najlepšie slané na lístkové) opäť potrieme žĺtkom alebo aj celým vajíčkom a posypeme sázamom. Radielkom nakrájame asi na 1cm široké a asi 5cm vysoké pásiky. Každý pásik aspoň dvakrát stočíme a ukladáme na vymastený alebo papierom vystlaný plech.Pečieme pri 200 - 220°C do zlatista. 7 - 10minút

evabb35
20. dec 2012

Syrové pagáče
Potrebujeme:
• 500 g polohrubej múky
• 1 rastlinný tuk
• 4 trojuholníky topeného syra
• 200 až 250 ml kyslej smotany
• 1 KL kypriaceho prášku
• 3 KL soli
• rastlinný olej na potretie
• múku na posypanie dosky
• 1 vajce na potretie
Postup:
1. Preosiatu múku zmiešame s kyp¬ria¬cim práškom a so soľou, pridáme zmäknutý tuk, syr, smotanu a vypracujeme hladké cesto.
2. Na pomúčenej doske vy¬vaľ¬káme cesto na hrúbku 0,5 cm až 1 cm, potrieme olejom a preložíme. Po 15 mi¬nútach cesto opäť rozvaľkáme, potrieme olejom a preložíme. Tento proces môžeme po 15 minútach ešte raz zopa¬kovať.
3. Z pripraveného rozvaľkaného cesta vykrajujeme pagáčiky, ktoré uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme ich rozšľahaným vajcom a dá¬me piecť do vyhriatej rúry na 25 až 30 minút pri teplote 180 °C.

evabb35
20. dec 2012

Pagáče z bryndze
Ingrediencie: hladká múka 500g, bryndza 200g, masť 150g, vajce 2ks, soľ, rasca, jedlá sóda, smotana alebo mlieko 2dl. Príprava: Na dosku preosejeme múku, v nej urobíme jamku, vložíme bryndzu, masť, vajíčko, soľ, jedlú sódu a smotanu alebo mlieko. Vypracujeme tuhé cesto, ktoré necháme aspoň dve hodiny odpočinúť. Cesto vyvaľkáme, trikrát preložíme, znovu vyvaľkáme a rozkrájame na obdĺžničky. Potrieme vajíčkom, posypeme rascou a v rozohriatej trúbe upečieme do ružova.

evabb35
20. dec 2012

Slané keksíky
50 dkg polohr. múky
1 smetol
3 ks taveného syra
3 KL jelenej soli

evabb35
20. dec 2012

Slané keksíky
30 dkg hladkej múky
18 dkg masla
1 žĺtok
20 dkg strúh. syra Eidam + navrch 8 dkg strúhaného syra /ak sa bude posýpať syrom/
1 dcl. smotany na šľahanie alebo mlieka
1/2 prášku do pečiva
soľ

zamiesiť a nechať 2 h postáť, potom vyvaľkať, vykrajovať, postrieť žĺtkom...navrch môže ísť vlašský orech alebo mandľa...

alena0305
autor
21. dec 2012

@lussy23
@evabb35 Ďakujem za recepty, vyskúšam. Lebo môj manžel nie je na sladké, takže toto ho určite poteší.

evabb35
21. dec 2012

@alena0305 tie keksíky môžeš vykrajovať do rôznych tvarov - praclíky, mesiačiky...

evabb35
21. dec 2012

@alena0305 aj obyčajné škvarkové pagáče pekávajú cez sviatky v rodinách, kde majú radi slané pečivo.

bonaquaba
21. dec 2012

@evabb35 ako sa to cesto preklada dakujem

evabb35
21. dec 2012

@alena0305 a ešte z kysnutého cesta kapustníky

evabb35
21. dec 2012

@alena0305
Kapustníky

30 dkg polohrubej múky, 3 dkg masla, 3 dkg kryštálového cukru, 1dkg droždia, ½ kg kapusty,3 PL oleja,, 5 dkg kryštálového cukru, 2 dkg masla na pomastenie alebo oleja, 1 vajce, mlieko podľa potreby, soľ.
Do múky vajce a nakysnuté droždie, soľ, rozmiešať a nakoniec olej alebo maslo zmaknuté a vypracované cesto dať do misky rýchlokysky kým sa neotvorí miska a až potom s tým pracovať.
Do múky pridáme rozpustené maslo, vajce, soľ, cukor, droždie, vlažné mlieko a vypracujeme tuhšie cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť v miske rýchlokyske. Na rozpálenom masle upražíme cukor na karamel. / Na sucho dať cukor do antikorového hrnca, pomaličky ho zohriať až sa stopí a začne hnednúť a potom odtiahnuť z plynu,pridať asi 2 PL oleja, rozmiešať a dusiť v tom posolenú kapustu./ Pridáme nadrobno posekanú kapustu, posolíme a dusíme. Vykysnuté cesto na pomúčenom lopári vyvaľkáme, pokrájame na rovnaké štvorščeky, ktoré plníme vychladnutou kapustou. Po zabalení ich dáme na vymastený plech, dookola roztlačíme, necháme vykysnúť na plechu, pomastíme olejom a pečieme na 200 stupňom 10-15 minút. Olejom potrieť nakysnuté až.

Kvások:Do 2 dcl mlieka troška cukru 3 KL a rozmrviť droždie, nechať vybublinkovať

evabb35
21. dec 2012

@alena0305
Kapustove pagaciky - absolutne fantasticke********

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Plnka: 1 mala hlavka kapusty ( udusenej kapusty ma byt 250 g,), 1 PL kr. cukru, ak mate hnedy, tak dajte radsej hnedy cukor, 5 PL oleja, sol, korenie Na cesto: 650 g hl.muky, 32 g drozdia ( ja som dala sacok suseneho), 1 KL cukru, 200 ml mlieka, Okrem toho 300 g uvarenych zemiakov, 200 ml kyslej smotany, 100 ml oleja, 1 zltok na potieranie

POSTUP PŘÍPRAVY

Tieto pagaciky su fakt uzasne. Su makkulinke aj na druhy den. Cesto je vyborne a hlavne nie je z neho ziadny zbytok, zuzitkujete az do poslednej omrvinky🙂. Takze ako na tieto absolutne fantasticke pagaciky? Kuk do postupu

kapustu posekame nadrobno, osolime a nechame postat 15 min. Ona trochu tak "sadne"

do dostatocne velkeho hrnca dame rozpalit 4-5 PL oleja a pridame kapustu. Ohen stisime a na miernom ohni za obcasneho premiesania kapustu udusime (sparime).Kapusta ma byt makka, ale zaroven aj ostane trochu chrumkava.

kym sa kapusta dusi, tak si v osolenej vode uvarime zemiaky. Popucime, pridame kyslu smotanu, olej a vymiesame hladku zmes

ked mame kapustu makku, pridame cukor, okorenime ( korenie nemusite lutovat, moja kapusta zdalasa, ze je dost korenista, ale potom v ceste sa to akosi stratilo) a este chvilu poprazime za staleho miesania. Odstavime a nechame poriadne vychladnut. Ak budem nabudce robit, tak si ju uz urobim urcite vopred. Najzdlhavejsie na tomto recepte bola kapusta aj s procesom chladenia

zo 100 ml vlazneho mlieka 1 KL cukru a drozdia pripravime kvasok

na dno misy dame zemiakovu masu

k zemiakom pridame osolenu muku, kvasok a dobre vypracujeme cesto. Ja som este pridala 100 ml vlazneho mlieka lebo sa mi videlo velmi huste cesto. Potom bolo OK.

ked uz cesto mame dobre vymiesene, tak pridame kapustu a premiesame. Cesto prikryjeme a nechame odpocivat 20 minut

po 20 min. cesto vyberieme a na dobre pomucenej doske prepracujeme, opat nechame odpocivat

po 20 minu. cesto rozvalkame na hrubku 2 cm a pomocou formicky vykrajujeme male pagaciky. Odkrojene kusky mozete opat zhniect a vykrojit z nich pagaciky.

pagaciky ukladame na plech vylozeny papierom na pecenie. Zapneme ruru na 200 stupnov a nahrejeme ju. Pagaciky opat trochu podkysnu asi 15 min. Tesne pred vlozenim do rury potrieme rozslahanym zltkom s troskou vody. Vrch mozeme posypat kminom a mozno aj posolit morskou solou. Peciem cca 20 min , kym nemaju zlatistu farbu.

eliss14
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina84mm
20. nov 2017

Babeny odporucam tieto pagace http://receptyodmiky.sk/pagace/ mala som ich na svadbe, len tak sa po nich zaprasilo

dagmarbarjakova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz