Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

erika153
17. dec 2006

aj ja idem robit zajtra.. 😉 ale upozornujem ze ja som to este nerobila s kavou tento recept mi dala mama a ona to robieva kazde vianoce tak vyskusam aj ja..dufam, ze bude mat uspech ako moje medovniky 😀 😀

manka
17. dec 2006

dakujem erika. to je presne ono. je to moja najoblubenejsia. tak dufam, ze sa podari. chystam 1x vianoce.
este si idem opisat tvoje slavne medovniky 🙂

levon
17. dec 2006

ahojte 🙂
Tak som piekla Erikine medovníčky...Bohužiaľ, sú tvrdé jak betón, hlavy by som mohla nimi rozbíjať 😒 Ja to už kašlem, každý rok mi niekto doporučí recept na zaručene mäkké medovníky a vždy, vždy, vždy, fakt vždy to dopadne natvrdo 😠
A robila som aj tortu Malakov a bola blamáž nahovado... 😒 Plnka sa mi celá zgrckala, a piškóty ostali suché, vôbec neboli navlhnuté 😢 😢 Pomóóóóc
Asi by som mala prestať fantazírovať o mojom skvelom kuchárskom umení a skončiť s pečením, kým je čas 😀 😀

Made, ale pre istotu, kde máš recept na tie višňové gulky? 😉

erika153
17. dec 2006

levon ved ti este urcite zmaknu na druhy den,nedala si vela muky lebo bolo cesto makke??to ma byt take makke...a k tej malakov, to ma byt taka plnka riedka a potom ti to naberie tie piskoty tu vlhkost 😀

madeleine
17. dec 2006

levon, no jedine co mi napada je, ze si ich robila prilis tenke, ak nemali toho pol centimetra na hrubku je potrebne piect ich kratsie... ak ti ale nezhoreli, nevesaj hlavu, daj perniky do plastovej krabice a medzi ne na polky pokraja dve jablka... kazdy druhy den vymen, zmaknu a budu krasne vonat... 😉

Nepečené čerešňové guľky
• 1 BB puding
• 150g práškového cukru
• 175 g masla
• 3 PL kakaa
• 50ml rumu
• 1 sterilizované čerešne
• 2 – 3 PL mlieka
• 100g kokosovej múčky
Do misy dáme puding, cukor, maslo, kakao, rum, mlieko a spracujeme. Pudingovú masu dáme na dosku posypanú práškovým cukrom, urobíme šúľok, nakrájame na rovnaké diely. Do každého vtlačíme jednu čerešňu (ak máme, môžeme použiť višne v rume, potom ale do cesta rum radšej nie ), sformujeme guľku, obalíme v kokosovej múčke a vložíme do papierového košíčka.
http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=50e4ee5cf...

a základom kazdého uspechu je:
1. verit si
2. pozorne recept precitat a postupovat presne (mna vzdy zabila moja nepozornost...) 😎

madeleine
17. dec 2006

ja napriklad som strasne leniva trapit sa s cestom a tak si vzdy tuk roztopim... potom je cesto riedke a stoji na balkone a tuhne, samozrejme, mrzlo,t ak mi cesto zmrzlo, co vam budem hovorit... nakoniec som sa s tym natrapila viac, ako keby som tam ten tuk nakrajala a normalne cesto spracovala... 😀 cela ja... nabuduce budem mudrejsia, pri lineckych sa to neoplati... 😀 a hlavne ked mrzne... 😀 😀 😀

madeleine
17. dec 2006

Tak konecne mam nafotene aj tie linecke kolieska, tak prinasam receptik... 🙂

Linecké kolieska od Martušky
• 750g hladkej múky
• 250g práškového cukru
• 2 žĺtka
• 500g stuženého tuku (Hera, Palmarin)
• 1 vanilkový cukor
• 250g dzemu podla chuti
Tuk je najlepšie vyložiť a nechať chvíľu odstáť v izbovej teplote. Do preosiatej múky nasekáme stužené tuky, posypeme práškovým cukrom a pridáme žĺtky a vanilkový cukor. Cesto dobre premiesime. Rozdelíme na množstvo, ktoré môžeme vyvaľkať. Ostatné odložíme do chladu, lepšie sa s cestom potom pracuje. Rozvaľkáme na doske na cca 2 – 3 mm hrubý plát. Vykrajujeme plné spodné kolieska a horné kolieska s prázdnym, alebo zdobeným stredom. Pečieme na vymastenom plechu, alebo na papieri na pečenie v
rúre rozohriatej na cca 180°C asi 10 – 15
minút do ružova. Odporúčam odsledovať prvú várku a keď začnú jemne ružovieť od plechu už piecť len minútku. Po upečení zliepame lekvárom, Nutelou, či inou pevnejšou zmesou a strážime pomocníkov aby viac nezjedli ako zlepili. 🙂 Z tohto mnozstva mame asi 80 kolacikov s priemerom 3,5cm a hrubkou 3mm (rata, uz zlepene)

http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=50e4ee5cf...

Nech Vam chuti.. ja robim vzdy dvojdavku a ani nemam taku velku misu aby som cesto zamiesila... tak okupujem cely stol... 😀

ivush
17. dec 2006

Dievčatá, vy ste tu také skúsené a šikovné v kuchyni, tak vás chcem poprosiť o malú radu, neviete mi povedať, ktorý z kuchynských robotov, ktoré dostať na našom trhu vychádza ako najlepšia kúpa - z hľadiska pomeru jeho funkcií a kvality ? Ďakujeeem... 🙂

emjee
17. dec 2006

k medovnikom - treba ich piect velmi prudko (na 250) a velmi kratko (max. 3 minuty), inak ich vysusis a budu tvrde ako beton nezavisle od cesta 😉

madeleine
17. dec 2006

ivush, ja som si kupila braun, vyborna kupa... som maximalne spokojna... predtymsom mala aj Etu a este nejaku znacku a aj s tymi som bola spokojna... skor zavisi od toho co NAOZAJ potrebujes... nekupuj stroje 350v1 - malokedy tie funkcie vyuzijes... ak uz kuchynu cas mas, tak vies, na co stroj potrebujes... ak napriklad nemate vo zvyku odstavovat si dzusy, nepotrebujes to... melies maso? prosto zvaz, co potrebujes, lebo si kupil multifunkcny stroj za 5000 korun a vyuzijes ho na 10%, ale vzdy ho musis vytiahnut zo skrine cely... radsej si potom kup tri mensie... 😉

som sa rozpisala.. 😅

madeleine
17. dec 2006

emjee, ja som piekla pri 180°C desať minut a boli fajne... uz nie su.. 😀

emjee
17. dec 2006

iwush my sme kupovali vlani svokre zelmer robi - sa mi paci a pomer cena/kvalita tiez super

ivush
17. dec 2006

emjee a nepamätáš si už ani orientačnú cenu, že koľko vás vyšiel ? 😉

emjee
17. dec 2006

neviem presne, do 2000,- sk

emjee
17. dec 2006

ale je to skor mixer nez robot: obsahuje stojan s otocnou misou, slahacie a hnetacie metlicky, ponorny mixer a mixovacia nadoba (zelmer robi 381.61)

ivush
18. dec 2006

emje presne také voľačo by mi zrejme aj stačilo...ja nie som nejaká profesionálka v kuchyni tak právep reto nechcem kupovať robot za 5-6tis. Teraz reklamujú taký šikovný mixérik Braun, len mám pocit, že je mierne predražený.... 😒

krissy1
18. dec 2006

ked treba pridat maslo,tak moze byt palmarin:?

madeleine
18. dec 2006

krissy, neodporucam... maslo je jemnejsie a bez pachute... zavisi od kolacikov, ale neodporucam, iba si pokazis radost a zbytocne sa budes namahat... 😒

krissy1
18. dec 2006

takze obycaajne maslo?je na case naucit sa piect

madeleine
18. dec 2006

krissy a co konkretne chces ist piect?

krissy1
18. dec 2006

Vianočné vanilkové rožky (Pikha),
Linecké pudingové pečivo (madeleine)
z tvojej zbierky

madeleine
18. dec 2006

Do lineckeho daj kludne aj tuk, ale do vanilkovych rozkov radsej nie.. kedze ale asi aj tak musis maslo kupit, odporucam kupit do oboch... 🙂 A davaj si v obchode pozor a kup naozaj maslo, lebo dnes sa predava aj nahrada masla a masielka a co-ja-viem-ake-blbosti-ako-maslo 😉

krissy1
18. dec 2006

tak ja to vecer skusim🙂
vdaka
zajtra napisem recenzie...

tych 6 pudingov ma byt vanilkovych,ze?

krissy1
18. dec 2006

a netreba plech nicim natriet?ani dat papier?

madeleine
18. dec 2006

ja vzdy peciem na papieri... osvedcilo sa mi to... nevymienam ho, to netreba, ked peciem viac varok, ale aspon sa netrapim a nepripecu sa na plech... a pudingy ano, najlepsie vanilkove...

krissy1
18. dec 2006

este raz vdaka 😉
zajtra sa mozno aj pochvalim 😀

kosicanka1
18. dec 2006

ahojte, mozno pre niektore z vas cukrarovk blba otazka, ale fakt neviem:
a medovnicky sa kedy dava ta bielkova poleva? po upeceni? a ako sa presne robi?
diky

petruska77
18. dec 2006

baby, tak ja uz viem v com je tajomstvo makkych medovnikov... doteraz som ich vzdy robila z hladkej muky "Special" a teraz mi kolegyna poradila, ze mam dat obycajnu hladku muku T650. Skoro nikde ju nedostat, tak som trochu pobehala viacero obchodov a horko tazko som ju nasla... A fakt... po minule roky som mala vzdy betonky a teraz mam makulinke medovnicky...

lara1znk
18. dec 2006

ja vam zozeniem recept od maminy na dobre medovnicky, su makke hned od zaciatku, vyborne 😝

natana
18. dec 2006

kosicanka
Až po upečení, ale recept ti nepoviem, lebo skušala som dva a ani jeden nebol dobrý (alo som ja nešika)