Šišky. Máte niekto dobrý recept?

loren
13. feb 2008

mate niekto oskusany recept na dobre sisky uz som robila viacero ale ani jedny neboli take fajne nadychane 😉

jami3
13. feb 2008

Toto je náš starý storočný recept - celá naša família robieva len tento - a zatiaľ mal vždy úspech:
1/4 kg polohr. múky, 1/4 kg hl. múky, 16 dkg varených postrúhaných zemiakov, 1 celé vajce, 1 žĺtok, 2 lyžice rozpusteného masla, 1 lyžica prášk. cukru, štipka soli, kvasnice, šálka mlieka, trocha rumu
Spracovať klasika ako kysnuté cesto - pokysnúť v mise, vyvalkať na hrúbku asi 1 cm, povykrajovať kolieska, nechať prikryté utierkou kysnúť ešte 1 hodinu. Keď ich idem vysmážať, stlačím v prostriedku, aby mali jamku. Prvú stranu smažím prikrytú, otočiť, a dopiecť odokryté. Pri smažení musia plávať v oleji 😉

loren
autor
14. feb 2008

jami dakujem a su take lahucke kypre?

titkovamiriam
10. feb 2009

POTREBNÉ PRÍSADY

3 dl mlieka, štipka soli, 3 lyžice rumu, pardon umu 🙂)), 100 g masla, 8 žĺtkov, 3 kopcovité lyžice preosiateho prášk. cukru, 400 g polohrubej múky, 200 g hladkej múky, 1 sáčok droždia (dr. Oetker), vanilkový cukor, práškový cukor, olej na vyprážanie a lekvár na plnenie

titkovamiriam
10. feb 2009

alebo

1 kg polohrubej (výberovej) múky, 1 kocka čerstvého droždia, 6 dl mlieka, 1 smotana na šľahanie (poctivá 33%-ná) o objeme 250 ml, 1 kávová lyžička soli, 2 kávové lyžičky cukru, 4 žĺtky (ak sú vajíčka väčšie, stačia 3), 0,5 dl rumu. Na dochutenie - lekvár, práškový cukor, jogurt, snehová pena zo zvyšných bielkov.

titkovamiriam
10. feb 2009

a este aj dobre fanky

500 g hladkej muky 1 1/2 dcl čierneho piva 1 1/2 dcl vody 100g rozpusteneho masla 150 g polohrubej muky štipka soli 3 žltky

POSTUP PRÍPRAVY

Do misy si dame preosiatu muku, pridame pivo, vodu, žltky, maslo. Vypracujeme vareškou cesto, nechame asi 30 minut odpočivať na teplom mieste.
potom cesto rozvalkame asi na 1/2 cm hrube a vykrajujeme radielkom stvorce dame ich vyprazať na olej a po vybrati obalujeme v praskovom cukre ktory sme zmiesali s vanilkovym cukrom

titkovamiriam
10. feb 2009

a dalsie fanky

1/2 kg polohrubej múky, 1/2 bal. prášku do pečiva, 1/2 mokka lyžičky soli, 2 veľké polievkové lyžice práškového cukru, 3 žĺtka, 1 sladká smotana 30-33%, 20 g mäkkého masla, 1 polievková lyžica rumu, mlieko podľa potreby, olej na vyprážanie, práškový a vanilkový cukor na obalenie

POSTUP PRÍPRAVY

Z uvedených prísad spracujeme cesto, trochu mäkšie ako na rezance. Urobíme 2 bochníky a necháme odležať v chladničke aspoň 1 hodinu. Cesto vyvaľkáme cca na 4 mm, radielkom rozkrájame na obdĺžniky, v strede dvakrát rozrežeme. Okraje odspodu prevlečieme cez otvor a urobíme tvar mašličky. Fánky vyprážame najlepšie v oleji, masť sa zvykne peniť. Vyprážame do ružova, vyberieme na tanier pokrytý servítkou alebo papierovou utierkou. Obalíme v práškovom cukre zmiešanom s vanilkovým cukrom.

kisska
11. feb 2009

u mna bolo vzdy dolezie, ked som ich plnila, aby sa mi neotvarali a nevytekali, zacalo fungovat, az ked som vykrojila kolecko, dostredu dala lekvar(do jamky), pricapila druhym, kraje stlacila a este raz vykrojila poharom.
Klasicky recept:
500g hladkej muky special, 2 zltky, stamperlik rumu (0,4dcl), 1PL oleja, 1PL, praskoveho cukruma hrot noza sol, kvasok v mlieku z 20 g (1/2 modrej kocky) kvasnic, olej na vyprazanie.
Vypracujeme nie velmi tuhe kysnute cesto, rozvalkame ho na hrubku 7 mm. Vykrajujeme poharom kruhy, na polovicku dame dzem, prazdnym kruhom prikryjeme, kraje stlacime a znovu poharom vykrojime. Nechame 10-15 minut prikryte utierkou podkysnut a vyprazame v rozpalenom tuku z jednej strany prikryte a po obrateni na druhu stranu odkryte. Na vyprazanie potrebujeme tolko tuku, aby sisky v nom plavali.

Tvarohove sisky I.:
500g lisovaneho tvarohu, 3 cele vajcia, 200g polohrubej muky, 2 PL krystaloveho cukru, 1 vanilkovy sukor, 1 KL sody bikarbony, olej na vyprazanie.
Zo vsetkych prisad vypracujeme cesto, ktore naberame na polievkovu lyzicu, vyformujeme na pomucenej doske sisky a vyprazime na rozpalenom oleji.

Tvarohove sisky II.:
250g lisovaneho tvarohu, 2 PL r/umu, 200g polohrubej muky, 1 PL, praskoveho cukru, 1/2 KL sody bikarbony, 2 zltky, stipka soli, 3-5 PL mlieka, olej na vyprazanie.
Tvaroh, muku, cukor, zltky, rum a sodu bikarbonu zmiesame spolu s potrebnym mnozstvom mlieka a sisky vyprazame na rozpalenom oleji. Hotove sisky ozdobime bielkovou ovocnou penou ( 2 bielky, 2 PL cukru, 2 PL dzemu - bielky s cukrom a dzemom vyslahame na tuhy sneh).

Zdroj-Varime aj bez skusenosti, Elena Paulenova - skvela kucharska kniha, kde vacsina receptov je na stare klasicke jedla nasich mam a ked sa ich drzim, tak aj tak naozaj vyjdu 😉

daskak
11. feb 2009

kiss: jaaaaj taku chut si mi na tie tvarohove narobila 😀 😀 😀

vinka
11. feb 2009

Kisska tak to skúsim s tým vykrajovaním.Mne tiež stále aj buchty na pare vytiekli preto som ich robila zriedka.Ale teraz to skúsim tak ako si to napísala ty. 😀

stresmenka
15. feb 2009

Jami robila som dnes tvoje šišky vyšlo mi 32 ks a ostali 4 kúsky ☹ musím povedať že sú fakt fantastické 😉 .
Ďakujem za receptík 🙂

ma_se
22. feb 2009

KISSKA,tie SISKYII,som robievala aj ja....ja ich mam napisane ako RYCHLE TVAROHOVE SISIKY... a su velmi dobre,ale bohuzial nemozem ani mastne ani mliecne vyrobky a druh zasa nema rad RUM...takze som ich prestala robit,ale su vyborne,aspon ja som ich mala velmi rada. 😉 a deti sisky nemusia,prejedli sa ich.

martina84mm
26. nov 2017