Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

apna
23. dec 2009

zlaty je maly,uplne sa na teba podobva...a co tesil sa z kapra,co? 🙂
no ,idem ja nato

apna
23. dec 2009

no ten co si napisledy davala...jeden z tych
joj mukky neide nam klavesnica poriadne vies,vynechavaju mi pismenka casto,hlavne T 😀 😀
mala uz treti krat place,od kedy zaspala...asi sa jej nieco sniva
a mukky anghlani asi nerobia velmi ryby,skor morku plnenu a pecenu..preto som bola prekvapena

mukky
autor
23. dec 2009

tak dufam ze este prídeš...fakt je celý ja?ldík 😀
sa čudoval čo je to v jeho vani kde sa kupká 😀
a mne 2 krat drobec zaplakal... 😕 a zamrncal....a daddy mi tu už chrape,chudám má dosť...

apna
24. dec 2009

ahojte,dnes sme nejak skoro vstali,mala nespinkala kludne,len sa hadzala`...
``a vonku snezi,snezi od vcera vecera,ja sa tak vytesujem...
tak vam prajem krasne,stastne sviatky plne rodinnej pohody 🙂

pancake
24. dec 2009

stastne a vesele vianoce prajem Vam a Vasim rodinkam. ♥♥♥♥♥♥

mukky kapor je pekny ale maly este krajsi. 😵 😵 😵
no ja som este ani nezacala varit hadam to nejako pomaly poobede rozbehnem. 😉

mukky
autor
24. dec 2009

Keď k štedrovečernému stolu zasadneme, myslíme na tých, čo radi máme. Posielame anjela, aby vás chránil, posielame lásku, v ktorú veríme, posielame plamienok, nech vám v srdci blikoce a prajeme vám tie najkrajšie Vianoce...mukky s rodinkou

mukky
autor
24. dec 2009

pancake dakujem za ♥drobca♥ 😵

ja som si teraz sadla,pijem kavicku s mm,on ešte dnes urobil orechové šatočky z listkoveho cesta a veru,má ich krajšie ako ja 😀 ,ja som robila rohlíčky včera
suché už na šalat mám,večer ked prídeme od nasich,uz len pridám nakrajane jablčko a mojonezu so smotanou..kapustnica je od včera,slane a sladké tiež...zajtra kapra a pstruha si urobime..
este chcem upratať uz len take ako hračky a este toaletu a pobaliť darceky,sa mi do toho nechce 😀
potom sprcha,vlásky si umyt,komplet make up a vlasy si urobiť...,malý sa napapá a mozme isť..

drobec mi hajá,potiahne dufam svoje 3 hodky ak ho nezobudím ked budem v kupelni..
teším sa čo naši povedia na darček od nás,bude prekvapko 😉 a ako sa deti budu tešit z hračiek...my drobcovi naše dame až zajtra,teraz len neterke a od nasiej rodinky dostane..
už vidím savierka ako berie vsetky hracky aj neterkine 😀
strašne sa teším na kapra a šalat,kapustnicu 😀 😀 ,mnam,mnam

tak moje drahé kamaratky,dnes nech ste vsetky štastné,aj vase rodinky a známi
pridem mozno okolo 23 hodky...

pancake
24. dec 2009

no to ja uz nepridem, lebo idem do kuchyne... a p. ked pride z prace tak uz nenetujeme. 😒
tak sa drzkajte a dufam ze aj vam nieco pekne jezisko prinesie a nie iba vasim deturencom. 😉 😉

adulik144
24. dec 2009

Ahojte dievcata,v kuchyni porobene? darčeky zabalené? Všetky ste pripravene na prekvapko od Ježiška?

Tak vam prajem šťastne a vesele nie len Vianoce ale cele vianocne sviatky a vela šampaňa na Nový rok

a myslím že po sviatkoch sa viacere stretneme v teme chudnutie 😀

mukky
autor
25. dec 2009

ahojte babule,
ako ste preživali vcerajsie Vianoce?
my sme sa mali super,boli sme u nasich 8 dospelákov a 2 deti,kecali sme,papali..deti sa tesili z darcekov a zo seba.. ,zlate boli velmi...neterka je o 12 dní mladšia..my sme prisli domov skoro o 22 hodke,maly vypil mliečko a zaspal...vstal o 8.20,mna este nechali pospať do 10.30 a to som sla spať skoro,o 1 hodke..potom som prala este maleho veci,dorobila šalát a pobalila drobcove darčeky

zaspal az o 13.45,takze hodku uz spi,ale hodinu bol v postielke,nechcelo sa mu spinkať..ked vstane,urobime si druhé Vianoce...obalim a vypražím kapra a mm urobim pstruha.. k tomu šalát a dáme malemu naše darceky..kapustnicu si dal mm teraz,ja nebudem,už mám kilo hore a nevladala by som kapríka,mnam,mnam..a niečo sladke

apna
26. dec 2009

cawte zienky,
ako sa mame?my ok,az nato,ze rano vstavam do prace a taaaak sa mi uz teraz nechce,hlavne ked viem,ze kazdy ma volno 😒
mala spi,p isiel vonku,aj ja o chvilu zalahnem,len este robimna zajtra vyvar,tak este trochu pockam...
mala bola pri veceri zlata,pekne sedela,nevymyslala,co inak robi,nechce sediet v nej... 🙂 kopec hraciek dostala,oblecka,tak sa tesila,nevedela co skor...
dnes sme sa trochu poflakali,lebo tu zacali vypredaje,ale niec som nekupila,neznasam miliony ludi a tak sa hrabat a ani sa nedalo ,tolko ludi bolo...
zas som pozerala kociare a neviem si vybrat,rozhodnut sa 😠

pancake
27. dec 2009

apna ja som si sale 70% uzila od rana v nexte a potom v pc worlde atd..... 😎 😎 😎

mukky
autor
28. dec 2009

ahojte kočky,tak aké boli sviatky?
my pohodička,pohoda...som zlenivela,ani do obchodov sa mi nechce 😀 😀

apna
28. dec 2009

ahoje...
mukky tu si?som hladala nieco o kociari graco quatro travel a som sa docitala,ze ho mas?mne sa celkom paci,taky pevny sa mi zda,ale aj dost uzky?ty ho pouzivas?ci sa mi zda,ze mas nejaky golfac si vravela teraz?
napis mi o nom,ok?
my sviatky ok,tiez pohoda...neskor nakuknem,idem malu ulozit,sa tu predvadza,beha o zivot a naschval sa hadze na zem....
vcera tak spadla,ze sa jej pustila z nosika krv ☹

mukky
autor
28. dec 2009

trošku dietky po Novom roku 2010 xixi

Cieľom je zhodiť za 14 dní 3 kilogramy. Váš stravovací plán vám umožní jesť 4-krát denne, takže vlčí hlad by ste pociťovať nemali. Pripravte sa však na to, že budete musieť začať servírovať na menších tanierikoch, keďže porcie sa „scvrknú”. Ale princíp častejšieho príjmu potravy to vykompenzuje. Ak máte skrátený časový rozvrh a potrebujete schudnúť rýchlejšie, môžete sa vzdať večerného jedla.

Príklad jednej porcie:
zelenina, zemiaková kaša, šošovica alebo iné strukoviny, ovocný šalát – 2 lyžice
pečené zemiaky – 150 g
varené zemiaky – 2 malé kusy
kura – 150 g
ryba – 125 – 180 g
ryža alebo cestoviny – 60 g v surovom stave

1. týždeň

Pondelok: raňajky – miešaný ovocný šalát s 2 lyžicami bieleho jogurtu; obed – syrová omeleta so šalátom; olovrant – broskyňa s jogurtom; večera – hubové rizoto (pozri recept)

Utorok: raňajky – tvaroh s ovocím; obed – hovädzí steak so šalátom; olovrant – ovocný šalát s prírodným jogurtom; večera – bageta so syrom Lučina a hrozno

Streda: raňajky – šalát z čerstvého ovocia s 2 lyžicami bieleho jogurtu; obed – šalát s tuniakom alebo lososom; olovrant – tri kúsky čerstvého ovocia; večera – cestoviny Primavera (pozri recept)

Štvrtok: raňajky – rozmixované čučoriedky s bielym jogurtom; obed – šalát s avokádom a dresingom z vínneho octu; olovrant – paradajka s dvoma plátkami mozzarelly; večera – mrkvová alebo špenátová polievka s celozrnným chlebíkom.

Piatok: raňajky – šalát z čerstvého ovocia s 2 lyžicami bieleho jogurtu; obed – šunková omeleta s veľkou porciou zeleného šalátu; olovrant – šalát z exotického ovocia; večera – šalát s ryžou a červenou fazuľou (pozri recept)

Sobota: raňajky – veľké café latte a jeden grapefruit; obed – tanier gratinovanej zeleniny; olovrant – 2 kúsky ovocia podľa výberu; večera – 1/2 zeleninovej pizze s olivami, miešaný šalát

Nedeľa: raňajky – ovocný šalát z 2 pomarančov a 1 grapefruitu; obed – akékoľvek pečené mäso, zelená zelenina a mrkva (žiadne zemiaky); olovrant – biely jogurt s hrozienkami, vlašskými orechmi a jablkom; večera – zemiaky v šupke so šalátom a sladkou kukuricou

2. týždeň

Pondelok: raňajky – jogurt s jablkom (bez šupky) a banánom; obed – údená alebo grilovaná treska s fazuľkou a hrachovým pyré; olovrant – ovocný šalát s jogurtom; večera – cestovinový šalát so zeleninou

Utorok: raňajky – rozmixované čučoriedky s jogurtom; obed – steak (z ľubovoľného mäsa) so zeleným šalátom; olovrant – ochutený tvaroh s jablkom; večera – zemiaky v šupke so šalátom a sladkou kukuricou

Streda: raňajky – šalát z čerstvého ovocia; obed – treska à la Stredomorie (pozri recept); olovrant – 2 roztlačené hrušky s jogurtom; večera – mrkvová alebo špenátová polievka s celozrnným chlebíkom

Štvrtok: raňajky – 2 lyžice tvarohu, banán a hrozno; obed – šalát cézar s kúskami kuraťa; olovrant – šalát z čerstvého ovocia; večera – malá zeleninová pizza s miešaným šalátom

Piatok: raňajky – jogurt, olúpané jablko a hrsť brazílskych orechov; obed – grécky šalát; olovrant – tri kúsky ovocia; večera – špagety s paradajkovou omáčkou, šalát

Sobota: raňajky – šalát z čerstvého ovocia s 2 lyžicami ochuteného tvarohu; obed – šunkovo-syrová omeleta s veľkou porciou zeleného šalátu; olovrant – mango a hrozno; večera – šalát s ryžou a červenou fazuľou

Nedeľa: raňajky – ovocný šalát s 2 lyžicami bieleho jogurtu; obed – pečené hovädzie, jahňacie mäso alebo kura so zeleninou; olovrant – ochutený tvaroh s jablkom; večera – cestovinový šalát so zeleninou

mukky
autor
28. dec 2009

apna ahoj,ja mam graco trekko a som maximalne spokojna,mam presne tento nie je uzky...ide fakt sám 😀,obrovský košík na nakupy,zlozeny do 3 sekund..

http://www.kocarkynec.com/1225-trekko-kocarek-t...

mukky
autor
28. dec 2009

mám aj chicco tojkombinaciu,bol rok odlozený,tam sme použivali len vanicku,ale som ho vytiahla,nech si ho trosku uzijeme 😀 a to je golfáč

malinka ti spadla? ☹ daj jej božtek..

mukky
autor
28. dec 2009

no a aj trošku maska ešte
😀
🤐
🤐

--------------------------------------------------------------------------------

Karé s kuriatkami
Potrebujeme: 4 bravčové kotlety po 150 g, 1/2 lyžičky mletého čierneho korenia, 2 lyžice oleja, 250 g kuriatok, 2 lyžice masla, soľ, 1 lyžica sójovej omáčky, 1/8 l smotany, petržlenová v�?ať podľa chuti

Ako na to:
Okraje mäsa narežeme, aby sa pri pečení nekrútilo. Okoreníme a potrieme olejom. Kuriatka očistíme, umyjeme a dáme dobre odkvapkať. Maslo rozpustíme na panvici pri strednej teplote, huby restujeme asi 2 minúty. posolíme ich a okoreníme, dáme do omáčkovej misky a udržujeme teplé. Kotlety posolíme a pri častom obracaní ich na rozpálenom tuku na panvici opečieme z obidvoch strán. Hotové karé vyberieme na nahriate taniere. Výpek zmiešame so sójovou omáčkou a smotanou a krátko povaríme. Pridáme huby a nasekanú petržlenovú v�?ať.

Karé labužníka
Potrebujeme: bravčové karé bez kosti cca 400 gr, 1 vajce, po 1 polievkovej lyžici horčice a kečupu, po jednej kávovej lyžičke - mletú rascu, podravku, sladkú papriku, majorán a polovicu kávovej lyžičky čierneho mletého korenia.

Ako na to:
Mäso nakrájame na rezne - prípadne aj naklepeme. Do nádoby zmiešame vajce, horčicu, kečup a ostatné koreniny. Potom mäso dôkladne namáčame v pripravenom páci. Necháme odležať aspo�? jeden de�?. Opekáme na zohriatom tuku asi päť minút.

Kotlety so sladkokyslou marinádou
Potrebujeme: 8 bravčových kotliet, soľ, mleté čierne korenie, 3 PL oleja, 6 PL paradajkovej šťavy, 1 PL paradajkového pretlaku, 2 PL pikantnej omáčky, 4 PL medu, tabasco, 1 PL červeného vínneho octu, 1 čl mletej papriky, kajenské korenie, 2 strúčiky cesnaku

Ako na to:
1. Bravčové kotlety dôkladne umyjeme, osušíme papierovou utierkou, osolíme a okoreníme. Do kastróla dáme olej, paradajkovú šťavu, paradajkový pretlak, pikantnú omáčku a med. Zmes za stáleho pomalého miešania zohrievame, kým sa med nerozpustí.

2. Primiešame tabasco, červený ocot, mletú papriku, štipku kajenského korenia a prelisovaný cesnak. Kotlety vložíme do misy a marinujeme asi 30 minút.

3. Mäso vyberieme, opäť osušíme a položíme na gril alebo do vyhriatej rúry. Za častého obracania grilujeme 30 minút. Posledných 10 minút ich potierame marinádou.

Krkovička el Diablo
Potrebujeme: 1,5 kg krkovička bez kosti, soľ, paprika ostrá a sladká, olej, čerstvé huby (hlivy, pôvabnice alebo strmuľky, príp. kuriatka), plátky údeného syra

Ako na to:
Krkovičku nakrájame na 8 mm plátky, osolíme a v paprike sladká/ostrá v pomere 2/3 vyváľame z oboch strán. Medzi 2 takto upravené rezne vložíme plátok údeného syra a špajdlami zabezpečíme, aby sa mäso nemohlo rozsypať. Narýchlo osmahneme z oboch strán a vložíme do studeného kastróla na platničku, medzi jednotlivé vrstvy mäsa dáme čerstvé huby, končíme hubami navrchu. Podlejeme výpekom a pod škridlou úplne pomaly dusíme, až si pustí mäso vlastnú šťavu. Po 45 minútach dusenia porcie navrchu preložíme dospodu. Po ďalších 45 min. je všetko hotové, podávame s hranolkami a miešaným šalátom z čerstvej zeleniny

Lahôdkové zapekané rezne
Potrebujeme: 600 g bravčového mäsa zo stehna, soľ, mleté čierne korenie, 60 g oleja, 80 g cibule, 150 g šampi�?ónov, 150 g debrecínskej pečienky, 150 g plátkového syra, 2 dl smotany, 1 lyžička hladkej múky

Ako na to:
Mäso umyjeme, nakrájame na rezne, naklepeme, osolíme a okoreníme. Potom ich opečieme po oboch stranách na rozpálenom oleji a uložíme na teplé miesto. Vo výpeku opražime nadrobno nakrájanú cibuľu, ku ktorej pridáme očistené a pokrájané šampi�?óny, osolíme, okoreníme a udusíme. Opečené rezne vložíme do oh�?ovzdornej misky, na ne navrstvíme šampi�?óny, prikryjeme plátkami debrecínskej pečienky a nakoniec plátkami syra. Všetko zalejeme smotanou, v ktorej sme rozšľahali múku a zapečieme vo vyhriatej rúre.

Vhodná príloha:
Podávame s varenými zemiakmi a rajčiakovým šalátom.

Maďarské rezne
Potrebujeme: vykostené bravčové karé, soľ, strúhanka, hladká múka, vajíčka, olej, sladká smotana, kyslá smotana, vegeta, horčica

Ako na to:
Z bravčového karé si nakrájame rezne, ktoré naklepeme, osolíme a obalíme v trojobale - múka, vajíčko, strúhanka. Rezne vypražíme na rozpálenom oleji. Do vymastenej misy z Jénskeho skla poukladáme vypražené rezne a zalejeme ich smotanovou omáčkou. Potom to dáme zapiecť a podávame s rôzne upravenými zemiakmi. Výborné sú napríklad s pečenými zemiakmi.
Smotanovú omáčku pripravíme nasledovne : Zmiešame kyslú smotanu s troškou sladkej smotany, pridáme horčicu a podľa chuti dochutíme soľou, korením a vegetou.

Marinované rezne
Potrebujeme: 1 kg bravčového stehna (karé), 3 vajcia, 2 lyžičky mletej červenej papriky, soľ, mleté čierne korenie, mletú rascu, vegetu, 3 lyžičky horčice, 3 lyžičky kečupu, 2 lyžičky provensalského korenia, tuk na vyprážanie, 150-200 g sterilizovaných šampi�?ónov

Ako na to:
Mäso pokrájame na rezne a vyklepeme. Vajcia rozšľaháme, pridáme papriku, soľ a ostatné koreniny. Nakoniec primiešame horčicu a kečup. Marinádou postupne natierame rezne a ukladáme ich do misy na seba (minieme všetku marinádu). Dáme do chladu aspo�? na 24 hodín. Marinované rezne vyprážame vo väčšom množstve tuku. Pred podávaním na ne dáme pokrájané a opražené šampi�?óny. Vhodnou prílohou je ryža a zeleninový šalát.

Marinované rebierka
Potrebujeme: asi 1 kg bravčových alebo jah�?acích rebier, olej na pečenie, ľubovoľné množstvo ryže a zeleniny na prílohu, marináda: 2 PL worchesterskej omáčky, 1 PL sójovej omáčky, 1 ČL čili omáčky alebo kúsok posekanej čili papričky, 2 PL paradajkového pretlaku, 1 strúčik cesnaku, 2 PL oleja, 3 PL medu, 1 PL posekaného petržlenu (môže byť aj koriander)

Ako na to:
Rebierka umyjeme, osušíme, pokrájame pozdĺž kostí a namočíme do marinády vymiešanej z uvedených prísad. V chladničke necháme marinovať niekoľko hodín, potom poukladáme do vymasteného pekáča a upečieme dočervena. Podávame s ryžou a dusenou zeleninou.

Medailóniky s paprikou omáčkou
Potrebujeme: 1/2 l šľahačkovej smotany, 1 lyžica mletej červenej papriky, 500 g šampi�?ónov, 1 lyžica masla, soľ a mleté čierne korenie, 700 g bravčovej panenky, 2 lyžice paradajkového pretlaku

Ako na to:
Smotanu a papriku zmiešmame v širokom hrnci so šikmými stenami, prevaríme a vyvaríme na polovicu.
Huby, keď treba, prepláchame studenou vodou, osušíme a pokrájame na hrubšie plátky. Zmiešame s 1/2 lyžičkou soli a trochu mletého čierneho korenia.
Vložíme ich do maslom vymastenej oh�?ovzdornej formy. Na huby uložíme na 3 cm plátky nakrájane medajlóniky.
smotanu vymiešame s pretlakom, osolíme a okoreníme, nalejeme na mäso a huby. V strede rozohriatej
rúry upečieme.

Vhodná príloha:
Nasekaná petržlenová v�?ať na posypanie. 200 g dlhozrnnej ruže, uvarenej v 600 ml slanej vody. Miešaný šalát zo surovej zeleniny s mrkvou ako predjedlo.

Medailónky plnené sušeným ovocím
Potrebujeme: 400-600 g bravčovej panenskej, 4 sušené slivky, 4 sušené marhule, 4 mandle /lieskové oriešky/, soľ, biele korenie, olej, červené víno

Ako na to:
Z bravčovej panenskej nakrájame medailónky /dva na porciu/, do ktorých urobíme otvor. Sušené slivky odkôstkujeme a naplníme olúpanou mandľou, marhule namočíme do vína. Takto pripravené ovocie vložíme do otvoru medailóniek. Osolíme, okoreníme, potrieme olejom, položíme na rozohriatú mriežku a z obidvoch strán grilujeme.
Podávame s rôzne upravenými zemiakmi, zeleninovým šalátom a vínom.

Mleté guľky s cestovinou
Potrebujeme: 300 g mletého bravčového mäsa
soľ, mleté čierne korenie, nastrúhaná mrkva, grilovacie korenie, sójová omáčka,
worcesterská omáčka, cestoviny, olej, smotana na varenie, vajce

Ako na to:
Mleté bravčové mäso ochutíme soľou, mletým čiernym korením, grilovacím korením, sójovou omáčkou a worcesterskou omáčkou. Pridáme celé vajce, nastrúhanú mrkvu a spolu premiešame. Z hmoty vyformujeme menšie guľky, ktoré vyprážame na oleji. Cestoviny uvaríme v posolenej vode. Zapekaciu misu potrieme olejom a rozložíme do nej uvarené cestoviny. Pridáme opečené mäsové guľky, zalejeme smotanou, posypeme nastrúhanou mrkvou a vložíme piecť do vyhriatej rúry.

Mäso siedmych chutí-P�?C
Potrebujeme: Bravčové mäso (podľa výberu-karé, krkovička, pliecko), soľ, vegetu, mletú sladkú papriku, vajcia, majoránku, mleté čierne korenie, cesnak

Ako na to:
Príprava pácu: 1KL soli, 1KL vegety, 1KL sladkej ml.papriky, 3 vajcia, 1 KL majoránky, trochu ml.čierneho korenia, 6 pretlačených strúčikov cesnaku. Pác s mäsom necháme na noc v chladničke. A potom už len mäso opečieme.

Mäso na cesnaku
Potrebujeme: 4 ks chudé karé bez kosti, 2 hrste ošúpaného cesnaku, 1 šálku mlieka, soľ, korenie, olej

Ako na to:
Mäso zľahka naklepeme, osolíme, okoreníme. Na panvicu dáme olej a mäso jemne osmažíme z jednej aj z druhej strany. Keď bude už mäkkšie, pridáme cesnak /neroztláčame/ a zamiešame. Necháme trošku dusiť tak, aby cesnak jemne zhnedol. Na koniec pridáme mlieko a necháme ho zovrieť až kým sa nevyzráža.

Mäso na šampi�?ónoch
Potrebujeme: 200 g vykostenej krkovičky, šampi�?óny, kečup, cibuľa, korenie, olej

Ako na to:
Mäso zľahka naklepeme a nakrájame na rezance, pokoreníme a osolíme. Na rozpálenom oleji osmažíme keď je mäso mäkké tak pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, necháme chvíľku podusiť a pridáme šampi�?óny, všetko to spolu premiešame a necháme dusiť asi 5 minút. Pred koncom to zalejeme kečupom a poriadne premiešame a hneď podávame

Mäso s cibuľou na čínsky spôsob
Potrebujeme: 500 g bravčového mäsa, 500 g cibule, 6 PL oleja, 3 PL kečupu, 1 1/2 PL octu, 2 PL sójovej omáčky, 1 PL práškového cukru, 4 PL vody, 2 PL vína, soľ

Ako na to:
Mäso pokrájame na rezne, vyklepeme chrbtom noža a pokrájame na pásiky. Kečup zmiešame s vodou, octom, sójovou omáčkou a cukrom. V 3 PL oleja mäso prudko opečieme. Po opečení osolíme a dáme na tanier. Do výpeku pridáme zvyšok oleja, na ktorom krátko podusíme cibuľu pokrájanú na pásiky. Do cibule vložíme opečené mäso. Prilejeme vína a premiešame. Zalejeme kečupovou zmesou a povaríme, kým sa zmes trochu neodparí. Podľa potreby dochutíme.

Mäsové krokety s citrónovou omáčkou
Potrebujeme: 500 g bravčového mäsa, 3 lyžice strúhanky, 3 lyžice mlieka, 50 g slaniny, 1 malá cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, 1 vajce, 2 lyžice masla, 1/4 l smotany, 1 lyžica hladkej múky, citrónová šťava a kôra

Ako na to:
Mäso umyjeme, pokrájame na kocky a jemne zomelieme. Strúhanku pokropíme mliekom. Slaninu pokrájame na drobné kocky a vyškvaríme do sklovita. Potom ju pridáme k zomletému mäsu spolu s navlhčenou strúhankou a postrúhanou cibuľou, osolíme, okoreníme a premiešame s vyšľahaným vajcom. Na doštičke posypanej strúhankou formujeme krokety, ktoré opečieme na rozohriatom masle. Potom ich pečieme v rúre asi 25 minút. Aby sa maslo nepripálilo podlievame vodou alebo vývarom. Krokety vyberieme a do šťavy vlejeme smota, v ktorej sme rozšľahali hladkú múku. Za stáleho miešania omáčku dobre povaríme a po odstavení dochutíme citrónovou šťavou. Počas dusenia môžeme do šťavy pridať trochu postrúhanej citrónovej kôry.
Vhodnou prílohou sú zemiaky, knedle alebo cestoviny.

Mäsové pirohy
Potrebujeme: lístkové cesto, 500 g bravčového mäsa z pliecka, soľ, 5-6 strúčikov cesnaku, 2 PL červenej mletej papriky, 1 ČL mletého čierneho korenia, 1/2 ČL rasce, štipka mletého nového korenia, štipka majoránu

Ako na to:
Mäso pomelieme, pridáme soľ, roztlačený cesnak a papriku. Dochutíme rascou, majoránom, mletým čiernym korením a novým korením. Dobre premiešame. Na doske rozvaľkáme lístkové cesto, ktoré rozrežeme na štvorčeky 9x9 cm. Na štvorčeky rozdelíme mäsovú plnku. Štvorčeky uhlopriečne preložíme a okraje pirohov postláčame. Vo vyhriatej rúre ich upečieme do ružova.

Mäsové kapsičky
Potrebujeme: Kuracie prsia, 1 cibuľka, olej, jablko, 20 dkg šunky (môže byť aspik), eidam syr, konzerva sušeného hrášku, smotanka. Príloha: slanina, bobkové listy 3 ks, ryža sušená, zemiaky v šupke, chili papričky 5 ks, 10 ks feferónov

Ako na to:
Na tenko nakrájanú cibuľku opražíme na oleji aj s 1 celým jablkom. Kuracie prsia poklepkáme na tenko a dáme na ne za hrsť sušeného hrášku, na ktorý položíme 1 plátok syra a 2 ks šunky. Dusíme 20 min., potom pridáme smotanku Rajo, necháme ešte 10 min. povariť a je to hotové.

Nakladané bravčové kotlety
Potrebujeme: 600 g bravčového karé, 3 cibule, čierne korenie, soľ, 3 lyžice oleja na marinádu

Ako na to:
Vykostené mäso nakrájame na 8 tenkých plátkov. Na kolieska nakrájanou cibuľou vyložíme dno nádoby, do ktorej budeme mäso nakladať. Na vrstvu cibule položíme mäso, ktoré striedavo prekladáme cibuľou. Nakoniec mäso zalejeme olejom a pritlačíme ho tak, aby bolo ponorené v marináde. Dáme ho do chladničky na 2 dni odležať, potom mäso vyberieme, jemne naklepeme, osolíme a okoreníme. Na panvicu dáme cibuľu, mierne ju opražíme a zhrnieme na okraj panvice. Vložíme plátky mäsa a ďalej opekáme už s cibuľou ako bežné minútky. Podávame so zeleninovou oblohou, opekanými zemiakmi a tatárskou omáčkou.

Obložené bravčové mäso
plátky prerastenej slaniny, 200 g kyslej kapusty, 2 dcl kyslej smotany, 1 až 2 lyžičky hladkej múky, uvarené zemiaky v šupke

Ako na to:
Bravčové mäso nakrájame na plátky, ktoré posolíme, okoreníme, posypeme gyrosom a pokvapkáme olejom. Necháme odležať asi 30 minút. Potom mäso pomaly opečieme v panvici na oleji z obidvoch strán. V druhej panvici orestujeme nakrájanú kyslú kapustu. Opečené mäso dáme do vymastenej zapekacej misy. Na každé opečené mäso položíme plátok slaniny, na tenšie plátky pokrájané zemiaky a udusenú kapustu. Zalejeme kyslou smotanou, ktorú sme zmiešali s hladkou múkou a vložíme zapiecť do vyhriatej rúry.

Oravská kapustnica
Potrebujeme: 1 1/2 l vody, soĺ, 15 g sušených húb, 400 g bravčového rebierka, 400 g bravčovej klobásy, 100 g kore�?ovej zeleniny, 350 g kyslej kapusty, 20 g cibule, 1 l šťavy z kyslej kapusty, mleté čierne korenie, majorán, cesnak, múka

Ako na to:
Do studenej osolenej vody dáme sušené huby, bravčové rebierka, čerstvú alebo údenú klobásu a varíme. Asi po pol hodine pridáme pokrájanú kore�?ovú zeleninu a kapustu. Keď je všetko mäkké, pridáme precedenú cibuľovú zápražku, kapustnicu a spolu povaríme 10 minút. Nakoniec dochutíme mletým čiernym korením, majoránom a cesnakom rozotretým so soľou. Uvarené rebierka a klobásu pokrájame a vložíme späť do kapustnice.
Podávame so zemiakovou kašou.

Panenská plnená slivkami
Potrebujeme: 1 kus bravčovej panenskej, soľ, korenie a sušené slivky bez kôstok.

Ako na to:
Panenskú osolíme a okoreníme, pozdĺžne, cez stred urobíme do nej otvor do ktorého natlačíme sušené slivky. Naplnenú panenskú opečieme na rozpálenom tuku zo všetkých strán. Ak je panenská hrubšia, uložíme ju na pekáč a krátko vo vyhriatej rúre dopečieme. Upečenú panenskú šikmým rezom nakrájame na kúsky hrubé asi 3 cm.

Paľkova čína
Potrebujeme: 1/2 kg vykosteného bravčového karé (bravčové stehno), 2 veľké cibule, soľ, mletá paprika, mleté čierne korenie, soľ, maggi, worčestrová omáčka

Ako na to:
Mäso pokrájame na tenké rezance, pokrájame cibuľu nadrobno, pridáme všetky ingrediencie, dáme do misy alebo menšieho hrnca, navrch zalejeme olejom. Prikryté necháme v chladničke odstáť 12 hodín (najlepšie z večera do rána). Pred podávaním mäso orestujeme najlepšie v tom istom hrnci, kde sme mäso naložili. Podávame s ryžou a uhorkovým šalátom. Je to výborné, väčinou toto jedlo podávam pri návšteve, mám menej práce a doposiaľ každý veľmi chválil.

Pečená domáca klobása
Potrebujeme: 1000 g bravčového pliecka, soľ, mleté čierne korenie, 20 g cesnaku, 150 g slaniny bez kože, 1 dl vývaru z mäsa, tenké bravčové črevá

Ako na to:
Očistené mäso zomeliememalebo posekáme na malé kúsky, osolíme, okoreníme, pridáme rozotretý cesnak, pokrájanú slaninu, vývar a všetko dôkladne premiešame. touto klobásovou hmotou plníme starostlivo poumývané črevá, každých 15-20 cm črevá prekrútime, čím utvoríme jednotlivé klobásy, koniec čreva zatočíme. Surové klobásy varíme v osolenej vode 10-15 minút, potom dáme na pekáč, podlejeme vodou a upečieme v rúre.
Podávame poliate vypečeným tukom so zemiakmi, zemiakovoukašou, šalátom, kyslou kapustou alebo zeleninovými prílohami.

Pečené obličky s vínovou omáčkou
Potrebujeme: 5 bravčových obličiek, 120 g masla, soľ, mleté čierne korenie, 2 dl bieleho vína, 1 lyžička horčice, niekoľko byliek zeleného petržlenu, 1 lyžička citrónovej šťavy, 20 g surového mäsa

Ako na to:
Odblanené a dobre umyté obličky rozrežeme a vyrežeme z nich močové kanáliky. Ešte raz premyjeme a osušíme obrúskom. Na panvici rozpustíme maslo a v rozpálenom masle po oboch stranách opečieme. Každú stranu opekáme asi 10 minút. Opečené obličky pokrájame na tenké plátky, osolíme a okoreníme mletým čiernym korením.Necháme stáť na teplom mieste. Vo víne rozmiešame horčicu a nalejeme na maslo, v ktorom sme opekali obličky. Pridáme posekaný zelený petržlen, citrónovú šťavu, surové maslo a všetko dobre zamiešame, ale už nevaríme. Podľa chuti osolíme a okoreníme. Obličky upravíme na misu, ktorú sme zohriali a polejeme vínovou omáčkou.
Podávame s hriankami opečenými na masle.

Pečená bravčová roláda
Potrebujeme: 1 kg bravčového karé, soľ, mleté čierne korenie, olej
Plnka: 200 g bravčovej pečienky, 3 vajcia, 50 g cibule, 0,8 dl oleja, 30 g zeleného hrášku, 30 g kapie, 30 g sterilizovaných húb, soľ, mleté čierne korenie, rascu, mäsový vývar

Ako na to:
Vykostené mäso rozrežeme na asi 1,5 cm plát, zľahka naklepeme, osolíme a okoreníme. Na troche oleja speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme pokrájanú pečienku, hrášok, kapiu, rascu a huby. Podľa chuti okoreníme, podlejeme vývarom a podusíme domäkka. Potom pečienku osolíme a za stáleho miešania zahustíme vajcami. Takto pripravenú plnku natrieme na plát mäsa, zvinieme, previažeme niťou a prudko zo všetkých strán opečieme na rozpálenom oleji. Potom podlejeme trochou vývaru a upečieme domäkka.

Pečené bravčové pliecko
Potrebujeme: 2 PORCIE: 300 g bravčového pliecka, 2 cibule, 2 vajcia, soľ, grilovacie korenie, mleté čierne korenie

Ako na to:
Bravčové pliecko nakrájame na kúsky, posolíme, posypeme grilovacím korením, mletým čiernym korením a necháme 20 minút odstáť. Potom mäso preložíme do vymastenej zapekacej misy a obložíme ho nakrájanými kolieskami cibule. Podlejeme vodou, prikryjeme alobalom a vložíme piecť do vyhriatej rúry. Po upečení jednotlivé plátky mäsa podávame s volským okom

mukky
autor
28. dec 2009

dojdem za 30 minut...

mukky
autor
28. dec 2009

hmmmm

apna
28. dec 2009

tu som?ty?
som porobila daco a tak...
mukky nie ten kociarik som myslela...a trojkolke ja nejak neviem prist na chut...boze,ja vobec neviem aky chcem,vsetkyn sa mi zdaju male,tu opierku nechcem na snurku,ale aby pekne tak zacvakovala,ked menis polohu a bolo by dobre keby malo medzi nozky take to zapinanie ci ako to mam nazvat,aby nemusela byt priputana...
a s vajickom a tak mi netreba....a iny nejaky niet...kaslem na to...

co si robila?no veru bude treba dietku po novom roku 😀 🤐

mukky
autor
28. dec 2009

apna to je prakticky to iste,len to neni stvorkolka..
na aku snurku? 😕
a to cez nozky mame na chicco kociariku,ale nas krasne sedi aj 24 hodin v kociari 😀 ,len nesmies dlho stať 😀

dnes doma len take leharo,som si oddychla poobede,chlapi sa hrali asi 3 hodky a ja som spala..cim skor chodim vecer spať,tym som viac unavena 😝
zajtra ide mm na celý den do Tatier sa lyžovať s kamaratom,tak budeme sami,nikde sa mi ani nechce ist...a po novom roku ideme do madarska na vypredaje,tak čerpám sily 😀

ako ti vysla ta rolada odomna,chutila?

apna
28. dec 2009

hej viem,ale mne trojkolky nejak nesedia ,neviem...
fajne manzelovi...a ktorej chodis spat?to je vzdy tak,cim dlhsie spis,viac sa citis taka jak dobita...
ja som bola dnes so segrou a sjanou,fajne bolo,bez malej som sa odreagovala a normalne sa unavila...kupila som dvoje dziny,svetrik,malej daco,kozenku tak do pasa,triko obycajne a drogerku-makeup mi dosiel a spirala a este lesk na pery farebny segre,bol zadara-ale musis vziat tri veci jednej znacky a mas za cenu dvoch

apna
28. dec 2009

rolada vysla super a vyborna je,kazdemu chutila a aka rychlovka to bola 😉 recept zapisany 🙂

mukky
autor
28. dec 2009

mne sa trojkolky ani nepáčili,kym som si nekupila 😀 a nelutujem...a v chorvatsku na plazi parada,si presla cez kamienky bez problemov 😀 ,aj v snehu..

a tvoj bol s malou?ako dlho si sa bola flakat? 😀 dobre si nakupila...a co darceky,co si kupila tvojmu a co si dostala?
tak som rada,je to dobry overený recept,ja som teraz nerobila,ale sesternica ano,tak som jedla aj ja tento rok 😀
a si mala marina keksy?? 😕 😕
no chodievala som aj o polnoci,o 2 hodke spavat,o 1 hodke...

mukky
autor
28. dec 2009

pridala som nove fotky 😀
ten moj ♥anjelik♥ mi robi kazdy den taku radost 😵 😵 😵 ,juj a som ho strihala vecr,no katastrofa 😀 😀 🤐 ,ofina a la "kazisviet" 😀 😀 a po boku trosinku po pramienku som mu cvakla...

dnes poobede nechcel spinkat,sa mu nechcelo zaspat tak som k nemu prisla a sa pytal na ruky a si dal hlavku mi na plece,som mu spievala...a zaspaval...strasne som bola stastna,lebo on sa nerad mazná 😀 ☹ ,je CHLAP 😀 a vydrzal by tak dlho,len mne bol tazky a potom zaspinkal..

apna
28. dec 2009

zlaty je savierko 🙂 ,vlasky ma riadne,dakde jak dievcatko 🙂 a vysaval poriadne az za postielkou 😀
moja sa rada tak mazna a len nas pusinkuje a na ruky a tak...

aj mne by trebalo ostrihat ofinu uz,vzadu nechavam dlhe,len pred letom podstrihnem..kupila som farbu,ale tak sa mi nechce,som myslela,ze dnes zafarbim...

mojmu ten obraz a privesok a ja som dostala poukazku do jedneho shopu,kde som dnes kupila dziny za nu...inak nic,sme si nekupovali so segrou a mamou..

hej p bol s malou,asi 3-ci 4 hodky sme boli...on je zvyknuty,tak ok....

apna
28. dec 2009

mukky dala som ten obraz do albumu,kuk

apna
28. dec 2009

joj,vcera ked tak spadla,som infarkt skoro dostala,ked sa jej krv liala z nosa,som sa zlakla ,ze zubky udrela...
a vecer ,ked zaspala,stale plakala ,som myslela,ze ju bolel,ale dnes uz ok,lebo aj som jej chytala,umyval atvaricku a ok...

mukky
autor
28. dec 2009

ap este som pridala jedno foto 😀
idem kuk tvoje...
a ako spadla,co robila?boze si viem predstavit.. ☹ mne skoro vypadol z postielky vcera prenosnej,stacila sekunda a bol by na zemi,ach jaj..
to je dobre ze je tvoj zvyknuty byt aj sam s malou..

hej vysava riadne 😀 😀 ,je po ockovi 😀 ,nech sa chlapec učí 😀