Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mukky
autor
13. apr 2010

no ovocie mozes jest v chlebovy den..ked papas zemiaky,chlieb,cestoviny...
ale s masom sa nesmie kombinovať,nape kuracie prsia s marhulovym kompotom...ani v ten den sa nema miesat ovocie,zelenina...mozes ale ked prejde cas na travenie...ako som pisala...

tak rano napr o 8 ked si das len ovocie,to trávi rychlo,tak po 12 tej uz mozes zeleninu,aj maso..naopak nie..

mukky
autor
13. apr 2010

to neva,babka nech ti odoberie a da bez zaprazky 😀 hlavne ze tam nebolo maso
a co budes mat na masový den??skusam ta 😀 😵

zuziiiicek17
13. apr 2010

aha,uz rozumiem...mukky ,ty si s tym ozaj schudla ? ja mam stale pochybnosti o sebe 😒

zuziiiicek17
13. apr 2010

rano asi cottage chees so zeleninkou
desiata nejaka ta zelenina ...(tolko zeleniny som nejedla ani ked som mala 90dnovku 😀 )
Obed kuracie prsia asi na prirodno a k tomu salatik z cinskej kapusty
Olovrant zase dajaka zelenina
a vecera jogurt

mukky
autor
13. apr 2010

za 8 mesiacov 25 kg 😀
ale som nejedavala vtedy sladkosti ako teraz po porode..
😒 😒 ☹
si na sladké?

pis co zajtra budes papat 😀

pri delenej mozes jest do 20-tej hodiny,ale spravne kombinovat a jasne ze nie na kilá jedla 😀
a radsej nemastnejsie veci..
sladké vody pijes?

zuziiiicek17
13. apr 2010

Uz nepijem ani sladke vody a nasladkosti radsej ani nekukam 😀 mp dnes musel vsetky zjest ,aby mi nerobili nervy 😀 aj sladku vodu dopil...a ja som na neprlivom drobcekovi a caji

zuziiiicek17
13. apr 2010

a za 8 mesiacov taaaak vela ???wooow,aj ja chcem taaaaaakeee 😉 ja keby som schudla tolko tak by som skakala od radosti aspon mesiac 😀

mukky
autor
13. apr 2010

super,super 😀
mozes si urobit aj prazenicu,ci omeletu so syrom,párky 😀 ale vsetko so zeleninou,bez peciva..mozes sunku do omelety si dat a podobne..
jogurty bez ovocia...napr.nejaký termix,alebo kakaove nieco ci cokoladove,vanilkove..

zuziiiicek17
13. apr 2010

to mozem aj take sladke ?

mukky
autor
13. apr 2010

no aj ja by som teraz skakala 2 mesiace 😀
ale daj si aj sladkost,lebo musis byt v pohode psychickej..ale ak mas maso,radsej nie keks.
zmrzku si daj ak lubis,nejaku dren

mukky
autor
13. apr 2010

mozes 😀
ja som jedla ovocne jogurty a aj tak som schudla...ale ak chces mat ten spravny efekt,nemala by si jest take..s ovocim,lebo to kombinujes"masovy den" s ovocim 😝

zuziiiicek17
13. apr 2010

perfekt a ja ze ani to nebudem moct 🙂 len my budu chybat take dobroty od babky.Alebo mozem sem tam aj zhresit ?

mukky
autor
13. apr 2010

no zhresit s cim 😀
kolace radsej nie,take co miesas potraviny..

napr ja mam rada vyprazané maso v trojobale a ked som drzala delenu,som jedavala aj take obcas ale len so zeleninou/v trojobale je vlastne muka a struhanka a to sa nemá/

ja napr som hresila tym trojobalom a bryndzovými haluskami,ale davala som si bez slaniny ach jo 😝 ☹ 😀 a tými ovocnými jogurtami..

napr mozes papat aj vyzivu ak lubis na chlebovy den

mukky
autor
13. apr 2010

napís si kolko vazis a vaz sa...to ta motivuje,teda aspon mna...na dovolenke som teraz pribrala 1 kg 😠 ale som nedelila a jedavala v noci co sa cudujem ze len tak malo som pribrala..
a mm jedol viac a hlavne pil alkohol a ani deko nepribral 🙄

zuziiiicek17
13. apr 2010

tak to si dam tu vyzivku pozajtra 🙂 a ja som si myslela ,ze to bude katastrofa na vydrzanie 🙂
Ja mam strasne rada cestoviny s omackami a tak-paprikas a take...aaach,to si dlho nedam
Inac,ak to budem dodrziavat poriadne,tak kolko by som mohla schudnut za mesiac ?

zuziiiicek17
13. apr 2010

takze ,ked zacnem jest potom raz normalne,ta priberiem hej ? 😖 super

mukky
autor
13. apr 2010

za mesiac? no mozno aj 3-5 kg,podla toho ako sa ti nastartuje metabolizmus a ako budes delit a co jest...ale za týzden uz iste bude pokrok..
mozes napr lečo s vajickom a syrom ale bez chleba
omacky mozes,nejaku paradajkovu na cestoviny bez masa alebo so sojovou drtou ci masom sojovym,s tofu ..

a ake omacky na cestoviny mas rada?
nop a vecere maj radsej lahsie,napr cchlebik ci jogurty,ovocie a iste to pojde dolu rychlo..
ak vydrzis daj si cisto len ovocny den jeden

zuziiiicek17
13. apr 2010

NO to skusim aj ten jeden den ovocny ,to urcite .
A trochu sa bojim straty mlieka,lebo som zacala jest uplne inak a manej,tak dufam,ze sa to nejak nezhorsi 😒

mukky
autor
13. apr 2010

asi priberies nieco spat,ale nemusis vsetko a ak ti to bude vyhovovat mozes delit uz navzdy 😀 alebo aspon nejake zasady dodrziavat..napr maso a zeleniny,bez priloh..uvidís,ani nebudes taka otapena po jedle a nebude sa ti chciet spat ked si das len rezen bez zemiakov 😀

mozes aj hranolky s kecupom 😎 /ale robene v rure su lepsie a menej tuku

zuziiiicek17
13. apr 2010

omacky mam rada vselijake ale najradsej mam syrove ,takze s tym bude problem 😒 ja som celkovo strasne na mliecne vyrobky

mukky
autor
13. apr 2010

hlavne ze ješ a pi vela vody alebo papaj polievky ale bez zápražky 😀
ved preto to stare baby radili jest kojacim matkam 😀 na mlieko 😀 ale to je iba blud..je to na pribratie 😀

mukky
autor
13. apr 2010

no to bude problem 😀
tak si ich daj na maso 😀 /ale nie casto,su kaloricke/

zuziiiicek17
13. apr 2010

to som si vsimla ,ze na pribratie...mam od porodu este plus 4kg 😠 🙄 blee

mukky
autor
13. apr 2010

😀

zuziiiicek17
13. apr 2010

sa mi smej 😀 a ja sa tu trapim..a po velkej noci to tiez nie je nic mmoc 😀 ale nastasie teraz uz ziadne sviatky nie su

mukky
autor
13. apr 2010

nesmejem 😀
zuzka pocuj na co konkretne je taky stetec-je tvrdy,taka ako skoro hlavicka..neviem ako to nazvat,neviem ho najst na nete

zuziiiicek17
13. apr 2010

uf,neviem presne co myslis,ale ked ces,tak mmi ich odfot zajtra a popisem ti co s nimi 😉

mukky
autor
13. apr 2010

uz som do tabuliek 😀 len to asi nevidmo dobre

mukky
autor
14. apr 2010

ahojte,kde ste kočky?

mukky
autor
14. apr 2010

trosku o delenej strave:

Recepty delenej stravy – rastlinnej I.
Raňajky
Raňajky by mali vždy začínať ovocným džúsom, či už je to živočíšny alebo rastlinný deň. Enzýmy, obsiahnuté v 100% džúse naštartujú trávenie a priaznivo pôsobia na organizmus.
Potom môžete pokračovať v konzumácii ovocia – môžete si spraviť ovocný šalát – kiwi, pomaranč, jablko, mandarinka, banány. Ovocie môžete jesť samostatne, alebo si do neho primiešať vločky, ryžu, cereálie. Potom môžete pokračovať buď priamo obedom, alebo zjesť ešte niečo ľahké.
ďalšie typy na raňajky:
- celozrnný rožok s rastlinným maslom a so zeleninou
- vo vode varené ovsené vločky /na kašu/, med, posypané orechmi, makom, kokosom, lúpanými mandľami, sezamom, …
- ryžová kaša (krúpková, pšenová), zeleninový šalát
- hrianky z celozrnného chleba s cesnakom, môžete si ich natrieť sójovou majonézou.

Obed
(o 2 hodiny neskôr)
V rastlinné dni myslite na to, že môžete jesť presne to, s čím nesmiete kombinovať mäso – zemiaky, ryža, cestoviny (bezvaječné). Ja mám veľmi rada napr. zemiaky upečené v rúre na rasci a k tomu kyslú kapustu, alebo varené zemiaky so zeleninou.
Môžete si tiež spraviť klasické špagety s kečupom (kečup je výnimka v tejto diéte – napriek tomu, že sa vyrába s použitím cukru, je povolené ním ochucovať) alebo obyčajné zeleninové rizoto s hubami (samozrejme, bez syra, môžete si dať náhradu v podobe tofu syra).

Polievky

Polievka z ovsených vločiek
1šálka ovsených vločiek, 1postrúhaná mrkva, 1 ČL solčianky, 1 PL oleja, 1l vody alebo zeleninového vývaru, 2PL pokrájanej zelenej petržlenovej vňate, soľ.

Ovsené vločky zalejeme osolenou vodou resp. zeleninovým vývarom a uvaríme domäkka a pretrieme cez sito. Pridáme postrúhanú mrkvu a solčianku a olej a krátko povaríme. Dochutíme nadrobno nasekanou zelenou petržlenovou vňaťou.

Cesnaková polievka
1 cibuľa, rastlinný olej, 5 stredne veľkých zemiakov, soľ, vegeta, 4 strúčiky cesnaku, celozrný chlieb, nadrobno posekaná čerstvá pažítka.

Očistenú cibuľu posekáme nadrobno a speníme na rastlinnom oleji. Zemiaky očistíme a pokrájame na malé kocky. Pridáme k opraženej cibuli, osolíme, povegetujeme a podlejeme trochou vody. Udusíme takmer do mäkka, potom prilejeme vodu tak, aby polievka mala správnu hustotu, a necháme prejsť varom. Odstavíme a dochutíme roztretým cesnakom. Podávame s nasucho opraženým celozrnným chlebom, ktorý sme pokrájali na kocky, a posypané nadrobno posekanou čerstvou pažítkou.

Zemiaková polievka s paradajkami
400 g zemiakov, 1 lyžica paradajkového pretlaku, 1 PL oleja, 250 ml sójového. mlieka, 2PL celozrnnej múky, 1l vody, zelená petržlenová vňať, mleté čierne korenie, soľ.

Zemiaky očistíme, nakrájame na malé kocky a dáme do osolenej vriacej vody a uvaríme do mäkka. V sójovom. mlieku rozmiešame múku a paradajkový pretlak, trochu čierneho korenia, ktoré pridáme k polievke, krátko povaríme. Po uvarení pridáme do polievky olej, ochutíme petržlenovou vňaťou a podľa chuti môžeme ešte okysliť citrónovou šťavou .

Špenátová polievka
400 g špenátu, 1PL oleja, 2 PL celozrnnej múky, zeleninový bujón, 1l vody, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, soľ.

Špenát nadrobno nakrájame. Na oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme múku, opražíme, osolíme a zalejeme vodou. Pridáme špenát, bujón a dovaríme. Dochutíme roztretým cesnakom.

Fazuľová polievka na kyslo
200 g suchej bielej fazule, 2 bobkové listy, 1 cibuľa, rastlinný olej, 20 g hladkej múky, soľ, umelé sladidlo, ocot, lyžička nadrobno posekaného kôpru.

Prebratú a umytú fazuľu namočíme deň vopred do studenej vody a na druhý deň ju uvaríme v tej istej vode, v ktorej bola namočená, spolu s bobkovými listami a celou očistenou cibuľou. Keď je fazuľa mäkká, pridáme bledú zápražku pripravenú z rastlinného oleja a múky, osolíme a dochutíme trochou umelého sladidla, podľa chuti octom a nadrobno posekaným čerstvým kôprom. Podávame s čiernym celozrným chlebom.

Fazuľová polievka s kyslou kapustou
250 g veľkozrnnej fazule, 200 g kyslej kapusty, 250 g zemiakov, soľ, rastlinný olej, 1 cibuľa, 40 g hladkej múky, mletá červená paprika, mleté čierne korenie.

Prebratú a umytú fazuľu namočíme deň vopred do studenej vody. Na druhý deň ju uvaríme vo vode, v ktorej bola namočená. Osobitne uvaríme pokrájanú kyslú kapustu. Do takmer mäkkej fazule pridáme očistené nadrobno pokrájané zemiaky, soľ a zápražku, ktorú si pripravíme z rastlinného oleja, cibule pokrájanej nadrobno, múky a mletej červenej papriky. Povaríme, pridáme osobitne uvarenú kyslú kapustu, premiešame a ešte chvíľu povaríme. Nakoniec okoreníme mletým čiernym korením a podávame s ražnou tehlou alebo iným druhom čierneho chleba.

Hrachová polievka
200 g suchého hrachu, 6 stredne veľkých zemiakov, soľ, 3 strúčiky cesnaku, majorán.

Prebratý a umytý hrach namočíme deň vopred do studenej vody. Na druhý deň ho viackrát premyjeme a dáme variť do čistej studenej vody. Varíme, až kým sa nezačne rozvárať. Potom primiešame postrúhané očistené zemiaky, posolíme a dovaríme. Hotovú polievku dochutíme rozotrenými strúčikmi cesnaku a majoránom. Podávame s celozrnným chlebom alebo celozrnným pečivom.

Hrachová polievka s krúpami
150 g suchého hrachu, rastlinný olej, 1 cibuľa, 30 g hladkej múky, 100 g uvarených krúp, soľ, mleté čierne korenie, zelená petržlenová vňať alebo pažítka.

Prebratý a umytý hrach namočíme deň vopred do studenej vody. Na druhý deň ho viackrát premyjeme a dáme variť do čistej studenej vody. Varíme, až kým sa nezačne rozvárať. Na oleji opražíme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme múku a pripravíme svetlú zápražku, ktorú spolu s uvarenými krúpami zamiešame do hrachu. Osolíme, okoreníme mletým čiernym korením a ešte krátko necháme prejsť varom. Podávame ochutené nadrobno posekanou zelenou petržlenovou vňaťou alebo pažítkou.

Hubový guláš
400 g čerstvých húb, rastlinný olej, 2 cibule, soľ, mleté čierne korenie, 1 lyžička mletej červenej papriky, zeleninový vývar (na 0,25 l vody 1 čajovú lyžičku vegety), 1 lyžica krupice, 1 lyžica rajčiakového pretlaku, nadrobno posekaná zelená petržlenová vňať

Huby očistíme a pokrájame na väčšie kusy. V rozohriatom rastlinnom oleji speníme nadrobno posekanú cibuľu, pridáme pokrájané huby, soľ, mleté čierne korenie a opražíme. Potom poprášime mletou červenou paprikou, podlejeme zeleninovým vývarom, pridáme lyžicu krupice a dusíme. Keď sú huby takmer mäkké, primiešame rajčiakový pretlak a dodusíme. Nakoniec posypeme nadrobno posekanou zelenou petržlenovou vňaťou. Hotové jedlo podávame s rôznymi druhmi bezvaječných cestovín a s rozličnými šalátmi.

Hubová polievka s pohánkou
1PL oleja, 300 g húb, 300 g pohánky, 1 lyžica múky, mleté čierne korenie, soľ.

Pohánku dáme variť do osolenej vody. Huby očistíme, nakrájame na plátky a prelejeme vriacou vodou. Precedíme ich a pridáme k variacej sa pohánke. Na rozohriatom oleji opražíme múku dozlata. Keď huby zmäknú, vmiešame zápražku do polievky. Niekoľko minút povaríme, ochutíme soľou a mletým čiernym korením a odložíme z ohňa.

Hubová polievka so zemiakmi
400 g čerstvých húb, 1PL oleja, 150 g zemiakov, 1 cibuľa, 40 g hladkej múky, 1200 ml zeleninového vývaru , zelená petržlenová vňať, mletá rasca, majorán, zelená petržlenová vňať, soľ.

Huby očistíme a nakrájame na tenké pásiky. Na oleji opražíme nadrobno nasekanú cibuľu, pridáme huby a podusíme. Poprášime mletou červenou paprikou a múkou, pridáme mletú rascu a zalejeme zeleninovým vývarom. Pridáme očistené a nakrájané zemiaky, posolíme a varíme domäkka. Ochutíme majoránom a nadrobno nasekanou petržlenovou vňaťou.

Nepravá gulášová polievka.
2PL oleja, 400 g zemiakov, 1 cibuľa, 4 PL leča, 1l zel. vývaru, mletá rasca, zelená zelerová a petržlenová vňať, 1 čajová lyžička mletej červenej papriky, soľ.

Na oleji osmažíme nadrobno nasekanú cibuľu, pridáme červená papriku, pokrájané zemiaky, zalejeme 1200 ml vody, pridáme lečo, mletú rascu, soľ a uvaríme. Polievku zahustíme najemno postrúhaným zemiakom. Dochutíme nadrobno nakrájanou petržlenovou vňaťou.