Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

nikollette
13. mar 2010

Mukky super... už som sa o teba bála 😕 😉

Budem v netabulkách 🙂 🙂 🙂

mukky
autor
13. mar 2010

niki 😎
wolfka ty vtedy chodíš ked netreba 🙄 😀

mama.wolfka
13. mar 2010

😉 😀 😀 😀
ja som tým známa

mama.wolfka
13. mar 2010

no ale keby ťa to obťažovalo tak 🤐 😝

mukky
autor
13. mar 2010

nie,pipina co si na hlavu? 😀
neskor precitam ip,teraz nestiham 😀 ale do pol hodky to bude 😀

mama.wolfka
13. mar 2010

tak ok, máš šťastie 😝 😀
ip máš na dlho, tak keď sa budeš už nudiť 😀

mukky
autor
13. mar 2010

apna a ty si kde? ☹
ako sa má laurinka?

mukky
autor
14. mar 2010

ahojte dámy,čo robíte,drichmete? 😀

mňamky:



Placky s ovsenými vločkami

Ingrediencie

1 kg zemiakov, 200 g klobásy (kabanos), 250 ml mlieka, 3 vajcia, 2-3 hrste ovsených vločiek, hladká múka, soľ, peper, majoránka, 10 strúčikov cesnaku, olej na smaženie

Postup

Zemiaky olúpeme a nastrúhame. Medzitým necháme zohriať mlieko. Nastrúhané zemiaky zalejeme vriacim mliekom. Pridáme vajce, vločky, prelisované cesnaky, osolíme, okoreníme a premiešame. Postupne primiešame múku, pokiaľ nevznikne riedke cesto. Nakoniec vmiešame nadrobno nakrájanú klobásu. Na rozpálený olej naberačkou nalejeme cesto, rozotrieme ho a smažíme placky z oboch strán dozlatistaZemiakové pokrmy

Zemiakové langoše
Ingrediencie

5 stredne veľkých zemiakov, 500 g hladkej múky, 100 ml mlieka, 1 kocka droždia, soľ, 1 lyžička cukru, olej na vysmážanie

Na dochutenie: kečup, tatárska omáčka, syr, cesnak

Postup

Z vlažného mlieka, cukru a droždia si pripravíme kvások. V miske zmiešame najemno nastrúhané zemiaky, múku, soľ a pridáme vykysnutý kvások. Vypracujeme cesto, podľa potreby môžeme pridať múku. Necháme vykysnúť. Z vykysnutého cesta odkrajujeme kúsky, ktoré vyvaľkáme na jemne pomúčenej doske a smažíme na rozpálenom oleji dozlatista. Pri vložení cesta do oleja vidličkou cesto viackrát popicháme. Pred podávaním potrieme cesnakom, ochutíme kečupom alebo tatárkou, strúhaným syrom.







Placky s ovsenými vločkami

Ingrediencie

1 kg zemiakov, 200 g klobásy (kabanos), 250 ml mlieka, 3 vajcia, 2-3 hrste ovsených vločiek, hladká múka, soľ, peper, majoránka, 10 strúčikov cesnaku, olej na smaženie

Postup

Zemiaky olúpeme a nastrúhame. Medzitým necháme zohriať mlieko. Nastrúhané zemiaky zalejeme vriacim mliekom. Pridáme vajce, vločky, prelisované cesnaky, osolíme, okoreníme a premiešame. Postupne primiešame múku, pokiaľ nevznikne riedke cesto. Nakoniec vmiešame nadrobno nakrájanú klobásu. Na rozpálený olej naberačkou nalejeme cesto, rozotrieme ho a smažíme placky z oboch strán dozlatista.


Bryndzové pirohy

Ingrediencie

1 kg zemiakov, 300 g hrubej múky, 1 vajce, soľ, 125 g bryndze, 80 g údenej slaniny

Postup

Zemiaky uvarené v šupke, olúpeme na jemnom strúhadle postrúhame. 200 g odoberieme, premiešame s brundzou a necháme na plnku. Zmiešame nastrúhané zemiaky, múku, vajce, soľ a vypracujeme cesto, ktoré na pomúčenej doske vyvaľkáme. Vykrojíme kruh do ktorého vložíme plnku a kraje dobre pritlačíme. Pripravené pirohy uvaríme v osolenej vode a precedíme. Slaninu na jemno pokrájame, osmažíme. Na tanieri pirohy posypeme bryndzou, polejeme slaninkou.

Cibuľové placky

Ingrediencie

6 stredne veľkých zemiakov, 3 stredne veľké cibule, soľ, mleté korenie, drvená rasca, 1-2 vajíčka, necelý hrnček hrubej múky, olej

Postup

Zemiaky a cibuľu očistíme a spoločne postrúhame na hrubom strúhadle. Vmiešame vajce, múku a korenie. Na rozpálenom oleji smažíme menšie placky z obidvoch strán dozlatista


Zemiakové langoše

Ingrediencie

5 stredne veľkých zemiakov, 500 g hladkej múky, 100 ml mlieka, 1 kocka droždia, soľ, 1 lyžička cukru, olej na vysmážanie

Na dochutenie: kečup, tatárska omáčka, syr, cesnak

Postup

Z vlažného mlieka, cukru a droždia si pripravíme kvások. V miske zmiešame najemno nastrúhané zemiaky, múku, soľ a pridáme vykysnutý kvások. Vypracujeme cesto, podľa potreby môžeme pridať múku. Necháme vykysnúť. Z vykysnutého cesta odkrajujeme kúsky, ktoré vyvaľkáme na jemne pomúčenej doske a smažíme na rozpálenom oleji dozlatista. Pri vložení cesta do oleja vidličkou cesto viackrát popicháme. Pred podávaním potrieme cesnakom, ochutíme kečupom alebo tatárkou, strúhaným syrom.







Placky s ovsenými vločkami
Piatok, 26 Február 2010 21:38
Ingrediencie

1 kg zemiakov, 200 g klobásy (kabanos), 250 ml mlieka, 3 vajcia, 2-3 hrste ovsených vločiek, hladká múka, soľ, peper, majoránka, 10 strúčikov cesnaku, olej na smaženie

Postup

Zemiaky olúpeme a nastrúhame. Medzitým necháme zohriať mlieko. Nastrúhané zemiaky zalejeme vriacim mliekom. Pridáme vajce, vločky, prelisované cesnaky, osolíme, okoreníme a premiešame. Postupne primiešame múku, pokiaľ nevznikne riedke cesto. Nakoniec vmiešame nadrobno nakrájanú klobásu. Na rozpálený olej naberačkou nalejeme cesto, rozotrieme ho a smažíme placky z oboch strán dozlatista.







Bryndzové pirohy

Ingrediencie

1 kg zemiakov, 300 g hrubej múky, 1 vajce, soľ, 125 g bryndze, 80 g údenej slaniny

Postup

Zemiaky uvarené v šupke, olúpeme na jemnom strúhadle postrúhame. 200 g odoberieme, premiešame s brundzou a necháme na plnku. Zmiešame nastrúhané zemiaky, múku, vajce, soľ a vypracujeme cesto, ktoré na pomúčenej doske vyvaľkáme. Vykrojíme kruh do ktorého vložíme plnku a kraje dobre pritlačíme. Pripravené pirohy uvaríme v osolenej vode a precedíme. Slaninu na jemno pokrájame, osmažíme. Na tanieri pirohy posypeme bryndzou, polejeme slaninkou.


Cibuľové placky
Ingrediencie

6 stredne veľkých zemiakov, 3 stredne veľké cibule, soľ, mleté korenie, drvená rasca, 1-2 vajíčka, necelý hrnček hrubej múky, olej

Postup

Zemiaky a cibuľu očistíme a spoločne postrúhame na hrubom strúhadle. Vmiešame vajce, múku a korenie. Na rozpálenom oleji smažíme menšie placky z obidvoch strán dozlatista.


Alsaský zemiakový pekáč

Ingrediencie

1 kg zemiakov, 500 g bravčového pliecka, 3 cibule, 250 ml vývaru z bujóna masox, 100 ml bieleho vína, soľ, mleté čierne korenie, maslo

Postup

Mäso nakrájame na kocky, zemiaky na kolieska. Pekáč vymastíme maslom a na dno rozložíme polovicu zemiakov, posolíme, okoreníme, pridáme mäso opäť osolíme a okoreníme. Mäso posypeme na kolieska nakrájanou cibuľou a prekryjeme poslednou vrstvou zemiakov. Na vrch nalejeme vývar, víno, posolíme, okoreníme, narežeme kúsky masla a pečieme pri teplote 200 stupňov. Prvých 30 minút pečenia pekáč prekryjeme alobalom.

mukky
autor
14. mar 2010

haha,tie placky s vločkami sa mi nejak roznožili 😀

mukky
autor
14. mar 2010

rozmnožili 😀 😝 😀

mukky
autor
14. mar 2010

ako dámy?

mama.wolfka
14. mar 2010

nedá mi 😒 😀

mukky
autor
14. mar 2010

😀 ani mne nedá a tak som chcela od neho sex 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mama.wolfka
14. mar 2010

si si to včera pos.ala, tak sa nečuduj 😀

ja by som skôr masáž chrbta prijala ako sex 😀 ale už chrápe a aj tak keď mi akože ramená masíruje, tak idem umreť od bolesti, nemá cit v tých veľkých ručiskách 😀

inak dnes brutál fičím, takže nebudem moc písať
ráno mm berie papiere a ešte mám toho dooosť, dúfam, že stihnem, lebo ma tu ráno o 4. zožerie zaživa 😀

mukky
autor
14. mar 2010

wolfka to som ako srandovala ze mi nedá 😀
ok ked pojdem uz pa tak neskor napisem ip tak len kuknes ak budes chciet a mat cas..len pekne pracuj a neber si uz ziadnu robotu lebo fasneš 😀 /preložím? 😀 /

mukky
autor
14. mar 2010

full servis 😀 sa stale z toho rehlím 😀 a to co je ze tie nohy si mala neviem co uz s nimi urobit..to bolo smiesne 😀 😵 😵

ostatne vsetky baby kde ste?aj z ciech samozrejme... 😵 a moravy a slezka 😀

mama.wolfka
14. mar 2010

preklad netreba 😀
keď si nechá človek veci na poslednú chvíľu, tak je to tak 😝 ale ja už sa asi nezmením v tomto 😀 bohužiaľ

postláčať 😀
vysvetlím - to je nie celková masáž chodidiel, ale len na chodidle pri prstoch postláčať, tam ho to bolieva, tak maminka masíruje, tak to bolo aj minulé tehu, čo by mal on mne masírovať, tak ja s brušiskom som jemu masírovala 😀
nuž, ale keď už iné nevyžaduje, tak ok 😀 😀 😀

včera som ho šlapala po chrbte a krpec potom opakoval a vyliezal mu tiež na chrbát a sa pohupoval, tak masíroval aj on toho nášho živiteľa rodiny 😀 😀 😀

že nebudem písať a kukaj toť 😕
bože keby bolo aspoň o deň dozadu, ten čas tak letí 😠

mukky
autor
14. mar 2010

wolfina snad si nieco vyberies lahké,len pre teba 😀

http://varenie.nadhlad.sk/recepty.php?c=40_pre_...

mama.wolfka
14. mar 2010

pche, ale ja nie som až takýto začiatočník 😝 😝 😝 😀
teda nehovorím, že super, ale toto 😲 😲 😲 😀

inak raz som na to náhodou už natrafila, tak som sa pobavila 😀

mama.wolfka
14. mar 2010

tak som to čekla, keď už dávaš 😀

a veru chleba vo vajci by som si dala aj teraz
buď s horčicou alebo s cibuľou a kečupom, mňamky
možno si zajtra spravím a ušetrím za pizzu 😉

mukky
autor
14. mar 2010

ja viem,to bolo zo srandy 😀
uz som to tu raz davala..

mama.wolfka
14. mar 2010

pochopil 😉 😀

mukky
autor
15. mar 2010

jezisi jaky strasny film ide na markize 😕 😕

mama.wolfka
15. mar 2010

ešte že nekukám 😀

mukky
autor
15. mar 2010

bolo to desivé 😀 aj ja som jedným ockom kuk 😀

apna
16. mar 2010

cafte babizne,
dnes mala vstala pred osmou,bude dlhy den..ale pekne je vonku,tak aspon mozeme ist..vcera bolo otrasne,sme boli asi na 15min.
ako sa mate?vidim,ze tu skoro nikto nechodi...
laura uz ok,este sem tam ma plny nos,ale uz oveela lepsie...pustila som jej rozpravky,ale absolutne nezaujem...vase deti chcu pozerat?
co budete robit dnes?a varit?ja nevarim,ma nasral p,som prisahala,ze tyzden nic nebudem varit 😀 😀 😀
iba malej..
my pojdeme o chvilu vonku,dnes pojde spat okolo dvanastej,asi ju odnesiek ku segre a ja pojdem cvicit,lebo som zaspala rano 😝 trochu sa bojim nechat ju so segrou,ale viem,ze bude cely cas za zadkom jej chodit aj sa s nou hrat,tak to zvladne .raz ,ked p bol chory a sme museli vecer ist na pohotovost,tak nas segrin p odviezol a ona zostala s malou,uz spala..ale sa zobudila a tak revala,ze konec...segra viac vystrasena jak mala bola 😀 nijak ju nemohla utisit,uz nam akurat isla volat,nech prideme.
tak som sa vykecala 😀
pekny den prajem 🙂

mukky
autor
16. mar 2010

apna dojdi večer 😀


polievočky:

Bavorská polievka

Potrebujeme: 500 g údeného mäsa, bobkový list, 150 g čerstvých šampiſónov, 200 g miešanej zeleniny,1 cibuľa, 20 g sušených húb, 300 g zemiakov, mäsový vývar, široké rezance, soľ, mleté čierne korenie, celé korenie, petržlenová vſať

Ako na to:
Nadrobno pokrájanú cibuľu orestujeme na oleji. Pridáme nakrájané údené mäso, opečieme, zalejeme mäsovým vývarom a necháme variť na miernom ohni. Asi po 20 min. dáme do polievky zeleninu, sušené huby, bobkový list, celé nové korenie, zemiaky pokrájané na väčšie kúsky a spolu uvaríme do mäkka. V panvici na oleji prudko opečieme šampiſóny pokrájané na plátky. Do uvarenej polievky dáme opečené šampiſóny a uvarené široké rezance. Osolíme, okoreníme mletým čiernym korením a ozdobíme lístkami petržlenovej vſate.

Blesková polievka
Potrebujeme: 1,5 dcl oleja, 100 g detská krupica, 1cibuľka, soľ, voda, vegeta, petržlén. vſať, 1-2 vajcia

Ako na to:
Do rozpáleného oleja dáme krupicu, krátko popražíme, pridáme vajíčka, miešame-popražíme, aby sa z toho urobili také haluštičky, zalejeme vodou, pridáme ostatné suroviny, privedieme do varu. Povaríme 3-5 min, dáme pertržlén. vſať a odstavíme zo sporáka.

Brokolicová polievka
Potrebujeme: brokolicu, zemiaky, smotanu na varenie, cibuľku, olej, korenie, červenú papriku, vegetu, soľ, muškátový orech, lyžicu múky

Ako na to:
Cibuľku speníme na oleji, zahustíme múkou a zalejeme vodou. Pridáme pokrájanú brokolicu a necháme zovrieť pokiaľ sa brokolica neuvarí. Ak je uvarená do mäkka, rozmixujeme ju mixérom, pridáme korenia, ochutíme, pridáme na kocky pokrájané zemiačky a všetko zahustíme ešte smotanou. Necháme prevrieť a podávame.

Brokolicová krémová polievka
Potrebujeme: 2 PL tuku (maslo alebo olej), 2 PL hladkej múky, 1 liter vody, 150 g brokolice, 2 kocky zeleninového bujónu, 1 dl šľahačky, soľ, muškátový orech

Ako na to:
Z tuku a múky pripravíme svetlú zápražku, zalejeme vodou, rozšľaháme a pridáme 2 kocky zeleninového bujónu. Vložíme najemno posekanú brokolicu a varíme 15 minút. Odstavíme z ohſa, pridáme smotanu a mixérom vyšľaháme do peny. Dochutíme soľou a muškátom. Pri podávaní môžeme ozdobiť ružičkou brokolice, príp. prúžkom údeného lososa.

Bryndzová polievka so syrom
Potrebujeme: 30 dkg bryndze, 1/2-1 kg zemiakov, 30 dkg údeného syra, 2,5l vody, strúhanička, petržlenová vſať, červená paprika, soľ

Ako na to:
Do mierne osolenej vriacej vody dáme variť zemiaky a sušenú alebo čerstvú petržlenovú vſaťm a nakoniec za hrsť strúhaničky. Medzitým si v malom hrnčeku rozpustíme bryndzu v horúcej vode (najlepšie odobratej z hrnca pred vložením zemiakov), do ktorej vmiešame 1 lyžičku mletej červenej papriky. Do uvarených zemiakov vlejeme rozmiešanú bryndzovú kašu a po znovuzovretí polievku hneď odstavíme. Polievku dochutíme (najlepšie až na tanieri) kockami tvrdého údeného syra.
Podľa množstva zemiakov sa dá konzumovať aj ako samostatný pokrm.

Cesnačka s haluškami
Potrebujeme: 16 strúčikov cesnaku, 2 lyžice masla, 1 lyžicu hladkej múky, 500 ml vody, soľ, vajce, 100 ml smotany, 1 lyžicu sekanej pažítky, príp.petržlenovú vſať /rozpočet pre 2 osoby/

Ako na to:
Olúpané strúčiky cesnaku nakrájame na plátky. V širokej rajnici rozpustíme maslo a cesnak pomaly opečieme do svetlo ružova. Nesmie zhnednúť, bol by horký. Opečený cesnak posypeme múkou a krátko zapražíme, zalejeme studenou vodou. Osolíme a 10 minút povaríme. Rozbijeme vajíčko, oddelíme žĺtok a bielok. Bielok ušľaháme so štipkou soli na tuhý sneh. Malou lyžičkou vykrajujeme halušky a postupne ich zavaríme v mierne vriacej polievke. Halušky v polievke opatrne pootáčame. Ak robíme pre viac osôb, uvarené vyberieme, aby sme mali kde zavariť ďalšie.
Hotovú polievku odstavíme.
V smotane rozšlaháme žĺtok, vylejeme do polievky, aby sa zhustila a už nevaríme. Dochutíme ju sekanou pažítkou, alebo petržlenovou vniatkou.
Podávame s kockami opečeného a osoleného chleba.

Cesnaková krémová
Potrebujeme: 2 strúčiky cesnaku, 1 cibuľu, 250 g zemiakov, 0,5 l vody, 0,5 l mlieka, maslo, biele korenie, soľ

Ako na to:
Očistené strúčiky cesnaku vcelku opražíme na kúsku roztopeného masla dohneda, pridáme na kúsky nakrájanú cibuľu, posmažíme spolu zopár minút. Pridáme nakrájané očistené zemiaky a chvíľku spolu podusíme. Pridáme 0,5 l vody a 0,5 l mlieka a všetko spolu varíme až kým zemiaky nezmäknú. Po dovarení všetko spolu rozmixujeme ručným mixérom, dochutíme soľou, bielym korením a môžeme roztlačiť 1 čerstvý strúčik cesnaku pre výraznejšiu chuť.

Chlebová polievka so strúhaným parmezánom
Potrebujeme: 4 krajčeky bieleho chleba, 60 g masla, 1 1/4 l vývaru z kostí, 2 dl smotany, 2 žĺtky, soľ, 4 lyžice strúhaného parmezánu

Ako na to:
Krajíčky bieleho chleba opražíme na masle po oboch stranách. Zalejeme ich horúcim vývarom z kostí a necháme trochu vychladnúť. V smotane rozmiešame žĺtky, nalejeme do polievky a podľa chuti osolíme.
Do hotovej polievky tesne pred podávaním pridáme postrúhaný parmezán.

Chrenová polievka
Potrebujeme: 4 väčšie zemiaky, postrúhaný chren, olej, hladká múka, cibuľa, 200 g mletého mäsa, 1 dcl bieleho vína, 1 l mlieka, koriander, mleté biele korenie, vegeta, klinček

Ako na to:
Cibuľku speníme na oleji zasypeme múkou a zápražku zalejeme vodou. Osolíme, pridáme zemiaky rozkrájané na kostičky, mleté mäso, mlieko, koreniny rozomleté na prášok a pri stálom miešaní privedieme do varu. Nakoniec dochutíme vegetou, vínom a po krátkom povarení rozmiešame nastrúhaný chren.
Podávame s popraženým na kôstky nakrájaným chlebom alebo žemlou.

Cibuľová polievka na parížsky spôsob (FR)
Potrebujeme: 50 g cibule, 2 lyžice masla, 1 lyžica+1 lyžička olivového oleja, 1/2 lyžičky soli, 1 l mäsového vývaru, 4 krajce bieleho chleba, strúčik cesnaku, 80 g strúhaného ementálu

Ako na to:
Ošúpanú cibuľu nakrájame na veľmi tenké plátky. Pri miernej teplote rozohrejeme maslo a lyžicu olivového oleja. Mierne osolenú cibuľu na tuku podusíme dozlatohneda, často miešame.
Zalejeme vývarom a za mierneho bublania varíme. Medzičasom opečieme dochrumkava chlieb a takmer suchý každý krajček potrieme olivovým olejom a rozotretým cesnakom.
Polievku dochutíme a prelejeme do ohſovzdorných misiek.
Navrch naukladáme krajce chleba a posypeme strúhaným syrom. Zapekáme v rozohriatej rúre, kým sa syr celkom neroztopí.

Cibuľačka
Potrebujeme: 4 väčšie cibule, hladkú múku, soľ, korenie, bobkový list, celé nové korenie, klobásku, kože so slaniny, 4 väčšie zemiaky, mlieko, 1 kocku slepačieho bujónu, maggi ochucovadlo, 2 vajíčka na tvrdo

Ako na to:
Olúpanú cibuľu si rozkrojíme na polovicu a nakrájame na tenučké mesiačiky, tie dáme na oleji speniť dozlatista, potom pridáme 3 lyžice hladkej múky a urobíme zápražku spolu s cibuľkou. Potom zalejeme chladnou vodou a na strednom ohni varíme. Pridáme na malé kúsky nakrájané zemiaky, klobásku v celku a kože zo slaniny, celé nové korenie (asi 4 ks), 2 ks bobkového listu a varíme dovtedy, kým sa neuvaria zemiaky, klobása a kože zo slaniny. Pridáme 1 kocku kuracieho bujónu a dochutíme maggi korením. Zalejeme 3 dcl mlieka, necháme prejť varom a ak nie je polievka dostatočne hustá, zahustíme ju hladkou múkou podľa potreby. Pred podávaním, dáme do stredu taniera mesiačiky - natvrdo uvarených vajec, môžme dať aj lyžicu kyslej smotany.

Cuketová polievka
Potrebujeme: 2 menšie cukety, 1 menšia cibuľa, 1 strúčik cesnaku, 1 dcl sladkej smotany, vegeta, soľ, curry, nové korenie, postrúhaný muškátový oriešok, 1 PL olivového oleja

Ako na to:
Cukety ošúpeme a postrúhame na slzičkovom strúhadle, cibuľu ošúpeme a pokrájame na kocky. Do hrnca dáme olej, najprv na ſom speníme cibuľu, potom pridáme postrúhané cukety, osolíme, pridáme vegetu, korenie, curry, muškátový orech a zalejeme asi pól litrom vody. Pridáme pretlačený strúčik cesnaku a varíme pomaly 20 minút. Potom odstavíme z platne, necháme chvíľu vychladnúť a pridáme sladkú smotanu. Môžeme aj napoly rozmixovať, aby bola polievka hustejšia. Ešte raz necháme prejsť varom a polievka je hotová.

Domáca kapustnica
Potrebujeme: 1 kg údených rebierok alebo iné údené mäso, 1 kg kyslej kapusty, celé korenie, bobkový list, 60 g cibule, 50 g nadrobno nakrájanej údenej slaniny, mletú červenú papriku, mleté čierne korenie, za hrsť sušených a namočených húb, 2-3 strúčiky cesnaku, 250 g údenej klobásy, kyslú smotanu

Ako na to:
Údené mäso alebo rebierka uvaríme domäkka. Potom do vývaru pridáme kyslú kapustu, pokrájanú cibuľu, huby, cesnak, koreniny a spolu varíme. Tesne pred dovarením pridáme údenú klobásu, pokrájané údené mäso, vyškvarenú nadrobno pokrájanú údenú slaninu, červenú papriku a necháme prejsť varom. Pred podávaním ozdobíme každý tanier kapustnice lyžičkou kyslej smotany.

Drobková polievka
Potrebujeme: 500 g hydinových drobkov, 80 g mrkvy, 5 lyžíc sterilizovaného hrášku, 2 ružičky karfiolu, 5 zrniek čierneho korenia, lyžička vegety, trošku muškátového kvetu, 1 zemiak, zelená petržlenová vſať, 1 1/2 dl mlieka, 30 g hladkej múky, 30 g masla

Ako na to:
Drobky umyjeme a pokrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou, pridáme očistenú, na kocky pokrájanú mrkvu, lyžičky vegety, čierne korenie a dáme variť. Po 20 minútach pridáme pokrájaný zemiak, karfiol, muškátový kvet a varíme až do zmäknutia. Z masla a hladkej múky pripravíme svetlú zápražku, zalejeme mliekom i vodou a cez sitko precedíme do polievky. Nakoniec pridáme posekanú petržlenovú vſať, podľa chuti dosolíme a podaváme

Držková polievka
Potrebujeme: 700 g držiek, 1 veľká cibuľa, soľ, 1 1/2 vývaru z kostí, 1 veľká lyžica masti, 30 g hladkej múky, 30 g masti, mletá paprika, rasca, mleté čierne korenie, 1 strúčik cesnaku, majoránka

Ako na to:
Očistené držky vyumývame vo viacerých vodách, zalejeme studenou vodou a privedieme do varu. Asi po 15 minútach varenia vodu zlejeme a držky znovu zalejeme čistou studenou vodou. Výmenu vody po 15 minútach znovu opakujeme. Potom k držkám pridáme polovicu cibule, soľ a varíme asi 2 1/2 až 3 hodiny. Na masti speníme druhú polovicu cibule, pridáme múku a urobíme tavšiu zápražku, do ktorej dáme trochu mletej papriky. Zápražku zalejeme precedeným vývarom z držiek a kostí. Pridáme rascu, korenie, pretretý cesnak so soľou a varíme ešte pol hodiny. Potom pridáme na rezance pokrájané držky a varíme ešte 5 minút. Polievku musíme občas premiešať. Nakoniec ju dochutíme majoránkou.

D ržkovica dvorného kuchára
Potrebujeme: Hovädzie držky, hovädzie chvosty, bravčovú masť, cibuľu, soľ, Kucharek, mletú červenú papriku, šampióny, majoránku, paprikovú pikantnú zmes, gulášovú pikantnú zmes, cesnak, mleté čierne korenie, kmín

Ako na to:
Hovädzie surové držky (tento recept neuvažuje o hotových predvarených držkách zo supermarketov) uvaríme v zabíjačkovom kotli v troch slaných, cibuľových vodách po 30 minútach. Po vychladení ich dôkladne očistíme, zbavíme loja a iných biologických nečistôt, pokrájame na jemné rezance. Medzitým varíme v inom hrnci hovädzie chvosty asi po dobu troch hodín. Ďalej udusíme na bravčovej masti značné množstvo nahrubo pokrájanej cibule, pridáme predvarené, pokrájané držky, poprášime červenou mletou paprikou, čiernym mletým korením, kmínom a podlejeme vývarom z hovädzích chvostov tak, aby držky boli ponorené vo vývare. Dusíme ich tak dlho, aby držky boli jemné a mäkučké. Hovädzie chvosty vykostíme (keď sú dobre uvarené, mäso sa samo oddeľuje od kostí) a túto skvostnú pochúťku pridáme do držiek za stáleho miešania. Popridávame pochutiny ako cesnak, korenie (doporučujeme Kucharek od poľského výrobcu, jednoznačne patrí do držiek), paprikovú pikantnú a gulášovú zmes a pod. Pozor nič nepreháſame, kuchár pri varení nesmie byť hladný, inak toto jedlo pivných štamgastov zbabre. Vývar z chvostov sám zahustí držkovicu, nakoniec ju dochutíme domácou majoránkou. Podávame zo slanými rohlíkmi, prípadne s čiernym chlebom. Pohár čapovaného piva nás potom dokonale uspí. Dobrú chuť želá dvorný kuchár priateľov Rybárskeho cechu Casino v Seredi.

Falošná hydinová polievka
Potrebujeme: Vnútornú dužinu z tekvice (semennú časť), 1 dcl oleja, väčšia mrkva, soľ, celé korenie čierne a nové, vegeta, vajce a hrubá múka na strúhance, petržlenová vſať

Ako na to:
Do mierne osolenej vody dáme vnútro s tekvice, pridáme korenie a prikryté pomalu varíme minimálne hodinu. Na oleji popražíme na jemno nastrúhanú mrkvu. Keď sa olej zafarbí do ružova vlejeme do vývaru a krátko povaríme. Do scedeného vývaru zavaríme buď strúhance alebo drobné halušky, dochutíme vegetou a petržlenovou vſaťou. Kto chce môže do polievky pridať i nakrájanú koreſovú zeleninu.

Falošná "mäsová" polievka
Potrebujeme: väčšiu cukinu alebo tekvicu, 1 mrkvu, 1 petržlen, 1 strúčik cesnaku, 1 menšiu cibuľu, vodu, soľ, vegetu, čierne korenie, kvalitný olej, uvarenú cestovinu podľa toho kto akú má rád, napr. rezance, fliačky...

Ako na to:
Cukinu ošúpeme, pokrájame na menšie kusy (aj s jadierkami), mrkvu, petržlen, cibuľu, cesnak očistíme a vložíme približne do 3 litrového hrnca - zalejeme studenou vodou dochutíme soľou, vegetou a korením. Varíme na miernom ohni asi 60 min, kým nie je zelenina mäkká. Hotovú polievku precedíme, kvapneme do nej pár kvapiek oleja ( akože "oká"). Podávame ako klasickú polievku s cestovinou.

mukky
autor
16. mar 2010

apna 😀 ani ja nedávam malého nikomu...laurinka ti je nejak casto chora,chudatko male 😢 😢
a co ako diéta? 😀 mne sa vratli 2kg spat tak som zacala delenu stravu uz par dni.. 😝
a co ta zase p nastval? 😀 a nepopust a nevar mu 😀 treba ich trosku vytrestat bububu 😝 😀
aj pre mojho je nahvacší trest ked mu nevarím 😀

apna
16. mar 2010

cawes,
kukam palomu,som si nahrala 😀 mala spi,p o chvilu dojde z prace.

ale ma nastval,lebo som robila maso take to,co vajka so solamilom,koreniny,sampinony a syr postruhany a som dala piect do rury,urobila som ako fasirky tvar a ze to je co za maso?dajake suche...ta ked suche,nech si je parky a vajka,salamy atd 😀 teraz bude mat suche 😝

no,predtym mala take obdobie v novembri naposledy,co mala tu bromchitidu a vzdy bola chorlava..teraz uz "dlho"nebola..len minule mala asi 2dni sopliky...tak dufam,ze mame pokoj na dlhsie zas...

mala bola v pohode so segrou,ze ani neplakala nic,sa hrali a tak...a kedsom prisla vtedy zacala sa mazkat a vymyslala 😀

akurat som sa vazila u segry,lebo ona ma digitalnu,nasa vzdy inak ukazuje..po dvoch tyzdnoch ,co chodim cvicit a v podstate jem vsetko,len menej a vecer tiez malo,mi ukazalo -4kg 😕 no nechce sa mi verit...ale zo zaciatku len voda odide,to viem,ale aj tak sa mi zda vela..ako citim,ze mi splasllo brucho,v pohode zapnem dziny,co som nezapinala horny gombik 😀 ale brucho splasne,ked nezeres,to je jasne 😀 ale ja zjem aj sladke obcas,aj chleba rano a tak...uvidime..mam dziny do ktorych musim vojst a vyzerat ok a nic mi z nich nesmie previsat 😀