Varenie a pečenie pre úplných začiatočníkov

prispievatel
19. okt 2020

I keď mám k dispozícii kuchyňu 24h denne (bývam sám) napriek tomu vôbec neviem variť a piecť. Obvykle to nieje problém keďže menu si dám v práci v kantíne a ostatné na báze fastfoodu že kupujem hotové jedlá. Nemyslím doslova že žijem na nejakom McDonalde ale v niektorých potr.obchodoch robia také že predávajú hotové pečené mäso, zemiaky, ryžu, varenú zeleninu tak si stačí dať naložiť a idete domov s hotovým. Avšak stane sa že je výpadok, či už vypredajú, alebo je štátny sviatok zatvorené, alebo sa im pokazí vybavenie...

Tak som teda skúšal to čo robí väčšina ľudí, že si kúpiť surové steaky, proste nakrájané plátky mäsa a skúšať na panvici v oleji piecť alebo vo vode v hrnci uvariť. V oboch prípadoch je mäaso také gumové a bez chuti. Keď sa to stane prvý či druhý raz OK. Ale potom ako som experimentoval že dlhšie variť/piecť, nasypať na surové mäso koreniny... Výsledok vždy ten istý. Kde teda robím chybu?

Mohli by ste mi napísať úplne podrobný návod ako upiecť alebo uvariť mäso aby to bolo aj konzumovateľné? Poprosím ozaj podrobný polopatistický postup lebo taký recept som ani googlom nenašiel čo ja potrebujem. Proste niečo ako keď mama učí variť 6 ročné dieťa že úplne každy drobný detial treba vysvetliť a ešte aj to krok po kroku.

h2
24. okt 2020

@prispievatel V mrazničke pri -18 stupňoch aj pol roka (aj viac, to už sa síce neodporúča, ale ja tak mám mäso v pohode a nič mu nie je).

prispievatel
autor
24. okt 2020

Ako neviem načo by niekto držal doma mäso pól roka... Ale zaujímalo ma že taký týždeň dva to tam môžem mať kľudne. Avšak nemám poňatia kolko stupňov má ten malý mrazákový priečinok hore v chladničke. Mám starý typ chladničky čo ešte nemali displaye čo ukazujú info. Ale predpokladám že na to sú nejaké štandardy že mínus niekoľko.

andreatytler
25. okt 2020

@prispievatel Urobit na panvici hovadzi steak ktory nie je gumeny je dost tazke. Musis mat fakt dobry kus masa ale neviem ti poradit co by to malo. Tu kde zijem je to inak porcovane. Po anglicky je to Prime Rib alebo Rib Eye… proste su to nejake rebierka…. Ale tie su aj dost drahe. Vela ludi ma rad steaky zo svieckovice bravcovej alebo hovadzej…. Tiez dost drahe.

Hovadzi steak moze byt kludne v strede surovy… alebo polosurovy. Taky mam ja najradsej… pecie sa kratsie a tym padom nestihne zgumeniet.

Mrazit mozes dat maso ktore kupis z mrazaku alebo aj z chladnicky. Jedinna zasada ktoru musis dodrzat, je ze po rozmrazeni musis uvarit. Nikdy nezmrazuj druhy krat. Takze ak kupis steaky z mrazaku a je velmi teplo a tebe trava 2 hodiny sa dostat domov, tak sa ti po ceste rozmrazia a uz ich nemozes dat do mraznicky ale to chladene maso mozes dat zmrazit. Ja vzdy kupujem chladene… iba ryby niekedy kupim mrazene. Myslim ze chladene je drahsie ako mrazene lebo mrazene ma vysiu trvanlivost. Ak obchod nepreda chadene do 3 dni, musia to vyhodit.

Tvoj mrazak, aj ked nemas teplomer, je v pohode… hlavne ze je maso zmrazene na kost.
Ako to maso rozmrazujes pred tym ako ho ides uvarit?

prispievatel
autor
25. okt 2020

Áno. Nevedel som síce to pravidlo na čo si upozornila takže vďaka ale obvykle keď rozmrazím hneď ho urobím.

waldosinka
1. feb 2023

#hovadzie maso
Ako urobiť mäkké? Šťavnaté?
Ja mam vždy suché tvrde a gumenne