Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

saskarisko
16. apr 2010

Zuzicek - a to za aku dlhu dobu ??? 😕

zuziiiicek17
16. apr 2010

NIe mukky ,ja to nikde necitim.Mimochodom do netabul.som ti dala link na sex v meste

mukky
autor
16. apr 2010

saska nestiham asi odpisat az neskor 😀
tu knizku nepoznam,ale mam jeden super clanok ten sa mi pacil najviac..
ja to nesilim,na dovolenke som ho nedavala ani od kedy sme doma uz par dni,dnes som skusila ale nechce neva..nech sa netrapi

zuziiiicek17
16. apr 2010

za 5 dn 😀

saskarisko
16. apr 2010

Zuzicek - dobra si. ale hadam aj nieco jes, ci ? 😕 bo to je hrozne vela za taku kratku dobu

zuziiiicek17
16. apr 2010

No neviem,ci je to tuk,skor voda,ktovie 😕 ale jem v pohode 4-5 x denne,ale hlavne som vynechala tie nezdrave veci,co moje telo asi doteraz nepoznalo.Pravdupovediac,mna nic nevedelo prinutit jest ovocie a zeleninu az delena.Za ten tyzden som zjedla viac zeleniny ako za cely rok 😀

mukky
autor
16. apr 2010

receptiky na maskovy-zvieratkovský den 😀
ale pri tych plnenych hrasok ee,je to strukovina

Treska na hríboch

400 g mrazených plátkov tresky., 250 g hlivy alebo hríbov podľa sezóny., 2 veľké cibule., 5 strúčikov cesnaku, rastlinný za studena lisovaný olej., morská soľ., vegety., červená sladká paprika., petržlenová vňať alebo pažítka

Najprv osolíme a okoreníme nerozmrazené plátky tresky, nakrájanú cibuľku speníme na oleji pri miernom plameni, pridáme červenú papriku a nakrájané hríby. Zamiešame a 5 minút podusíme. Potom pridáme plátky nerozmrazenej tresky (môže byť aj filé), z oboch strán najprv opražíme, potom plátky potrieme rozotreným cesnakom a na miernom plameni dusíme do mäkka. Celé posypané pažítkou, petržlenovou vňaťou, naklíčenou šošovicou alebo nasekanou žeruchou, podávame obložené s pestrou surovou zeleninou podľa sezóny.

Plnené morčacie prsia

500 g vykostených morčacích pŕs., 100 g hydinového nárezu (alebo hydinové párky)., 250 g mrazeného alebo čerstvého hrášku., 100 g mrkvy., väčší pór., posekaná petržlenová vňať, vegeta, morská soľ., rastlinný olej., 3 – 5 strúčikov cesnaku

4 rezne zľahka naklepeme, potrieme rozotreným osoleným cesnakom vymiešaným v troške oleja, naplníme plnkou a zviniem. Plnené rolky previažeme niťou alebo kovovými ihlami, opečieme zo všetkých strán v rozohriatom oleji, podlejeme zeleninovým vývarom, pripraveným z kocky alebo z vegety (0,25 l vody a KL vegety). Dopečieme do mäkka.
Plnka: Na oleji speníme očistený a na kolieska pokrájaný pór, nastrúhanú mrkvu na jemno, to posolíme a minútu popražíme. Potom pridáme nakrájaný hydinový nárez (párky) a mrazený alebo čerstvý zelený hrášok. Všetko zmiešame, ochutíme podľa vlastného výberu bazalkou, tymianom alebo pomletou rascou či majoránkov. Hotové morčacie prsia podávame s prílohou, ktorú tvorí pestrá zmes pokrájanej surovej zeleniny

mukky
autor
16. apr 2010

Pestrý zeleninový šalát s čerstvou zeleninou

400 g eidamu., červená cibuľa., po 50 g červenej, zelenej a žltej papriky, 50 g stonkového zeleru, šalátová omáčka (pohár nízkotučného jogurtu., 2 PL lyžice rajčiakového kečupu, PL horčice, 2 – 3 PL citrónovej šťavy, malá posekaná cibuľka, 2 strúčiky pretlačeného cesnaku, trocha morskej soli, trocha umelého sladidla, PL pažítky).,

Eidam a červenú cibuľu pokrájame na kocky, papriky pokrájame na prúžky, odstránime drevnaté vlákna z vonkajšej strany stonkového zeleru a pokrájame na prúžky. Šalátovú omáčku, syr a zeleninu dobre premiešame a necháme odstáť. Podávame ako hlavné jedlo

mukky
autor
16. apr 2010

trávenie jedal v brusku 😀
Doba trávenia v hod.
Ovocie o ovocné šťavy 1
Ryža, varená ryba, vajíčko na mäkko 1-2
Šalát a surová zelenina 2
Zemiaky, žemle, praženica, šľahačka 2-3
Čierny chlieb, opekané zemiaky, varená hydina, šunka, špenát, biftek 3-4
Hrášok, šošovica, fazuľa, pečené mäso 4-5
Slanina, pečené hranolky, huby, pečeň 5-7
Nesprávne skombinované jedlo 8
Sardinky v oleji 8-9

mukky
autor
16. apr 2010

zuzi to je to co som ti pisala ze mozes zjest ovocie a potom zeleninu ale az po urcitej dobe..ale lepsie je v ten den nekombinovat

saskarisko
16. apr 2010

Zuzu - tak potom voda, a ovocie a zelenina ti urobili takyto odliv na vahe 😉

no ja vam pridam este jednu relativne zdravu mnamku.

Banany v alobale
Banan natrieme medom (tenka vrstva), navrch dame platok masla, pokvapkame citronom a zabalime do alobalu. vlozime do rozohriatej rury na cca 8-10 minut. po rozbaleni dame nan slahacku,a posypeme cokoladou (toto je ta nezdrava cast 😅 ) je to vyborny dezertik, ktory sa moze robit aj na grile, len vtedy treba ten alobal otacat.

mukky
autor
16. apr 2010

😀 to zuzku iste poteší 😀
len slahacka s ovocim nie,ale ostatne hadam moze byt 😀

zuziiiicek17
16. apr 2010

tak tie banany vam kludne prenecham 😀 😀 😀 ja nejem banany uz 10 rokov od kedy som mala salmonelu.vtedy som sa najedla bananov na celyyy zivot 😀

mukky
autor
16. apr 2010

😀

zuziiiicek17
16. apr 2010

mp ma kvoli tomu volá opička 😀

mukky
autor
16. apr 2010

maskrty pre zuziiiicek17 🙂

pohnkový (ryžový) šalát s ananásom

150 g pohanky (alebo naturálnej ryže)., 50 g hrozienok., jablko., 2 plátky ananásu (čerstvý alebo z konzervy)., 50 g olúpaných mandlí., šalátová omáčka (2 dl rozrobeného sójového mlieka., 10 g tofu, 2 PL olivového oleja za studena lisovaného., šťavu z citróna., morská soľ)., zopár plátkov čerstvého zázvoru

Pohánku prevrstvíme vriacou slanou vodou tak aby bola zakrytá, privedieme do varu a necháme asi 25 minút napučať. Hrozienka namočíme do vody, jablko ošúpeme, rozpoltíme, odstránime jadrovník, pokrájame na kocky a rovnako aj ananás. Hrozienka necháme odkvapkať, potom spolu s kockami jablka, ananásu a mandlí pridáme do pohánky (ryže).


Rezance s orechami

balík bezvaječných cestovín alebo netradičné cestoviny (pšenično pohánkové, grahamové, bez cholesterolu), 150 g mletých orechov alebo maku., umelé sladidlo alebo med., 0,1 l vody rastlinný za studena lisovaný olej

Rezance uvaríme vo vriacej osolenej vode (podľa návodu), scedíme a necháme odkvapkať. Z pomletých orechov alebo maku, sladidla či medu a vody pripravíme sladkú zálievku. Pridáme k scedeným rezancom, premiešame pokvapkáme rastlinným olejom a porcujeme na vyhriate taniere.

Lokše s makom oddelenej stravy

kg zemiakov., 150 g namletých alebo najemno rozmixovaných ovsených vločiek., 150 g celozrnnej múky alebo krupice., morská soľ., 300 g pomletého maku., 0.2 l vody., med alebo umelé sladidlo

Umyté zemiaky uvaríme v šupke, scedíme a v studenej vode ich schladíme (ľahko sa šúpu), ošúpeme a postrúhame alebo pretlačíme, pridáme ovsené vločky múku, soľ a vypracujeme hustejšie cesto, ktoré na pomúčenej doske rozšúľame na valec. Nožom valec podelíme na kolieska, z ktorých vyvaľkáme jednotlivé lokše. Tie potom opečieme na horúcej platni alebo na teflonovej panvici. Na opečené lokše navrstvíme makovú plnku, ktorú si pripravíme z pomletého maku, z vody a medu alebo sladidla (podľa chuti). Zvinieme a podávame na vyhriatom tanieri.

zuziiiicek17
16. apr 2010

kujeeeeem 😉 ty si sikovna .....aj ja chcemmmm 😅

mukky
autor
16. apr 2010

co??co chces?

mukky
autor
16. apr 2010

aj ja chcem,obocie 😀
haha 😀

saskarisko
16. apr 2010

joj ten banan, on je fakt super aj bez slahacky. no, ale kebyze som bola prejedena bananov, tak sa ho ani nedotknem 😀

Mukky no s tym salatom by si sa zavdacila moju synatorovi - uz len treba odtial vyhadzat orechy, hrozienka, a nahadzat mu tam vela ananasu 😀 😀

mukky
autor
16. apr 2010

Pohánkový (ryžový) šalát s ananásom ♣♣som to skopirovala cele koli nedostatku casu☻☻
Posed by kuchár - September 9th, 2009

150 g pohanky (alebo naturálnej ryže)., 50 g hrozienok., jablko., 2 plátky ananásu (čerstvý alebo z konzervy)., 50 g olúpaných mandlí., šalátová omáčka (2 dl rozrobeného sójového mlieka., 10 g tofu, 2 PL olivového oleja za studena lisovaného., šťavu z citróna., morská soľ)., zopár plátkov čerstvého zázvoru

Pohánku prevrstvíme vriacou slanou vodou tak aby bola zakrytá, privedieme do varu a necháme asi 25 minút napučať. Hrozienka namočíme do vody, jablko ošúpeme, rozpoltíme, odstránime jadrovník, pokrájame na kocky a rovnako aj ananás. Hrozienka necháme odkvapkať, potom spolu s kockami jablka, ananásu a mandlí pridáme do pohánky (ryže).

Posted in Jedlá z ryže a obilovín - Comments Off

Nálepky:B skupina, obedy a večera oddelenej stravy, oddelená strava, ovocná podskupina, raňajky oddelenej stravy, rastlinná strava

Rezance s orechami
Posted by kuchár - September 9th, 2009

balík bezvaječných cestovín alebo netradičné cestoviny (pšenično pohánkové, grahamové, bez cholesterolu), 150 g mletých orechov alebo maku., umelé sladidlo alebo med., 0,1 l vody rastlinný za studena lisovaný olej

Rezance uvaríme vo vriacej osolenej vode (podľa návodu), scedíme a necháme odkvapkať. Z pomletých orechov alebo maku, sladidla či medu a vody pripravíme sladkú zálievku. Pridáme k scedeným rezancom, premiešame pokvapkáme rastlinným olejom a porcujeme na vyhriate taniere.

Posted in Cestoviny na tanieri - Comments Off

Nálepky:B skupina, obedy a večera oddelenej stravy, oddelená strava, ovocná podskupina, raňajky oddelenej stravy, rastlinná strava

Lokše s makom oddelenej stravy
Posted by kuchár - September 9th, 2009

kg zemiakov., 150 g namletých alebo najemno rozmixovaných ovsených vločiek., 150 g celozrnnej múky alebo krupice., morská soľ., 300 g pomletého maku., 0.2 l vody., med alebo umelé sladidlo

Umyté zemiaky uvaríme v šupke, scedíme a v studenej vode ich schladíme (ľahko sa šúpu), ošúpeme a postrúhame alebo pretlačíme, pridáme ovsené vločky múku, soľ a vypracujeme hustejšie cesto, ktoré na pomúčenej doske rozšúľame na valec. Nožom valec podelíme na kolieska, z ktorých vyvaľkáme jednotlivé lokše. Tie potom opečieme na horúcej platni alebo na teflonovej panvici. Na opečené lokše navrstvíme makovú plnku, ktorú si pripravíme z pomletého maku, z vody a medu alebo sladidla (podľa chuti). Zvinieme a podávame na vyhriatom tanieri.

Posted in Palacinky, lievance a sladké jedlá - Comments Off

Nálepky:B skupina, obedy a večera oddelenej stravy, oddelená strava, ovocná podskupina, ovsené vločky, raňajky oddelenej stravy, rastlinná strava

Musli
Posted by kuchár - September 9th, 2009

250 g ovsených vločiek., 50 g slnečnicových zrniek – lúpaných., 50 g pšeničných klíčkov., 50 g kokosu strúhaného., 50 g hrozienok., 50 g lieskových orechov., 1 PL sezamových semienok., 2 PL medu., 6 veľkých banánov

Ovsené vločky nasypeme na teflonovú panvicu a na miernom ohni za stáleho miešania pražíme. Postupne pridávame v nasledujúcom poradí slnečnicové zrnká, kokos, pšeničné klíčky, nasekané orechy, hrozienka, sezam, a na kolieska pokrájané banány. Do vymiešanej zmesi po chvíľke pridáme dávku medu a celkove opražíme asi 10 minút. Po vychladnutí uložíme do misy s pokrievkou. Takto pripravená zmes bohatá na vitamíny, minerály a enzýmy vydrží pri izbovej teplote aj 2 – 3 dni. Možno ju podávať ako raňajky alebo ako maškrtu.

Posted in Jedlá z ryže a obilovín - Comments Off

Nálepky:B skupina, obedy a večera oddelenej stravy, oddelená strava, ovocná podskupina, raňajky oddelenej stravy, rastlinná strava

Makovo medová nátierka
Posted by kuchár - September 9th, 2009

100 g maku., 100 g medu

Med vymiešame s pomletým makom a podávame s hrubozrnným alebo grahamovým pečivom.


Posted in Drobné ozdobné chuťovky a nátierky - Comments Off

Nálepky:nátierky, raňajky oddelenej stravy

Orieškovo medová nátierka
Posted by kuchár - September 9th, 2009

100 g lieskových orieškov., a 100 g medu

Lieskové oriešky a med rozmixujeme na polotuhú nátierku. Podávame s hrubozrnným alebo grahamovým pečivom.

Posted in Drobné ozdobné chuťovky a nátierky - Comments Off

Nálepky:nátierky, raňajky oddelenej stravy

Cesnaková nátierka
Posted by kuchár - September 9th, 2009

100 g naklíčeného obilia., 0,15 dl rastlinného za studena lisovaného oleja., 6 strúčikov cesnaku., petržlenová vňať a morská soľ

Rozmixujeme obilie s olejom, soľou a cesnakom. Mixujeme 3 – 5 minút. Natierame na celozrnný alebo grahamový chlieb, pečivo, prípadne na krehký chlieb a ozdobíme nadrobno posekanou petržlenovou vňaťou alebo pažítkou. V zime žeruchou.



Posted in Drobné ozdobné chuťovky a nátierky - Comments Off

Nálepky:B skupina, oddelená strava, raňajky oddelenej stravy, rastlinná strava, večera oddelenej stravy, zeleninová podskupina

Oriešková nátierka
Posted by kuchár - September 9th, 2009

100 g naklíčeného obilia., orieškov., štipka majoránky a morskej soli., 0,15 dl za studena lisovaného oleja., 0,5 dl vody., 25 g lieskových orieškov

Do základnej nátierky z naklíčeného obilia, oleja, vody a soli pridáme rozmixované alebo zomleté lieskové orechy, štipku majoránky a spolu mixujeme ešte 2 minúty. Na chlebíkoch ozdobíme ligurčekom.

mukky
autor
16. apr 2010

saska 😀

mukky
autor
16. apr 2010

saska vysvetlis mi tvoje motto? 😀

saskarisko
17. apr 2010

Ahojte,
Mukky tam nie je, co vysvetlovat. jednoducho som knihomol, a toto vyjadruje moj "stav". ale na dobu, ked si vylozim nohy aj cez den, zoberiem knizku, uvarim kavicku, a budem si v klude citat si budem musiet este dlho pockat 😅

ankan
18. apr 2010

Soľ nezvlne ak sa pridá pár zrniečok ryže, ale ako zabrániť vlhnutiu cukru? Poradíte? Už som ho dala aj do pohára od Nescaffé ale nepomohlo... ☹

mukky
autor
18. apr 2010

ahojte,
saskarisko aj ja som bola knihomol,pokial nepriniesla televizia viac programov 🙄 ,nečavargovala som von s mojim mm 😀 neprisiel net 🙄 😝 ..
od základnej som velmi rada citala knihy,este ako maly prcek..

ankan no neviem ti poradiť,nenasla som nic ani na nete...len klasicke zasady..

sunny_face
19. apr 2010

skuska!!!da sa to precitat?
Inac 75kg-0.8

apna
19. apr 2010

cafte,
sunny super,pomaly ale isto..a precitat sa da 😀 ja somto dorbala cez vikend 😲 ja vzdy tak,cez tyzden ok a cez vikend katastrofa 🙄

nam tu uz prsi,ochladilo sa,doteraz bolo super ...

ankan,ani ja neviem poradit..
ako sa inak mate?co ste porabali cez vikend?

sunny_face
19. apr 2010

este nejake pofotene recepty. Aspon toto je vyhoda,ked pisem cez mobil