Recepty pre kojace mamičky. Poraďte mi

lillie79
26. sep 2009

ahojte,
viete mi dat nejake info, linky kde by som nasla nejake recepty pre kojace mamicky? 🙂

co sa tyka stravy viem co vsetko je mozne jest/nejest, ale uvitala by som recepty s rychlou pripravou...
dakujem
😉

lea132
27. sep 2009

no to by aj mna veru zaujimalo 😎

misulda
28. sep 2009

Caute, ja som si vymyslela uplne jednoduche cestoviny so spenatom. Mrazeny spenat chvilocku opekam/smazim na masle. To si dam na uvarene cestoviny. Posypem struhanym syrom. Samozrejma dosolit.
Tiez mam ale problem stravovat sa pestro a zaroven v sulade s prisnymi pravidlami pre dojciace mamicky...

ewwe
12. okt 2009

cauko, nik nic nepise, aj ja by som chcela vediet nejake recepty jednoduche, lebo moja fantazia mi uz pomalicky dochadza

fodorka33
12. okt 2009

fu baby to je tazke ja som jedla a v podstate aj jem vsetko🙂

ewwe
14. okt 2009

tak ja som si dala zemiakovy salat s majonezou, a malej to jedno nebolo 😝

lea132
14. okt 2009

ja som mala vcera pecene koleno - mala v pohode, bude to masozravec 😀

lul
3. dec 2009

ahojte,

som cerstva mamicka a rada by som vedela, co by som mohla jest (konkretne jedla, nie suroviny), lebo uz neviem, co vymysliet. dnes sme mali zemlovku s osupanymi jablckami, hrozienkami a tvarohom. vcera spenatove cestoviny. co vsak dalej? nemam napady... poradte prosim... 😉

mayka
5. dec 2009

baby aj mna by zaujimali nejake recepty. mne tiez dochadzaju napady a hlavne mi vsetko chuti rovnako.
ozaj a budete nieco piect na sviatky? vianocne kolace su sami orech a med ale asi to risknem resp.predtym otestujem ci budu vaditS muzom nie sme alegci tak dufam ze dcera nebude tiez.

gabii83
7. dec 2009

no moja mala si od cibule v polievke taky cirkus robila, takisto od makoveho kolaca,
je to individualne, ako viete, no ja by som odporucala zeleninove rizoto som robila ja ale bez cibule bolo to vsetko bez chute solit aj tak nesolim, ale moja mala aj tak dost casto plackala, tak som davala potom velmi pozor....

masko mozete nie vyprazane ale natur, v rure kuracinu co najmenej oleja a tuku....

potom palacinky, aj ja musim rozmyslat, halusky vajcove, to viete ze Plesnive syry nemôzete???
sladke môzete, polotovary - mnam, tie tvarohove gulicky, s ovocnou plnkou.....
kuraciu polievku, vajcova polievka s rascou, rôzne privarky - nie nafukujuce, zemiakovy, spenat,
teraz mi nic nenapadne, dufam, ze som pomohla trosku

dobru noc

lul
9. dec 2009

aka zelenina sa moze?

lenka3
10. dec 2009

Ahojte, keď som si začala zisťovať čo môžem a nemôžem jesť počas kojenia tak om prišla na to že nemôžem jesť skoro nič 😒, tak som dostala 2x radu vrátane od nášho pediatra žre mám jesť všetko s mierou okrem pikantného a kyslého a aj tak robím, malý má síce riedšiu stolicu ale ani raz ho nebolelo bruško 🙂 , že vraj je to tak dobré že si zvykne na všetkú stravu a nebude na ňu alergický. Samozrejme ak mu bude z niečoho zle tak to jesť nebudem. 😉

moncicii2000
11. dec 2009

ahojte ... ja som prvy mesiac kojenia nejedla vyprazane jedla, strukoviny, citrusove plody a cokoladu ... postupne som to zavadzala .. a do troch mesiacov som vse vyskusala malemu nic neskodilo .. nemali sme ani jeden den koliku ... lenka3 ze mate jest vsetko aj ja som tento system podporovala .. poznam baby co si davali pozor na vsetko mozne a skoro nic poriadne nejedli aby male nemalo koliku ale pritom .. ich deti maly take koliky ze nevedeli co snimi .. mali by ste skusat zavadzat kazdy treti den nejaku novu vec a uvidite ci to malemu (malej) uskodilo v mlieku alebo nie ...

na tvorbu mlieka ale i velmi chutna a hlavne rychlo vytvorena : je vajickova polievka s rascou 😉

vinka
11. dec 2009

Zapražená ináč ja ju milujem.Varím ju teraz dosť často tiež. 😀 😀 Ja som v prvom mesiaci vela nejedla lebo mala bola dosť vysypaná a furt mala vyrážky.A ked som sa nato vyprdla tak všetko som začala jesť a vyrážky zmizli. 😀 Ale až v druhom alebo v treťom mesiaci. 😉 A terasz jej nič nerobí ani segedín.No po nom sa super vykaká. 😀 😀

moncicii2000
11. dec 2009

ja ju mam tiez velmi rada .. prave dnes som ju robila i pre mna i pre maleho (viliamkovi robim len zo zltka) ale tiez mu velmi chuti :D ...

este na tvorbu mlieka je dobry caj z medovky .. 😉

evkamolnarova
19. sep 2013

ZOPAR RECEPTIKOV 🙂 🙂 🙂 😀 zemiaková polievka s haluškami
1pl oleja , jednu cibuľu, 1čl mletej červenej papriky, 500 g zemiakov, soľ, rascu, mleté korenie, majorán, 100 g krupice, jednu lyžicu masla, jedno vajce, pažítku
na oleji opražíme cibuľu nakrájanú nadrobno. odstavíme, vmiešame mletú papriku, očistené zemiaky nakrájané na kolieska, soľ, rascu, korenie, majorán, zalejeme 1 200 ml vody a uvaríme domäkka. z krupice, masla a vajca vymiešame cesto a necháme postáť. z cesta pomocou lyžice sádžeme do polievky halušky a ešte krátko povaríme. polievku dochutíme posekanou pažítkou.

jemná biela zeleninová polievka
(4 porcie) 300 g koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, zeler, kaleráb, pór), 5 dl mlieka, 2 dl smotany, 2 lyžice maizeny, soľ, vegeta, 50 g masla
očistenú a umytú koreňovú zeleninu nakrájame na malé kúsky a varíme v menšom množstve vody. pred dovarením pridáme mlieko. v smotane rozšľaháme maizenu a za stáleho miešania vlejeme do polievky. dochutíme soľou, vegetou a ešte chvíľu povaríme. hotovú polievku môžeme zjemniť lyžicou masla. nemala by sa podávať horúca, dobre chutí mierne zohriata, ale osviežujúca je aj studená.

blesková polievka
potrebujeme: 2pl oleja, 100 g detská krupica, 1cibuľka, soľ,mletá rasca (kmín), voda, mrkva, petržlén. vňať, 1-2 vajcia
do rozpáleného oleja dáme krupicu, krátko popražíme, pridáme vajíčka, miešame-popražíme, aby sa z toho urobili také haluštičky, zalejeme vodou, pridáme ostatné suroviny, privedieme do varu. povaríme 3-5 min, dáme posekanú pertržlén. vňať, najemno postrúhanú mrkvu a odstavíme zo sporáka.

drožďová polievka
potrebujeme: 2pl olejai, 40 g strúhanej cibule, 40 g čerstvého drožďia, 2pl hladkej múky, 1 čl mletej červenej papriky, 1 1/2 l vody, 50 g postrúhanej mrkvy, soľ, mleté čierne korenie, 50 g sterilizovaného (mrazeného) hrášku, petržlenová vňať
na olejí speníme postrúhanú cibuľu, pridáme drožďie a za stáleho miešania opražíme. potom pridáme múku, znovu popražíme. nakoniec pridáme trochu mletej papriky, zalejeme vodou, pridáme najemno postrúhanú mrkvu, sterilizovaný (alebo mrazený) hrášok osoleníme, okoreníme mletým čiernym korením a varíme asi 15 minút
do hotovej polievky dáme prehriať scedený hrášok a pred podávením posekanú petržlenovú vňať.

kalerábová polievka
potrebujeme: 350 g kalerábu, 2pl masti, 40 g hladkej múky, voda, soľ, mletá rasca, zelená petržlenová vňať
očistený kaleráb pokrájame na rezance a podusíme. z oleja a múky pripravíme bledú zápražku, zalejeme vodou, povaríme a pridáme kaleráb.
osolíme, pridáme rascu a posekanú petržlenovú vňať.

krúpová polievka so žĺtkom
potrebujeme: 50 g krúpov, 1 1/4 l vody, 40 g cibule, soľ, 40 g masla, 2 dl smotany, 1 žĺtok, postrúhaný muškátový oriešok, mletá rasca, zelený petržlen
krúpy umyjeme a dáme variť do studenej vody. pridáme očistenú nadrobno pokrájanú cibuľu, osolíme a varíme, až sú krúpy mäkké. prilejeme rozpustené maslo a chvíľu povaríme. v smotane rozmiešame žĺtok a za stáleho miešania nalejeme do hotovej polievky. polievku už nevaríme.
nakoniec pridáme postrúhaný muškátový oriešok , rascu a posekaný zelený petržlen.

kyslá zemiaková polievka
potrebujeme: 400 g zemiakov, 1 bobkový list, 2 litre vody, soľ, 4 dl kyslej smotany, lyžička kôpru, 40 g hladkej múky
zemiaky ošúpeme, umyjeme a pokrájame na kocky. vodu posolíme, necháme zovrieť, vložíme zemiaky, bobkový list. keď sú zemiaky mäkké, prilejeme kyslú smotanu, v ktorej sme rozšľahali hladkú múku, pridáme posekaný kôpor a povaríme. podľa chuti dosolíme, prípadne okyslíme citrónovou šťavou.

paradajková polievka1
potrebujeme: všetku koreňovú zeleninu, paradajkový pretlak, cukor 1 malú lyžičku, korenie biele alebo čierne, soľ, cesnak, cibuľu, ocot na dochutenie, olivový olej, tvrdý syr na postrúhanie
všetky prisady dáme do hrnca, vrátane cibule a cesnaku a varíme do mäkka. ak sa odparí viac vody, prilejeme do hrnca vodu podľa potreby. keď je zelenina mäkká, polievku odstavíme a necháme trocha vychladnúť. po vychladnutí vyberieme z polievky zeleninu a rozmixujeme na kašu. kašu vlejeme späť do hrnca a poriadne premiešame. ak je polievka veľmi hustá pridáme vodu a necháme ešte raz prevrieť. podávame ju horúcu s postrúhaným tvrdým syrom.

paradajkova polievka2
potrebujeme: cibuľka, paradajkový pretlak, olej, 2pl hladkej múky, soľ, cukor, ryžu, tvrdý syr na strúhanie
na oleji urobíme svetlú zápražku z hladkej múky, pridáme a speníme postrúhanú cibuľku. pridáme vodu alebo zeleninový vývar, paradajkový pretlak. ku koncu pridáme ryžu a všetko spolu povaríme . podávame s postrúhaným tvrdým syrom.

vločková polievka1
potrebujeme: 100 g koreňovej zeleniny, 60 g ovsených vločiek, soľ, 1 kocka zeleninového vývaru, 40 g masla, 1 žĺtok, 3 dl mlieka, petržlenová vňať, citrónová šťava
očistenú a pokrájanú zeleninu uvaríme s ovsenými vločkami do mäkka. osolíme, pridáme zriedený masox vo vode a ešte povaríme. potom všetko spolu rozmixujeme, pridáme surové maslo a žĺtok rozšľahaný vo vajcovom bielku. dp hotovej polievky vložíme petržlenovú vňať a dochutíme citrónovou šťavou.

vločková polievka 2.
potrebujeme: 2pl oleja, 100 g koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, zeler), 60 g ovsených vločiek, 1 1/2 l vody alebo vývaru z zeleniny, soľ, rasca, petržlenová vňať
na oleji opražíme umytú, očistenú a postrúhanú koreňovú zeleninu, ku ktorej pridáme prepláchnuté a odkvapkané vločky, spolu ešte popražíme, zalejeme horúcou vodou alebo vývarom z kostí, osolíme a varíme, až zelenina zmäkne.
do hotovej polievky dáme umytú a nadrobno posekanú petržlenovú vňať.

špenátová polievka
potrebujeme: 350 g mrazeného špenátu, 1 1/2 l vody, 30 g hladkej múky, 30 g masla, 0,5 dl smotany, 1 žĺtok, muškátový orech
očistený a dobre umytý čerstvý alebo mrazený špenát dáme variť do vriacej vody, osolíme. mäkký scedíme, rozmixujeme alebo uomelieme. vodu, v ktorej sa špenát varil zahustíme bledou zápražkou, precedíme, pridáme špenát a ešte spolu povaríme. do vriacej osolenej vody zavaríme snehové halušky.
do misy dáme v smotane rozhabarkovaný žĺtok, na to nalejeme polievku, pridáme muškátový oriešok a uvarené halušky.

zapekané zemiaky s syrom (môže byť aj niva)

4-6 stredne veľké zemiaky, konzervu kukurice, strúhaný syr (cca 100g), šľahačkovú smotanu (možno nahradiť mliekom), bazalku, olej
zemiaky nakrájame na menšie kúsky. môžeme ich predvariť (ale nemusíme, v tom prípade sa doba varenia predlžuje). ohňovzdornú misu vymažeme olejom a poukladáme do nej zemiaky (všetky). premiešame ich, aby sa na ne nalepilo trochu oleja.pridáme kukuricu. posypeme bazalkou a vrstvou nastrúhaného . zalejeme smotanou alebo mliekom a dáme zapiecť. dá sa podávať aj ako hlavné jedlo.

cestoviny so špenátom

cestoviny - najlepšie kolienka, mrazený špenát, 2 vajcia, olej, vegeta, , sojovú omáčku, 10dkg tvrdého syra
cestoviny si uvarime klasickým spôsobom. mrazený špenát a podlejeme malým množstvom zeleninového vývaru /aby sa nam špenát rozmrazil/, necháme prejsť varom. jenskú misu potrieme olejom, vysypeme kolienkami, zalejeme pripraveným špenátom - rovnomerne. vyšľaháme vajíčka s postrúhaným syrom a vylejeme na pripravené cestoviny. prikryté dáme zapiecť cca na 15 - 20 min.