Štedrovečerné menu pre 10 - mesačné dieťa. Čo je nevhodné?

janka9
3. dec 2007

POvedzte mi svoj názor:čo môže ochutnať 10.mesačné dieťqatko zo štedrovečerného stola.Aké potraviny sú nevhodné?Svokra a švagriny do mňa hustia,že môže ochutnať zo všetkého kúsok.

chymenitta33
11. nov 2008

Dakujem maminky za radu🙂

majcik
11. nov 2008

Ja som sa uz tiez nad touto otazkou zamyslala, nas drobec bude mat na Vianoce necelych 9 mesiacov a veeelmi sa tesim na prve Vianoce s nim, uz minuly rok som si to predstavovala, ake to bude krasne, ked bude s nami sediet pri stredrej veceri nase vytuzene dietatko. Urcite dostane oplatku (po veceri budeme musiet asi povysavat, ale to nevadiii) a spravim mu nieco "babatkovske" - asi zemiaky s maskom a zeleninou ... uvidime.

sassi
12. nov 2008

no naš mal min. rok na vianoce presne 10 mes a papal normálne z nášho jedla - krupicovu kašu s maslom, a zemiakove šulance s tvarohom, aj z kapra so zemiakmi som mu dala (ved to nie je morska ryba). Len kapustnicu a šalat nie 😉 A oblátku nejako nechcel, bud sa prejedol, alebo mu nebola sympatická 😀

majka35
12. nov 2008

no, tak to radšej by som dala morskú rybu ako kapra s 1000000 kostičkami ... 😀 😀

sassi
12. nov 2008

šak to nedostal rezen prede seba a jedz, to sme len tak odždibli 😀
morska ryba sa ma davať až po roku

s.arik
12. nov 2008

10m děcku bych dala jeho normální jídlo a od večeře by neochutnalo nic. v žádném případě salátu s tatarkou nebo ryby 😝
pokud něco z toho už zná a jí bez problémů (třeba vařené brambory) tak bych mu udělala "salát" z vař. bramboru, hrášku a jogurtu - neškodé a vzhledem podobné tomu dospěláckému ne? 😉

ryba je alergen a já bych vůbec maso nedávala...

jo a pro ty, co si myslí, že kojenec "trpí" když mu nedáte ani líznout ze slavnostní večeře....dáváte na jiných oslavách dětem lízat alkohol? 😎
myslím že se o sváteční menu netřeba dělit s děckem pod jeden rok, a ten alkohol bych dala v malém a symbolicky jednou ročně klidně 10letému děcku, ale mladšímu fakt ne 🙂

s.arik
12. nov 2008

nevím proč se dělí ryby na mořské a sladkovodní 😕
alergeny jsou oboje druhy, to vím 100%, znám dokonce dva lidi s alergií na ryby a teda kapr je pro ně stejně nemožný jako sardinka....to jen tak pro informaci.

ale když už chcete dětem dát něco podobného, tak ten salát ze zeleniny, brambor a jogurtu mi připadá docela dobrý 🙂 na mase bych teda nelpěla.

bambusko
12. nov 2008

u nas, ak budeme pokracovat v nastupenom trende odmietania prikrmov, bude aj na stedry vecer, ak sa zadari, kukuricna chrumka a banan alebo varene jablko ☹ tiez som zastancom toho, ze male dieta ma dostat obvyklu stravu, ono vnima skor tu atmosferu a vyzdobu a vsetko okolo toho 😉

sassi
12. nov 2008

no naš jedáva na večeru kašu normálne, takže v podstate dostal to, čo obvylke a z ostatného sme mu dali len symbolicky, on všetko pýta, je to totiž velmi dobrý jedák
nebol dlho kojený, take s príkrmami sme začali v 5. mesiaci, od polroka papá aj mäsko a vaječný žltok (a strašne rád), od 8. mesiaca jogurty a vyrobky z múky.
Alergicky nie je na nič, ryby jeme aj my len sporadicky (možno 3x do roka a do toho rátam aj tu štedrovečernú);
odporúčania ryb su rozdielne, napr. v prímorských krajinách jedia ryby v pohode už 6-mesačne miminká, samozrejme morské ...
ale naša Dr. odporučila do roka tiež iba sladkovodne

ja myslím, že to si každy musí rozhodnuť sám, aj podla toho, čo dieťatko spapá (naš zle všetko, čo nezje jeho, aj tu kapustnicu a šalát pýtal ... no on nemá zabrany 😀 samozrejme sme mu to nedali)
Ja som mala vtedy po operácii, takže včetko sme mali urobene dietne, nemastné, skoro nesolené, rybu len dusenú na masle
inak dcerka mala na 1. vianoce len pol roka a štedrovečernu večeru nejedla vobec, ale v ten den s nami po 1. krát sedela za stolom vo vysokej stoličke 🙂

lukin
12. nov 2008

Tak já nevidím důvod, proč dávat kojenci štědrovečerní večeři. Stejně ještě neví, o co se jedná a jde spíš o uspokojení mámy než hladu dítěte. Takže moje dcera dostane to, co jí normálně.

titkovamiriam
12. nov 2008

niak by som to neriesila-asi by som dala co normalne-popripade ked tak rybku na vode,alebo na pare-marek mal 6m-to bol len kojeny a ked mal rok a pol-dal si trosku sosovicky a rybku. 😀

urcite by som nedala salat,vyprazane jedlo,kapustnicu-10m!-ani len ochutnat

s.arik
12. nov 2008

co to je kapustnice? 🙄
zelná polévka? 😕

anakonyes
12. nov 2008

Ahojda, že se ptám možná jak blbec, ale neposunete štědrovečerní večeři spíš jako oběd? 😲 Mates dotává zeleninu a maso k obědu a večer ovesnou kaši, to určitě nebudu měnit. Spíš změním celý pořádek Štědrého dne 😉
slavnostní obídek - na rybu jakoukoli se zeptám naší mudr, názory na děti a ryby se hrozně liší - takže to budou každopádně brambůrky a masíčko 😉 Po obědě procházka a naladění a stromeček uděláme až se setmí, takže kolem 16 max 17 hodiny aby z toho ještě něco měl.
Popravdě západní dárkování až 25.12. ráno by mělo s prckem taky něco do sebe.
Hlavně jde o pohodu, atmosféru, svíčičky a zářící dětská očka 😵

majka35
12. nov 2008

s.arik ... áno, s klobáskou ... 😅 alebo aj bez ... a s hubami, alebo aj bez ... 😅

titkovamiriam
12. nov 2008

ano zelnačka

petraluk
12. nov 2008

Naprosto souhlasim se sarik. Luky dostane kuřecí maso a bram. kaši. Kapra mu dam pokud bude chtít jen ochutnat, už ho jednou měl a nic mu nebylo. Ale dřív než ročnímu dítěti bych ho nikdy nedala, rozhodně ne půlročnímu prckovi jak píše anakonyes, ani kdyby mi to dovolila mudr.

janinah
12. nov 2008

môj syn sa z kapustnice riadne vysypal,mal viac ako rok a len ju ochutnal,tak pozor 🙂

andrea.m
12. nov 2008

moje deti sú zvyknuté mať na večer detskú krupicu a to obe. takže aj na štedrý deň dostanú detskú krupicu tak ako po iné roky 😀 viem že to zjedia budú najedené a užijú si večer. 😉

lenkabu
12. nov 2008

Já dám to co jí normálně,proč vymýšlet něco extra 😕

sassi
12. nov 2008

anakonyes, no my sa postíme ( chorí, tehotné a deti nie) ale naša malá už min. rok tiež nechcela jesť, musela som ju prehovárať (to ma z naboženstva v škole)
sice to nedodržujeme uplne na 100%, ale snažíme sa jesť cez den čo najmenej, až po zapade slnka - teda na večeru. Je to tradicia, nie sme nejako extra veriaci, ale aspon na vianoce to chceme dodržať 😉 Aj ked v súlade so zdravou výživou to moc nie je ... no ale raz za rok, hadam sa nam z toho nič nestane 😀 😀 😀
no a mäso nejeme v ten den žiadne, teda okrem tej ryby 😉 tá sa môže

Ale su isto oblasti, kde sa to tak už nedodržiava ... myslím ten pôst ... ale to by pre nas neboli žiadne vianoce 😉

sassi
12. nov 2008

no a kapustnicu nebude jesť ešte ani tento rok, do 3 rokov isto nie, možno miesto toho tento rok navarím šošovicu (čočku) - to papá aj normálne
U nas je problem, že on čo vidí, to chce, on s anapapá svojho jedla a ked vidí nas jesť, pýta aj to naše, ked mu nedáme, srdcervúco plače ... hladoško ... tak aj pre nas musim variť jedlo, čo aj on može, vlastne už mu extra ani nevarím (už ma 21 mes)

adulik23
12. nov 2008

nas bude mat na vianoce skoro 1,5 roka a dostane kasu, ako kazdy vecer. 😉

angua27
12. nov 2008

malý jedáva na večeru rôzne. niekedy to čo mal na obed, ak je to také ľahšie, niekedy len ovocie a niekedy pečivo.
už som aj rozmýšľala nad Štedrou večerou a kapustnicu určite nedostane. pre neho ani polievku robiť nebudem, lebo on keď si dá polievku, už nechce druhé a opačne. takže dostane panganiusa pečeného na masle zo zeleninkou a obdobu nášho šalátu - zemiaky, zeleninka a jogurt. minulý rok mal malý na Vianoce 3 mesiace, tak pri večeri pri nás ležal vo svojom lehátku a škeril sa a keď si vypýtal dostal prso. nedávala som mu nič ochutnať a nedala by som ani 6 mesačnému bábu. podľa mňa netreba vymýšľať a dať dieťaťu to, čo jedáva normálne, alebo teda prispôsobiť mu vianočné menu. každá si to svoje dieťa poznáme najlepšie a vieme najlepšie posúdiť, čo je pre neho dobré.

u nás sa večeria okolo 16-17. takže to tento rok prispôsobíme poobednému spaniu malého a potom bude večera a darčeky.

bejbypd
12. nov 2008

My budeme mat 15 mesiacov na vianoce a jasnacka dostane pangu na zeleninke a zemiaky polievku dostane svoju oblubenu slizikovu 😀 a my ostatni si pochutname na kapustnici

daniela1983
12. nov 2008

moj bart mal 7 mesiacov a den po stedrom dni, kedze vecer zaspal, spraskal destky tanier kapustnice. nic mu nebolo, teraz ma 10rokov a je z neho riadny chlap.

sassi
12. nov 2008

no ja tiež poznam reči, ako polročne nakrmiĺi segedínskym a fazulou a nič mu nebolo
asi mal bohovské šťastie
moj syn by tiež spráskal hocičo, ale on nemá rozum, ja by som mala mať... mam už na to roky 😀

daniela1983
12. nov 2008

no neviem on uz od 4mesiacov jedol polievky, samozrejme bez soli, a korenin aj tak kapustnica bola slaba, to sme si ju my ostatni dochucovali zvlast, zemiakovu kasu s maskom jedol v tom veku uz davno.

vroni
12. nov 2008

No, ja si už len matne spomínam 😀 , že moje dieťa dostalo na prvú štedrovečernú večeru mlieko (moje) a celé vianoce aj s vianočným stromčekom a svetielkami malo hlboko v paži. Mala osem mesiacov a nie že by na stromček ani nepozrela, ale jednoducho sa žiadne žiariace detské očká nekonali, jednoducho bol v izbe ďalsí predmet, ktorý obchádzala (po štyroch)....
Ale k tým rybám som chcela: tu doktori priam "prikazujú", že dieťa od 9 mesiacov musí mať aspoň raz do týždňa rybu, žiadne sladkovodné a morské delenie sa nekoná, ryba je ryba. Ale kapra by som decku nedala, tam je tých kostí predsa len priveľa... A potenciálny alergén je všetko, to by som musela nechať dieťa umrieť od hladu, takže by som (pochopiteľne, že len pri zdravom dieťati) to s tou opatrnosťou nepreháňala. Ono taká kuracinka dobre natrepaná antibiotikami a vyhnaná na umelej strave je tiež vlastne totálne svinstvo a deti by ju v nijakom prípade nemali jesť.....