Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

zabka88
22. dec 2011

@natalii6 možno ja mám divný recept, hodím tu večer svoj 🙂

kibuk
22. dec 2011

@zabka88 dakujem ani moji niesu najkrajsi ale detom sa nielen pacia ale som ich aj skryt muselaa 😉 aby ostalo nieco ja som ich nicim neplnila a su fajn

ankan
22. dec 2011

@oskvarka asi to budú tie úliky no svokra mi to dala ako orechové špice...
Ak sa mi večer podarí nafotiť moju "zbierku" koláčov vložim to sem. teraz sa nedá, lebo by dcérka všetky chcela jesť...
Ako prvé som piekla samozrejme medovníčky, pokračovala som: ježe, nepečené kávovoé zrná, šuhajdy, rafaello a od mamy máme na výmenu kakové guľky, gaštanové guľky, orechové guľky (samé guľky 😀 ), žĺtkové rezy a ešte chcem robiť burizónové guľky, ale až na prvý sviatok Vianočný, lebo potom príde kmotra z priateľom a oni ich strášne ľúbia.... No a na štedrý deň nesmie u nás na večeru chýbať trená bábovka. Keď to všetko zjeme tak nás budú musieť asi tlačiť aj bokm cez dvere taký budeme guľatý. 😀 😀 😀

kvojtanikova
22. dec 2011

@ankan ak mozes hod recept na tie kavove zrna, pripomenula si mi vianoce u mojej uz nebohej starkej, ta ich vedela robit super a pamatam si ako som jej pomahala ruckou od varesky vytlacit v strede tu ciarku, mnam mnam.
A vsetkym jezko-vyrobkyniam - NIKDY neplnte jezkov gumovymi cukrikmi, dneska som to skusila a bolo to hrozne!!!!! vsetci takto naplneni jezkovia skoncili v kosi, lebo tie hlupe cukriky sa tam rozpustili, zacali bublinkovat a potrhali mi celych jezkov a navyse mam aj cely plech zalepeny, budem to musiet odmocit, takze som poriadne napalena. Ostatni jezkovia, co som ich plnila hrozienkami v cokolade a orechmi su super, bez najmensich problemov.

abriela
22. dec 2011

@kvojtanikova jezkovia s cukrikami ma mrzia. Takze najlepsie je plnit ich malym susenym ovocim, alebo orieskami.
Kavove zrna - mnam, mnam. Robili sme ich u nasich, presne tak ako pises - s vareskou 😵 . A pytam sa sama seba, preco ich nerobim. Nas recept bol tusim s BB pudingom.

Ja som spravila polevu na puncak, aj ked som neskusila, aky je, pretoze jeho tvorba bola cista improvizacia pretoze pri prekladani sa mi cesto roztrahlo.

zuzu9906
22. dec 2011

tak suhajdy hotove, a vanilkove rozky, teda to co este ostalo... 🙂 este nieco plnkove, veeeela plnky a mame hotovo....

martinkatinka
22. dec 2011

Baby, ja mám pol chladničky koláčikov 😀 svokra poslala krabicu, baba, čo mi piekla na svadbu poslala 50 ks, že poďakovanie za objednávku a ja sprostá som ešte robila zmrzlinky 😀 , linecké a drahému ostali bielky, tak mám ešte aj turecký med a zajtra mi treba 6 bielkov nejak spracovať... ale kam to dám, to netuším 😖 možno sa na tých 6 bielkov už aj vykašlem 😅

adulikka
22. dec 2011

Potrebujem poradiť skúsenejšie v pečení koláčov 😉
Našla som recept jednoduchý v časopise na častkovské rožky(oni majú aj iný názov) a do krému sa pridáva 3PL škrobovej múčky...a či teda treba dať súrne tú škrobovú múčku ,lebo kupovať nejdem a ani neviem ,kde by ju zohnala...dík za radu 🙂

adulikka
22. dec 2011

Ja budem robiť plnkové moje asi 4 krát do roka robené slonie slzy...a natriem medové pláty...inak ja moc nepečiem suché ,lebo u nás nejdú...tak mám po starostiach... 🙂

jankalac
22. dec 2011

@kvojtanikova ja sa chystam zajtra na jezkov a chcela som tam dat cokoladku dovnutra, ale asi dam lentilku... dufam ze nebude galiba ☹(

ankan
23. dec 2011

@kvojtanikova Tu je recept na tie moje zrná:
3 balíky piškót (360 g), 50 ml rumu, 80 g masla, 50 g vlašských orechov, 200 g práškového cukru, 3 PL Kávy(ja dávam instatnú, ale môžeš dať aj zrnkovú) a 1 dcl silnej kávy.
Poleva: 100 g čokolády na varenie, 70 g stuženého tuku (ja dávam Ceru)
Piškóty a orechy pomelieme, dáme do misy a pridáme cukor, maslo, kávu (obidve) a rum. Všetko spolu dobre vymiešame a zo vzniknutej masy robíme 3 cm valčeky, do ktorých robíme rúčkou varechy žliabok.
P.s. ak by bola masa suchá pridávaj uvarenú silnú kávu. (podľa toho ako sú mastné orechy)

Mám aj z BB pudingu, ale tieto prvé nám lepšie chutia a hlavne tam nejdú žĺtky!!!
Kávové zrná z BB pudingu:
250g HERY, 2 krabičky BB pudingu, 250 g práškového cukru, 2 žĺtky, 4-5 lyžičiek zrnkovej kávy, ru, podľa chuti
Všetky suroviny zmiešame a spravíme valčeky do ktorých robíme rúčkou varešky žliabok.

zabka88
23. dec 2011

@jankalac ahoj, radšej by som dala niečo tvrdšie oriešok alebo mandlu, bojim čo urobi ta lentilka v ceste 🙂
som včera dokončila svojich, sa manželovi strašne páčia, hehe aspoň niekomu 😀 😀 😀
@martinkatinka ahoj, videla som tu taky kolačik kde ide presne 6 bielok, keby si mala malo 🙂 sa vymiešavali hore na polevu.. ja vdaka Bohu držím na balkone všetky lebo do chladničky by sa snad ani nezmestili 🙂
@adulikka hm, ja škrobovu mučku odmietam, kdesi som čítala že sa dá nahradiť krupicou , ale neskúšla som 😖

zabka88
23. dec 2011

@zuzu9906 ahoj, akú verziu šuhájd robíš? ja zvyknem s čokoládou ale včera som skúšala také z bebe pudingu, si robila niekedy?

ankan
23. dec 2011

@kvojtanikova a ako robíš tei ježe, keď sa ti s medvedíkmi potrhali??? Ja robím klasicky biskvit na plecha potom ho krájam a po vychladnutí namáčam a obaľujem. Ď

A teraz moja tohto ročná Vianočná nádielka koláčov. 1. čokoládovo-kokosové guľky, 2. figové guľky, 3. čertové guľky, 4. gaštanové guľky, 5. Raffaelo guľky, 6.šuhajdy s uvareným Salkom, 7. šuhajdy s orechami, 8. zázvorníky, 9. medovníky, 10. orechové špice, 11. ježe, 12. žĺtkové rezy, 13. medvedie dlabky
Z toho som robila ja: medovníčky, ježe, kávovoé zrná, šuhajdy, rafaello, zázvorníky a medvedie dlabky. Mama mi dala na výmenu čokoládovo-kokosové ( predtým som písala kakové guľky), gaštanové guľky, čertove guľky ( sú obalené v orechoch tak som písala orechové guľky), žĺtkové rezy a ešte chcem robiť burizónové guľky,
A teraz problém, ktoré najskôr jesť 😀 😀 😀

ankan
23. dec 2011

@zabka88 hoď recept ja robím z čokolády a chcela by som vyskúšať aj iné.

zabka88
23. dec 2011

@ankan uff, nemam ho pri sebe ale po pamäti- robiš z bebe pudingu falošnú čokoládu - zohreješ tuk ( píše 250 gr ale to je málo, som dávala skoro raz toľko), pridáš bebe puding, dve lyžice kakaa a cukor podľa chuti, miešaš nad parou kým sa ti urobí akoby čokoláda ( na jednej strane super ušetríš čokoládu - na druhej strane tolko tuku!!! 😖 ) , krém je skvelý - teplým mliekom (1,2 dc) zaleješ mleté orechy 120 gr (alebo koľko máš 😉) pridáš práškový cukor podľa chuti (asi 100gr som dávala). potom postupuješ klasicky ako pri šuhajdách - do košíckou akože čokoláda dole , plnka a doplníš čokoládou.

ja som robila aj klasické s čokoládou, plnku som robila čokoládovú - šlahačkovú smotanu zohreješ, pridáš kako a cukor a keď už skoro vrie - niekto odporúča prevrieť- pridáš tuk a vymiešaš do plnky - tiež velmi dobrá plnka..

som sa chcela spýtať keď ste skúšali niekto z toho bebe pudingu robiť šuhajdy, vydarili sa vám? kolko tuku ste tam dali?

apoloma
23. dec 2011

ahojte mi mame tiez uz napecene))vanilkove srdiecka,grilazky v oblatke,linecke kvetinky a hviezdicky a nepecenu kokosovu roladu))))mnamky 🙂 🙂 Krasne Vianoce

oskvarka
23. dec 2011

@martinkatinka to znie dobre o kolkej mozem prist zo skatulov :D:D.. aby som si nieco nabalila.. pol chladnicky kolacou sa mi normane slinky zacali zbiehat :D

oskvarka
23. dec 2011

@kvojtanikova no gumove cukriky su svinstvo mi sme s tym raz ozdobovali z mamou medovnicky este do ruri to bola cierna gebka :D...
ale inak ta lentilka nic neurobi to bude ok...(maximalne padne na dno cesta...)

kvojtanikova
23. dec 2011

@ankan nie kokosove jeze co mas ty na mysli, ale tych Jezkov Jozkov som ja myslela, take s lineckeho co sa plnia dacim a vytvaruju do podoby jezka. Tu som nasla recept asi 3 strany dozadu od abriely. Tie co si ty myslela sa vobec neplnia, ale tak ako pises, upecie sa korpus, rozkraja a maca v cokolade. Mnam mnam aj tie su dobre, ale tie nerobievam, lebo to neviem 😒

kvojtanikova
23. dec 2011

@ankan a ked uz o tom hovoris, ja by som tie tvoje zjedla vsetky, neviem sice co su to certove gulky, ale dufam ze to nebude nejake chilli 😀 Ostatne poznam a su urcite vyborne, si velmi sikovna.

ankan
23. dec 2011

@kvojtanikova ďakujem za pochvalu. Skúsim nájsť ten recept od abriely aby som si vedela predstaviť o čom je reč a tie moje sú úplne jednoduché ak chceš recept nieje problém. Určite to dokážeš....
A k tým menvedíkom. Nechcem byť hnusná, ale nikdy by som nedala želatínu do rúry, veď tá sa dáva naopak stuhnúť do chladničky. Viem si živo prestaviť ako museli tie medvedíky a plech vyzerať 😠
@zabka88 dakujem. S tým tukom je to fakt sila 😀 😀 😀

emily_666
23. dec 2011

@ankan tými dvomi krabičkami BB pudingu myslíš také tie veľké papierové alebo už sa robia aj také 40g ako klasický puding ???

ankan
23. dec 2011

@emily_666 tie veľké, aby si ho nemala na toľké množstvo ostatných surovín málo. Mňa hlavne odradili tie surové žĺtka a cesto bolo stále suché tak som vždy prilievala aj uvarenú kávu, alebo viac rumu 😀 😀 😀

ankan
23. dec 2011

@kralicica napíšeš mi recept na tie anjelské oči, mandľové placičky a cookies? Tieto Vianoce už ich robiť nebudem, ale niekedy vyskúšam. Tých 13 druhov nám tento rok bohato stačí...........

evatko
23. dec 2011

Ahojte, potrebujem nejaky super, nie uuuuplne nezdravý 😎 , krem na zlepenie lineckych kolacikov.
Prosim, co najskor, lebo cas chvata, aby sa u nas stihol Jezisko narodit 😉

Ja uz mam 1) medovniky 2) zlepovane medovniky3) vanilkove rozky 4) linecke zlepovane dzemom a marcipanom 5) tatramelky 6) mandlove gulky 7)kavove zrna 8) grilazky 9) cokoladky
a za 5 min. idem plnit 10) vianocne trubicky salusenkovym kremom a zajtra, ak dozijem bez ujmy na psych a fyz zdravi moj naj 11) bielkovo lieskovcovy rez

zuzu9906
23. dec 2011

@zabka88 ahoj, ja robim len s bebe pudingom, vlastne som ine ani nejedla, 1 bebe puding na 1ceru a trosku kakaa nad parou, plnku orechovu ako si robila ty co som tu citala, cukor s mliekom orechami a kakaom uvarit, vychladnut...my odjakziva robime len take a moj mm by v tom spal...

zuzu9906
23. dec 2011

@ankan ahoj ja k tym suhajdam co pisala zabka88, do tej polevy staci jedna cera (250g) na jednu krabicku bebe pudingu a trosku kakaa, nechapem preco davala az tolko tuku, ja takto robim uz roky a stale to krasne stuhlo a je to vyborna ani cukor netreba uz davat, plnka je dost sladka...
@zabka88 a do plnky som zabudla trochu rumu este...

ankan
24. dec 2011

@zuzu9906 vďaka vyskúšam niekedy neskôr v takomto pomere je to už prijateľné...
@kvojtanikova tie čertové guľky sú z piškót a kandizovaného ovocia, ak chceš recept napíšem ho. Ale myslím, že tie moje koláče by si asi nezjedla nieje ich tak málo ako na fotke, ale 8 jogurtových krabičiek. A zabudla som tam dať aj kávové zrná a tak ich je 14 druhov 😀 😀 😀

eva7780
25. dec 2011

gaštanové rezy a medový krémeš(krémeš som robila 1.krát)