Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

alda
12. feb 2010

ahojte,
baby neviete mi poradit, kde by som zohnala taku zavaranu tekvicu s koprom, chcela by som uvarit kyslu tekvicovu polievku, hrozne mam na nu chut, varia nam ju v jedalni a neviem ani ako sa robi. poradite mi?

pancake
13. feb 2010

to ja som teda klobaskova.mne sladkosti nechutia ale klobasku mozem.
mukky mam sa fain, len mam toho dost vela teraz.uz ani velmi nepisem.ved vidis.neni casu. 😔

blabola
13. feb 2010

zdraviiim 🙂

docela dlouho jsem se k vam nemrkla - mm je v praci a ja mam uvareno, uklizeno, dopijim kavu, za okny mraz, snih jako v ruske pohadce (ale tady doma prijemne teplicko 😀 ) a jdu k vam nahlednout nez mm prijde.

vcera jsem si spocetla dane a vyslo to vcelku dobre. do diare jsem zapsala, kdy kam jaky papir odevzdat, tak jsem se dneska odmenila pozdnim vstavanim a trochu lenoseni jsem si povolila 😀 "uvareno" spociva v tom, ze bude ohrivane ze vcera, jen polevka je tedy dnesni 🙂. chystam se, ze upecu kolac - pozvali jsme na zitra navstevu, tak doufam, ze zbyde 😀 . uz se tesim.

to mukky: tedy opravdu klobouk dolu s temi shozenymi kily. drzim palce at to jde jak si prejes. a jinak dekuji za ty recepty v me materstine 😀 uz jsem na nektere vase vyrazy pouzila i slovniku na http://www.e-slovensko.cz/slovnik/ , ale jestli vam ne, me osobne to nevadi, alespon se naucim, ne 😉 😀

to alda: ja jsem bohuzel z tykve jeste nevarila, tak tady asi neporadim ☹ cuketu zapekam se syrem nebo ji plnim mletym masem, ale tykev.. ☹

slavite valentyna? ja vim, ze to je "prijaty" svatek a ze je to vicemene tah obchodniku na zakazniky, protoze jim pripada prodleva mezi vanocnimi nakupy a temi velikonocnimi prilisna, ale ja jsem strasny svatecni prozivac - rada slavnostne zdobim stul pred spolecnym jidlem a podobne pytloviny 🙂 . my si nedavame zadne veledary, ale drobnustku ano. a kdyby nahodou nektera z vas slavila, ja jsem tuhle pri nakupovani v albertu objevila posledni albert magazin s tipy na romantickou snidani - mate-li chut, mrknete: http://www.ialbert.cz/jnp/cz/radce_zakaznika/al...

kdybyste mely chut se pobavit, posilam vam klip na moji oblibenou pisnicku na diskotekach z letnich pionyrskych taboru 😀 😀 😀

https://www.youtube.com/watch?v=110k5hsSTjo


tancila jsem uplne stejne jako ta pani v klipu 😀 😀 😀 a slibuju, ze priste pridam nejake recepty 😉

mejte se hezky a ahoj 🙂

mukky
autor
13. feb 2010

PolievkyŠaláty a predjedláCestoviny a slané jedláBezmäsité jedláMäsoHydinaRybySladké dezerty a múčnikyChuťovkyNápojePrílohy a omáčkyAnketaAké recepty by ste uvítali na stránkach Dobrého jedla?

Mäsité / 18%

Sladké / 34%

Zeleninové / 28%

Cestovinové / 20%

Hlasovalo 18756 účastníkov
poslať | vytlačiť | diskutujte | napíšte nám | Hodnotenie: *****
alda možem ti len pomocť s receptom,ani neviem ci takto upravenu tekvicu predávaju v obchode..

Kyslá tekvicová polievka

Potrebujeme:
• 400 g tekvice
•1 cibuľu
•40 g masla + 40 g na zásmažku
•4 ze­miaky
•1 kocku zeleninového bu­jónu
•1 ČL posekaného kôpru
•1 bobkový list
•1 ČL mletej červenej papriky
•1 PL hladkej múky
•200 ml smotany
•1 PL kryštálového cukru
•2 PL octu
•soľ
•mleté čierne korenie
Postup:
1. Tekvicu olúpeme, prekrojíme, v­y­berieme jadierka, dužinu opláchneme, prekrojíme a nastrúhame. Olú­panú cibuľu nakrájame nadrobno a speníme v hrnci na rozohriatom masle.

2. K cibuli pridáme nastrúhanú tekvicu a 5 minút podusíme. Potom zalejeme asi 1,5 litrom teplej vody a hrniec prikryjeme. Keď sa začne voda variť, zmiernime plameň a pridáme očistené, na kocky nakrájané zemiaky, kocku bujónu, posekaný kôpor a bobkový list. Mierne osolíme a okoreníme.

3. V menšom hrnci roztopíme mas­lo a opražíme na ňom lyžicu múky. Po 2 až 3 minútach posypeme mletou paprikou a odstavíme. Prilejeme asi 150 ml studenej vody a rozmiešame, aby v zásmažke neboli hrudky. Potom ju za stáleho miešania pridáme do polievky. Ochutíme cukrom a octom, prilejeme smotanu a krátko povaríme.

mukky
autor
13. feb 2010

pan no neviem neviem ci sa ti nezmenili chute lebo som často čitala ako papáš kolaciky a iné sladkoty 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mukky
autor
13. feb 2010

no zase mi super skopirovalo ten recept na tekvicu 😀 😀 😀

mukky
autor
13. feb 2010

blabola tvoj príspevok ma pobavil 😀 😉

aj nabuduce pridám recepty v češtine 😀 no problem 😀 ja som dieťa komunizmu 😀 a ktoré že to slovíčka si hladala v slovníku?pupava? 😀 😀 😀 srandujem..

ja aj tekvicu zapekám a milujeme to s mm...prerežem pozdlž.vnutro vydlabem,plním mletým masom osmachnutým na cibulke ,s č.paprikou a cesnakom.Nakoniec pred dopečením nastruham na to syr..je to užasné,a aj sýte,niekedy si dávame hranolky v rure ci americke zemiaky v rure k tomu,niekedy nič..

mukky
autor
13. feb 2010

nalinky kuk trosku neskor 😉
valentina neslavíme ,my mame den po nom výročie zoznamenia sa,takze tento den je pre nás vyznamnejsí..kym nebol malý,sme chodili vzdy na dobru večeru,od maleho narodenia eeeee 😀
ale darcek ma čaká v pondelok a aj mm 😀 /ale nie je to podstatné som nechcela nejak nikdy aby mi daco kupoval,ak tak tak dezert-bombonieru-preklad 😀 /

apna
13. feb 2010

ahojte 🙂
my mame pokazeny laptop,tak sa neozyvam...teraz sme na vikend u svagrinej,tak pisem od nej....
nemam cas docitat vas,len som vas chcela pozdravit 🙂

blabola
14. feb 2010

ahoj 🙂

nejak nemuzu usnout a tak si hledam na zitra pomazanky, abych mohla navsteve nabidnout mimo kolace (ten uz mam hotovy, (ap, delala jsem ten pudinkovy - myslim, ze navsteva se bude olizovat 😉 ) i jednohubky a byla tak za dokonalou (byt asi znacne ospalou) hostitelku 😉

syrovo-cesnekove jednohubky
(tenhle recept mam od svagrove a pomazanka je opravdu vynikajici a rychla)

1 majolka (kupuji pytlík hellmanns)
strouhany syr (kupuji uz nastrouhany v pytliku eidam nebo goudu)
2 strouzky cesneku

vsechny ingredience smicham a natiram vidlickou na platky nejlepe tmave bagety. zdobim bud pulkami cherry rajcatek a nebo pulkami hroznoveho vina.

na strankach wwwteckamimibazarteckaceezet jsem nasla tuto pomazanku na topinky (to tedy delat nebudu, ale napisu vam sem, jelikoz mam odzkousene 😉 ):

Pomazánka na topinky a toasty

mleté maso (může být i maso ve vlastní šťávě z konzervy) dle libosti, strouhaný sýr, 1 vejce natvrdo, sterilovaná okurka, cibule, česnek, kečup, hořčice, sůl, pepř

Orestované mleté maso zamícháme se sýrem, nastrouhaným vejcem, okurkou, nadrobno nasekanou cibulkou a prolisovaným česnekem. Dle chuti přidáme kečup, hořčici, sůl a pepř. Do pomazánky můžeme přidat také majonézu nebo tavený sýr, zkrátka vše, co v lednici najdeme.

nekdy (kdyz do pomazanky nepridavam majolku a taveny syr) navrch topinky jeste delam volske oko (sazene vejce) a posypu zloutek strouhanym syrem. ji se to "obtizne" (no jsme vzdycky jako cunatka, ubrousek musi byt hnedka vedle talire 😀 😀 ), ale je to opravdu dobrota 😵

to mukky: no ja jsem prave taktez vyrostla za komunismu - jak vidno na tom klipu ze skolnich let 😀 , a o to vic me mrzi, ze mi nektera slovicka delaji problem ☹ namatkou si vybavuji, ze jsem hledala "sopliky", abych vedela o cem se bavite 😅 ... jo a tu pupavu jsem taky hledala 😀 😀 😀 😀 jen mi davejte hezky ve sve materstine, ja se naucim, slibuju 😉

mejte se hezky a dobrou noc 🙂

blabola
14. feb 2010

jeste 1x ad valentyn:

to mukky: tak to je uplne jasne, ze kdyz pripada vyroci na druhy den, ze je valentyn nepodstatny. preju at to letos prijemne oslavite. nase valentynska "oslava" spociva vetsinou jen v tom, ze si ten den udelame trosku svatecni. kdyz mi to vyjde pripravim svatecnejsi uz snidani. jinak si davame pochutinky, mm mi nekdy misto dobrutky koupi kyticku a obcas si zajdeme na obed nebo na veceri.

a tedka opravdu dobrou noc preju 😔 😉

pancake
14. feb 2010

mukky to ja vypekam lebo p. stale otravuje ze ma chut na nieco sladke. ale ja len poohryzam korky ked davam malemu. inak nie som moc kolacova. ja skor chlieb s maslom ako veternik. 🙂

pancake
14. feb 2010

tu sa si sexuje ked je toho valentina....

mukky
autor
14. feb 2010

😀 pan maleho som teraž uložila a mm je v robote..jedine keby došiel poštár 😅 😀
mali sme dnes narušený režim preto tak neskoro ...ale inak zaspáva okolo tej20._ 20.30

mukky
autor
14. feb 2010

apna len aby si nemala doma absťáky 😀

mukky
autor
14. feb 2010

blabola tak aký si mala dnes den? 😉
idem dočítať tvoj receptík 😎

pancake
15. feb 2010

mukky vy a naruseny den???? 😕 😕

mukky
autor
15. feb 2010

pan preco že my a tolko otáznikov?? 😕 😀 😀 😀
drobec hajííí,ja papám...a vy?

blabola
15. feb 2010

zdraviiim 🙂

dneska v praci rusniiicko 😝 😝 nicmene stejne jsem pracant na prdlajs a jdu k vam na chvilku mrknout 😔

to mukky: dobrou chut preju 🙂 vcera byl vcelku bajo den - dostala jsem od mm kyticku a sklenicku jahod 😵 navsteva mi kolac pochvalila, k snidani zbyly jen dva kousky, akorat k ranni kave 😉 . jo ale musela jsem se smat, kdyz si navstevnici hrali s nasim distingovanym kocourim eleganem (ruzne ho chovali a protoze maji psa, mysleli si, ze ho nejvic potesi treba davat mu pac atp.) kocoura to po chvili neskonaleho udivu prestalo bavit, prestal se chovat vybrane, odkryl temnou stranu sveho ja a zacal kousat, skrabat, prskal a nakonec se dal na dustojny uprk a schoval se pred nimi - pri odchodu navstevnici prochazelii bytem a pry: "jakto ze se s nami neprisel rozloucit?" ze by jim jedna davka skrabancu prisla malo? kocka holt neni pes 🙄 😀 😀 😀 ale jinak o navsteve jen v dobrem, samozrejme 😉 😉

s mm oba az nezdrave (za tech par dni, prave nekdy na ukor toho, co zminila pan 😀 😀 😀 ) sledujeme zoh ve vancouveru a tak vam musim poblahoprat ke zlatu v biatlonu, ktere vydobyla a. kuzminova. take jsme koukali na hokej zen, vim, ze to byla prohra, ale mely jste opravdu tezkeho soupere a brankarka tomcikova, prestoze dostala tolik golu, tak predvadela zakroky, za ktery by se nemuseli stydet muzsti brankari, opravdu musim smeknout.

tak ja jdu vytvaret nejake hodnoty a pak se zase ozvu, hodim nejakou dobrotu... dneska se mi nechce s nicim vyvarovat, vidim to maximalne na rizoto 😉

mama.wolfka
15. feb 2010

helou 😀
tak po rokoch zasa trošku 😀 😀 😀

mukky
autor
16. feb 2010

wolfka tak ty si číslo 😀 😠 🙄
ked som mimo dojdeš 😀 😝 ale o 2 roky dojdi kludne opať,možno tu ešte budem prispievať 😀

mukky
autor
16. feb 2010

blabola tu syrovo-cesnakovo natierku robievam aj ja na jednohubky 😀 ..presne ako píšeš/nastruhaný syr,tatarska omáčka u nás doma a cesnak,ale dávam ho viac/naučila ma ju svokra...ja na zjemnenie niekedy pridám aj trošku kyslej smotany ale len trošku..a niekto tam ešte aj dáva vajičko natvrdo na kocky nakrajané

takže ste mali pekný den a aj navsteva dopadla dobre 😀

no a našla si tu pupavu? 😀 😀 tak uz vieš co su to sopliky 😀

takze mate kocura..neškriabe nábytok a nerobí neplechu?? 😕 😀

mukky
autor
16. feb 2010

no a ta na toasty je mnam tiež

pancake
16. feb 2010

mukky no preto ze ty si cele noci hore aj s malym tak som myslela ze ty nevies kedy bude maly hore a kedy spi. 🤐
my mame presny rezim na minutu skoro. 🙂 v noci spi 7.30 do 7.30 rana a doobeda spi od 11.00 hodinku. to je vsetko.

mukky
autor
16. feb 2010

pan ahoj 😀 asi nechápem alebo si sedím na vedení 😕 😀
ako som hore celé noci s malým? 😀 bobačik večer zaspáva okolo 20.-20.30 a ráno vstáva okolo 7.30.a prespí celu noc už asi od 4 mesiacov aj niečo..pred tým ked bol malinky ak aj spinkal v noci,som ho budila na mliečko každe 3 hodky lebo bol velmi chudučký..

mukky
autor
16. feb 2010

pan a ešte som zabudla že malý spí cez den 3 hodky i viac vkuse 😀 😀 okolo 13 tej zaspáva..
no on behá stále,neposedí len ak ho dám do stoličky papať alebo pustím rozprávku 🙄 ..
a vy ako ?minule som chcela kuk tvoje video co si dala ale sa mi nedalo zobraziť ☹

blabola
17. feb 2010

dobre dopoledne preju 🙂

dneska mam chvilku volno 😎

budu delat „kure po recku s rajcaty“
– ja tedy z pulky, ale recept mam pro 4-5 osob:

ingredience: 1 kure, 600 g rajcat, 3 lzice olivoveho oleje, 1 lzicka soli, 1 sacek provensalskeho nebo italskeho koreni, 2 ks cibule, 3 ks strouzku cesneku

postup: cibuli nakrajime na kolecka, cesnek na prouzky. do olejem vymasteneho pekacku vyskladame na platky nakrajena rajcata, cibuli a cesnek. kure naporcujeme a osolime. vlozime do pekacku na rajcata. vse posypeme korenim, nesetrime - pouziju jeden sacek hotove smesi. peceme jako obvykle v troube, nepodlevame! az se rajcata vypecou, je kure pripravene k podavani.

jako prilohu mame radi brambory na platecky upecene v troube (pecu na rostu pod kuretem) nebo vareny brambor.

to mukky: nj - kocourisko mame. chteli jsme oba zivanta domu. je to uslechtila vesnicka kocici vsehochut, kterou jsme si sami odlapili na vesnicce odkud pochazi mm 😀 😀 ale po 3 letech s nami ve meste, je zhejckanej az hanba - ofrnuje nad granulema a kdyz mu rodice mm naservirovali vurt, koukal, jako kdyby ho urazili 😀 😀 ale co, mame ho radi 😉

to vis, ze neco v byte vzalo za sve, zejmena nez jsme ho nechali vykastrovat ☹ ratanova kresilka mame originalne opletena jutou (vsichni se ptaji, kde jsme si je koupili 🙂) i kdyz mu docela pravidelne striham drapy, ale jinak toho zas tolik nenici - musi mit jen hodne podnetu, aby se zabavil - cili u nas na kazdem kroku najdes nejakou mysku nebo chrastici micky, maslicky atp. sedacku opravdu neskrabe, jen ji musim casto zbavovat chlupu – cili obcas i vyluxovat (no ale to je parketa mm), ale je pravda, ze kozenkovou nebo kozenou bychom radeji nekupovali i kdyby se nam libila 😀 😀

mas-li chut, mrkni na kocoura ze zahrady jiriho trnky – ten je stejne vycuranej jako ten nas 😀

https://www.youtube.com/watch?v=N6JsaB5F5aY
pancake
17. feb 2010

ako ze sa ti neda zobrazit? skus este raz. 🙂

myslela som to tak ze ponocujes a maly s tebou.
no ale moj sa zobudil prave teraz po pol hodine spanku. ten zase bude upistany cely den.pa musim ist. 🙄 🙄

mama.wolfka
18. feb 2010

nuž wolfina má talent na takéto veci 😀

lenkaaninka
18. feb 2010

ahojte sem tam sem nakuknem a chcela by som vedieť či sa to dá nejako špeciálne urobiť ked chcete naplniť parené buchty alebo šišky ked su nakysnuté nejako ten lekvár dnu dostať aby som to nemusela rozpytvávať ??
🙂 😉
díky