Ročné dieťa a raňajky

daina1
5. aug 2012

Chcela by som sa opytat ze co mam ponuknut drobcovi na ranajky ked mi odmieta jest pecivo zje tak max dva kusky a potom uz len vypluva. skusila som aj parky tie mu chutia velmi ale viem ze to nie je velmi dobra volba hoc som kupila detske mame stale len 6 zubov takze tvrdu zeleninu mi velmi nezie. poradte co mam dat stale ho kojim umele mlieko nepouzivam a kravske tiez asi nemozu deti do troch rokov budem rada ak mi poradite. dik

kaja73
5. aug 2012

@daina1 ja som zvykla zarabat do ryzoveho mlieka z Dm ka daku instantnu nemliecnu kasu-psenovu,ovsenu...... a obcas tam pridala aj ovocie-bud cerstve,alebo vyzivu. Len pozor rychle to redne-teda to treba spapat co najskor.
Tiez rano lubi smotanovy jogurt,alebo len ovocie-taky mix-banan,jabklo,alebo sezone ovocie-slivky,marhule........

daina1
autor
5. aug 2012

tak kasu mu robim na veceru a ovocie ma na desiatu ale tak mozem skusit aj toto dakujem

soldi
5. aug 2012

@daina1 ja davam ovsene vlocky uvarene v horucej vode a s hrozienkami, pripadne dzemom 🙂

sana15
5. aug 2012

toto mame presne my doma,akurat ze mala ma 11 mesiacov. Pecivo ale ponukam kazdy den a postupne sa z jednej omrvinky stali dve,tri a dnes uz to bolo "az" 5 hryzov 😀 Jogurt si neskusala? to uz moze, ale nasej to vobec nejde. a tak davam obcas aj rano kasu (aj ked ju ma potom aj vecer),lebo to minutove dojcenie jej vela do bruska asi neda 😖 Ale zase nedesiatuje, na olovrant skusam davat ovocie,ale to je to iste co s pecivom ☹

sana15
5. aug 2012

@soldi dik za tip,toto vyskusam,vlocky mlete mam doma,ale na zaver to skusim este pomixovat, my mame len 2 malicke zubky 😀

daina1
autor
5. aug 2012

jogurt davam na olovrant na zaciatku mi chlebik s maslom papal krasne lebo ho to bavilo ze papa sam teraz uz nebude ani sam papat lebo to mrvi a hra sa s tym tym ze nema este vela zubov tak mi vsetko len liga. chce papat parku taveny syr a obe su svinstvo aj to som mu uz dala aby zjedol ked mu chuti dnes mal na ranajky detsku parku paradajku trosku nacuchanej uhorky na jednu lyzicku a k tom zjedol trochu syra ale pecivo nic to by mi ani nevadilo ze ho neje len aby si zasytil brusko len cim?

soldi
5. aug 2012

@sana15 predavaju sa aj ryzove vlocky, tie su uplne makkucke a staci ich zaliat horucou vodou 🙂 maju ich napr. v coop jednota. 🙂

@daina1 a tie ovsene alebo ryzove vlocky, ako som pisala?

daina1
autor
5. aug 2012

ovsenu kasu som robila ale skusim vo vode uvidime ci mi to spapa lebo je vyberavy

daina1
autor
5. aug 2012

dnes na obed idem skusit spagety som vcera nasla detsky kecup tak som zvedava ako budu chutit 🙂 s obedom problem nemame nikdy len ranajky su problem

renata5
5. aug 2012

ahoj no my budeme mat rok a kazdy den na ranajky ma moj šušník svedske stoly uvareny parocek,chlebik s maslom sunka jogurt a pribinacik a uvidime vzdy co chce papat na obed zeleninka s maskom alebo rybka alebo vajko olovrant viac druhou ovocia alebo vyzivka alebo tiez chlebik ked spapa tiez vypluva aku ma naladu alebo ovsene vlocky bananik a vecera bud co zostalo z obeda alebo krupicku s maslom granko alebo vianocka namacam do mliecka dam na nu aj dzemik masielko teraz som kupila to delicko chuti mu a ozaj dneska jedol na ranajky aj kolacik s pudingom a obcas ma aj puding na olovrant a este pred ranajkami ma mliecko aj v noci

anjelicek26
5. aug 2012

@daina1 - u nas rovnako - ovsene vlocky zaliate jogurtom alebo jogurtovym mliekom, ku tomu pokrajane cerstve ovocie a pokvapkane medom alebo melasou... u nas je to taka klasika, obmiename vlastne len ovocie.

A tieto detske veci - no to, ze je na tom napisane detske neznamena, ze je to pre dieta vhodne, minule tu bol rozbor detskych parkov, pastety a bolo to dost zle :( To, ze vyrobca napise detske nic neznamena. Fakt. Treba citat zlozenie. Rocnemu dietatu si myslim, ze kecup urcite chybat nebude ;) A parky su skutocne odpadove mäso, kto tvrdi nieco ineho, nevie o com rozprava :( Radsej kvalitnu sunku, ked uz chces davat rano nieco s mäskom...

daina1
autor
5. aug 2012

ja viem ze parky su odpad kupila som ich lebo strasne chcel tu moju co som mala a radsej mensie zlo hnevam sa na to lebo sa snazim malemu dat co najlepsie a najzdravsie jedlo len sunku mi uplne odmieta vobec ju nechce a po tolkych dnoch odmietania som siahla uz po parkach a kecup sa mi zda v pohode su tam len paradajkovy pretlak a nic ine citala som si zlozenie

hradnapani
5. aug 2012

@daina1 kase su asi najjednoduchsie, ale vyzivne jedlo. Ak sa ti nechce babrat s pripravou/ varenim, dostat hotove v bio kvalite, ktore len zalejes vodou a zamiesas a neobsahuju nic navyse, len "obilie" (v DM napriklad dostat prosove, spaldove, ovsene...), pridas lyzicku domaceho lekvaru alebo cerstveho obilia a hotovo. Ani u nas este nefrcia rozky, to asi az ked vylezu stolicky a bude cim riadne pozut 🙂

hradnapani
5. aug 2012

@daina1 oprava, uz mam toho obilia plnu hlavu 🙂 pridas cerstve ovocie samozrejem 😉

anjelicek26
5. aug 2012

@daina1 - ono tolko mäska malemu dietatu netreba, nie na to, aby bol zdravy.. staci 4x do tyzdna 30g a to staci pri obede, to sa fakt nazbiera raz-dva.... moji by sa utlkli za ovocim, zeleninou, kase nezjedia, pecivo minimalne, jogurt jedine v müsli rano, omacku k niecomu ani nahodou, polievocky len kuracie hovädzie a zeleninkove ... fici sucha ryza, suche zemiaky, suche cestoviny, no proste kocurkovo... maly miluje na obed mäsko akehokolvek druhu - Saska zje len ryby. Prestala som to riesit a porovnavat, chodime s nimi na krv, co sa tyka zivin a mineralov im nic nechyba, tak sa snazim byt v klude. Ono dieta a jeho telicko najviac vie, co potrebuje. U kazdeho je to ine mnozstvo a u kazdeho nieco ineho na jedlo... poznam deti, co z ovocia nedaju zasadne nic do ust - a tiez su zdrave. Chce to ponukat a ked si neda, no tak si neda....

novotnajanka
5. aug 2012

Ahoj,môj malý má 13 mes. a 4 zuby.Na raňajky sme tiež bojovali s pečivom.ale keď mu dám vnútro makovky,alebo toho sladkého rožteka do termixu,tak sa zalizuje a ja ho to trošku zasýti

lenka311
5. aug 2012

@daina1 moja malá stále až doteraz si na raňajky pýta Nestlé čokoládové guličky s mliekom, občas jej to nejak obmením, ponúknem jogurt, či rohlík so syrom, prípadne pomazánkou, vajíčka natvrdo, ale veľmi málokedy uspejem... Keďže sa mi mlieku statočne vyhýba i mliečnym výrobkom, som rada, že mi zje aspoň tie guličky s troškou toho mlieka...
Napr. ale na večeru by som s nimi neuspela...

daina1
autor
5. aug 2012

@katren dakujem pekne za nicky 🙂

dejka77
5. aug 2012

@daina1 Ja davam na ranajky vacsinou ovsenu kasu z vody, robim to take riedsie a pridam bud banan alebo broskynu s bananom, cucoriedky s bananom. Mala mi pecivo tiez velmi nechce jest, teraz ma 4 zubky, takze nic moc. Cakam kedy jej uz konecne narastu dalsie 🙂 aby som jej mohla davat chlieb s pomazankami. Jogurt a ovocie same o sebe davam na desiatu a olovrant takze na ranajky nie. Skus zatial tu kasu, okrem ovsenej je dobra napr. aj pohankova.
A preco sa vyhybas mlieku? Ved ked kojis tak prave vtedy je vhodne ho zaviest. Ja som s tym tiez vahala, nakoniec som dala 1x tusim v 10mes. jogurt. Mlieko jej davam len do vecernej kase, dalej je jogurty a sem-tam syr.

renata5
5. aug 2012

@katren my mame 7zubov a teraz mi zacal papat kusky a strasne sa tesim inak spapa vsetko ma rok a vyse 15kg a uz zacal chodit aj to sa tesim 🙂 🙂

careamell
5. aug 2012

@lenka311 Tak tie gulôčky som dakedy kupovala aj ja staršej dcérke, ale sú naozaj veľmi sladké a myslím, že nie sú pre deti vôbec vhodné. Teraz som čítala v Maminke?, že obsahujú veľmi málo vlákniny a nakoľko ide o extrudované výrobky, ,ktoré majú vysoký glykemický index, dieťa bude po nich rýchlo hladné a pri dlhodobej konzumácií môže vzniknúť diabetes II. typu. Samozrejme som ich v dobrej viere kupovala a ja si pritom jedla ovsené vločky ale odkedy chodí do školy som ich prestala kupovať. Teraz kupujeme len ovsené, pohánkové vločky alebo iné cereálie 🙂

katren
5. aug 2012

@renata5 tak 15kg ma moja trojrocna Dominika 😀 😀 😀 ale Misko ju coskoro dobehne....ten ma 11kg a chodime zatial len za rucicku, inak este nema odvahu 😉

careamell
5. aug 2012

@daina1 ja kravské ani neplánujem zaradiť do jedálnička malého, my si ho dávame len do kávy. Dcérka si robí občas kakao.
Teraz už je tvoje mimi vo veku, kedy by si mohla zaviesť tzv. finger food, t.z. jedenie rukou. Ja malému krájam zeleninku rôzneho druhu asi od roka a dávam mu ju spolu s pečivom a syrom (mozzarela, eidam, cottage-tomu dávam ja). Pekne sa mi naučil papať sám takéto váčšie kúsky. Inak viem spraviť aj pomazánky, napr. tvaroh s nejakou zeleninkou.
Ja som rada, že som si takýmto spôsobom naučila malého jesť zeleninku, lebo mnoho detí má s ňou v tomto veku problémy.
Robím aj kaše, pohánková, ovsená, kukuričná (návody na prípravu nájdeš v mojom blogu) s ovocím a jogurtom, vždy pridám aj kvapku nejakého oleja,, teraz dávam hlavne makový. Super je aj avokádo s banánom a jogurtom 🙂

chrumka
6. aug 2012

ked tu citam, ze davate malym do mlieka rozne gulicky a pod., tak to davate do obycajneho kravskeho, alebo do umeleho mlieka? Lebo ja som uz rozmyslala, ze dat malemu piskoty s mliekom, ale neviem si to predstavit do toho umeleho, ze ako to bude chutit 🙂 alebo co to urobi s tym mliekom, ci to nejako nezreaguje. Kravske este nechcem davat, na to ma cas si myslim.

Inak co sa taky jedenie u nas, tak maly je stale vacsinou na UM, rano pozobka so mnou chlieb alebo rozok s maslom co mu dam male kusocky, ale po 3-4 kuskoch uz nechce, takze ako hlavne jedlo na ranajky to nemozem brat, takze mu dam UM, v podstate iba obed ma taky "normalny" - zeleninovy, masovy prikrm, inak vzdy UM. Aj na veceru. Skusali sme mu dat tie kupne kase, aj tie co pisu, ze su na dobru noc, ale stale mal z toho bolesti brucha a nevyspali sme sa ani my ani on. Takze dame mu len UM, ale potom este o polnoci mu musime dat este raz, lebo je hladny, predsa len kasa zasyti viac na vecer. Na desiatu sem tam dostane aj ovocie, najradsej ma banan s niecim, len ten zase kazdy den nie je dobry, lebo potom ho zapeka, takze sa to snazim obmienat, aj ked potom vymysla, lebo jablko je mu kysle 🙂

anjelicek26
6. aug 2012

@chrumka - vyskusaj sojove, mandlove mlieko, orechove, ovsene... na kravske je skoro a umele je sladke, ked do toho das sladke piskotky ci gulicky, tak dieta bude mat cukrovy sok 😕 My davame rano ovsene vlocky a ovocie do jogurtu alebo jogurtoveho mlieka, mne sa tie kadejake gulicky zdaju pre tak male dieta nevhodne, ale to je asi vec nazoru.

chrumka
6. aug 2012

@anjelicek26 s tymi gulickami som presne tvojho nazoru, ja ked tak iba piskoty. Dik za radu s tymi mliekami 🙂

zigzag
6. aug 2012

@daina1 ahoj, my mavame na ranajky vlocky z DM, nastruham kusok ovocia(broskyna, jabko,hrusko, a tak co je) a pridam kyslu plnotucnu smotanu smotanu-ta je bez konzervantov, necham postat, vlocky zmaknu a su fajne, malemu toto chuti, nepridavam ani cukor, obcas mu pridam vlasky oriesok nastruhany, ale my nemame niake potravinove alergie, takze uplne v pohode papa aj vlasky oriesok,,mavame stale na ranajky stale s inym ovocim, ked memam ovocie dam domacu marmeladu.... a mame 13 a pol mesica.... tiez nepapame chlieb klasicky, kupujem v hypernove spaldovy(polistirenovy) chlebik, tento vyhrava zatial....

(sojove mieko, ani mlieko nie je, si zober aku vyzivovu hodnotu ma, ked sa zo sojoveho bobu stane "mlieko", a vyraba sa zo modifikovanej soje zvatsa, takze nic zdrave pre babo, takze soja urcite nie 😝 )

dejka77
6. aug 2012

Ked uz pisete o tych mliekach tak napr. mandlove sa da urobit celkom jednoducho. Staci namocit mandle na niekolko hodin, potom rozmixovat s vodou a precedit cez gazu alebo sitko a je to hotove. Pomer je vacsinou 1:3 Kupovane by som ja osobne nedavala lebo sa tam zevraj este nieco pridava. Co sa tyka soje tak zevraj nie vsetky vyrobky z nej su vhodne, ja ju nekupujem vobec.

daina1
autor
6. aug 2012

@anjelicek26 ake jogurtove mlieko kupujes? normalne acidko?