Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

berus222
9. dec 2010

ahojte baby. tento rok budem prvykrat piect na vianoce (konecne byvame sami) a mam taku otazocku. kde a ako skladujete vianocne suche pecivo v byte? lebo ten nas je dost prehriaty a mame strasne sucho.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lara1705
9. dec 2010

@berus222 ked sme byvali v byte tak som skladovala všetky kolače aj suche aj plnene v krabiciach na balkone.A vydržali veľmi dlho.

cicimon
9. dec 2010

baby mozu sa dat medovniky na balkon aj ked mrzne? resp ako ich skladovat do vianoc aby zmakli? mam ich v krabici v izbe

eva7780
10. dec 2010

aj my sme skladovali na balkone 🙂 teraz ked bývame v dome,tak na takej chladnejšej chodbe 😉
nemáte dáky dobrý recept na kokosové pusinky ? vlani ked som robila skoro sme si zuby vylámali 😀 😀

berus222
10. dec 2010

baby a mozem dat aj zlepovne lekvarom na balkon? alebo napr. grilazky?

lara1705
10. dec 2010

@berus222 ja som mala všetko na balkone, aj plnene aj suche, aj medovničky. Pred konzumovanim medovničky vybrať z balkona troška skôr a oni sa zohreju a zmeknu.

lara1705
10. dec 2010

dnes som piekla manželovi k 40-ke poťahovu tortu, -prvy krat v živote som robila poťah, to bola ale fuška🙂 a 2 kolače-tvarohove a orechove rezy.

lara1705
10. dec 2010

@eva7780 kokosove pusinky som ešte nikdy nerobila ale tento rok idem robiť fukane kokosove rožky, tie robi moja svokra a su vynikajuce.Tu je recept keby nahodou:
500g praškovy cukor, 200g hladka muka, 0,5 bal. prašku do pečiva, 250g palmarin, 200g kokos.
Všetko zmiešať do kopy. Nechať 10 minut stať a plnime do formičiek-rožky,- ale nie do plna-to nafukne. Pečieme v predhriatej rure pri 160 -180 stupňoch 15-20 minut.Formičky netreba vymasťovať.Hotove môžeme namačať v čokoladovej poleve ale nemusi to byť.Dobru chuť🙂

bibi1711
10. dec 2010

ahojte kocky-cukrarky. nemate nahodou dobry recept na kokosove gulky? ale nie take zo zbytkov, nejde tam cesto ziadne. take cokoladove...robila ich moja babicka, uz nie je medzi nami a recept neviem. dakujem🙂

lara1705
11. dec 2010

@bibi1711 200g piškot, 50g margarinu-tuk na pečenie, 30g praškoveho cukru, 1bal.vanilinoveho cukru, cca 50g struhaneho kokosu, cca 50 ml rumu.
Zmäknuty margarin zmiešať s praškovym a vynilinovym cukrom.Pridať kokos, rum a rozdrvene alebo rozmixovane piškoty.Poriadne premiešať (najlepšie rukami ).Ak sa nahodou zle mieša, lebo to je huste, tak pridajte ešte trocha rumu.
Rukami vyrabame guličky a obaľujeme v kokose.
P.S. Pred obalenim do kokosu sa daju guličky obaliť do čokolady a potom do kokosu, lepšie potom drži aj kokos a su ešte chutnejšie.
Čokoladova poleva: 70g palmarinu, a 100g čokolady na varenie.Stale miešať.
Do stredu guličiek môžete pridať mandlu alebo nejaky iny orech. Bude to guličkove prekvapenie.
P.S. Tento recept som odpisala z internetu, ja som ho ešte nerobila.

berika
11. dec 2010

Dostala som chuťna kokosové koláčiky a čo vidím,recepty na samé kokosové dobroty, určite niečo vyskúšam.

claudica
13. dec 2010

@lara1705 Super, presne takéto som hľadala, mám tie rohlíčkové formičky od mojej maminy, len sa bojím, aby sa to dalo vybrať....nerobila som to ešte. Raz keď som bola mladučká 🙂 som skúšala orechy vo forme a nešli mi vybrať,preto ma to odradilo. Keď to nevymastíš, ozaj sa to dá ľahko vyklopiť? Lebo možno si tento rok trúfnem.... 😅

kvojtanikova
13. dec 2010

@lara1705 myslite ze by sa dalo z tohto cesta upiect rozteky aj bez formiciek? Mam ich velmi rada ale nemam tie formicky teraz, ostali u mamy ked sme sa stahovali.

lara1705
13. dec 2010

@claudica som rada že som pomohla, pre istotu vymasti to olejom, ja mastim, len v recepte bolo pisane že netreba.

lara1705
13. dec 2010

@kvojtanikova tak to fakt neviem☹ ešte som neskušala bez formičiek.

claudica
13. dec 2010

@lara1705 Ďakujem, aj ja radšej vymastím... 🙂

lara1705
13. dec 2010

@claudica ano, radšej vymastite, istota je istota. Ja som minule roky piekla orechove rohličky a boli krehke a troška ťažko išli von, tak som len klopla po stole ľahučko formičkou a vyliezli von.

teri148
13. dec 2010

Zdravim vsetkych!Ma niekto dobry recept na mekke medovnicky_

modra1
14. dec 2010

Ahojte, ak by ste mi niektorá napísali recept na dobré cukrové zdobenie, myslím tú bielu hmotu na medovníčky na kreslenie ornamentov, takú čo dobre priľnie na koláčik a potom raz dva uschne, bola by som veľmi vďačná. Chceme sa s malým pozabávať pri medovníčkoch 🙂.
@teri148 _Neskôr keď budem mať čas sem prispejem receptom na medovníčky, ktoré nie sú ako betón, stačí im postáť jeden deň a sú super.
Ak tu už taký je, upozornite ma, nech nepridávam niečo duplicitne 😀.

modra1
14. dec 2010

@lara1705 _no dík 😀, najprv som si prepísala celý recept na guľky a potom si prečítam, že ho nemáš odskúšaný 😝. Ale pozdáva sa mi, tak dám vedieť ako dopadol.

lara1705
14. dec 2010

@modra1 myslim, že sa tam neda nič pokaziť, nech sa ti podari🙂

lussy23
15. dec 2010

Ja budem okrem iného piecť aj Kokosky a kombiniované tyčinky.
Kokosky sú taký zvláštny zákusok. Spodok tvorí linecké koliesko a vršok ,,pusinka" z bielkového snehu.
Tu je recept(toto cesto môžete použiť aj na Parižske rožky alebo laskonky)
Kr. cukor 390g
108g práškového cukru
260g kokosu alebo orechov(na kokosky ide kokos, pri Parížskych orechy)
200g bielok
108g vody

Najprv si z drôtika urobíme očko, s priemerom asi 7cm.
Tretinu kryšt. cukru dáme variť s vodou(malo to byť centimeter nad tým cukrom) na silný let. Ak máte teplomer, má to mať 116 - 120°C, alebo použijete to očko. Jednoducho sa len ponorí do vody a fúkne sa. Ak výjdu bublinky rozvar je hotový.
Zvyšok cukru vyšľaháme s bielkami na tuhý sneh. Pred došľahaným pridáme horúci rozvar a pri malých obrátkach miešame.
Potom VARECHOU(!) nie strojom primiešame kokos(orechy s preosiatým práškovým cukrom.
HMotu dáme do vrecka a na plech s papierom striekame kopčeky a dáme sušiť na 130°C Rúru len privrieme varechou. Hotové to je, keď sa odliepajú z papiera.
Tieto vršky vydržia dlho.
Neskôr si spravíme linecké cesto a z toho vykrojíme toľko koliesok, koľko je kokosiek. Keď s aupečú a vychladnú, nastriekame do stredu džem a okolo toho maslový kakaový krém. Navrch priložíme kokosku a spodok namočíme do čokolády.
Tyčinky. Sú veľmi chutné.

Kúpime si 500g listkového cesta, Potom si zarobíme slané cesto, tiež pol kila: 225g hladkej múky, 215g palmarínu, štipka soli, pol deci mlieka, 1žltko a 5g kypr. prášku. Všetky suroviny zmiesime na cesto. T o cesto sa nesmie dať odležať na viac ako 6hodín.
Obe cestá vyvaľkáme do tvaru obdĺžnika. Opatrne vezmeme slané cesto a zabalíme ho do listkového. Vezmeme jednu stranu a priložíme ju asi do trištvrte cesta. Vezmeme druhú stranu a zopakujeme.(je to rovnaký postup ako prekladanie listkového cesta) Znovu zopakujeme tento postup a vaľkáme do tvaru obdľžnika. Potrieme žĺtkom
a radielkom nakrájame na tenké pásiky. Dlhé asi 5cm a široké 1cm. Posypeme buď sázamom, ľaňou alebo rascou. Každý pášik asi dvakrát skrútime a ukladáme na plech s papierom. Pečieme do zlatista pri 180°C.

lara1705
15. dec 2010

ja som dnes piekla medovničky ale ešte musim ich ozdobiť.

modra1
15. dec 2010

@lara1705 _tak napíš recept na hmotu na zdobenie. Vopred ďakujem.

langkofel
15. dec 2010

@modra1
Ja robim takto , jeden vajecny bielok, 170g praskoveho cukru preosiat a par kvapiek citronovej stavy. Miesat rucnym mixerom POZOR nie oboma metlickami ale len jednou (aby si to nenapenila ako sneh....) tak dlho (moja mamka hovori ze do zblbnutia 😀 ) pokym nebude vidno ze ta poleva je hladka a zacina sa lesknut. Ja miesam asi tak 20-30 minut 🙄 .

modra1
15. dec 2010

@langkofel _krásne koláčiky, ďakujem za recept, ale robiť ho nebudem, má pravdu tvoja mamka, že do zblbnutia 😀. Ja potrebujem len trochu hmoty na hranie sa so synom, tak krásne vyzdobiť ako ty by som nevedela.

langkofel
15. dec 2010

@modra1 tak potom skus este praskovy cukor a pomalicky tam pridavaj vytlaceny citron, budes vidiet kolko to potrebuje, to budete mat dobre ked chcete len tak zdobit. Akurat viem ze to sa tak trosku rozlieva, ale moja teta tak zdobi, obrble 😀 , ale sa jej tam leskne cosi biele a aj take sa zjedia 😉
Ja toto mam rada, ja sa v tom vyzivam, ked mozem zdobit...ale ked chces len z malym skus tak, trosku cukru a pomalicky tam pridavaj citronovu stavu (nie vsak vela!)

modra1
15. dec 2010

@langkofel _toto mi stačí, dík.

lara1705
16. dec 2010

@modra1 Poleva na zdobenie medovničkov: 150g praškoveho cukru, 1 bielok, 2-3 PL zemiakovej škrobovej mučky.Naplniť do zdobitka a ozdobovať. Da sa aj zafarbiť potravinarskou farbou.