Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

levon
15. jan 2007

medulienka, mám ho, robila sosm ho na Vianoce, ale úprimne povedané, 3/4 plechu putovali babkynim sliepkam....Večer ti ho sem napíšem a sama posúď, či sa ti to oplatí piecť 😀 Mne chutnal strašne po surovom vajci ale môže byť, že to bolo spôsobené náročným obdobím začiatku tehotenstva 😀

adriatica28
15. jan 2007

ahojte. Nepoznáte niektorá recept na taký chutný karamelový koláčik (krém mi pripadá ako zo salka) volá sa to marlenka a mávajú ho v fast foodoch stáááášne je dobručký tak ak bz ste niektorá vedela 😝 prosíím, prosííím

levon
15. jan 2007

adriatica, skús vyhladať cez googel.sk "marlenka", ale to nie je karamelový koláč, mám pocit, že ho všade uvádzajú ako medový staroarménsky múčnik 😉

levon
15. jan 2007

No a tu je ten OBLÍŽ PRST

cesto: 5 žĺtkov, 200g kryštálového cukru /ja som dala práškový/ a 5 polievkových lyžíc horúcej vody vymiešať do peny
z 5 bielkov spraviť tuhý sneh
16dkg polohrubej múky, 1/2 prášku do pečiva a trošku kakaa
Žĺtkovú penu + sneh + múku s kakaom a pr. do pečiva zmiešať a dať upiecť ako piškótové cesto. Ja som to dala na papier na pečenie...

krém: 1/2 litra mlieka, 4 lyžice hladkej múky a 5 žĺtkov variť nad parou na hustú kašu..miešať až do vydhladnutia
/mne to nechcelo vôbec hustnúť, musela som tam dať solamyl a šťavnato som pri tom miešaní nadávala...Neviem, či by to nebolo lepšie uvariť normálne v hrnčeku než nad parou...ale netuším čo by tie žltka spravili..či by sa nezgrcli, veru neviem../

250g masla 200g práškového cukru, 1/2 vanilkového cukru vymiešať mixérom, pridať vychladnutú kašu a znova vymiešať..

krém dáš na upečené, vychladnuté cesto a na krém príde sneh z bielkov
SNEH: 5 bielkov, 200g pr, cukru a šťava z 1/2 citróna vyšľahať nad parou a chladné navrstviť na krém...
/sneh sa už šľahal nad parou v pohodke/

Tento koláč mi hrozne chutnal, keď som bola malá a na Vianoce som si naň spomenula. Bohužiaľ, vôbec sa mi nepáčil, bol moc, moc sladký, tak ak ho chceš spraviť, uber z cukru 😉

lidka619
autor
15. jan 2007

Čaute cukrárky. Tak ako dopadlo vianočné pečenie? U mňa výborne ako vždy, čo sa samozrejme odzrkadlilo aj na váhe 😠 .

A teraz sľúbený CITRÓNOVÝ KOLÁČ - odskúšaný a vynikajúci!

CESTO: 12 vajec - rozdeliť na bielka a žĺtka, 45 dkg kryšt. cukru, šťava z 1 citróna, 11 dkg polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, 12 dkg solamylu
POSTUP: Bielka šľahať zaraz s cukrom do peny. Do vyšahaného snehu pridať žĺtka, šťavu, múku, prášok do pečiva, solamyl. Cesto rozdeliť na 3 časti - piecť na papieri. Zaraz ako sa cesto upečie, stiahnuť vrchnú kôrku - cesto nechať na papieri.

PLNKA: 7 dcl mlieka, 4 PL majzeny, 250 g smetolu, 200 g práškového cukru, 1 vanilka, šťava z 2 citrónov - dám variť mlieko, majzenu, práškový cukor a vanilku - miešať do zhustnutia . Nechať vychladnúť /ono ešte počas chladnutia zhustne viac/. Do prázdnej nádoby si dám palmarin a pomaly pridávam šťavu z citrónov /nebojte sa, vôbec sa to nesekne/. Potom pridám pomaly vychladnutý krém.

Plníme naspodok plát, potrieť plnkou, ďalší plát, plnka a vrchný plát. Na vrchný plát dáme citrónovú polevu: cca 45 dkg mletého cukru + šťava z 1 citróna + 2 PL mlieka/mlieko sa dáva preto, aby keď budete koláč krájať horúcim nožom, aby sa poleva nelámala/ - polevu riadne vymiešať, aby mala konzistenciu takú akurát, ani riedku, ani hustú, aby sa dala natrieť na koláč.

Ako ste zaregistrovali, ide tam kopa citrónov, koláč je príjemne kyselkavý a určite Vám bude chutiť. 😉

madeleine
16. jan 2007

Prinašam vianočny pozostatok... ale nám chutilo i teraz... na Vianoce som ju už nepiekla, lebo sme mali sladkého vyše hlavy... a teraz ako dobre nám padla... 😵

Medová torta (madeleine)
• 2 vajcia
• 100g smetolu
• 150g práškového cukru
• 1 PL medu
• 400g hladkej múky
• 1 ČL sódy bikarbony
• 500ml mlieka
• 5 PL polohrubej múky
• 1 bal vanilkového cukru
• 200g práškového cukru
• 125g masla
• mleté orechy

V miske vo vodnom kúpeli zahrievame vajcia, Smetol, cukor a med. Keď je zmes horúca, pridáme ju do misy, kde máme pripravenú múku a sódu bikarbónu. Vypracujeme cesto. Rozdelíme ho na šesť dielov, z každého vyvaľkáme kruh vo veľkosti tortovej formy a zvlášť upečieme na papieri na pečenie pri 150°C asi 10 – 15 minút. Ešte teplý plát zložíme z papiera a obkrojíme podľa formy. Odrezky vložíme do vrecka, nevyhadzujeme.

Vo vodnom kúpeli uvaríme kašu z mlieka a múky s vanilkovým cukrom. Keď je kaša hustá a horúca, odstavíme z kúpeľa a vyšľaháme cukor a maslo. Odrezky rozvaľkáme valčekom, alebo inak nadrobíme na malinké kúsky. Plátky ukladáme na seba a prekladáme krémom. Ukončíme krémom. Naň nasypeme odrobinky. Aj z kraja torty natrieme krém a posypeme odrobinkami. K odrobinkám môžete primiešať pomleté orechy.

Necháme dobre vychladnúť cez noc. V chladničke môžete hotovú tortu uchovávať takmer týždeň. Torta je krásna v reze, návšteva bude pozerať.

http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=9a7f49fc5... 😉

lasenka
16. jan 2007

levon... mnaaaaaaaam, obliz prst zboznujem... robis mi poriadne chute 😉

4a
16. jan 2007

holky, to je medvník!!!! A máte ho i tady www.apetitonline.cz . Celkově jsou tam velmi chutná a rychlá jídla. K nám se už normálně hlásí přátelé na jídlo.... vařím podle něj 😎

madeleine
17. jan 2007

ja si chcem do noveho bytu objednat tento casopis... aj ked som teraz objavila internetovu formu... ale neviem, papier je papier... 😀 Mnoho receptov by som nerobila, ale vela ma z nich oslovilo... su hodne zaujimave... 😉 Na druhej strane, este mam v zalohe tolko nevyskusanych ze neviem, ci mam zase nakupovat dalsie inspiracie... 😀

4a
22. jan 2007

madeleine,
u Apetitu je ta výhoda, že recepty v něm, jsou skutečně uvařené a vyzkoušené čitateli. Na rozdíl od jiných časopisů, kde je bohužel často chyba v překladu, nebo chybí ingredience, protože nevěděli, co to je, či jak to přeložit. A v Apetitu jsou i na dané téma hodně podrobné popisy a tipy.

fenrirka
13. nov 2007

nepoznate niaky cokoladovo visnovy kolacik??? 😝

riuska
23. nov 2007

neviete niekto osvedceny recept na suhajdy 😕

felixmama
29. nov 2007

Ahojte kocky.
Aj ja sa pripajam ku Riuske a zhanam nejaky dobry recept na suhajdy.

riuska
30. nov 2007

baby ziadna nemate odskusany recept 😕

lindda
30. nov 2007

my robime s horkej cokolady a masla obycajneho a na spodok davame vlazske orechy pomlete s kukrom a rumom

ivanka85
1. dec 2007

my robime z cokolady na varenie, vzdy kupim take tri kusy po 100g rozpustim ju s Cerou..este predtym si uvarim salko..a nalievam do pripravenych kosickov, najprv potm kusok salka zase coki..ked zacne cokolada tuhnut, na vrch davam obycajne lentilky ale to si kazdy spravi podla seba..vyjde mi vzdy okolo 40ks suhajd

ivanka85
1. dec 2007

baby nemate niektora recept na pralinkove rezy?dakujem🙂

felixmama
1. dec 2007

Adriatica - tu je moj recept na tu medovu tortu MARLENKU:

MARLENKA

Ingredience:
Medové pláty:
130g masla
3 PL medu
250g práškového cukru
1 PL sódy bikarbóny
1 ČL octu
2 vajcia
700 g hladkej múky

KRÉM: našla som rôzne recepty, ale toto je moja varianta
1 a 1/5 konzervy SALKA - sladeného kondenz. mlieka (nevarí sa)
3 malé maslá (125-gramové)
130g Karameliek - cukríkov
2 - 3 PL šľahačkovej smotany
posekané vlašské orechy na posypanie

Příprava:
Maslo + med + cukor dáme do hrnca, zapneme varič, pomaly zahrievame a súčasne šľaháme, po chvíli pridáme sódu zmiešanú s octom. Ďalej šľaháme, kým sa suroviny nerozpustia.
Pridáme 2 vajcia a šľaháme dokiaľ hmota nezhnedne a nevytvorí sa pena.
Potom necháme trochu vychladnúť a pridáme hladkú múku. Vypracujeme vláčne a trochu lepkavé cesto, ktoré potom necháme oddýchnuť.
Z cesta nasledne vyvaľkáme 7 - 8 tenkých plátov (obdĺžnikov) a dáme piecť do rúry cca. 170 stupňov. Pečenie ide rýchlo.

Krém:
V kastróliku na miernom ohni necháme rozpustiť karamelky s 2-3 PL smotany. Krátko predtým ako budú karamelky rozpustené pridáme do vzniknutého karamelu 1/5 konzervy Salka a ďalej necháme karamelky rozpustiť. Potom stiahneme z ohňa a necháme vychladnúť.
Medzitým vymiešame 1 konzervu Salka s maslom na hustejší krém. Do vzniknutého krému primiešame karamelovú "kašu".

A hotovo - už len naplníme pláty krémom a vrchný plát potretý krémom posypeme na hrubo nasekanými orechmi.

fenrirka
3. dec 2007

no my sme robili marlenku nie sice podla tohoto receptu ale tiez tam islo tolko muky a to bolo take huste ze sa to drobilo,tak sme sa na to vys... 😀

fenrirka
3. dec 2007

ozaj ja kazdy rok peciem vanilkove rozky,linecke keksiky a medvedie labky,a metrovy kolac ale chcem aj niake ine vyskusat,len aby to dobre dopadlo

kikaz
4. dec 2007

Ahojte nemáte osvedčený recept na linecké kolieska kt. sú fakt dobré? ☹

matula77
4. dec 2007

ahoj kikaz. ja mam, piekla som ich min. tyzden - zajtra ti ho sem napisem. su vyborne a vykrajovala som kvetinky a srdiecka

bibinka
4. dec 2007

kikaz- môj osvedčený recept je, že dávam v pomere 3:2:1 tzn. 3 diely hladkej múky, 2 diely tuku(dávam heru ev.palmarin) a 1 diel práškového cukru + jeden žĺtok. Najčastejšie dávam toľkoto: 300g múky,200g tuku,100g cukru. a je to jednoduché a vyjde z toho veľmi veľa koláčikov. 🙂

elise
6. dec 2007

má niekto dobrý recept na štólu? a šuhajdy? prosím napíšte

katka76
12. dec 2007

ahojky, moj maly ma rad burizonove gulicky, robi sa to nejak s kondenzovanym mliekom, no ja recept nepoznam, ak to niektora robite, poradte, dik

bibinka
12. dec 2007

katka- dve hodiny varíš salko v konzerve vo vode, potom po vychladnutí otvoríš, a lyžicou naberieš hmotu,povaľkáš v rukách a obalíš v burizónoch. tým pádom sa ti to prestane lepiť na ruky. a hotovo-vychladiť do chladu a šupp do úst. 🙂

katka76
12. dec 2007

bibinka dik, pustim sa co najskor do toho, maly sa bude vytesovat 😀 😀

bibinka
12. dec 2007

ak sa ti to bude moc lepiť,tak do toho uvareného salka nasyp tie burizóny,bude sa ti to lepšie formovať. a maj navlhčené ruky. isto sa ti vydaria 🙂

vavka33
16. dec 2007

Medvedie labky

Potrebujeme:
180g hl. múky
140g masla
100g prášk. cukru
70g pomletých orechov
trocha kypriaceho prášku
vanilkový cukor

Postup:
Všetko spolu premiešame a dáme do chladničky stuhnúť. Potom vtláčame do vymastených formičiek a pečieme pri 150°C asi 20 – 25 minút.

zuz11
16. dec 2007

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 16:49
poradite recept akosi sa mi do minuleho roka stratil a neviem mnozstvo ingrediencii kolko coho ide dakujem

alionuska • 1d • Dnes o 16:53
sweetberry,daj si do vyhladavaca Medvedie labky a tam ti vyhodi tolko receptov,ze ani nebudes vediet ktore skor upiect. 😉

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:03
ja viem zu som skusala a nevedela som si vybrat co am prkvapilo ze vela je tam takych kde davaju do cesta klinceky 😕

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:10
haloo vsak totok krizova situaciaa 😀 😀 😀

vesi • 2d • Dnes o 17:13
sweet, počkaj, idem pohľadať, myslím, že mám niekde recept 😉

vesi • 2d • Dnes o 17:14
mám to! ešte to potrebuješ? 😕

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:20
jej dakujem jasne daj sem 🙂

vesi • 2d • Dnes o 17:23
300g hladkej múky, 250g margarínu, 200g pomletých orechov, 200g práš. cukru, 1 vajce
všetko spolu zmiešame a dávame do formičiek, upečieme a potom obaľujeme v zmesi práškového cukru s vanilinovým cukrom 😀

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:29
aj vajce??

vesi • 2d • Dnes o 17:33
v tomto recepte od svokry je aj vajce, ale to môžeš aj vyvechať, myslím, že základ je múka, orechy,cukor, margarín a ja dávam na medvedie aj kakao. z tohoto istého cesta robím aj rohličky, ale bez kakaa 🙂

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:40
a nemas recept na nieco este zaujimave 🙂) 😅 😅

vesi • 2d • Dnes o 17:41
kokosové guľky, plnené košíčky....? 😀

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:44
a mam problem chybicka se vloudila mam len jednu heru cim mozem nahradit ostatok aby mit o stacilo tohot uku ja truba

vesi • 2d • Dnes o 17:47
tak to neviem, ale na tie medvedie ti to stačí, formičky sa nevymasťujú, nahradiť to neviem...do všetkých týchto receptov ide hlavne hera...iba ak poslať niekoho do obchodu 🙂

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 17:48
😅 😅 😅 tak som na dnes dopiekla 🙄 😅

vesi • 2d • Dnes o 17:52
to nič, do vianoc máš ešte čas 😀

alionuska • 1d • Dnes o 17:58
Sweetberry,heru mozes nahradit hociakym tukom na pecenie.Bud palmarin,palma alebo co mas.Je to jedno.Ja to viem,lebo som cukrarka. 😉

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 18:02
a normalne maslo rajo ??

vesi • 2d • Dnes o 18:03
sweet, asi nemá žiadny margarín, ja som písala všeobecne, že margarín, tiež používam, taký, aký mám doma..ale ak nie je žiadny margarín, dá sa to niečim nahradiť?

ikke • Dnes o 18:05
sweet, to chces piect viac ako jednu davku??? lebo na jednu ti jedna hera staci. a samozrejme maslo moze byt, maslo je dokonca "originalnejsie" 😉 pred sto rokmi co myslis s cim piekli 😅

sweetberry • 1d, snž • Dnes o 18:16
oka uz to musim dako dopiect dneska ked to uz v mojej hlave planovo aj ked nie moc vydarene a domyslene utkvelo 😀 😀 😀

certica • 1d, 24tt • Dnes o 18:22
25dkg hl.muky, 11dkg pr.cukru, 18dkg masla, 10dkg mlet.orechov, kakao, stipka skorice

alionuska • 1d • Dnes o 18:22
Ja neviem,vesi.Podla mna sa margarin neda nahradit nicim.

vesi • 2d • Dnes o 19:06
aj podľa mňa alionuska, možno ešte tým klasickým maslom... 😅

alionuska • 1d • Dnes o 19:15
Jasne ze maslom,ale to je dost drahe do cesta na kolace.Ked maslo tak do kremov a plniek. 😀

vesi • 2d • Dnes o 19:16
také drahé koláče by som zjedla sama, ani hosťom by som nedala... 😀 som pažravá, priznávam 😅

alionuska • 1d • Dnes o 19:17
Certica a to si dala recept na labky?A dobre sa ti vyklapaju z formiciek?