Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

frlka
8. dec 2012

@abriela jeeej, to je fakt krasne 🙂 hned si to kopirujem do receptov 🙂 vdaka. Ak budes skusat, daj vediet, ako sa podaria. Len neviem ako to tam nalieva, ze sa jej to o podlozku nezalepilo??? hmmm?

abriela
8. dec 2012

@kaara1980 nenapises recept na svedske ovsene susienky. Robievam jedny, su dobre, ale privitala by som zmenu. Ako pises, klasika sa tiez pecie u nas, aj ked kazdy rok si poviem, ze spravim nieco ine 😉
@frlka presne ta to som myslela, ze ten cukrik sa prilepi. Medovnicky budem robit asi cez tyzden a urcite vyskusam aj s tymi cukrikmi.

vroni
8. dec 2012

@abriela, da sa, kuk napriklad sem: http://varecha.pravda.sk/recepty/ghee-prepusten... Alebo ho normalne kupis (ako ghee, ale stoji teda dost...) Kokosove maslo (alebo olej, je to to iste) kupujem na nete za 10 euro kilovu flasu, takze zase o toooooolko drahsie ako normalne maslo to nie je a tuhne vzorovo.
Margarin bol svojho casu strasne moderny, vedatori ho propagovali ako nesmierne zdravy (akoze menej tuku a kalorii, co na tom, ze cista umelina), stal polovicu toho, co maslo a kupovali (sme) ho snad vsetci...
@kaara1980, to bola, predpokladam, basnicka otazka.... Isteze je maslo "zdravsie" ako margarin, ktory ma so zdravim spolocne len to, ze ho ruinuje. Ja zase nie som taka bohata, aby som zo svojho platu dobrovolne podporovala lekarov a farmaceutov (viac nez je nutne), to radsej vyrobcov masla 😉 Polske sity nekupujem, na vyber je toho dost aj okrem nich.
Inak z margarinu peciem vianocnu dedinku a stromcek (neje sa to - teda u nas nie, ale v principe by sa mohlo), na jedenie kokosovokaramelovy kolac bez muky (so Salkom a mudrujem tu o zdravej strave, hanba mi 😀 😀 😀 ), bananove rezy, linecke kolaciky, medovniky (recept, z ktoreho by mi nevysli kamene som zatial neobjavila, takze tiez s nimi na jedenie neratam, ale dieta sa vyburi pri zdobeni), vanilkove rozky a skoricove hviezdicky (tiez bez muky)

katasa
8. dec 2012

ahojte 🙂 ja som včera s deťmi v škole piekla nadstavovanú roládu a vyzerá to naozaj nádherne... viem, že to nie je klasika vianočné pečivo, alebo koláčiky ale je to nádhera 🙂
toto sú detské výtvory... a to zdobenie nie je čokoláda, ale cesto - toto je vlastne len roládka, ktorá sa ešte plní kto čím chce

a nechce sa mi lúskať 35 strán 😀 ale ak to máte niektorá celé zbehnuté, je tu recept na medovníčky s krýštálovým cukrom??? to sú moje No1 😉

abriela
8. dec 2012

@vroni recept co si dala je babracka 🙂. Inak moje nejedenie massla asi predtym sposobilo, ze moj cholesterol bol na uplne dolnej hranici. Zdravu stravu neoblubujem, radsej vyprazane jedla ale neriesim to, mozno ja preto, ze mam problem udrzat si normalnu hmotnost a skor je to u mna na hranici - podvyziva a normalna hmotnost.
Salko je mnamka, ajked ja ho v pohode zjem cele za vikend (pred 2 tyzdnami som ho tak sama spraskala). Kokosovo-karemlove kolaciky - to musi byt mnamka, aky mas recept?
@katasa krasne - deticky museli byt nadsene. Tato tema sa tho roku este len rozbieha. Bezala naplno minuly rok a vdaka nej som upiekla prvykrat zazvorovniky, jezkou jezkou a z klasickych vanilkovych rozkou spravila nutelove (nahradila osm cast masla - nutelou).

skeptik
8. dec 2012

@kaara1980 maslo je zdravsie. Tieto stuzene tuky, ktore sa u vas predavaju su vo vacsine krajin EU zakazane. Takisto je zakazane fritovat alebo ich inak pouzivat v restauraciach. Su velmi nizke limity na to, kolko % mozu obsahovat keksiky a ine polotovary v obchode. Stuzene tuky, ktore sa predavaju u vas, su napriklad v Rakusku zakazane kvoli vysokemu obsahu trans tukov a preukazanej skodlivosti zdraviu.

Urcite radsej investovat do kvalitnych potravin ako potom napravat tazko poskodene zdravie. Predsa je dolezitejsie co si dame do tela, nez hocico ostatne.

kaara1980
8. dec 2012

@vroni @skeptik
ja neviem a akože koľko toho zabijackého margarínu mám zjesť,aby mi to ublížilo?ja ho totiž používam len na vianoce a 2x do roka do lineckého cesta.Moje krvné testy sú ukážkove,tlak perfektný.My totiž ani tomu maslu moc neublížime.Myslím,že raz za čas keď ho človek zje,tak nezačne mutovať.Skôr by som zakázala všetky údeniny,šunky,cigarety,alkohol atď.tam je omnoho viac sajrajtu.Ale toto je na dlho a hlavne táto téma je o vianociach,takže viac odbočovať nebudem

kaara1980
8. dec 2012

švédske ovsené keksíky:
125g zmäknuté maslo
175g cukor
1 van.cukor
1/2 čl soľ
1 čl škorica
pár kvapiek rum.arómy
1 vajce
75g ml.vlašských orechov
75g múka(dávam hladkú)
1 čl Pdp
100g ovsené vločky jemné(ja ich ešte trochu posekám v mixéri)
vypracovať cesto a lyžičkou klásť na vystlaný plech kôpky ďalej od seba.Piecť pri 175st.c 10-13'

lucinka2ho
8. dec 2012

Dievcence prosim vas nemáte niektorá recept na linecke trene kolieska,kde sa cesto robi s uvarenym pudingom?

abriela
8. dec 2012

@kaara1980 no podobny recept ako ten moj, len ja davam normalne nie jemne vlocky, ale dakujem.

gocrazy
9. dec 2012

ja som dnes upiekla svoje prve medovnicky podla receptu z prvej strany od @erika153 a su vynikajuce...tymto dakujem autorke za recept 🙂

kalifa28
9. dec 2012

@gocrazy jééééj aj ja dnes svoje prvé v živote 🙂 a su super, robili sme spoločne s mužom, teda skoro všetko on, ja som pestovala malinkú a mudrovala mužovi do roboty 🙂

gabka11
9. dec 2012

a kto mne poradí nejakú dobrú a rýchlu plnku do šuhajd? ďakujem 🙂

linka
9. dec 2012

@gabka11 ja robim roky orechovu,je vyborna,ak chces hodim cely recept 😉

gabka11
9. dec 2012

oki pekne ďakujem

tinuskaha
9. dec 2012

dievcence nejaky dobry osvedceny recept na strojcekove pecivo(myslim to z vytlacacej pistole)..minuleho roku som ich mala tvrde 😒

linka
9. dec 2012

@gabka11

Jednu Ceru rozpustime nad parou,pridame jeden BBpuding,50g prask.cukru,2PL kakaa,1PL rumu
Plnka: do 0,5 dcl zovreteho mlieka pridame 75g mletych orechov,100g cukru a 6 rozmrvenych piskot,odstavime a pridame 1 caj.lyzicku rumu,do kosickov nalievame cokoladu,plnku a opat cokoladu,lubovolne ozdobime.

gabka11
9. dec 2012

fíha, takže vy robíte šuhajdy z bebe pudingu? ja som chcela robiť z čokolády, ale vyskúšam váš recept. ďakujem, a koľko asi šuhajd vyjde z jednej dávky?

linka
9. dec 2012

@gabka11 ta cokoladu z BB pudingu chuti ako kedysi robili nase babky tie cokoladky na stromcek,prudko jedle 🙂 vyjde ich asi 50 kusov +-

gabka11
9. dec 2012

tak to super, naozaj som šťastná 🙂 potom dám vedieť, či sa vydarili 🙂 a náhodou neviete recept na tú parížsku plnku, ktorá sa robí zo smotany a čokolády?

linka
9. dec 2012

@gabka11 budem cakat,urcite sa vydaria 😉 nasla som nieco http://www.toprecepty.sk/recept/2710-parizska-s...

abriela
9. dec 2012

@gabka11 Parizska slahacka: 1 slahackova smotana 33%, 1 cokolada - daš uvarit a ked zacne vriet odstavis. Nechas do druheho dna v chladnicke, resp. min. 4 hodiny a na druhy den vyslahas. Toto je taka stredna davka na 20cm tortu. Ak chces mozes pridat do plnky jednu vanilku, ja nedavam. Ak mas zakusom vacsi sprav dvojitu davku.

lidka619
autor
9. dec 2012

@tinuskaha - pozri si na úplne prvej strane tzv. čajové pečivo, ja ich robím každú chvíľu a sú fakt vynikajúce ;)

lidka619
autor
9. dec 2012

Milé cukrárky, pekárky, po veeeeľmi veeeľmi dlhom čase som sem zavítala, a som fakt milo prekvapelná, ako sa táto téma "vianočné koláčiky" pekne rozbehla. Vidím, že je tu naozaj z čoho vybrať a tak sa idem trochu porozhliadať, o čo také by som mohla tohtoročné vianočné sviatky obohatiť. Tak nech sa nám spoločne darí, keď už pomaly začíname vypekať ;)

linka
9. dec 2012

@lidka619 az po tvojom prispevku som pozrela kedy bola tato tema zalozena a klobuk dole,ze sa stale drzi 🙂

tinuskaha
9. dec 2012

@lidka619 dakujem idem pozriet

abriela
9. dec 2012

@linka @lidka619 TEMA sa tento rok este len zacina rozbiehat, aj ked minuly rok uz bezala v plnom prude 😉

linka
9. dec 2012

@abriela asi sa uz vycerpala za tie roky vacsina receptov,ale ja verim,ze dalsie nove recepty pribudnu 🙂

vevuska1
10. dec 2012

Pridavam sa aj ku vam nacerpat napady na vianocne vypekanie 🙂 chystam sa robit puncove gulky, ale neviem ako na ne, viete poradit dobry overeny receptik?
@abriela ty si mi uz tusim raz radila ako na ne, ale neviem ani za svet najist ten prispevok :( chcela som to z piskotoveho cesta

bklaudia
10. dec 2012

@cukroska s tým salkom netreba nič robiť? (myslím uvariť alebo niečo?) 😀