Vianočná večera bez mäsa a rýb. Čo k zemiakovému šalátu?

rozvod
4. nov 2013

Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne štedrej večere 🙂.

Priateľ neznáša ryby, takže kapor, ktorý my ostatní zbožňujeme u neho nie je možný, ale ani žiadne iné ryby.

Avšak naša rodina drží počas štedrého večera pôst, to znamená, že mäso sa u nás v tento deň neje a ja neviem, čo priateľovi pripraviť k zemiakovému majonézovému šalátu.

Keďže ku šalátu ide najlepšie vyprážaný kapor alebo iná ryba alebo rezeň......

Prosím poraďte.

Ďakujem krásne 🙂 :

dorota23
4. nov 2013

Ahoj, napriklad Robi maso - rezne z neho 🙂 skus vygooglit. Tiez je dobry seitan.

linda20111
4. nov 2013

@rozvod Ked chces nieco vybrazane, tak napr. vyprazane kocky tofu, syr, brokolica, karfiol...Pripadne urobit zeleninove fasirky..

limetka713
4. nov 2013

však sa ho opýtaj čo teda jedáva namiesto rýb..chápem, že chceš poradiť, ale jesť to bude on a nie my..a ak ste ho pozvali k vám na večeru tak treba rešpektovať čo má a nemá rád..a nielen uvariť podľa seba, teda aby som sa správne vyjadrila, ten rešpekt musí byť aj na jeho strane, lebo ide k vám..ale tak predsa ide o to aby boli všetci spokoní, nielen jedna strana..nevidím nič zlé na tom, že sa mu vypražia rezne ( ak ich má rád) a vy budete jesť ryby..však vás to nebude nútiť jesť, takže sa nijako nenaruší váš pôst

vamajka
4. nov 2013

@rozvod pochopila som, ze vegetarien asi nie je no aj tak, ked ide k Vam a vy dodrzujete post a nejete maso, tak to mu si pochopit, tak ako ty chapes, ze nelubi ryby a chces mu pripravit niaku nahradu. Ja by som to riesila niakym tofu syrom, ten je vyprazany celkom chutny. Popripade ved zemiakovy salat sa da jest aj samotny a mozno neodola a vyprazaneho kapra skusi 🙂 Mozno bude po celodennom nejedeni vecer taky hladny, ze zje hocico 😅 😅 😅

cerez
4. nov 2013

Urob mu vyprážaný syr alebo to čo jedával každý štedrý večer.

ikke
4. nov 2013

vyprazany syr 😀
jedava mm - vegetarian a nasledovnik hesla "fish are friends not food"

ak by bola potrebna ina alternativa, dala by som prednost fasirkam zo strukovin pred vyprazanou zeleninou typu brokolica/karfiol...

elise
4. nov 2013

@rozvod presn ako pisala
@limetka713

alami
4. nov 2013

@rozvod napadlo mi napr. slané plnené palacinky - vyprážané, s nejakou syrovou, či zeleninovou náplňou- receptov vygoogliš 😉

zigzag
4. nov 2013

zemiak :D ja nejem ani salat, :D takze ja a maly budeme mat asi pohanku,alebo nieco take,este som nerozmyslala,

dari226
4. nov 2013

zemiakovy salat je v podstate aj sam o sebe vyborna vecera,ale hned ako alternativa ma tiez napadol vyprazany syr,mnam

horana
4. nov 2013

Su vego "nahrazky" masa, dostat v bio obchodoch - robi, seitan, klaso, tempeh, smakoun, sojove maso...vsetky dostat vo forme platkov ako rezen, prip. da sa vykrojit do jendoducheho tvaru ryby, na tanieri to vyzera stylovo...
Treba skusit doredu co najviac chuti a potom obalit napr. v hraske (zmesi na vyprazanie) a vyprazit.

bbarboraa
4. nov 2013

vyprazana cukina alebo baklazaaaaan mnam...

pimpulka
4. nov 2013

Vyprazane sampinony

katy1979
4. nov 2013

Ja papam len salat a zeleninu k tomu. Ale v prvom rade sa dohodni s nim

lubikan
4. nov 2013

no...ja poviem jeden svoj zazitok....neviem,ako je to u vas,ci priatel ide ku vam na veceru,alebo s nim u vasich byvas,alebo ako...

my sme s muzom po svadbe byvali nejaky cas u nasich,a moj muz maval doma miesto kapustnice hribovu omacku...my sme mavali kapustnicu -ostatne ryba,salat rovnako aj oni aj my....

a nase prve vianoce u nas boli skoro na noze,(este muz mal "povinnosti" co robieval pre mamu,ale to je o inom)

moj otec zavelil,ze bude jest kapustu ,lebo je u nas,musi sa prisposobit.....ale uvarila som mu aj hribovu,ze sak da si po veceri ako dalsi chod.....moj otec ostal zduty koli tomu...

ja to teraz vidim tak,za 1. ze ved je to Stedra vecera,tak preco sa striktne drzat zvykov,preco nepriniest nieco nove a uz kazdy si vezme podla svojho presvedcenia,dopriat si hojnosti,stedrosti....za 2. boli sme uz manzelia,aj rodicia,bolli sme rodina,tak preco si neurobit podla seba,aj napriek tomu,ze zijeme v domacnosti mojich rodicov....

Dnes,ked byvame sami, to mame tak,ze ja si pre seba urobim kapustu,som zvyknuta a hribovica mi nepride dost vianocna 😅 a muzovi ,resp. on si robi podla svojich chuti hribovu...a veceriame kazdy co mu chuti a aj detom viac ide hribova .....nenutim ich na jedno jedlo....a keby to mal u nas kto jest,zavediem aj makove pupacky a ine jedla,mne sa to paci take oblozene stoly vselicim.

komplikovana
4. nov 2013

u nás doma zemiakový šalát na štedrý večer nerobíme. Mávame zemiakovú kašu a nejakú rybu /ani kapor to nie je/ pretože to takté máme radšej. 🙂

pipinka4
4. nov 2013

@rozvod ahoj.je vela alternativ co k zemiakovemu salatu.ako baby pisali vysmazany syr,sampiony karfiol brokolica zeleninove fasirky...ale najlepsie spravis ked s nim hodis rec ze co ma rad ;) .

rozvod
autor
7. nov 2013

Ahojte všetci,

ďakujem veľmi pekne za rady.
No pravda je taká, že s priateľom už žijeme spolu u mojej maminy, no a moja mama je striktne za dodržanie pôstu 🙂 , lebo priateľ doma jedával na vianoce rezeň ( ostatní u nich mali rybu ) a potom mali kapustnicu atď.... Lebo on je od Lučenca a tam sú iné zvyky ako tu pri Trnave 🙂
Ale voľačo už vymyslím, už som sa zmierila aj s tým, že mu dám kurací rezeň a šalát alebo vypražím syr alebo tie šampiňóny ...ešte sa kuknem na google na to Robi mäso.... . Vyskúšam to najprv normálne pred vianocami a potom na ostro 🙂
Ozvem sa a určite dám vedieť ako som sa rozhodla.
Dík moc zatiaľ.
Krásny dník 🙂

dai
7. nov 2013

@rozvod ahoj,
tak pridam aj moju skusenost - ja si myslim ze kazdy ma na vianoce nejake zvyky a ak lubim toho druheho cloveka tak ich budem aj tolerovat.
moj muz napr. jedaval doma uplne ine veci ako ja - oni mali aj klobasku aj neviem co , u nas bol post... oni papali aj rezne, my len ryby, oni normalne jedli cely den, my az vecer etc. ... pred prvymi vianocami sme sa o tychto zvykoch rozpravali a dohodli sa kde su nase hranice...
co sa tyka postu - tento bol oficialne aj krestanmi zruseny - aspon u nas to normalne farar povedal ze post velky je na velku noc, nie na stedry vecer. .. my sme napriek tomu zostali pri nasich zvykoch, v kazdom pripade ak ste krestania tak by vam to vadit nemalo ze partner chce maeso😉

my sme postupne vypracovali nase vianocne menu - ja som sa prisposobila v polievke, kedze muzova mi chuti viac ako ta, ktoru sme mavali my😉 tu nasu si dam ked pridem na navstevu k nasim😉, muz sa zase prisposobil v poste - on to berie cisto pragmaticky zo zdravotnych dovodov, ze ten post raz zacas organizmu pomoze, takze pekne presiel na ryby... co sa ryb tyka, mas milion moznosti - muz moze mat exosticku rybu ci nejaku potvoru - moj brat napr. mava na vianoce len losos alebo krevety - a ta chut ma od klasickeho kapra teda velmi daleko a vaecsina ludi ktori kapra nemusia lososa mozu😉 ja som zase napr. na chut kaprovi prisla - my sme ho doma nikdy nemali lebo otec sa bal kosti, teraz peciem aj pstruhy, vysmazam kapra, lososa, detom pangasia - kto co ma rad - je to stedra vecera, tak nech je stedro pre kazdeho podla jeho chuti😉

konflikty, oduvanie sa, vnucovanie svojej voli etc. - to je vsetko co priamo neguje zmysel vianoc, takze ak je tvoja rodina krestanska tak by sa mala ucit tolerancii a laske k bliznemu, potom aj vianoce budu u vas sviatkom stastnym a pokojnym😉

lucka1987
7. nov 2013

@rozvod ahoj, aj moja segra ma priatela, ktory neje ryby. vsak @moncitka ? 😝 a ona si rybu da, ale jemu urobi jeho oblubeny syr v trojobale.. je to trochu ordinarne, ale ked mu to chuti a urobi mu to radost.preco nie ?

danielle37
7. nov 2013

ahoj, zeleninové fašírky, syrové fašírky /uvarené vajcia a strúh.syr/ brokolica, vysmážany syr alebo hermelín, šampiňóny vysmážané, zapečené.... rajčina plnená a zapečená alebo cibuľa plnená a zapečená alebo tekvica + patizón plnené a zapečené, karfiol ale ja robím aj šošovicové rezne, tekvica + patizón do trojobalu - zo zeleniny sa dá všeličo 🙂 a možno niečo nové vygúgliš

zuzkat1
7. nov 2013

@rozvod aj on drzi post? Ci len vasa rodina? lebo ak iba vy a on je zvyknuty jest maso tak mu ho urob. Zda sa ze mu chces urobit radost ked mu nenutis rybu tak preco mu chces nutit tofu a podobne gebuziny?😉
Normalne sa ho opytaj co jedava. keby ja nejem rybu a niekto mi da tofu ci daku zeleninu na vianoce tak asi ostatnem hladna.

brumka
7. nov 2013

moj muz neje ani majonezivy salat ani ryby nikto doma tak jemu robim syr s hranolkami a nam ostatnym kuraci rezen(alebo nalozene rprsia v pace)+ salat a mam navarene aj na dalsi den

horana
7. nov 2013

Po tom dovysvetleni autorky sa mi nezda jedno, a sice post pre nich znamena nejest maso, aj tak jedia ryby, viem ze je skupina ludi ktori ryby nepovazuju za maso, osobne ma to vcelku udivuje ale tak kazdeho vec.
Nejak by som vsak predsa len tomu partnerovi ten jeho rezen na ktory je zvyknuty spravila. Aspon by mu pripomenul jeho povodnu rodinu s ktoru nie je, bolo by to mile gesto.
Nepoviem kebyze ste prisni vegetariani z presvedcenia, aby na stedrovecerom stole nebola mrtvola, ale toto nie je ten pripad.
On byva "u cudzich", nie je zvyknuty na tie nahrazky masa a len preto ze rybu neje cely zivot, tak teraz si musi zvykat na nove moresy svokruse, ktora je za to ze rezen nie, lebo (jej chapenie) tradicie.
Ja by som ustupila a reznik mu spravila. Take komandovanie je len zaciatok, este aby u nich "hubu susil" a k rodicom sa tesil co by sa poriadne najedol.
Alebo nejaky kompromis, nech ma post cez den a vecer rezen...
Ale tak samozrejme nechavam na vas, len pisem ako ja by som v takom konkretnom pripade jednala.
Inak stedrovecerny stol by mal byt pestre dietne jedla, niekedy tucna ryba (s horou majonezoveho salatu) je menej "postna" nez chudy rezen, takze ono by to chcelo aj ducha tej tradicie pochopit a nielen sa drzat litery doslovne bez premyslania.

nivi
7. nov 2013

no ja neviem tvoja mamka ten post nejak cudne ponima. ved postit sa moze do vecere a potom hadam kazdemu po chuti. ved aj do kapustnice davaju udene, klobasky aj maso niekde. viem, ze kapustnic je kopec ale aj tak. ta vecera ma byt predsa stedra, tak preco nie masko ak neje ryby?

maruska24
11. nov 2013

ja ryby nejem a mäso tiež nemusím, na večeru mám rybie prsty čo za rybu nepovažujem 😀 a k tomu buď karfiol, alebo syr. Takáto kombinácia mi proste chutí a nebudem ju meniť kvôli zvykom, ani nikoho nebudem na tie svoje nútiť. Priateľ napr. má hríbovú omáčku a lososa. Jeme to čo nám chutí, pretože štedrú večeru berieme aj pojmom že sa chceme kľudne a s chuti najesť.

rozvod
autor
12. nov 2013

No veď nejako to poriešim, priateľ nie je proti pôstu cez deň, teraz som sa práve dozvedela, že aj oni cez deň sa vlastne doma postili, ale na večeru už mali kapustnicu a potom on mal ten rezeň..........Je to vlastne jedno, čo bude chcieť, to mu urobím, len rybu mu určite robiť nebudem a to žiadnu ani sladkovodnú ani morskú, on skrátka od určitej skúsenosti nemôže jesť ryby, sprotivili sa mu na vojne, dovtedy ryby miloval.... Teraz ako cíti rybu, hneď ho napne 🙂
On mi navrhol, aby som mu urobila napríklad šampiňóny na šampiňónovej omáčke ...... a k tomu pečené zemiaky. Veď uvidíme, alebo mu vypražím syr a šalát k tomu alebo mu dám ten rezeň.........