Ryžový odvar proti hnačke. Ako ho robíte?

zuza.m
17. okt 2008

prosim robil niekto babätku proti hnačke ryžovy odvar?ked ano ako sa to robi.kolko ryže na kolko vody.nehca sa to rozvarit alebo len uvarit.prosim poradte chcel aby som ju ešte dnes dat.dakujem.

filipa
21. okt 2008

zuzi, my sme lezali so salmonelou na infekcnom (maly mal vtedy 4 mesiace). zo zaciatku bol na infuzkach, potom mu davali ten ryzovy odvar, ale cisty, preto ma prekvapilo, ze mu do toho zarabas mliecko... mlieko by pocas prvych dni nemal papat vobec, viem, ze je to drasticke, ale ide o to, aby sa upravila crevna flora, ktora je na mliecnu bielkovinu citliva.. az po case (asi 2-3 dni) sme zacali do odvaru pridavat UM, ale vo velmi nizkej koncentracii. najskor 1/3 normalnej davky, potom 2/3 a postupne sme presli na plnu davku... trvalo to asi 10 dni... a treba to naozaj striktne dodrziavat. recept bol rovnaky, ako pise pemar, varila som ho vytrvalo asi 2 mesiace. mrkvovy odvar mi maly nechcel... drzim palce

kaskya
22. okt 2008

Hylak kvapky nedavat do dvoch rokov. Ak nepomáha ryzový odvar do 24 hodín, rozpustite v kojeneckej vode smektu. v žiadnom pripade nedavat do ryzoveho odvaru mlieko, to je totiž tak dobre pre tu hnačku. Mlieko sa dáva hlavne keď má dieťa zápchu, čo sa môže stať pri zavádzaní prvých príkrmov.

alica147
22. okt 2008

kaskya nám hylak predpísala mudr. tak ako je to s tým hylakom????????, 😒

zuza.m
autor
24. okt 2008

no tak dakujem za rady

od pondelka do dnes sme boli v nemocnici.
maly ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a na bielkovinovy cukor.tak že preto tie obrovske koliky,bolesti hnačky.po hylaku sa mu vyhodili červene flaky tak sme užaj išli do nemocnice.hylak obsahuje laktozu a to bola alergicka reakcia.bol na infuziach dva dni ,davali mu ryžovy odvar a striedali so špecialnym mliečkom.včera už krv v stolici nemal tak nas pustili domov.ale hylak nikdy viac!!!!!!

annag
24. okt 2008

zuzi, hlavne to ber ako poučenie, že tráviace problémy, koliky, výsypy, hnačky, ale aj zavádzanie príkrmov v druhom polroku ... treba riešiť a posúdiť lekárom a neriešiť problém domácimi radami, lebo z toho bude viac problémov než osohu.

zuza.m
autor
25. okt 2008

no len ide o to že som to riešila pod dohladom doktorky.išla som na vyšetrenie na tu alergiu.ale bol piatok tak že vysledky boli až v pondelok.povedala že ak bude mat stale hnačku mam urobit ryžovy odvar.tak som urobila.neprechadzalo objavila sa krv tak po telefonom dohovore s pediatričkou som išla na pohotovost.tam nam dala hylak(aj ked som jej hovorila o vyšetreni na laktozu)a poradila že ak nepomože ryža mam dat mrkvu.doktorka mala dost rokov tak že som myslela že už nejaku prax ma.nechala som si poradit a tak to to vyzera.nikdy by som si nedovolila niečo na mojom malom skušat.je to moje prve tak že som si radčej zašla k doktorkam a aj napriek tomu sme tak to smutne dopadli.
.
inak annag chcem sa opytat.odsavala som si rano a večer vždy po 120ml.ale ked mal tie hnačky tak som sa bala mu davat moje mliečko tak som odsavala čo najmenej.mliečko sa postupne vytracalo.
teras mi poradili aby som mu mala davat čo najviac moje.ale ako sa snažim tak sa snažim nechce sa mi ta tvorba zvyšit.odsavam si pravidelne každe tri hodiny.prsia si vymačkam doslova ako špongiu do prazdna .vnoci si odsajem asi tak po 30ml z oboch ,ale cez den to bolo len 20ml.horko tažko.ako by som mohla zvyšit moju produkciu aby som si vedela vytiahnut 100ml každych tri hodiny.alebo aspon 50nech mu dam aspon poplovicu mojho.?viem že treba klud a vela pit.ale mam vela povinosti tak že len tak ležat si nemožem dovolit.pit sa snažim čo najviac a odsavat každe tri hodiny.tak čo ešte viac možem urobit?

annag
25. okt 2008

zuzi, neviem, aké boli dôvody, že si prestala dojčiť, máte len 8 týždňov a pri takejto diagnóze by stálo za to vrátiť sa k dojčeniu. Na to by si potrebovala suplementor, pretože malý je už navyknutý na fľašu. Je to zásobník s hadičkou, do zásobníka si naleješ mliečko a hadičku z neho vložíš pri dojčení do pusinky bábetka. Ono tak pije súčasne mlieko - či už Tvoje odsaté alebo UM a hlavne saje mliečko z prsníka. Tým, že ono prsník stimuluje, tak sa mliečko začne tvoriť. Postupne sa suplementor vysadzuje, resp. sa obmedzuje tok mliečka z neho a bábo prejde na úplné dojčenie. Pri alergii na BKM by bolo ideálne, aby si dojčila čo najdlhšie aj tri roky. Suplementor vyrába Medela (medela.cz), dostať ho aj v slovenských lekárňach a potrebách pre mamičky a dojčatá, ale skús sa pozrieť, či ho niekto nepredáva aj tu na koníkovi alebo napr. na minibazare.

Odsávanie mliečka je bez stimulácie bábetka oveľa ťažšie a pri Tvojich stresoch ani nehovoriac. Každopádne ak si budeš veriť a myslieť na to, že pre drobca robíš maximum, tak sa Ti to isto podarí. Podsatné je odsávať často a napodobniť dojčenie. Napr. 5 minút ľavý prsník, 5 pravý, 3 ľavý, 3 pravý .... takto striedavo odsávať napr. 20-30 minút, podľa toho, ako mliečko tečie a najprv o hodinku, neskôr každé dve hodinky znovu. Nestačí odsávať raz dra krát do dňa. Pred odsávaním si prsníky nahrej teplým obkladom, daj si teplý čaj a odsávaj v predklone. Neviem akú máš odsávačku, ale určite stojí za to zainvestovať a v takomto prípade aj do elektrickej.

Skús si malého čo najviac prikladať aj keď by nepapal iba cuckal. Tá stimulácia je veľmi potrebná. Daj si ho v noci do postele k sebe a skús ho dojčiť aj v polospánku. Chápem, že máš veľa povinností, ale nič nie je dôležitejšie teraz ako vyrobiť pre malého ideálnu výživu -Tvoje mliečko. 🙂

mimom
25. okt 2008

skusila si na podporu tvorby mliecka homeopatika a caj na dojcenie?ja som takto zacala stracat mlieko tiez zo stresov po pobyte v nemocnici a ani neprisli na to,ze ma alergiu na BKM,lebo testy mame napr.aj teraz negativne,mala je totiz atypicky potravinivy alergik,ale snazila som sa silou-mocou kojit,skoncili sme tak,ze davala som iba 1davku UM vecer a takto som kojila az do 8.mes.,potom sa mala sama odstavila(asi preto,ze sme zase skoncili v nemocnici a az vtedy to uzatvorili ako alergiu/skus aj polievocky,tiez som nemohla pocas kojenia nic mliecne,tak som len pila skoro cely den tie polievky,caj mi najviac pomohol od hipp a homeopatika.

zuza.m
autor
26. okt 2008

horšie je to že moj maly sa prisat vobec nechce.len si ho preložim tak sa ani len nezavesi,par krat ma obliže a to je všetko začne sa hnevat.tak že som sa zmierila s tym že už prirodzene kojit nebudem.aj zo začiatku som kojila klobučikom tak že hola bradavka mu je uplne cudzia.no a prestala som s kojenim z dovodu že sa nechel prisat.iba sa hneval na bradavke a nepapal.ale chcela by som aspon takto odsavanim ho dokrmit.už som počula nejake mamičky že sa im to podarilo aj ked to bolo velmi namahane.odsavačku mam elekticku aj ručnu.aj si ich vymačkavam kolko sa da odsavam striedavo.lebo dlho mi to netečie z jednej..čaj pijem pre kojace matky a brala som aj homeopatika.ale teras ked mu zistili alergiu sa bojim brat nejake lieky.ked som sa pytala pediatričky či si ich možem dat či by malemu neuškodili tak povedala že ona to neuznava .tak že si ich nechcem dat ak by nahodou obsahovali niečo na čo je alergicky,tak že neviem či sa mi to podari.budem sa snažit aspon aby volačo dostal.

annag
26. okt 2008

zuzi,

lekárka má vlastne pravdu, tekutiny pri dojčení (odsávaní) sú dôležité, ale nie je veľmi dôležité aké. Ale tie homeopatiká, zapražené polievky ... sú vhodné najmä preto, že ak mamička verí niektorému z týchto liekov na zvyšovanie tvorby mliečka, tak sa jej ľahko mliečko spúšťa. Mamička si musí totiž v prvom rade dôverovať. Ak verí napr. vinee, tak po jej vypití sa jej začnú prsia nalievať, to je dôsledok hormónu oxytocínu, ktorý mliečko z vnútra prsníka tlačí k dvorcu, ona si tou vineou upevňuje podmienený spúšťací reflex.
Spúšťací reflex nepodmienene vyvoláva aj bábetko svojim saním, preto je práve stimulácia dvorca pusinkou veľmi dôležitá, a preto Ti radím, aby si sa pokúsila dojčiť malého. Tým suplementorom by si to pri všetkej trpezlivosti zvládla. To zvládnu aj niektoré mamičky, čo majú bábo adoptované, práve tou stimuláciou dvorca a bradavky sa dá naštartovať laktácia. Elektrickou odsávačkou dokážeš veľa odsávať, ale ona nikdy nenahradí úplne stimuláciu bábetkom. Preto by bolo vhodné dojčiť čo i len akože a zároveň odsávať. Tam by bolo dôležité úplne vysadiť fľašu, musel by si vypiť len mliečko zo suplementora a z prsíčka. No to by mu v takomto veku ešte vôbec nemuselo robiť problém. Z hadičky môže tiecť mliečko ľahko ako z fľaše, ale nekazí techniku sania, teda pri takomto dojčení sa dvorec správne stimuluje. Bábetko sa mohlo hnevať na prsníku z rôznych príčin, najčastejšie preto, že bol v zlej polohe a zle prisatý. To sa dá naučiť. Ideálne by bolo, aby si sa skontaktovala s laktačnou poradkyňou, ktorá by Ti pomohla naučiť ho správne prisať sa.

Pre tvorbu mliečka je dôležitý hormón prolaktín, a ten sa uvoľňuje vtedy, keď sa prsník často a pravidelne a dobre vyprázdňuje. Mliečko sa tvorí v prsníku, ktorý je skoro prázdny, naopak, v plnom, nevyprázdnenom prsníku sa v prsníku hromadí inhibítor tvorby mliečka, ktorý má za úlohu zastaviť laktáciu. Preto je či pri dojčení alebo odsávaní prsníky vyprázdňovať.

Zuzi, musíš si v prvom rade veriť, mliečko sa Ti bude tvoriť, len ak sa nevzdáš a budeš odsávať čo najviac, teda veľmi často. Máš len jedno bábo a nič dôležitejšie nie je. Pôjde to, len sa nevzdávaj. Držím palce a nevzdávaj to, podarilo sa úspešne odsávať aj mamičkám, čo mali bábetká nedonosené, choré, určite sa to podarí aj Tebe. 🙂

zuza.m
autor
26. okt 2008

dakujem za povzbudenie a rady.vyskušat možem že ho budem prikladat.ide o to že on sa mi na tu bradavku nenacucne.a neviem ako to mam docielit aby sa tam prisal. moj maly je nervak.on sa stale hneva za každu maličkost a ked sa rozhneva vobec to nieje sranda.-pušta take decibeli že mi praskaju bubienky.tak že ho najradčej nedraždim.kojila som ho po ležiačky nakolko som si sadnut ani nemohla .tak pil aj v nemocnici a nerobilo mu problem.to až doma ked sa zo stresu mliečko tvorit prestalo v takom množstve a on trpezlivost nemal aby si vytiahol aj to tažšie dostupne.dost trpi kolikami a to aj teras ked už ma to lepšie stravitelne mliečko.

maminka10
31. máj 2012

ahojte mam dvojmesacneho synceka a chcem mu spravit ryzovy odvar...napiste mi prosim ako ho mam spravit a kolko moze vypit dakujeeem...este dnes mu to chcem spravit

zuzi0911
31. máj 2012

das si varit ryzu ale daj si trochu viac vody. potom to len scedis a das mu tu vodu.kolko moze vypit to neviem ale myslim ze sa sam odvrati lebo je to aj syte a taky malicky tomu moc neda 🙂

ivetah
20. dec 2012

ahojte, vie mi niekto poradit, ako mam malemu zaviest po hnacke znova mlieko? hnackoval tri dni, vcera som mu nasadila mrkvovy odvar, v noci vypil 0,5litra, takze dnes uz klop-klop nehnackoval. odmieta jest, a pritom je hladny.... takze v noci sa budi a chce papat... len teraz neviem, ci mu mam dat trosku mlieka do toho odvaru ci ako mu to mlieko zase zaviest... dakujem za rady.

roberta20
25. máj 2013

MAMICKY PORADTE MI JA MAM UZ 2 A POL ROCNEHO SYNA, A UZ 5 EN HNACKUJEME RYZA,BANAN, ZEMIAKY A VSETKO INE SME UZ VYSKUSALI BERIEME HYLAK, A ESTE VZDY STOLICU MAME UZ TAKU HNISAVU KEBY BOLA ☹ ☹ ☹

dominika3012
28. apr 2014

Ja mám 2-mesačné babatko, je len na MM,a prehána nás neustále má takú hlienovitú stolicu...Boli sme aj u lekárky a tá nám doporučila Ryžov odvar 2PL ryže do 1litra vody, dať uvariť a potom prepasírovať a dávať cez lyžičku... a ešte nám dala smectu, ale to len 1/4 z obsdahu balíka do 50ml vody a tiež podávať lyžičkou. Už týžden, má malinký takúto stolicu, brala mu aj ster, ale ten je OK naštASTIE.

mlv
15. jún 2016

Ahojte moja mala zacala grckat vzdy po papani.pouzivame umelu stravu Nutrilon mozem aj jej davat ryzovy odvar alebo len prevarenu vodu?poradte

miselka2015
14. aug 2016

Prosim poraďte mi moze mesačne babo vývar z ryže mame hlinovu stolicu dakujem

simcab
14. aug 2016

@miselka2015 ano, urcite moze

dn1592018
20. okt 2019

Mozem sa spytat ako mam uskladnit hotovy ryzovy odvar?

suzabaca
8. dec 2020

Astrovirusy

kythos
15. júl 2021

@zuza.m dobrý deň
Chcem sa spytat ako ste dopadli? Vyrástlo vaše dieťatko z alergie na kravské mlieko a intolerancie laktozy?

zuza.m
autor
29. júl 2021

@kythos ano ma 13 rokov a zje všetko. bkm prešla do roka a laktoza okolo 4-5 rokov neviem presne