Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mama.wolfka
30. apr 2010

tak som si tu popísala a idem o dúm dál 😀

mukky
autor
30. apr 2010

😀

mama.wolfka
30. apr 2010

ahoj smejko 😀
čítam v netabuľkách, je tam toho hodne, už som dlho nečítala, ale mať prehľad 😉

mukky
autor
30. apr 2010

ahoj moja som myslela na teba cez den ze ako sa mate..

mama.wolfka
30. apr 2010

pekné od teba 😉
mohli by ste radšej dobehnúť a vyraziť s nami na prechádzku, máme tu len 2 kamošky - maminy, a často mávame iné rytmy spania, takže často chodíme sami (či samy? ... ja už to neriešim 😀 )
dnes sme mali fajn deň, teda ráno som si asi 1,5 hoďky chystala nejaké papiere na poštu (termín - posledný deň samozrejme) a Samko asistoval 😀 ťahal mi papiere z tlačiarne a podobné srandičky, porozhadzoval tu asi všetko čo šlo po zemi ... ale pohoda, keď som išla vypisovať obálky, tak som mu pustila tuším 4x za sebou Lady Gaga, tak si aj zatancoval 😀
potom obchod, tam sme stretli jednu kamošku s malým, potom pošta, tam druhá kamoška s malou, ešte lekáreň (pre pohárik, dnes som nemala chuť variť) a na mini trhu kvetinky do vázy (na to, že tam tete nikto nič nekupoval, tak nebola príliš ochotná, ale čo už) a pekne domov na jogurt a už bol aj čas na hají ... samozrejme som nechcela, ale zaspala som aj ja
ono je to ťažko keď zaspávame spolu, tvárou v tvár, tak sa snažím mať zatvorené oči, keď už kľudne leží, aby som ho navnadila na spánok a potom na 99,9% zaspím aj ja 😝
ale našťastie som sa po hodine prebrala a stihla som sa najesť bez Samkovej asistencie 😀
keď vstal, tak ma chytil taký útlm, akoby mi niekto vypínačom stiahol energiu na minimum, musela som si normálne poležal chvíľu, Samko si pri mne pekne čítal časopis našťastie
potom pekne napapať, umyla som horu riadu, popratala bordely po celom byte čo Samko stihol doobeda
inak som sa divila, lebo som ho nechala v stoličke keď dojedol, nech si ešte číta letáky aj jednu knižku tam mal a vydržal tuším skoro 3/4 hodiny, kým som sa po kuchyni zvŕtala 😀
nezvyknem ho nechávať v stoličke, ani nie je veľmi stabilná, keď sa tam začne metať alebo besno tancuje po sediačky 😀
trošku sme sa ešte poflákali, lebo som nechcela ísť von skoro kvôli slnku, tak sme vyštartovali až nejak pred 16.30
boli sme na ihrisku, ale po asi 3/4 hodine sa mi chcelo už veľmi piškať, tak som vyzistila, kde sa dá v tých končinách ísť a tak sme už ihrisko zabalili, po piške som mu dala na lavičke výživu ovocnú a keď sa mi nechcelo ísť ešte domov, tak sme dali prechádzku pri Morave, tam je taký cyklo cesta, takže tade asi pol hoďku, ale to som ho nepustila už behať, jednak sa mi nechcelo ho naháňať a za druhé tam jazdia na bicykloch a to by som sa musela stále otáčať aby ho niekto nenabral, ale celkom si kľudne posedel
potom ešte na nákup na zajtrajšie varenie a došli sme domov tuším až po 19., ale fajn bolo vonku, potom neskôr už ani slnko nepražilo, takže sme sa dobre vyvetrali

ufff, to je ale sloh, čo? 😀

inak daj tip čo uvariť krpúšovi, nič ma nenapadá
dnes mal brokolicové rizoto s mäsom z pohárika a predtým 3 dni zemiaky+par.pretlak+pečený pstruh
chcelo by to asi niečo s cestovinou ...

mukky
autor
30. apr 2010

fiha ty si toho popisala 😀
ani saskerisko som nestihla odpisat ani ap a ostatným 😀

mama.wolfka
30. apr 2010

to aby si sa nenudila náhodou 😀
len im pekne poodpisuj, ja aj tak ešte dočítavam, ale už aj v real. čase píšem, tak mám toho veľa 😀

apna
1. máj 2010

cafte,
ufff wolfka,to je ale sloh veru 😀 😀 zajtra vas docitam....ja len tak na skok

celkom dobry film ide na markize,ma zaujal,ja inak nepozeram...
joj zeny,nestastna som,laura dnes nic nejedla,vsetko co dala do ust,vsetko, co vypila hned vyvratila ☹cely den len na rukach ju mame a len spinka,tri krat spala cez den, a ked nespi, tak si hlavku ulozi a lezi..strasne je malatna...tak mi jej je luto..z nosika jej netecie nejak,ale pocut,ze chrapci... 😢

idemsi ku nej lahnut,vcera v noci sme vobec nespali,celu noc popllakavala,zaspala az ked som uz mala vstavat do prace..uz som myslela,ze nepojem,ale som sa premohla..asi ju bolelobrusko,tolko prdela...tlacila...a nic ani vcera ani dnes..

mukky
autor
2. máj 2010

ahojte 😎 ako sa máte?

apna
2. máj 2010

caf,
my nic moc 😒 a ty?

ja sa chystam vyskusat totohttp://www.mimibazar.sk/recept.php?id=23906&ord...

mukky
autor
2. máj 2010

ahoj ap,tiez fajné 🙂

sunny_face
3. máj 2010

cavky nejake nove recepty z mojej fotozbierky

sunny_face
3. máj 2010

a od cesta

mukky
autor
3. máj 2010

sunny ahoj,ty ale robíš chute 😀

apna kde si večer zmizla? 😕

Cestoviny so šlahačkovou omáčkou

400 gr cestoviny, 250 ml 33% šlahačky, syr Niva, syr Bambino,150 gr anglickej slaniny, 1 ks poór, kusok masla

Dáme si uvariť cestoviny v trochu osolenej vode. Do panvice si dáme nadrobno nakrájanu anglickú slaninku a usmažime ju do chrumkava, pridáme na kolieska narezaný poór a smažime dovtedy, kým nezmäkne. Pridáme šľahačku , syr Bambino a syr Nivu. Za stáleho miešania rozpustíme syry a nakoniec pridáme kúsok masla. Uvarené cestoviny dáme do veľkej mysy a zalejeme to šlahačkovou omačkou.

Cestoviny s tvarohom a párkom

cestoviny, paprika,paradajky, cibula, tvaroh, spiske parky, korenie, sol

Cestoviny dame varit do osolenej vody a medzitym si pripavime omacku. Na oleji spolovice orestujeme cibulu, pridame papriku a spiske parky nakrajane na kolieska. Po chvilke prihodime aj parajdajky, ochutime solou, ciernym mletym korenim. Ked je paprika a cibula zmeknuta, parka dostatocne opecena, pridame roztlaceny a posoleny tvaroh. Postupne miesame az dosiahneme zaujimavu konzistenciu. Tvaroh sa pekne rozpusti a premiesa zo stavou so zeleniny a parkov. Omacku nasypeme na cestoviny a podavame.


Cestoviny s tuniakom a kyslou smotanou

1 konzerva tuniaka,1 cibuľa, 1 tatarska omačka,150 ml kyslaj snotany, konzerva kukurice, 400 g cestovín, soľ, mleté čierne korenie

Cibuľu opražíme na oleji a zmiešame s uvarenou cestovinou a ostatnými surovinami. Najlepšie podávať studené.


Cestoviny Fantazia

cestoviny kolienka (špirálky), 1 pochúťková smotana,1 väčšia konzerva kukurice, soľ, korenie

Cestoviny dáme variť do osolenej vody. Keď sú uvarené a scedené, pridáme celú smotanu a konzervu kukurice bez šťavy. Okoreníme a osolíme podľa chuti

Cesnakové špagety

500 g cestovín, 1 hlavičku cesnaku, soľ, mleté čierne korenie,1 dcl olivového oleja, 100 g olív, 1 červenú papriku, struhaný syr (najlepšie parmezán)

Očistený a pretlačený cesnak dáme do olivoveho oleja, smažíme asi jednu minútu. Pridáme na malé kocky nakrájanú červenú papriku, na kolieska nakrájané olivy, soľ a korenie. Všetko spolu premešame a smažíme ďalších 5 minút. Hotovú masu vylejeme na uvarené špagety. Pred podávaním posypeme syrom. Vhodná príloha: hlávkový alebo miešaný šalát.

mukky
autor
3. máj 2010

ahojky,
pridávam detské receptíky,prisposobte si ich podla seba čo detičky papaj. Dobrú chuť!

Ovocné pokrmy

Obilninová kaša bez mlieka
20 g pšeničných (ovsených) vločiek, 100 g mäkkých jabĺk (broskyňa, banán, hruška), 1 lyžica masla

V hrnci zmiešame vločky s 0,125 l vody. Pri miernej teplote privedieme do varu , necháme 1-2 min. povariť a odložíme zo sporáka . Umyté ovocie ošúpeme , zbavíme jadrovníka a postrúhame do hrnca s vločkami . Pridáme maslo a ručným mixérom rozmixujeme na kašu .

Jogurtový dezert
ovocie (postrúhané jabĺčko, banán, slivky, broskyňa, marhuľa), biely jogurt, pšeničné alebo ovsené vločky

V miske spolu zmiešame biely jogurt, ovocie a zahustíme vločkami.

Polievky

Hrášková krémová polievka
100g hrášku, 1 zemiak, 250 ml dojčenskej vody, 1 ml dojčenského alebo materského mlieka, 10 g kukuričnej múky, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja

Hrášok a zemiaky uvaríme do mäkka. Potom polievku rozmixujeme na hladký krém, zahustíme kašičkou z mlieka a kukuričnej múky a varíme asi 5 min. Nakoniec pridáme olej a vňať.

Vajíčkovo-pohánková polievka
3 mrkvičky, 3-4 polievkové lyžice pohánky, žĺtok, rasca, trochu oleja, dojčenská voda

Na oleji osmažíme na kolieska pokrájanú mrkvičku a pridáme vodu. Varíme, kým trochu nezmäkne, potom pridáme pohánku, rascu a keď je všetko mäkké, vlejeme roztrepaný žĺtok a dovaríme.

Zeleninové pokrmy

Kvakovo-mrkvičkový pokrm
Kvaku uvarte spolu s mrkvičkou do polomäkka, pridajte zemiačik. Všetko popučte aj s vodou a primiešajte uvarený žĺtok.

Fazuľkovo-zemiakový pokrm
Dajte spolu variť zelenú fazuľku (mrazenú) a zemiačik. Po uvarení fazuľku pokrájajte na menšie časti a zemiačky roztlačte. Zahustite mliekom s troškou hladkej múky.

Zapečená brokolica so zemiakovou kašou
pár ružičiek brokolice a karfiolu, žĺtok

Uvarenú brokolicu a karfiol roztlačíme a pridáme roztrepaný žĺtok. Všetko premiešame a dáme zapiecť. K tomu podávame zemiakovú kašu.

Kalerábová kaša
1 malý kaleráb , 1 stredne veľký zemiak , kúsok cukety (asi 50 g) , 1 žĺtok , 1 lyžička rastlinného oleja

Kaleráb a cuketu olúpeme a s oškrabaným zemiakom rozkrájame na kocôčky. Dusíme asi 20 minút, potom rozmixujeme, pridáme žĺtok a ešte krátko povaríme, prikvapkáme olej a premiešame.

Zemiaková kaša s nastrúhanou mrkvou
1 stredne veľký zemiak, 1 mrkva , 1 lyžička rastlinného oleja , 4 lyžice dojčenského mlieka ,

Oškrabaný a na kúsky nakrájaný zemiak uvaríme vo vode. Uvarený zemiak vidličkou roztlačíme s mliekom a vmiešame alebo ušľaháme na hladkú kašu. Do horúcej kaše potom pridáme nastrúhanú mrkvu. Prikvapkáme slnečnicový alebo olivový olej a premiešame. Rovnako môžeme namiesto mrkvy pridať umytý a nadrobno nakrájaný pór, alebo olúpanú cuketu či inú tekvicu, alebo inú nastrúhanú zeleninu, ako je reďkvička alebo kaleráb, čínska kapusta, hlávkový šalát. Jemnosť nastrúhania závisí na veku a schopnosti dieťaťa jesť väčšie kusky

zeleninové pyré

2 menšie zemiaky, 1 mrkva, 1 ružička brokolice (môžete dať aj cukinu, špenát, hrášok), dojčenská voda, 2PL dojčenského mlieka, petržlenová vňať

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame, dáme variť do vriacej vody. Zeleninu rovnako očistíme, umyjeme a dáme variť nad parou. Zemiaky scedíme a spolu s uvarenou zeleninou a s mliekom vyšľaháme na jemné pyré, ktoré potom môžeme naplniť do formičky na pečenie napr. v tvare rybky. Necháme vychladnúť a vyklopíme na detský tanierik. Ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Jablková kaša so sušenými slivkami

1 väčšie jablko, 3 sušené slivky, zopár bobúľ hrozna

Jablko očistíme, umyjeme a najemno postrúhame. Pridáme vopred umyté a namočené zmäknuté a poriadne roztlačené sušené slivky. Vymiešame na kašu, ktorú môžeme ozdobiť kúskami jabĺk vykrojemnými v tvare hviezdičky alebo na polovicu prerezanými bobuľkami hrozna.

8 – 12 mesačné dieťa
Šošovicová polievka

1 hrnček šošovice, 2 hrnčeky nadrobno pokrájaných zemiakov, 1dl dojčenského mlieka, 1PL hladkej múky, 1PL olivového oleja, petržlenová vňať

Šošovicu necháme asi 1/2 hodinu napučať. Zlejeme z vody, pridáme zemiaky a novú vodu a varíme asi 20 minút. Potom odstavíme a vmiešame do nej zátrepku z múky a mlieka a necháme ešte asi 2 minúty prevrieť. Polievku dochutíme olivovým olejom a ozdobíme petržlenovou vňaťou. Ako vložku môžeme pridať nasucho opražené drobné kúsky tmavého chleba.

Maslové rezne

Mäso zomelieme, pridáme 1 žĺtok, asi 1 kávovú lyžičku namočenej strúhanky, premiešame, sformujeme rezeň v tvare rybky, vložíme do kastrólika, podlejeme vodou, pridáme lyžičku masla a udusíme. Podávame so zemiakovou kašou. Takto bude mať naše dieťatko svoju rybku.

Jablkový kompót so škoricou
Ošúpeme jablko, pokrájame ho na drobné kocky, podlejeme vodou, pridáme 1 kúsok celej škorice a udusíme, kým nebude jabĺčko mäkké. Necháme vychladnúť a podávame.

mukky
autor
3. máj 2010

Dieťa po 1 roku
Hŕstková polievka s pohánkou

2 lyžice hrášku, 2 lyžice kukurice, 20 g mrkvy, 20 g póru, 20g morčacieho mäsa, 15 g pohánky, 1 lyžica paradajkovej šťavy, 4 dl vody, 10 g rastlinného tuku, 10 g múky, zelená vňať, oregano

Zeleninu očistíme, umyjeme a dáme variť do polomäkka spolu s nakrájaným mäsom. Potom pridáme prebratú, umytú pohánku a dovaríme do mäkka. Pridáme zátrepku z múky s trochou vody, paradajkovú šťavu, oregano a varíme asi 5 minút. Nakoniec polievku dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Rybie filé so zemiakovým šalátom

10dg rybieho filé, 1 väčší zemiak, 1 mrkva, 10g hrášku, 1 lyžička olivového oleja, biely jogurt, mletá rasca

Rybie filé umyjeme a uvaríme vo vode s malým množstvom rasce. Uvarené filé dôkladne prezrieme, či v ňom nie sú drobné kostičky.

Zemiaky, mrkvu a hrášok uvaríme nad parou do polomäkka a nakrájame na drobné kúsky. Pridáme lyžičku olivového oleja a podlejeme bielym jogurtom.

Slivkový kompót s hroznom

100g sliviek, 60g hrozna, 20g cukru, citrónová šťava, mletá škorica

Cukor zalejeme vodou a dáme variť. Keď voda vrie, pridáme štipku škorice, umyté a jadier zbavené polovice sliviek a umyté hrozno obraté od stoniek. Necháme prejsť varom, odstavíme a prikryté necháme vychladnúť. Do vychladnutého kompótu pridáme citrónovú šťavu.

apna
3. máj 2010

cafte,
super,kolko receptov...
sunny dobre si si to vymyslela s tymi receptami 😀 ako dietka?ides podla 90.dnovej?
mukky isla som spat 😎 znicena som bola maximalne..
laura uz dnes nevracla,aj nieco vypila,zjedla ais jeden banan na viac krat,3lyzice polievky a trochu chlebika s maslom...aspon daco..

ja som dnes robila kuracie do tortily...prsia na tenke rezance som okorenila a ovegetila,na silnom ohni orestovala,az kym neboli hotove...minutu pred koncom som pridala papriku na rezance,cibulu,paradajky a korenie - chicken fajitas..panvicu bez tuku som rozohriala na silnom ohni,plamen stiahla,vlozila tortilu a nastruhala som na nu syr,prikryla kym sa nezacal tavit,potom som este pridala trocha lad.salatu nakrajaneho,dala na to maso,zabalila a otocila na ruhu stranu,nech sa opecie a pekne drzi...

mama.wolfka
4. máj 2010

mukky dikes za detské recepty, musím sa inšpirovať, lebo už je to so mnou hrúza 😝

apna ja už dlho rozmýšľam, že by som doma urobila nejaké plnené tortily ... možno skúsim takto 😉
alebo si to nechám, keď bude ešte viac horúco, aby som nemusela veľa variť, len mäso opečiem + šalát a šup do placky ...

sunny_face
4. máj 2010

Mňáám Apna normálne slintám, len ked citam postup. To muselo byť dobréé. Myslím, že aj s arabským chlebom to bude gut, ked pojdeme do TESCA kúpim a vyskúšam.
Moja dietka sa vyvinula asi tak, že kašlem delenu stravu, kašlem 90.-ku a idem sa trapit menšími porciami (chcem si davat 1/2 toho, čo by som si dala normálne) a každe 3 hodiny mi bude zase pípať mobil, už to vidím ako sa mi mm smeje: "už zase ješ?" Dnes som si urobila sojové mäso s lečom -domácim v lete sme zakladali ako draci, tak aspon ho teraz pomíňam (minulý týždeň guláš a teraz sojový guláš. No jo ked dietka tak dietka). A už som sa dohodla so segrou, že aspon 1xdo týždňa dobehne k malej a pojdem na aerobik,tak snad už to bude len lepšie a lepšie.
Zatial cavky na chvilu prestalo pršať idem to využiť. Malej dam šušťáky a gumáky nech si poskáče po kalužiach.

apna
4. máj 2010

cawte,
sunny ja tiez tak,tak sa mi to najviac osvecilo...a este trochu sa hybat k tomu,tak sa to snad pohne...
dobre bolo to maso fakt,mozno staci tu tortilu at so syrom do mikry,aby sa roztavil,ale takto na panvici sa trochu opecie a ja som ju zlozila z kazdej strany,tak sa akoby zapiekla a pekne drzala,nic nevypadavalo z nej pri jedeneni...

si mi pripomenula leto s tym nakladanim(u vas zakladanie?)leca...kazde leto,svokra zavara o zivot a my s nou 😝 😀 uhorky,kompoty,dzemy,pomazanku paprikovu-fakt je dobra a teraz robila ajtaku s masom,tiez je fajna..a ked odchadzeme vsetci,tak nam to vsetko nabali 😀 minule som kupila leco z obchodu a fuj 😝 ,ako mi nechutilo..uz nie som nezvyknuta...

ja dnes asi neskor urobim halusky s bryndzou alebo taku senaku velku poslala ,tak mozno obalim a vyprazim..
malej nic,lebo vobec nechce papat 😒

mukky
autor
4. máj 2010

ahojte,ap ja len na skok,odpisem ti večer...

mukky
autor
5. máj 2010

ahojte,co máte nove?
u nás sa zaťahuje,inak je teplo,boli sme von a chlapi uz spia 😉

sunny_face
5. máj 2010

nazdar dievcata, tak tu je zima,uz vidim ako zase soplime. Inac mam pred kramamy,tak som podrazdena bez nalady, ani pisat sa mi nechce. Dnes mi lucia robi naprotiven a to mi nepomaha.rano som isla do obchodu a s tazkou taskou som ju musela potom nahanat,lebo mi utekala opacnym smerom k preliezkam.tak som si na nu aj pokricala,neznasam tieto predkramove stavy,vzdy sa musim na niekom vykricat vacsinou si to zlizne ona,co mi je potom velmi luto.

sunny_face
5. máj 2010

receptiky

mukky
autor
5. máj 2010

sunn super receptíky 😉

hmm,no to je s tými hormonami našimi na nervy,to poznám véélmi dobre 😒 😖

mukky
autor
5. máj 2010

wolfi,stagnuješ? 😀
ap ip ti hádam došli 😕

apna
5. máj 2010

cafte 🙂
sun aj ja to poznam a okrem toho,ze som porazdena ,este by som zrala piate cez deviate 😀
mukky ,velmi pekna fotka 🙂
my uz pomaly lepsie,uz sa aj salila dnes,tancovala,aj vonku sme boli na chvilocku a neplakala...tak ufam,ze za par dni bue pokoj..
boze,mna tak hlava boli,este som sa orevala pri modrom z neba...uz to asi nebudem pozerat...revem ci treba,ci netreba,len nech je to trosku dojimave...a tie chore deticky,och, ☹

,este ma aj zuby bolia,v zivote ma neboleli,mala som 3plomby a nedavno mi vypadla jedna na lavej strane,takze mam dieru a teraz cez vikend,som nieco jedla a mi vypadla dalsia na druhej strane a este sa mi aj zo zuba odlomilo...katastrofa...neviem si ani jedlo vychutnat,pozut.(nie zeby som nejedla 😀 )

ved ja sa len stazujem 😀 😕 😝

sunny_face
6. máj 2010

Apnuš len sa sťažuj, my sme na to aby sme ťa polutovali,lebo to chápeme. Ja hovorím, že ked nemôžem chodiť na kavičky a sťažovat sa kamarátkam (nemamičkám, tým by som liezla na nervy, keby som stále hovorila len o malej), tak sa vyžalujem a pokecam cez koníka kamarátkam mamičkám, tie vedia o čom je reč.
Ja som už na tom lepšie, par dni som si povrčala a teraz mi naši zobrali malu, tak mam v pláne VOLNO a to dost dlho a potom rychlo niečo pospratavat. Dnes vegetím. Ešte je aj upršané počasie,tak si v klude lahnem do postele a popozerám paneláky.Modré z neba nepozerám, viem že by som bola potom moc rozcitlivená a to nechcem, musim byt rada, že sa mám ako sa mám.
Dnes asi urobím kapustové halušky, tie budu aj na 2 dni. Lucii necham par čistých, lebo tá ma všetko najradšej bez príloh, ešte aj spagety má rada len samotné a zemiaky uvarené v šupke miluje,ked jej strčím do ruky celý, tak si ho obhryzkáva (samozrejme ošúpaný). Ale som rada, že sa konečne troška rozjedla. Zatial ahojky