Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

natalii6
21. dec 2011

@zuzu9906 prosim ta nedas mi recept na tie slane co si robila? dakujem

zuzu9906
21. dec 2011

@natalii6 slane vinove keksy

250g hladkej muky special
250g Visa (Hera, Palmarin)
6 pol. lyzic bieleho vina
trosku soli do cesta
vajicko na potretie
arasidy, sol, rasca, syr na ozdobenie

vsetko vymiesime na maksie cesto, rozvalkame na hrubku cca 0,5-1cm a vykrajujeme mensie kolieska.
tie potom ukladame na plech (plech nie je potrebne vymastit)potrieme vajickom a podla chuti ozdobime bud orieskom, alebo nastuhanym syrom, alebo rascou, alebo ich len jednoducho posolite

receptik mam z tohto fora, hned z prvych stranok som sa inspirovala a celkom sa vydarili dobru chut...

ankan
21. dec 2011

@zabka88 Ja som ich kedysi robievala tiež, ale to sme mali domáce čerstvé vajíčka a teraz tie z hypermarketov ani zďaleka niesu čerstvé ako píšu... Preto radšej nedám ak sa môžem tomu vyhnúť. Pri tepelnej úprave na hocijaký spôsob mi to nevadí.
@natalii6 čo som počula všetky Linecké cestá sa drobia. je to suché cesto a aj cukrárom śa drobí, tak si nad tým nerob starosti. No ak by predsa niekto taký recept mal nech ho sem napíše.

veve39
21. dec 2011

@abriela tak ježkovia sa vydarili uzasne 🙂 , takmer nemam co odniest k rodicom....zaradujem do repertoaru - v mojej rodine je to pecivo nezname...vyborna kombinacia na plnenie su susene brusnice 2-3ks+1ks prazeny lieskovec...a robila som ich z masla, cesto je chutovo vyborne...

abriela
21. dec 2011

@veve39 to sa tesim. Mne cesto pripomina linecke. A ani ocka a nufacik nebol problem? Zdobila si aj coko ryzou?
Ja som dala len 2 hrozienka- sultanky, ale na velku noc, dam viac a skusim aj oriesok.

veve39
21. dec 2011

@ankan
@abriela a na zazvorniky kočky posuniete recept ?
vdaka 🙂

veve39
21. dec 2011

@abriela oriesok - hlavne ked je oprazeny dava tomu uzasnu chut...a ta brusnica (aj hrozienko by bolo asi take) ho tak doplna...
no ocka boli najskor take okale roztecene 😀 , kedze som davala malo stuhnutu polevu...treba fakt pockat kym stuhne, potom to ide hravo...
cokoryzu som nakoniec nedavala (manzel nie je velmi cokoladovy - on ich jedol najviac nevyzdobenych 🙂 ...zaujimave na take farebne spestrenie mozu byt aj posypane orechami mletymi...teraz som sypala len kokosom
doma zozali velky uspech 🙂

abriela
21. dec 2011

@veve39 ked pozreis ako vyzeraju ozajstni jezkovia, tak ich pichliace s apodobaju na kokos. 🙂
Ja som cokoladova, ale ked jem linecke, vyberam si bez cokolady. Nemam rada cokoladu na kolacoch, coko zmrzlinu, len cistu cokoladu. Co som napiekla, piekla som aj pre nasich. Som zvedava na ich reakciu.

veve39
21. dec 2011

@abriela pre mna zase sladkost (aj kolacik) bez cokolady nie je sladkost...a muz zase cisto bezcololadove ma najradsej 🙂
ty si napiekla krasne, rodicia budu iste nadseni....
das receptik na tie zazvorniky ?
vdaka 🙂

veve39
21. dec 2011

@ankan uz som nasla tvoj receptik na zazvorniky, vdaka 🙂

veve39
21. dec 2011

@natalii6 uuuups ja teda nie som ziadny profik, skor amater...ale videla som v roznych diskusiach, ze ked sa drobi linecke, treba dat 2-3 lyzice jogurtu, alebo kyslej smotany...tiez to tak praktizujem

abriela
21. dec 2011

@veve39 zazvorovniky som robila podobne ako @ankan. Alebo dala som do googlu zazvorovniky a kt. obrazok sa mi najviac pacil, podla toho som piekla 🙂.
Denne zjem tabulku cokolady a predsa nemam rada cokoladove 😀
@natalii6 dobre linecke - pomer 3:2.1 muka: maslo:cukor (pomer mam z tejto stranky - MK a sedi to aj s mojim receptom, pretoze nie vsetky linecke su rovnake. Veve ti radi dobre.

oskvarka
22. dec 2011

@ankan myslíš úliky?... to aje asi jediny recept kde to žltko tušim dávam... ale to je total mnamka .. ja ich budem robit pozajtra ak sa k tomu este dostanem lebo budem mat doma uz, nie ze by som mala paniku z toho nieje nejaka jrozna ale urcite viem ze sa nebudem citit vo svojej kozi..... ako chutia tie zázvorníky.. mozno by som to medzi sviatkami dala ked to tu tak ospevujete...
ja som inak vcera robila puncove rezi co je recept niekde hned na druhej strane tejto temi.. a ta puncovina bola mnamka.. (len do toho stredneho cesta som dala moc farbiva tak je desne kriklavo ruzove - ked este zoberiem ze vajicka boli zrovna pekne zlutucke.. no trochu gyc :D... ale mnamka :D)

oskvarka
22. dec 2011

@abriela ty si opacna ako ja ja milujem cokoladove kolaciky ale z cokolady zjem max. 1 kocku a koniec.. ble... 😝

natalii6
22. dec 2011

@abriela
@veve39
@ankan baby dakujem za rady ..nijake som upiekla ale su dake tvrde ale hadam zmaknu 😉 ale zavolala som sesternicinej babke a ta mi dala recept na linecke kolieska
750g hladkej muky
250g praskoveho cukru
2 palmariny
3 zltka
citronova kora ma ich odskusane a su hned makke
pekne vianocne sviatky vam zelam 😉

abriela
22. dec 2011

@oskvarka ja som piekla zazvorniky len chvalospevom na MK. Nik z mojho okolia ich nepozna, aj ked baby na MK pisu, ze im pripominaju detstvo, ich babicky. Chutia sladko a mierne stiplavo, ako zazvor.
Odkial si, s tebou sa chcem kamaratit 😀 😀 😀

oskvarka
22. dec 2011

@abriela ja som s partizanskeho a byvam na kysuciach (prividala som sa).. kludne pridi.. cokolady mame doma vela (ale napecene moc nemame kedze tieto sviatky vysli ako vysli a do zajtra robime a 3 vykendy posledne sme neboli doma...) 😝

abriela
22. dec 2011

@oskvarka kolace donesiem 😉 . Ja pocuvam od nasich: "Pre koho tolko pecies" - no ale peciem aj im, takze nieje toho vela. A od draheho pocuvam: "kto to poje".
Aj tak najlepsie kolace su tie, ktore upiekol niekto iny 😵

zabka88
22. dec 2011

@ankan veď to, ja som to teraz skúšala prvý krát, tak dúfam že to prežijeme v zdraví 😉
@zuzu9906 prosím ťa do tých zázvorníkov dávaš kúpený mletý zázvor, alebo si ho strúhaš z čerstvého? som to ešte nerobila a nemáme ani tradíciu z domu takže nemám ani poňatia ako má chutiť výsledok 😉
@natalii6 počuj nechýba ti tam kypriaci prášok? 😕 teda ja mám podobný recept síce bez kôry ale mám tam 1/2 kypriaceho prášku a nedrobia sa chvalabohu 🙂 ale sú tvrdé, kým ich človek nezaplní a potom deň dva a sú skvelé mňam 🙂
@zuzu9906 presne tieto som robila včera, vyšli skvelo 🙂 najlepšie na nich že sú strašne jednoduché, cez jednu reklamu som mala cestu, cez druhú boli vykrojené na plechoch a kým skončil film boli hotové 😀 😀

oskvarka
22. dec 2011

@abriela no to suhlasi mi sme si cez vykend doniesli od nasich (veeelku krabicu - pernicky 2druhy, suhajdy a cokoladove gulicky (sme nasli z mamou recept na cokolade.. ale teda des baby nerobte to mala som z toho cokoladu aj na laktoch :D)) tak cosi bude ... a medvedie labky som robila jedno poobedie a vsera ten puncovy rez.. no a dnes zase kapustnica u muza v robote a zajtra tajne dufam ze spravim nejake uliky a jedno listkove a bude napecene 🙂

kvojtanikova
22. dec 2011

@abriela dakujem za info o jezkoch, uz mi cesto odpociva v chladnicke, idem donho napchat gumove cukriky, orechy a kusky cokolady, tak bude mat kazdy prekvapko ze co si v jezkovi najde. Dufam ze budu aspon s polovice take krasne ako tvoje.

abriela
22. dec 2011

@kvojtanikova jasne ze budu krasne. Nebom ich velmi velke, trosku vyrastu. Napas s gumovimi cukrikmi sa mi paci 😵 . Moje gulocky na jezkov mali asi velkost cokoladovych guliciek Lindl, alebo v reze velkost 10 korunacky 😀

abriela
22. dec 2011

@oskvarka ako robis uliky? mas na to formu?

oskvarka
22. dec 2011

@abriela mam na to take stare komunisticke formicky vyklapacie ...musis ten ulik z tade vybuchat :D (tie otvaracie su nanic teda aspon ja to s nimi neviem mozno mam to cesto take zle na to) a minuli rok mi mamina zohnala take iste aj nove... take priehladne zelene malinke typujem tak 4 -5 cm ma ten spic.... recept presne nepametam ale viem ze do plnky ide 80 gr. masla 1 žltko a trochu rumu...
a na cesto nejako 150 gr. hladkeho cukru 80 gr. masla , 2 lyžice kaka a 200 gramou piškot (s ktorych 30 odložime a len ten zvyok ide do cesta) a niečo s ami mari že do cesta ide aj mlieko ale mozno trepem toto si nepametam ;)
a do formicky si pred tym ako tam davas cesto nasypes a vysypes hladky cukor z mletymi orecham aby sa to nelepilo...
oblievam to čokoladou je to mnmka..

zuzu9906
22. dec 2011

@zabka88 hej tie slane su rychle ja som nakoniec dorabala este jednu davku a super rychlo to slo, pre mna ako stvorene....inak si sa asi pomylila lebo si mne adresovala aj otazku o zazvornikoch a ja ani netusim co to je takze ti neporadim...🙂

zabka88
22. dec 2011

@zuzu9906 jj, jedine šťastie že som už mala umyte zuby, inak by som ich spraštila hneď a dnes piekla nové 😀 sorry, už mam zmätok kto čo piše 😉 😉

kibuk
22. dec 2011

nase vianocne kolaciky,len ukazka,syn bral do skoly na besiedku 🙂 jezkovia,kokosove venceky,linecke lepene,skoricove klbka-kakaove,vanilkove a kokosove pusinky a medzi sviatkami bude falosne tiramisu 🙂

zuzu9906
22. dec 2011

@zabka88 ja mam stastie ze mne to hned nechuti az s odstupom casu a suche kolace nikdy nepatrili medzi moje oblubene, ja skor plnky a slahacky....ale nemyslim ze ich vyhodime....

natalii6
22. dec 2011

@zabka88 o kypriacom prasku mi nic nehovorila

zabka88
22. dec 2011

@zuzu9906 hehe, uvidíš ako sa zapráši po nich 🙂
@kibuk šikulka krásne sú 🙂 pekných ježkov máš, moji nejako zhrčkaveli 😖 ale inak dobrí sú, len súťaž krásy asi nevyhrajú 😢
inak baby, keď máte viac lineckého cesta pridajte si tam kakao (presytať) a naplnte klasickým vanilkovým krémom, ja som to máčala v čokoláde a hore dala polku vlašského orechy, že mňam 😵