Recepty pre deti, ktoré netolerujú mlieko alebo laktózu

lauritta96
23. aug 2014

Urcite je nas viac, ktorych deti netoleruju mlieko alebo laktozu, skoro vsetky recepty pre deti obsahuju syr, mlieko alebo smotanu. Mam rocneho chlapca, poradte recepty na obedy, natierky atd.
Dakujem

sabina1975
23. aug 2014

@lauritta96 ahoj mala este nema potvrdenu dg ale ked ja zjem jogurt alebo nieco mliecne tak na druhy den je vyhadzana a ked som jej dala nieco mliecne tak to vyvratila takze ja jej varim mliecne polievky pudingy kase privarky a vsetko do coho ide mlieko s ryzovym mliekom od Alnature

mummy01
23. aug 2014

@lauritta96 bud rada ze nemoze iba mlieko,skus davat kozie,alebo ryzove,ovsene alebo kokosove...ver mi ze toto vobec nieje tragedia

janickacrazy
23. aug 2014

@lauritta96 Moji chlapci tiež nemožu mlieko ani mliečne výrobky, takže ked varím robím normálne podla receptu a mlieko bud vynechám alebo tam dám sojové. Jogurty starší toleruje, mladší nejedáva vobec. Moj malý nátierky vobec nechce, takže ich ani nerobievam. Inak používam rastlinné maslo, ked treba do niečoho. Dnes sa dá nahradit ozaj už všetko. Treba len pobehat nejaké obchody so zdravou výživou, tam kúpiš aj sojové jogurty alebo ryžové. Moj mladší ich jedával, ale už sa z nich prejedol, tak teraz ich nechce. Najradšej má maso s ryžou alebo zemiakmi, sladké jedlá odmieta, takže ja varím stále len maso. 😀

iffca
23. aug 2014

@lauritta96 Ahoj, tak my to už máme za sebou... 🙂 Dcérka mala intoleranciu laktózy a našťastie sa z toho dostala. Pokiaľ je to len laktóza, ale nie aj samotné mlieko, v obchodoch už bežne dostať mliečne výrobky bez laktózy. Počnúc od samotného bezlaktózového mlieka, cez maslo, jogurty, syry a podobne. Bezlaktózové mlieko si môžeš urobiť doma aj sama, pomocou kvapiek, ktoré si kúpiš v lekárni. Kvapneš do bežného mlieka, necháš postáť 24 hodín a máš mlieko bez laktózy. Okrem toho môžeš bez obáv používať výrobky z ovčieho mlieka. Ale pozor!!! Musia byť 100%-né. Kozie mlieko a výrobky z neho nepapať, pretože má tie isté vlastnosti ako kravské. Pokiaľ je alergia na samotné mlieko, tam to už musíš nahrádzať sójovým, ryžovým, alebo pohánkovým mliekom. Mne sa najlepšie osvedčilo sojové mlieko. Ja som nevymýšľala žiadne recepty. Jednoducho som kupovala bezlaktózové výrobky a cca 1 rok som nahrádzala v receptoch kravské mlieko sójovým a nátierky som robila z Delíčka. Naša gastroenterologička nám povedala, že deti z toho zvyknú cca okolo 5. roku vyrásť a naozaj to tak v našom prípade bolo. Zo začiatku som z toho mala paniku, čítala zloženia výrobkov, napríklad keksíkov a podobne. Skoro všetko obsahuje sušené mlieko. 😒 Ale do toho prídeš 😉 Ešte pozor na srvátku. Tá je takmer všade.

lauritta96
autor
24. aug 2014

No este nevieme ci je to Bkm alebo laktoza o bezlaktozovych vyrovkoch viem len sa bojim davat sojove mlieko v 1 roku to je silny alergen.

lauritta96
autor
24. aug 2014

a dalsia vec ze tie bezkaktozove vyrobky ako napr sojove dezerty obsahuju tolko vselijakych ecok ze sama by som to nejedla

lauritta96
autor
24. aug 2014

@iffca
@iffca Dakujej skusim to ryzove mlieko a ten Delicek to je co? ja davam floru len mu uz moc nechuti

pillinka
24. aug 2014

ahoj, my mame tiez alergiu na BKM, sojove nahrady sa pri tejto diagnoze neodporucaju davat, nakolko bielkovina kravskeho mlieka je podobna s bielkovinou soje a dieta na to bud zareaguje hned alebo moze casom zacat reagovat. radsej nahradzaj inymi rastlinnymi variantmi. mala je z toho po cca 2rocnej diete takmer uplne von, vacsina deti z toho vyrastie, drzim palce 🙂

iffca
24. aug 2014

@lauritta96 Delíčko pre Vaše zlatíčko - je rastlinná tuková nátierka, niečo ako Flora či Rama. Nájdeš to medzi nimi. Bezlaktózovými výrobkami som nemyslela priamo sojové výrobky. To sú mliečne výrobky, len zbavené laktózy. Najviac je značky Minus-L. Daj si do vyhľadávača minusl.de. Dostaneš ich kúpiť v bežných hypermarketoch, najviac som ich videla v Bille.
Lenže keď sa vám potvrdí alergia na BKM, tak nebudeš môcť dávať synčekovi ani tieto. Sójové výrobky nechcela jesť ani dcérka, a ako píšeš aj ty, ani ja by som ich nejedla. Používala som len to sójové mlieko na varenie. To bolo u nás v pohode. Žiadne problémy neboli. Ryžové mlieko sa mi zdalo dosť "vodové". Ale vyskúšaj. Možno Ti bude vyhovovať. A už ste boli na testoch? Či je to zatiaľ len Tvoje podozrenie?

lauritta96
autor
25. aug 2014

Od 2 mes bral Neocate lebo ho prehanalo z mojho mlieka aj z nutrilonu, koliky, vracanie. Postupne sme mali cez menej a menej upravene mlieka prejst na normalny Nutrilon ale uz Nutrilon Ha mu robil problem a ked son primiesala normalny hnacky sa zhorsili tak sme na Nutrilon Alergy care a uvidine co bude dalej, pri tomto mlieku sa mliecne vyrobky nemozu davat tak cakame na krvne testy kedy ich Dr urobi

tikalka
27. aug 2017

Baby do kedy moze pit mlieko neocate mame velmi silnu alergiu na vsetke druhe mlieka do kedy schvaluje poistovna myslim roky dietata dakujem za odpoved

kici124
22. máj 2018

@tikalka ja to riešim teraz, neviem ako ste už teraz na tom. Ale vraj neocate po 10mesici zivota dieťaťa pediater nestačí, musíte mať potvrdenie od alergologičky a vraj sa výnimka vybavuje až cez ministerstvo. My mame prieduškovu formu alergie, 3mesiace kasle sople, 2atb a rozne syrupy nic nepomahalo az nas otestovali kde vysla len velmi mierne zvysena intolerancia na laktozu. Neocate uplne zabral malemu nic nieje. Akurat sa bojim toho vybvovania ci nam to prejde. Teraz este dala dr. na skusku nutrilon alergy care tak uvidime.

kici124
22. máj 2018

@tikalka Ak už máš nejaké nové info ako ste pochodili vybavili daj mi prosím ťa vedieť. Dakujem.

tikalka
22. máj 2018

@kici124 ahoj vieš mne ho poisťovňa neschválila tak mi naša pani doktorka dala na ministerstvtvo ale ani tak mi neprešlo a to máme fakt vážny stav od ťažkého ekzému kde nám odchádza koza herpesy kvôli tomu že má na nule imunitu po astmu a potravinovú alergiu ťažkú kde nemôže nijaké mlieko ani sójové až po reflux mala som odporúčanie ešte aj od gastroenterológa a ministerstvo napísalo mojekj lekárke že je dosť veľký na to aby píl mlieko nič mi neostáva len si ho kupovať nuž neviem kto má nárok keď nie my doktorka bola zhrozená ale ja to už nejdem riešiť budem ho pomaly oducat nám žiadne mlieko nerobilo dobre len toto držím palce možno vám prejde a možno ho nebudete používať že vám to prejde ak sa nebude dať budem ho kupovať do mesiaca aspoň raz aj keď stojí 30eur

tikalka
22. máj 2018

@tikalka zabudla som napísať ze synček mi ho bral do troch rokoch kde v pohode mi ho dpo pol roka schvaľovali nasa pani doktorka alergolocka chcela kvôli zdravotnemu stavu aby ho ešte aspoň kus ešte mal kvôli tomu že má aj podvy.zivou ale nedali nám

jvlo
22. máj 2018

@tikalka aka ste poisťovňa? Mojej dcére ho schvaľovali do 3 rokov aj 364dní. Sme dôvera. Skúste pozrieť na bazoši, dá sa kúpiť lacnejšie ako za 30e. Ja mám výhodu, že ho má na predpis aj mladšia dcéra, ktorá pije mlieko len 1x denne, tak mi ostáva dosť aj pre staršiu

tikalka
22. máj 2018
kici124
22. máj 2018

@tikalka to važne??? Ty vole tak to fakt môžem len na Slovensku toto byť :( držím palčeky, velmi ma to mrzí...to sú svine. Tak to asi ani nejdem skúšať keď vam to neprešlo pri takomto stave. Normálne neverím. A kde ho kupujete za 30€ mne povedali že 80€.