Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mukky
autor
26. apr 2010

ap no vela sa toj´ho nezmenilo,nechce sa odvtedy kupkat,ma strach normalne z vane ☹ vcera som si s nim sadla do vane ze tak skusim ale ee,a pred tym tak sa rad tam hral no co uz...
so spanim trosku lepsie to je no ale nezaspava ako volakedy ale dlhsie mu to trva a aj vecer a nechce byt niekedy sam...no ale ho chodim kontrolovat kym zaspi aby zese nevyskakoval a nespadol na dlazbu z postielky...
ja som si vsimla ze je kludnejsi ked som s nim sama domalaebo mm spí 😀 mozno preto ze ked sme spolu obcas na sev´ba zavrcimne a on to vnima a neni z toho rád 😔 😀
mm teraz stale robi,pride po nocnej,pospim,naje sa a zase ide...ale uz zajtra bude poobede doma a pozajtra tiez tak pojdeme von spolu

mukky
autor
27. apr 2010

ani si si nemyslela ze ti bude tak p chybat co? 😀 a laurinka ako?co jej davas papat,co jej varievas?
drobec papá rad ako vzdy aspon toto sa nezmenilo 😀
strasne ma rad lucinu s chlebikom a acidofilné mlieko k tomu 😀

mukky
autor
27. apr 2010

vecer ked nevedel zaspat som ho zobrala na ruky ze urobime haji a mi dal pusu na krk no som sa smiala take zlate to bolo od neho a tak rychlo ma cmukol 😀
som ho vcera ostrihala viac,srdce mi krvaca ☹ 😀

apna
27. apr 2010

aha...a stale ti pospi dlhsie cez den?myslis,ze to kvoli par dnovej zmene tak?ako to vsetko vnimaju tie deti nase...aspon,ze papka 😀
aj laura sa zlosti,ked kricime niekedy sa rozplace alebo ,ked sa ma p dotkne,objime alebo tak..hotova je... mna bije a krici 😲
varim jej tak ako vzdy,osobitne este...vacsinou rano jogurt s ovocim alebo chlebik so zeleninou ejakou,strasne jej chutia uhorky teraz...obed pred spanim,olovrant podla tohoco bolo rano,bud ovocie sasnazim,ale velmi nemusi 🙄 iba mandarinky a hrozno lubi teraz....ale kedd jej zamaskujem jablko s bananom,tak zje.. a vecer jej davam,to co na obed...ale uz bez masa...

no ale teraz uz jedla aj take somariny,co by nemusela...

apna
27. apr 2010

zlaty 😵 laura teraz len sem tam cmuka a uz vedela pekne...teraz vacsinou len nastavi lice 😝
ako si ho ostrihala?ofinku?to neva,sak to treba...vzadu isto nie,ci?

apna
27. apr 2010

som pozrela fotky nove,krasny je...nad uskami si mu cvakla viac nie?ale to je dobre,urcite im vadia tam,aspon laura sa vzdy skrabe a taha si usi...a sponky a copiky teraz nechce,vzdy dava dole,pritom jej vobec preddtym nevadili

apna
27. apr 2010

ok mukky idem si lahnut,unavena som,dufam,ze zaspim rychlo 😝 mala bude so mnou na posteli dnes...

mukky
autor
27. apr 2010

😀 som dala foto vzadu nie boze chran 😀 /zatial/
no ved uz nie je taka mala tak ked chcenech si aj zobne somarinku ako si napisala 😀
davala si uz prazenicu?
no mne lubi vsetko este nikdy neodmietol nic 😀 tak aspon ze toto je ok aj pije rad vodu a acidlo...sladky caj som mu skusila vzorku ten granulovany a nechce vylieval 😀 a ani neochuteny nechce ale neva,voda je fajn 😉
no a nas vie pojest vela toho keby mohol no ale on vybeha hned

mukky
autor
27. apr 2010

teda jedlo neodmietne tak som myslela a ak sa to zmeni neva...
aj ja uz idem tak pa

sunny_face
27. apr 2010

Nazdar babenky
ja vam tak zavidim, že vam deturence nerobia problemy s jedenim.Ja už pri Lucii naozaj neviem, ci je tak dodžubana z tej angini,alebo je proste rozmaznana,ale uplne mi odmieta pecivo. Aj dnes som jej urobila chlebik so syrom a vyrypala z neho len ten syr. ☹
A co sa týka tej "kamaratky" ohovaracky,tak vzdy sa najde dobra duša, co mi to len tak medzi rečou povie. Tak som si ju odchytila a opytala sa prečo to hovorí,tak samozrejme vyhovaracky, že to tak nemyslela a napodobne.Len som mavla nad nou rukou a mam poucenie, že radšej si nikoho do bytu nebudem vodit.
Inac ja dnes asi budem varit guláš-dostala som nan chut a mam doma bravčove pliecko,tak sa už nan celkom teším.
Ozaj dietujete, ja zatial hej ale ide to velmi pomaly.Ale trosku mi splaslo brucho,tak sa aj vytešujem.

mukky
autor
27. apr 2010

sunn no zuzicek odchadzalo mliecko tak musela zacat jest opat normalne,apna ci dietuje neviem 😀 😀 nič nepísala snád nam da vediet a aj kolko dohromady zhodila,je kocka na fotkách 😎
ja som nejak nezacala este delenu ale uz od pondelka a teraz naozaj zacnem 😀
nejeme velmi nezdrave veci teda jeme ale nie casto a teraz mam pocit ze som vyvarala nejake velmi kaloricke ale chutné 😀

a aký gulas ides robit?ako polievku alebo s knedlikom?ja mam velmi rada aj mm madarský gulas a veru velmi davno som ho nerobila,hadam od maleho narodenia 😕
tiez robim z pliecka,ja robim vsetko z pliecka aj rezne

sunny_face
27. apr 2010

Mukky záleži aký mám deň-ked chcem mat mliečny deň, tak si ho urobím bez zemiakov a zásmažky. Čiže asi maďarský. A ked si chcem urobit chlebový den,tak namiesto mäsa dam sojové maso a aj tie zemiaky tam prcnem. Ja nezasmážam múkou ale radšej potruhám zemiak.
Ja robím aj s kare ale to len ked si mm požiada steaky ale ja mám radšej plieko a podusené. Steaky brrrr neprisla som tomu na chut.

mukky
autor
27. apr 2010

HENIKAV pridávam pár nápadov na rýchle večere 😎

Zemiakový rýchlik
Ingrediencie:
1 väčší alebo 2 menšie zemiaky, mäkkú salámu asi 4 - 5 koliesok, 2-3 vajcia, syr, vegetu, soľ, olej

Postup:
Zemiaky ošúpeme, nastrúhame na hrubšom strúhadle, ochutíme vegetou a dáme na rozpálený olej. Opečieme, obrátime, na opečenú stranu dáme salámu, vajíčka/koľko zjeme/, zakryjeme, stiahneme plyn na najmenšie. Ked sú vajíčka hotové, pridáme plátkový alebo nastrúhaný syr a necháme roztopiť. Ochutíme soľou, príp. červenou mletou paprikou.
Podávame s chlebom

Zapečená zelenina

Potrebujeme:
1 balíček mrazenej zeleniny
(hrášok, mrkva, fazuľové struky)
1 červenú papriku
1 pór
1 téglik kyslej smotany
2 vajcia, soľ
muškátový oriešok
50 g strúhaného ementálu
1 lyžicu hladkej múky, olej

Postup:
Na olej dáme nakrájaný pór, nadrobno nakrájanú papriku a pridáme mrazenú zeleninu. Osolíme, chvíľu podusíme a všetko dáme na vymastený pekáčik. Zalejeme zmesou z ušľahaných vajec, zo smotany, z nastrúhaného syra, muškátového orieška a lyžice múky. Zapečieme.

Krevetový šalát

Potrebujeme:
100 g mrazených olúpaných kreviet
zväzok jarnej cibuľky
olivový olej
zelený šalát – ľadový, rukolu, rímsky a podobne
koktailové paradajky
horčicu, citrón

Postup:
Krevety na dve minúty sparíme v horúcej pare. Umyjeme a natrháme šalát, nakrájame paradajky. Zmiešame olivový olej, citrónovú šťavu, horčicu a soľ a primiešame krevety. Pridáme k natrhanému šalátu a paradajkám, premiešame a necháme pol hodiny odpočívať, aby sa chute spojili. Podávame s tmavým pečivom.

Špagety s nivou a pórkem
Suroviny:
20 dkg sýru niva 1 balení MAGGI Špagety 1 ks cibule 0,5 ks porku mléko dle potřeby

Příprava:
Dáme vařit MAGGI Špagety.

Mezitím na tuku zpěníme cibulku a přidáme nadrobenou nivu.

Když se niva začne rozpouštět, přilejeme trochu mléka, aby vznikla omáčka.

Potom přidáme nakrájený pórek, chvilku prohřejeme a můžeme servírovat

Portské toasty

Suroviny:
8 ks toastový chléb 3 lžíce majonézy 1 špetka kari 1 konzerva tuňáka 2 ks banánu 8 ks sýr-plátky petrželka

Příprava:
Nasucho opečené toasty potřeme majonézou ochucenou kari, obložíme plátky oloupaných banánů, rybou a překryjeme plátkem sýra.

Zapečeme v horké troubě nebo pod grilem, až se sýr začne tavit. Nakonec zdobíme petrželkou

Sýrové omelety se šunkou
Suroviny:
150 g šunky 6 lžic oleje 8 ks vejce 60 g sýru 1 ks petrželky sůl

Příprava:
Na kostičky nakrájenou šunku osmahneme na oleji, vyjmeme ji a smícháme s rozšlehanými vejci, strouhaným sýrem a solí.

Ze směsi připravíme postupně 4 omelety, které na talířích posypeme nadrobno

Chorvatské palačinky
Suroviny:
20 dkg šunky 25 dkg sýru Cihla 3 ks vejce 20 dkg hladke mouk 2 dcl mleka 0,5 dcl oleje 1 špetka soli

Doporučené přílohy:
Zeleninový salát
Příprava:
Dopředu si připravíme klasické palačinky.

Nastrouháme na ně sýr a pokryjeme plátkem šunky.

Česneková pomazánka s mrkví
Suroviny:
1 ks mrkve 1 ks pomazánkového másla 2 balení zakysané smetany česnek, sůl

Příprava:
Mrkev nastrouháme na jemném struhadle.

Česnek prolisujeme a smícháme s mrkví. Přidáme zakysanou smetanu, pomazánkové máslo a osolíme.

Pomazánku mažeme na jednohubky a zdobíme kouskem sterilované červené papriky

Palačinku zabalíme tak, aby vznikl obdélník - kraje seřízneme.

Palačinky s broskvemi
Suroviny:
1 ks žloutku 1 balení šlehačky mouka polohrubá, mléko, broskev, čokoládová poleva, strouhaný kokos

Příprava:
Broskve spaříme, oloupeme a nasekáme na malé kousky. Smícháme je s ušlehanou a slabě oslazenou šlehačkou. Směsí plníme upečené palačinky, které navrch polijeme čokoládovou polevou Orion a posypeme kokosem.

Palačinku smočíme v rozšlehaném vajíčku, obalíme ve strouhance a osmažíme.

henikav1
27. apr 2010

no super uz som tu a diky, uz som sa aj inspirovala, krevety sme nemali uz hadam aj mesiac a maly ich zboznuje, premiesam ich s majonezou a naplnim nimi paradajky, to bude rychle a dobre. Sice zvykneme teple vecere, ale ked je vonku teplo, tak dobre padne aj nieco taketo lahsie

saskarisko
27. apr 2010

Ahojte,
to tu ake ponocovanie ? 😕 😅
Upratovanie - pri dvoch malych detoch je zazrak, ked je tu poriadok aspon 5 minut (myslim hracky a spol. 😅 )

krevety mam aj ja rada, ale osmahnute na masle s cesnakom a pokvapkane citronom, s troskou soli.

mukky
autor
27. apr 2010

ahojte,
saskarisko u nás s wolfkou a obcas s apnou to je normálka 😀
co ste dnes robili?

apna
27. apr 2010

ahojte,
my sme sa dnes flakali po meste,aco nakupili,mala spala v kociku a ked sme dosli k mame,taka bola umrncana,horela a mala zvsenu teplotu,len seela mi na rukach a spinkat chcela... ☹ ku veceru jej vysla na 38.5,neskor klesla....teraz mrncala,cela je spotena,vlasky ma normalne mokre 😒 neviem z coho,zeby zubky?

baby,moja dieta ziadna slava 😀 😝 ale to ja vzdy pred a pocas menzesu,tak neriesim velmi...ale snazim sa neprejedat ,aj zdravsie veci jest..buduci tyzden snad zacnem ako sa patri 😀 aj som sa dlho nevazila uz

hladna som 😀 nic som nejedla dnes ani...a vy co ste kuchtili?

sunny_face
28. apr 2010

Joj Apna uz zase? To tvoje chudatko malinke ma asi slabu imunitu. ALe dufam, že tentokrat to budu len zubky,aj ked teplota 38,5 je dost vysoka na zuby.
Ja somvcera robila gulaš a dnes ho budemem dojedat. Ale rozmýšlam, že zajtra si urobíme ryžu a tofu.Je to rychlovka a aj dobrota.

mukky
autor
28. apr 2010

ap juj ako je Laurinke?

sunny_face
28. apr 2010

Nazdar žienky
a už som porušila dietku, prave som dostala svoju pažravu naladu na sladke. Bojovala som statočne snažila som sa prebit tu chut najskor BEBE dobre rano-nezabralo, potom slanými pukancami-nezabrali,išla som von, že zabudnem-nezabudla som a pomohla až Luckina čokolada.Teraz sa mi to spolu bije v žaludku a len tiško dufam, že pri panelaku zabudnem,že ma boli brucho.
Je tu niekto, kto je maniak na Panelák?

saskarisko
28. apr 2010

Ahojte,
ako sa mavate ?

Sunny - porusila si, vsak neva. radsej si dat, ako potom mat chut, a naozaj zosrotovat vsetko, co pride 😉 zajtra zacinas s cistym stitom 😉
Mukky - my sme stale v pohybe, a stale niekde. vcera som o 8.00 zistila, ze mame logopediu o 9.30 a nie o 10.00, ako som povodne myslela, tak si mala vidiet tie behy, aby sa deti najedli, obliekli, a mohli vyrazit na bus 😉

chorusikom skore uzdravenie

mukky
autor
28. apr 2010

sunny to neva 😀
saska a ako to zvladas,aky maju deticky rezim aby sa nerusili navzájom?

mama.wolfka
28. apr 2010

hej, to by aj mňa zaujímalo, myslím tú otázku mukky na saskarisko-u

mukky teraz sa mi nechce na dlho rozpisovať o krpcovi, ale tiež máva všelijaké stavy, niektoré dni kľudnejšie, iné besné, raz ako anjelik, inokedy hnusoba ... ale aj tak ho milujem 😀 čo už s ním?
inak keď viem aký je Savier, tak si poviem, že ešte sú aj "veselšie" alebo besnejšie? deti, tak to beriem v pohode
nie je kľudas, že by sedel v kúte a dlho sa prehral, ale ťuťka by som zasa nechcela, radšej nech je takýto

najviac ma dostane, keď ho v poslednej dobe odchytím (keď moc vyvádza, alebo nechce ísť kam treba) a hodím si ho skoro až cez rameno alebo len hore nad brucho a on že "bábo" 😀 😀 😀 ... že on je akože bábo 😀

inak dnes som na ihrisku hovorila s jednou maminou, ktorej syn bude mať v júli 2 roky a ešte nič nehovorí, ale oni doma hovoria švajčiarsko-nemecky, ona vie tak na 90% po slovensky, tak možno aj preto nehovorí, lebo doma inak hovoria a vonku inak ...
a táto mamina čaká baby 26.7. ... tri dni pred nami 😀
akurát, že sa im po synátorovi zadarila babula 🙂

mama.wolfka
28. apr 2010

jaj bože tak to letí zase, dočítala som akurát tu trochu, varenie a už by som sa aj uložiť išla, hrozné so mnou

mukky
autor
28. apr 2010

wolfina ja si ako postazujem ze mohol by aj sediet Savierko ale ked viem ze niektore mminy maju postihnute deticky a co by dali zato aby ich deti behali tak to som stastná ze je taký...len aj on sa uplne vymorduje tym behanim. a hlavne sa stale bojim aby si neublizil ci doma ci von..berie zarubne 😖
v pohode

ale este som sa s tykym dietatkom nestretla nikde ani nevidela ani u nas v rodine 😀 😀 😀 😀 po kom je?? 😀

mukky
autor
28. apr 2010

ok wolfka,ja idem ste kuk bez servitky a zalahnut pomaly,dnes opat vstal o 7 lebo kakal 🙄 😀
podlesnu dobu tak...pred tým kakal doobda alebo pri obednajsom spanku niekedy 😖
šak dojdi zajtra na kávu a cajík a pojdeme von s detmi 😅

mama.wolfka
28. apr 2010

veď ja to neberiem ako sťažovanie, chápem to ... inak veď pozri voľačo o hyperaktivite, možno objavíš niečo, čo pomôže, ale možno je to proste len fáza a vyrastie z toho, teda myslím, že trochu zvolní, lebo úplný ťuťko posedávajúci z neho určite nebude 😀
hlavne, že sú zdraví, ostatné už prežijeme 😉

zajtra máme doobeda návštevu, ale pozajtra sme u vás 😉 pijem slabú kafču s kopou mlieka, tak mi potom priprav 😉 😀

máš odkaz v tabuľkách ... o pišulákoch 😀

OKi, takže už idem zaľahnúť, papa 😉

mukky
autor
28. apr 2010

pa 😀 😀

sunny_face
29. apr 2010

Dievčata ja sa priznám ,že už som Lucii par krat aj capla po zadku,ale len tak jemne, boliet ju to nebolelo,len ju to šokovalo.Ale bol dovod. Prvýkrát dostala po zadku, ked sme boli po obhodoch, ja som si zacala prezerat nejake tricko a videla som ju ist za tatinom,ale tatino sa tiez zahladel na nejaku vec a bol v tom,že je mala pri mne. Ked som za nim prišla,kde je malá a jej nikde skoro ma šlak trafil. Zacala som behat po obchode a zhanat ju až mi predavacka povedala, že isla von a tam som ju našla pred Dračikom obzerat hračky. Takže najskor som ju vycapala po zadku prečo odišla bez nas a potom som ju cela šťastna vystískala.Odvtedy je v obhode len pri nás a drží sa nás ako kliešť,ale aj my sa vždy ústne dohodneme, kto je pri nej. A ďalšiu po zadku dostala trebarz aj dnes,stale ju upozorňujem,že sama nesmie ist na cestu a dnes bola na trave pri chodniku a zrazu rozbeh a rovno na cestu. Tak som na nu skrikla, lebo akurat išlo auto,ale chvalabohu to bola šoferka,tak išla opatrne.No ale zase by ste sa vo mne krvi nedorezali. Tak som jej zase capla, lebo ustne dohovaranie nezabera.

adulik144
29. apr 2010

Ahojte tak už mame po kiahňach, dnes sme boli u Dr. a už možeme chodit von. Lucia ma ešte chrastičky,ale to už kázal len potierat alpou,aby čo najrychlejšie zaschli. Chválabohu však už som mesiac nebola poriadne vonku a tam je tak krasne.Hned poobede pojdeme nastvivit babku a zajtra druhu.
No a čo sa týka upozornovania deti, tak ja babam viem tiež vynadat a pokričať si. Lebo to je s nimi niekedy na zblaznenie, hlavne ked jedna z nich ma svoj upišťany deň a druhá jej robí naschvál.Uz som skúšala aj ignorovanie, nech si to vyriešia same,ale oni aj tak vzdy dobehnu za mnou s plačom a žaluju na seba. No a ako vyriešim , že Terezka si zobrala hračky a začala sa hrať a Lucia sa chcela s nou,tak jej ich porozhadzovala podla seba a samozrejme nasledujú sú plače a bitky o ne. Vsetci sa snažia Terezke dohovarat, že je staršia a má ustúpiť, ale ja s nimi celkom nesuhlasim, lebo Lucia sa musi tiež naučiť, že jej nemôže všetko brať. Tak sa to snažim striedať raz dohovaram Lucii a raz Terezke, alebo podla situácie. Občas sa proste zavriem do jednej izby a pockam až sa ukludnim, aby som nebola len uvrieskaná mama.
No a co sa jedla týka,my dnes máme na obed kapustové fliačky 😎