Špenát. Ako ho robíte?

sandrika
20. mar 2008

babenky ako robíte špenátik?ďakujem

nevesta
20. mar 2008

Podusit cibulku, potom tam hod spenat (kludne aj zmrazany), pockaj, kym sa rozmrazi, 10 minut povar, dochut vegetou, potom to cele prehod do mixera, na jemno rozmixuj, daj cesnak (ja lubim vela) a trocha muky na zahustenie. Potom prelej do hrnca, este 5-10 minut povar a hotovo 😎 . K tomu uvarene zemiaky a vajicko. Mnam 🙂

sandrika
autor
20. mar 2008

diky tak takto som to ešťe nepočula ja som ho robila len taký samý s cesnakom a tarz som chcela s mliekom a múkou preto somsa pýtala

lul
20. mar 2008

ja robim takto. oprazim cibulu a cesnak, do toho dam spenat, necham povarit. potom vlejem slahackovu smotanu alebo mlieko s mukou (trosku, niekedy uplne vynechavam). dochutis solou, nechas prevriet a podavas 😉 ja nic nemixujem, chuti mi, ked natrafim na kusok cibulky alebo oprazeneho cesnaciku😀

nevesta
20. mar 2008

Jaj ano a este mlieko, ked to mixujes, mas pravdu 🙂

mimikyky
20. mar 2008

ja robím: podusená cibuľka, na to špenátik mrazený kľudne, nakrájaný na kocky, podusím 10min, potom na 2kusy špenátu dám 6aspoň strúčikov cesnaku pretlačených, poprášim 2PL hladkej múky, zalejem 2vajíčkami s 1dcl mlieka, potom s ešte 1vajkom rozšvrdlaným, osolím samozko.
podávam so zemiakovými knedlíkmi, volským okom, a sem tam aj s pečeným mäskom, mňam,
decká to práve všetko zožrali!!!
my musíme mať ted kvoly deckám, lebo ho milujú, špenát každý týždeň 😀

sandrika
autor
20. mar 2008

ďakujem

zuz11
20. mar 2008

ja dam trosku oleja muku (zaprazku) podlejem troskou vody, dam spenat a ked je roztopeny mlieko a je 😉 a samozrejem cesnak 😀

certica
20. mar 2008

ja ani muku nedavam, ked tam rozprcnem vajce, ono sa to v podstate zahusti. inac detto - mlieko, cesnak...
a este nie je podla mna spenat ako spenat

uhlikova09
21. mar 2008

lul ja robim tak isto 😉

sandrika
autor
21. mar 2008

diky robila som podľa mimikyky bol fajný no aj tak som ho po 5 hod vyzvrackala žalúdok zlostí celé tehu

certica
21. mar 2008

sandri, ak ti sarapati zaludok, potom s cesnakom opratrne - je tazky. no a ty si s nim podla mimikyky nesetrila

mtsl
7. apr 2008

cesnakový je super ale ja niekedy robím pre zmenu cibuľkovo - slaninkový
roztopím špenát na kúsku masti (oleja), zatrepem múkou vymiešanou s kyslou smotanou a pridám na drobučko nakrájanú a opečenú cibuľku a slaninku. a soľ samozrejme. k tomu zemiaky a volské oko 🙂 je to fajn

bika
8. apr 2008

ahojte, ja som minule videla v TV recept na špenátové halušky - nechať rozmraziť špenát v miske, potom pridať polohr. múku + hladkú, 1 celé vajce, trochu soli, ak niekto chce aj korenie mleté. Zmes musí byť trošku hustejši ako na klasické halušky, lebo sa potom rozvárajú. (na skúšku stačí hodiť 1 malú halušku do vriacej vody, podľa potréby pridať ešte múku). Uvariť a podávať ako klasiké zemia. halušky - s tvarohom, bryndzou, syrokrémom....poliate roztopenou slaninkou. my sme sa ich nevedeli dojesť 🙂

jankapo
8. apr 2008

Jeee, bika, to znie mnam....ja som minule plnila palacinky so spenatom, a dala zapiect, lebo uz clovek fakt nevie co by varil a co by jedol, aby to nebolo stale o tom istom...a tiez bolo super....
asi sa tu vsetky snazime varit chutne a lacno a ten spenatik predsa len nie je drahy....a da sa s nim vselico, ako tak citam.... 😵

karolinkafe
9. apr 2008

Dobre rady 😉 Ja zboznujem spenat 😝 Bika musim vyskusat tie halusky.
Ja spenat robim tak, ze na masle narychlo oprazim cesnak, pridam mrazeny spenat, necham rozmrazit, podlejem mliekom s rozmiesanou mukou, osolim, okorenim a varim min 10 minut. Niekedy trochu zjemnujem smotanou

dominica
9. apr 2008

baby, a ako robíte špenátovú polievku?

mtsl
9. apr 2008

tak isto ako omáčku, len viac mlieka aby to bolo redšie a k tomu opražené rožky

m311293
9. apr 2008

Holky zkuste ke špenátu těstoviny. Vím zní to děsivě a ale to dobré. Jinak já špenát vařím v trošce vody, a zahušťuji strouhankou namočenou v mléce ( to je důležité kvůli kyselině šťavelové) a cibulovou zásmažkou. Jasně vajíčko, sůl a česnek

mimikyky
9. apr 2008

a kočky, poznáte šatôčky z lístkového cesta plnené špenátovou plnkou? to je ssssssuper mňamka 😉

mtsl
9. apr 2008

mimikyky a recept je kde??? 🙂

mimikyky
9. apr 2008

tu jééé:

na kúsky nakrájanú šunku a slaninku opečieme na masle, a primiešame do klasicky uvareného špenátu ale trošku hustejšieho!!!
vyvaľkané lístkové cesto prerežeme na štvorce, naukladáme na ne špenátovú masu, pridáme trošku strúhaného syra,
prehneme tak, aby vznikli trojúholníkové taštičky a zlepíme / ja som ich robila v tej srande na pirôžky/
potrieme rozšľahaným vajíčkom,
dáme piecť do vyhriatej rúry na 200 stupňov 15-20min, kým nieje cesto zlatisté.

ja to fakt mňam mňam 😀

bika
9. apr 2008

mimikyky, to vyzerá tiež super, vyskúšam...
inak ja do špenátového prívarku pridávam na koniec ešte štipku mletého muškát. orieška, dodá to takú fajn chuť

ja som zalovila v mojom receptári - v oddelení: "vyskúšať" a pridávam 2 recepty, ktoré som osobne ešte nejedla, ani nerobila, ale vyzerajú tiež dobre:

Špenátové placky
1 vajce, cibuľa, cesnak, špenát, mlieko, hladká múka, korenie, soľ, oregano
Zo všetkých surovín vymiešame cesto - konzistencia ako na zemiakové placky. Osmažíme z oboch strán a hotové placky potrieme kečupom, posypeme strúhaným syrom a zatočíme. Chutnajú dobre aj studené.

Zapekaný špenát so syrom
320 g mraz. špenátu, 40 g smotany, 30 g eidamskej tehly, 2 vajcia, 30 g hl. múky, 20 g masla, korenie, soľ
Maslo vymiešame so soľou a žĺtkami, pridáme múku, postrúhaný syr, smotanu a ochutíme postrúhaným mušk. orechom. Potom pridáme rozmrazený špenát a tuhý sneh z bielkov, všetko zľahka premiešame, dáme na vymastený pekáč a upečieme do ružova.

za prípradné gramat. chyby sa ospravedlňujem, originály mám v češtine...

vocko3
23. máj 2008

neviete ako je to so spenatovym pretlakom mrazenym? kdesi som citala, ze detom sa nema varit zo spenatoveho pretlaku ale normalny spenat.

bika
23. máj 2008

myslím, že špenát. pretlak mrazený by deťom nemal vadiť - ja som malej zo začiatku kupovala celé lístky mrazené /tuším značka Bonduell to má/ ale bol dosť drahý a potom sme prešli na normálny mrazený pretlak v takých malých kockách - som si odsypala, koľko som potrebovala na 1x - ale čo ma viacej ľudí upozorňovalo - už by sa viac krát uvarený prívarok malým deťom nemal zohrievať, vraj tam vzniká niečo škodlivé.... ale neviem, čo je na tom pravdy. ale som si všimla, že napr. hotové výživy vo fľaškách nebývajú špenátové... tak neviem...

lilu18
23. máj 2008

tiež som niekde citala,že babetkam sa nema davat špen.pretlak-nieco tam pridavaju co deti nemôžu
bika,Hami ma aj hotove jedlo so špenato-zemiacky,spen.,hovadzie 🙂

bika
24. máj 2008

tak potom beriem späť 🙂 asi ich vtedy nemali, keď som to hľadala ja.... tak to nemusí byť pravda.... 😉

andrea78
24. máj 2008

aj hipp je so špenátom, od 4.mesiaca

vavka33
24. máj 2008

Ja pre deti varim spenat takto-dam ho do vody-mrazeny,pridem vegetu bez glutamanu/do roka som nedavala nic/a varim.Ked zacne vriet pridam bud zemiak,alebo cestoviny a najcastejsie ovs.vlocky a varim.nezahustujem a ani nedavam mlieko.
Teraz mam v zahrade uz vypestovany,tak len natrham listy,oplachnem vo vode a dam varit,ked prevrie,rozmixujem ho a varim dalej ako som pisala predtym

lilu18
25. máj 2008

zeničky,skusali ste špenat dusit nad parou-ako par.buchty?zevraj je to zdravsie a uchova si viac vit.a tiež krajšiu zelenu farbu 😵

kuky8
27. jún 2008

Baby, a ako odporúčate pripraviť špenát bábu, ktoré papá len 10 dní príkrmy? Záhradu nemám, špenát musím kúpiť... ale aký? Normálne, že mrazený? Ja som od Bonduell videla taký v guľkách - v krabici ich je cca 15, tuším sú bez cesnaku... alebo radšej niekde z trhu kúpený? Poraďte začiatočníčke 🙂