Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

zuzu13
7. dec 2008

no pridavam aj ja svoj receptik na linecke pre zaneprazdnene mamicky......su krasne, zltucke...makkucke...spracovavam ich ihned...netreba ich nechat odlezat v chlade...hotovo do 1 hod. 😉
60dkg hl. muky, 2 palmariny{palmela}, 1 vajce, 15 dkg prask. cukru, trosku prasku do peciva, 4 zlate klasy...vsetko vymiesat, vyvalkat vykrojit, upiect...naplnit lekvarom a dobru chut

jajax
7. dec 2008

zuzu ten recept sa mi pozdava.nelepi sa cesto? ako dlho ich pecies?

zuzu13
7. dec 2008

jajax, nelepi sa peciem ho kratucko, cca 7 min...kym nezacne byt viac zltkaste...je chutne...je to jeden z receptov, ktory za 15 rokov pecenia nevymenim 😉

jajax
7. dec 2008

diky moc.urcite vyskusam,potom dam vediet.neviem ci este tento tyzden lebo uz mam zamiesene na medovnikove stromceky a dalsie budem robit az ked ich aj ozdobim.

zuzu13
7. dec 2008

no aj uz mam vanilkove rozky, medovnicky, linecke, a cez tyzden idem robit grilaz-makku, bez orechov aj pre deti a suhajdy....ale to zalezi od toho ako dlho budem v praci... 😀 😀 😀

jajax
7. dec 2008

nechce sa ti dat recept na grilaz?ja radsej s orechami.dik.

zuzu13
7. dec 2008

jajax...v pohode...dam recept...ja len preto, ze starky su uz pomalicky bez zubov 😅 a deticky orechy by nemali...tak robim taku junior-senior grilaz 😀

m311293
7. dec 2008

Holky a znáte roládu bez mouky se šlehačkou?

zuzu13
7. dec 2008

grilaz bez orechov:250g palmely{palmarin}, 150g prask. cukru, 2 cele vajcia=vymiesat nad parov kym nezacne hustnut
upalit 200g kryst.cukru{nemiesat}
do karamelu vlejem masu, vymiesame a horucou zmesou plnime oplatky 😀

jajax
7. dec 2008

zuzu si poklad.

m311293 mala som na nu recept,ale nikdy som nenabrala odvahu upiect ju az som recept stratila.

lekno
8. dec 2008

GRILÁŽKY

Suroviny: 100g kryšt.cukru
1 Hera
1 Salko (sladené)
150g vlašských orechov

Postup: V hrnci upálime kryšt. cukor na karamel.
Odložíme z ohňa, pridáme Heru, Salko a posekané orechy, vymiešame.
Znova dáme na oheň a miešame, kým masa nezačne bublať.
Odstavíme, necháme trošku vychladnúť a ešte teplé rozotrieme medzi oblátky a zaťažíme.
Na druhý deň pokrájame (na kocky, obdĺžniky, trojuholníky) a polovicu každého kúska môžeme
namáčať do rozpustenej čokolády.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

ZLIEPANÉ KOLIESKA

Suroviny: 350g hladkej múky
150g práškového cukru
2 žĺtky
1 Palmarin

Postup: všetky suroviny zmiesime dohromady.
Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske a povykrajujeme rôzne tvary, dáme na plech vystlaný papierom
na pečenie.
Potrieme bielkom a buď do polovice koláčikov povykrajujeme kolieska (aby sme potom zliepali 1 plný
a 1 vykrojený koláčik) alebo môžeme posypať posekanými orechmi.
Pečieme v rúre na 150°C.
Keď vychladnú, zlepíme ich pikantným džemom, najlepšie ríbezľovým.
Niektoré môžeme posypať práš. cukrom alebo pofŕkať roztopenou čokoládou.
Nám najviac chutia posypané orechami. (V tom prípade necukríme, ani nedávame čokoládu)

wali
9. dec 2008

lekno, na grilazky mam rovnaky recept, ale minuly rok som s tym mala taky problem, ze ta plnka bola akasi riedka a vytekala mi z oplatok. a to som mala v chladnicke, aby to aspom ako-tak drzalo. cize dalo sa to jest, ale nedalo sa to ponuknut navstevam 😅 tak nemate niekto radu, ako to "zhustit", aby sa mi to nestalo aj tohto roku?

lekno
9. dec 2008

Ja neviem wali, mame sa vždy podarie. Ale pýtala som sa jej a povedala, že keď to začne bublať, máš to nechať ešte chvíľku na miernom ohni povariť. Potom len chvíľočku nechať odstáť a hneď ešte horúce rozotrieť na oblátky. Tak vyskúšaj. Ja mám tieto so Salkom najradšej 😉 Tak veľa zdaru pri "pečení " a nech sa podaria 🙂

wali
10. dec 2008

dakujem, tak to tam chvilu necham pobublat, mozno prave toto pomoze. ved uvidime 😅

m311293
10. dec 2008

jajax, já ji peču pravidelně, není se čeho bát, vždy se každý diví, ale až ochutná, tak neví kdy přestat

jajax
10. dec 2008

m311293 teraz by som si aj trufla upiect ju ale uz nemam recept.ak sa ti chce napis.dik.

zuzu13 dnes som robila tie linecke od teba.proste super.cesto sa dalo dobre spracovat,pri vykrajovani nelepilo,proste parada.len ich budem musiet robit trochu tensie lebo sa mi zda ze sa pri peceni este zdvihly.

lekno
10. dec 2008

wali a nezabudni stále miešať, nech to neprihorí 😉 😀

monkula
10. dec 2008

zuzu13, piekla so mdnes lineceké podľa Tvojho eceptu, sú vynikajúce 😉 😉 😉 😉
Ďakujem za tip... 😉

telinka
10. dec 2008

mon...ty si nejaka akcnaaa 😵 aj to niekam schovavas ,alebo budes piect este raz??? 😀 😀 😀

monkula
10. dec 2008

teli, mám to v krabici na kuch. linke.... 😉 😉 😉
už mám medovníky, vanilkové rožky, medvedie labky, kokosové rožky, zázvorníky a linecké... 😅 😅 😅 😕

telinka
10. dec 2008

fi-ha...vzorna gazdinka 🙂 ja som mala takto pred rokom uz tiez napecene vsetko , lebo pozajtra porodiiim 😀 😀 😀 a kolko druhov vypekas???? alebo co mas este v plane???

monkula
11. dec 2008

teli ,eše chcem dorobiť jednu várku vanilkových rožkov a ešte MM orieškové praclíky.... 😉

zuzulik22
11. dec 2008

monkula hod recept na kokosove rožky. dik 🙂

telinka
11. dec 2008

tak si ma mon navnadila na tie medvedie labky od lekna a tiez som ich urobila a fakt sa super robili , krasne sa vyklopili , nebolo treba vymastit formicky a su aj chutne , aj ked lepsie ich chut urcite vynikne na vianoce , ked budu spravne odlezane (teda ak mi ich baby doma skorej" nezozeru") 😅

monkula
11. dec 2008

zuzulik, dopečiem orisškové praclíky, prebalím smradľavca a prepíšem 😉

monkula
11. dec 2008

no, praclíky dopečené, smradľavča prebalené 😀
1/2 kg práškového cukru (odporúčam dať menej ,pretože potom ej to dosť sladké)
1 Hera
200 g polohrubej múky
250 g kokosovej múčky
1 prášok do pečiva
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Všetky suroviny zmiešame a vzniknutú hmotu natlačíme do formičiek. (Ja som vtláčala do formičiek na labky,asi tak do polovice, pretože cest osa dosť nafúkne, prvá várka mi vytiekla z dormičiek na plech 😀 )
ešte horúce vyklápame z formičiek, konce namočíme do čokolády.

zuzulik22
11. dec 2008

monkula dakujem velmi pekne 😉

jankando
12. dec 2008

monku.ty sikovnica jedna...takto pecies>
inak som chcela popytat recept na Medove rezy..nehce sa mi citat vsetky prispevky, ci tu uz niekde je..
nemohli by ste tu niekot hodit recept?
ja som pani Obe Ruky Lave..ale ked takto citam ako vsetky peciete, tak chcem i ja..

jankando
12. dec 2008

monku..a tei medvedie labky...
to ide do formiciek, ze?ci nie> 😕

monkula
12. dec 2008

janka, ahoj.. áno, to sa kúsky cesta tlačia do takých formičiek..