Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

lidka619
autor
21. nov 2006

PUNČOVÉ REZY

Cesto: 5 celých vajec + 5 polievkových lyžíc kryšt.cukru, 5 pol.lyžíc polohrubej múky, 1 PL hladkej múky, 1/4 prášku do pečiva - toto cesto urobím ešte raz = vrchné a spodné cesto /dokopy 10 vajec/

Stredné cesto: 6 celých vajec + 6 PL kryšt.cukru, 6PL polohrubej múky, 1PL hladkej múky, 1/2 prášku do pečiva, trochu červeného farbiva

Každé cesto šľahať 10 minút mixerom - nie menej! Pečieme v hlbšom plechu na papieri na pečenie asi tak 8-12 minút pekne do ružova pri teplote 180 st. Upečeným cestám dáme dolu kôrku, ktorú chytili počas pečenia.

Urobíme si punčovinu: 1/2 l vody + 1/2 l cukru - uvariť na niť /t.zn. variť 30 min. nie menej./ potom pridať 1 1/2 dcl rumu, 3-4 citróny, trochu punčovej esencie, trochu sangwicku, potravinárskej farby červenej - trochu

PLNÍME: Spodné cesto natrieme lekvárom, preložíme stredným /červeným/, ktorý pekne popolievame punčovinou - riadne, /čím šťavnatejšie, tým lepšie/. Tretie cesto natrieme lekvárom a natretou časťou položíme na stredné cesto, ktoré je nasiaknuté punčovinou. Navrch dáme punčovú polevu, ktorú ja robím od oka, dávam skoro 1/2 kg mletého cukru + trochu sangwicku + 2PL horúceho mlieka, vymiešať na masu, aby nebola ani riedka, ani tuhá, aby sa dala pekne natrieť na koláč. Po stuhnutí môžme ešte pofŕkať čokoládovou polevou. Rezy sa dobre krájajú horúcim nožom.

PL=polievková lyžica

Dúfam, že budú chutiť 😉 . Ja ich robievam na každé sviatky aj oslavy.

mirka4
22. nov 2006

dakujem. Mozes pokracovat v dalsich ak budes mat cas 😀

natana
22. nov 2006

lidka, tie citrony myslíš len šťavu, však?

lidka619
autor
22. nov 2006

jasne, len šťavu

lidka619
autor
22. nov 2006

KARAMELOVO-PUNČOVÉ REZY

CESTO: 10 vajec, 10 PL kryst. cukru, 10 PL polohrubej múky, 1/2 prásku do pečiva

PUNČ: 200 ml tuhého čaju, 250 ml rumu, 150 g práškového cukru, 2 PL kakaa, 1 vanilka

KRÉM: 150 g kryst. cukru, 250 ml šlahackovej smotany, 250 g masla, 1 PL prášk. cukru, 2 žltky

POSTUP: Žĺtky s cukrom vymiešame, pridáme múku s práškom do pečiva a sneh z bielkov. Cseto rozdelíme na polovice a upečieme na papieri 2 pláty.
Z čaju a ostatných surovín uvaríme punčový sirup a necháme ho vychladnúť. Pripravíme KRÉM: Cukor skaramelizujeme,/nie na prudkom ohni/ zalejeme smotanou, /môže sa nám urobiť aj taká hrča, ktorú na pomalom ohni pekne rozpustíme stálym miešaním/ netreba sa zľaknúť!!!!! Odstavíme a VYCHLADNUTÚ
ju riadne vyšľaháme mixérom. Maslo /palmarin, hera - čo kto dáva/ vymiešame so žltkami a cukrom a potom spojíme s vychladnutou karamelovou šľahačkou. MŇAM 😅 .

PLNÍME: Jeden plát natrieme džemom, zakryjeme ho druhým plátom, ten popolievame punčovým sirupom. Potom naň natrieme krém a vrch polejeme čokoládovu polevou.

Žienky, mne sa už teraz slinky zbiehajú na tieto maškrty. 😀

lidka619
autor
22. nov 2006

ŽABKY

CESTO: Sneh z 2 bielkov, 20 dkg ml. cukru dobre vyšľaháme, pridáme 20 dkg mletých orechov, 1 PL octu - z pripravenej masy kladieme na vymastený plech kávovou lyžičkou kôpky a upečieme do ružovkasta

PLNKA: 5 žĺtkov, 6 PL mlieka, 20 dkg ml. cukru, 2 PL kakaa - šľahať nad parou do zhustnutia. Do vychladnutého pridáme 250 g masla

Plnku dáme do vrecúšjka na zdobenie a špirálovito pekne na tú upečenú kôpku ozdobíme. Dáme do chladničky, aby trochu stuhli a namáčame do čokoládovej polevy.

janinah
25. nov 2006

lidka, prosím ťa, makovopunčové napíšeš? stačí v skratke, vďaka. V nedeľu máme rodinnú oslavu, tak chcem niečo dobré, čo ešte naši nepoznajú.

danii
25. nov 2006

mnam. baby, pridete mi take napiect? 😉 🙂

lidka619
autor
26. nov 2006

MAKOVO-PUNČOVÉ REZY

CESTO: 12 vajec, 44 dkg kryšt.cukru, 44 dkg polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, 1 1/2 dcl teplej vody

Bielka šľahať s cukrom na sneh, pridať ostatné suroviny. Z cesta odobrať vareškou na jednu hrubšiu piškótu, dať na plech s papierom a dať upiecť. Do toho čo ostalo, dať 15 dkg celého maku a vyliať na 2 plechy, tiež piecť na papieri.

Plniť plnkou, do plnky dať trochu čereveného farbiva, aby bola plnka ružová.

PLNÍME: naspodok makový plát natrieť 1/2 rožovej plnky, na to hrubší biely plát poliaty sungwickovým nálevom z oboch strán, natrieť ružovou plnkou a na vrch dať makový plát. Na vrch ide čokoládová poleva.

NÁLEV: sangwick pomarančový asi 2 dcl a 3 dcl vody uvariť s trochou cukru, nechať vychladnúť - týmto popolievať cesto

PLNKA: 1/2 l mlieka uvariť s 1 vanilkou, 20 dkg cukrom a 1 zlatým klasom na kašu. Do vychladnutej plnky dať 1 1/2 palmarinu, šľahať šľahačom.

DOBRÚ CHUŤ 🙂

vavka33
26. nov 2006

Hmmmm,to ypada na straaaasne chutne kolaciky,vyskusam 🙂 Vdaka za uverejnenie. 🙂

lidka619
autor
26. nov 2006

BOŽIE REZY

CESTO: 6 žĺtkov, 6 PL ml. cukru, 3 PL strúhanky, 3 PL ml. orechov, 2 PL kakaa, 6 bielkov, 6 PL polohrubej múky, 1/2 prášku do pečiva - cesto vypracujeme a upečieme na papieri. Upečieme 2 dávky = 2 cestá /čiže z 12 vajec/

PLNKA: 240 g ml. orechov, 2 dcl mlieka, 160 g smetolu, 160 g ml. cukru - mlieko s cukrom a smetolom dáme rozpustiť nad parou a pridáme orechy. Trochu povaríme a necháme vychladnúť.

POSTUP: Prvé cesto polejeme kávou s rumom, potrieme lekvárom. Dáme trochu orechovej plnky. V káve s rumom namáčame piškóty /dlhé/ a ukladáme ich na plnku. Na navlhčené piškóty dáme zvyšok orechovej plnky, prikryjeme druhým cestom, ktoré sme takisto poliali kávou s rumom a natreli lekvárom /kladieme z vnútornej strany/. Povrch polejeme čokoládovou polevou.

lidka619
autor
26. nov 2006

ŠŤAVNATÝ PIŠKÓTOVÝ ZÁKUSOK

CESTO: 5 vajec, 5 PL kryšt.cukru, 3 PL polohrubej múky, 2 PL hrubej múky, 1 PL oleja - šľaháme od bielkov, potom cukor, žĺtka a olej, múka a prášok do pečiva
Urobiť ešte jedno také isté cesto, len pridáme trochu viac oleja a 2 PL kakaa
Zlášť pečieme na papieri.

PLNÍME: naspodok biele cesto, potrieť lekvárom, dať hnedé cesto, ktoré popolievame nálevom, nato ide plnka a čok. poleva

NÁLEV: 2 dcl šťavy z kompótu, pridať 2 dcl sirupu, 1 dcl sungwicku, rum podľa chuti, po prípade voda ak je výrazná chuť, prípadne šťava z citróna - každému podľa chuti

PLNKA: 1/2 l mlieka, 2 vanilky, 2 zlaté klasy, 2 žĺtka - uvariť, vychladnúť a zmiešať s 1 herou a 15 dkg ml. cukru

lidka619
autor
26. nov 2006

STRÚHANÝ TVAROŽNÍK

CESTO: 40 dkg hl. múky, 25 dkg masti, 150 g prášk. cukru, 1 vanilka, 1/2 prášku do pečiva, 1 žĺtok, 3 PL kakaa - toto všetko vymiesiť na jednu hrudku - dáme na 30 minút do chladničky

PLNKA: 1/2 kg tvarohu, 25 dkg prášk. cukru, 1 vanilka, 1 PL majzeny, 3 žĺtka, 4 bielka - žĺtka, cukor a vanilku /ja dám aj trochu vody/ vymiešame do peny. Potom pridáme tvaroh s majzenou a nakoniec sneh. /môžu sa pridať aj hrozienka - ja dávam tiež/ . Cesto vyberiem z chladničky, rozkrojím na polovicu, medzitým si vymastím hlbší plech olejom, posypem múkou a 1/2 cesta postrúham na strúhadle /trelec na jablká/, tak strúham tou časťou, čo je na jablká.
Vylejem tvarohovú plnku a dostrúham navrch ďalšiu polovicu cesta. Upečieme a posypeme ml. cukrom. Je to veľmi rýchly koláč a dobrý. Patrí medzi suchšie.

vavka33
26. nov 2006

Lidka,toto robis naschval?Ja trasne rada peciem..... 😉

lidka619
autor
26. nov 2006

SUNGWICKOVÉ REZY

CESTO: 10 žĺtkov, 26 dkg ml. cukru - miešať, pridať šťavu z 1 citróna, pridať 3 zlaté klasy /vysypať/, 12 dkg polohrubej múky, trochu prášku do pečiva a sneh z bielkov -upiecť 2 pláty /piecť na papieri/

Rozriediť 200 ml sungwicku+ 200 ml vody

PLNKA: 1/2 l mlieka, 1 1/2 zlatého klasu, 20 dkg kryšt. cukru - uvariť, k vychladnutému pridať 1 heru, dobre vyšľahať.

PLNÍME: dať jeden plát, polejeme nálevom, dáme plnku, druhý plát tiež popolievame nálevom a poliatou časťou preklopíme na plnku.
Navrch ide sungwickové poleva - 40 dkg ml. cukru, 3-4 PL sungwicku, 3-4 PL vody - aby nebola poleva ani riedka, ani hustá - mieša sa 10-15 minút. Ona pekne zhustne na koláči, len nesmie byť moc riedka, ale ani hustá, aby sa dala bez problémov rozotrieť.

lidka619
autor
26. nov 2006

Žienky, ale aby som iba ja stále nepísala, aj vy mi dačo napíšte čo máte odskúšané a je to výborné. Pretože ja každé sviatky pečiem skoro to isté a väčšinu koláčov ktoré pekávam, som vám napísala, takže aj ja chcem skúsiť niečo nové. 😉

vavka33
26. nov 2006

Ja mam tiez dost receptov,len neviem co by ta zaujalo podla toho,co citam mas dost pestry repertuar.

madeleine
26. nov 2006

lidka619, vsetky moje, alebo dievcat zo zaciatku mojasvadba.sk najdes na
http://fotky.azet.sk/albumy.phtml?i9=50e4ee5cf3... a vianocne specialne tu:
http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=50e4ee5cf...

vsetko vyskusane, vsetko super... bola tu taka iniciativa, ze sa pieklo a fotilo a ja osm to skladala do albumu... je tam obrovske mnoztvo receptov... puncove rezy su este tabu, sa mi zdaju byt dost narocne... nie je tak? 😅

vavka33
26. nov 2006

Made,ty si dokonala 😉

madeleine
26. nov 2006

vavka, kedysi som bola namyslena, ale dnes, dnes uz som uplne dokonala... 😀

nie, nie som, nebyt bab, nikdy sa na to nedam.. a dnes som stastna, ze to je... yskusala som take mnozstvo veci, na ktore by osm sa nikdy nedala a objavila osm tolko jednoduchych veci, ktore ma desili... 😎

lidka619
autor
26. nov 2006

made, tie punčové vôbec nie sú náročné - ja náročné nepečiem nič, neboj sa a hor sa do pečenia 😀 😀 😀

madeleine
26. nov 2006

pozerám že treba 16 vajec 😕 to je na aké množstvo? plech? aký veľký? toľko toho nezjeme... 😅

certica
26. nov 2006

Pokial to zvladne nas cholesterol, v pohodke 😀 😀 😀

lidka619
autor
26. nov 2006

made myslis tie puncove? Davam to na normalny klasicky plech a neverim, že to nezjete. Pretože my sme 2 dospely a 2 deti /z toho jedna má 1 1/2 roka tak ona z toho moc nezje/ Ale ak sa bojis, ze to nezjete vy, pozvi pár kamosiek na mejdan a bude ti aj málo 😀

lujza41
26. nov 2006

ahojte a bry vecer 🙂 akurat som urobila "vianocny napoj" z receptikov od Made - Svedsky glogg 😝

http://fotky.azet.sk/jsFotka.phtml?i9=d1b9d51ca...

a je vyborny 😉
vdaka za uverejnenie a vrelo odporucam 😉 🙂

ervotoc
29. nov 2006

AMOR
hrsť rozsekanych orechov..
hrsť v rume namočenych hrozienok
1pl kávy
5pl práš,cukor
10pl.suš.mlieko
10pl bb puding
1masielko
10maslovych keksov postruhať,alebo inych suchych keksov(marína)
vsetko spolu nad parou vymiešať a vyformovať gulky a tie sa obaluju-bud v postruhanych keksoch,orechoch,kokose akebo len 😉 v čokoladovej poleve 😉
dať do košičkov do chladničky,su vyborne a je to novy recept 😉

ja som ich uz požrala 😕 😒 😖

vavka33
29. nov 2006

Lidka 619,piekla som medovnicky podla tvojho receptu,su fakt vyborne. 😀

certica
29. nov 2006

ervotoc, presne na tento styl sladkeho som vysadena 😉 😀 . Urcite spravim 😉

ervotoc
29. nov 2006

odporučam tesne pred vianocami...bo hrozba je,že sa gulky vianoc nedožijuuu

certica
29. nov 2006

neboj, na to sa poznam dost dobre. Plan je az Silvester, dovtedy budem dufam o nejakych 6-7kg lahsia 😉