Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

katka3012
13. nov 2011

Joooj,moc sa tesim na vianoce 🙂 😉

katka3012
13. nov 2011

Urcite prihodim aj daky receptik 🙂

cessy
13. nov 2011

@lydia22 presne ako pises, ani moje vsetky neboli ukazkove, ale hlavne bolo ze mi nesplasli. taak sa tesim ze si bola s receptikom spokojna 😵 😵

alenka600
13. nov 2011

Caute baby, vedeli by ste mi dat co najjednoduchsi recept na vanilkove rozky? Velmi pekne dakujem.

cessy
14. nov 2011

@alenka600 ja mam jedny od mojej babicky, robim ich kazdy rok a su to moje najoblubenejsie vanilkove rohlicky.
ked pridem domov, tak ti napisem moj receptik.

alenka600
14. nov 2011

@cessy tesim sa, mnam mnam 🙂

cessy
15. nov 2011

@alenka600 velmi sa ospravedlnujem ☹ , ja som na receptik zabudla. vecer som neskoro dosla z roboty domov, potom este s malym na chvilku sa pohrat, okupat, ulozit ho. uplne som na to zabudla. ale polepsim sa....dnes ho vecer urcite napisem. 😵

alenka600
15. nov 2011

@cessy v pohode 🙂 nic sa nestalo, tesim sa na recept

andrea1201
15. nov 2011

tešim sa na Vianoce,medovníky,linecke,rumove hrudky,robíte aj nejake koláčiky z lisu na cesto,som si ho objednala tak chcem niečo vyskúšat,prosim dajte nejaky nápad

alenka600
15. nov 2011

@andrea1201 uaaaaaa rumove hrudky, len ked som si to precitala tak okamzite mam na to chut! Mas recept? Budes taka zlata a posles?Dakujem
Moja mamina pecie na Vianoce vzdy medovniky, linecke, vanilkove rozky, ale to je vsetko a babka ta zase vypekala grilaz, medvedie labky, rumove, kokosky a neviem co este, ale babka uz zomrela a chybaju mi veru tie kolaciky (hlavne teraz tesne pred porodom, uz mi sibe a mam chut na sladke 🙂
Inac ja nie som velmi nadana na pecenie, nemam ani formicky a aj s trpelivostou som na tom poskormne 🙂 Takze mam najradsej take "hrncekove" recepty, alebo take co najjednoduchsie.

andrea1201
15. nov 2011

@alenka600 Rumove hrudky
suroviny:2dl rumu
280g okruhlych piškot
400g mletych orechov
200g práškoveho cukru
100g čokolády
2-3 lyžice oleja
20g džemu
postup: 2/3piškot pomrvíme a zmiešame s rumom,orechami a cukrom.Piškoty natrieme džemoma na ne tvarujeme hrudky,v pripade potreby zmes zriedime s mliekom.Oblievame čokoládou,ja ich dávam aj do košičkov

andrea1201
15. nov 2011

@alenka600 su strašne dobre,len to je taká prplava robota ale vysledok stojí zato a netreba to piect 🙂

alenka600
15. nov 2011

@andrea1201 Juuuuj to znie paradne.....prosim Ta taka teoreticka otazka - keby som si len z tej pomrvenej zmesy vyrobila gulicky a nelepila to dzemom a piskotou drzalo by to? Co si o tom myslis? DAKUJEM, urobila si mi horznu chut na to, aj ked teda budem sa musiet krotit v mnozstve vhzladom na moj stav 🙂

andrea1201
15. nov 2011

@alenka600 to som neskušala,ale teoreticky by to mohlo držat,ale originál je najlepší

alenka600
15. nov 2011

@andrea1201 mnam mnam mnam, zajtra rano kupujem ingrediencie a vyskusam. Uvidim v priebehu toho aku to ma konzistenciu ako to chuti a ako sa "to tvari" a rozhodnem sa - bud to pozlepujem, alebo nie. Byvam totiz mimo SR a nevidela som tu zatial tie okruhle piskotky, iba taka tie podlhovaste pocukrovane. Vyskusam.
Kazdopadne dakujem, urobila si mi velku radost, to je recept presne pre mna. Tesim sa a dakujem 🙂

cessy
15. nov 2011

takze tu je slubeny recept na VANILKOVE ROZKY

25dkg muky
21dkg masla
10 dkg mandli alebo orechov
7dkg prask. cukru
Muku , maslo, orechy alebo mandle a cukor vymiesime. Pripravene cesticko nechame odlezat v chladnicke a otom tvarujeme male rohlicky. pecieme pomalicky a pri nizsej teplote, ja asi 15 min pri 175.Upecene este horuce obalujeme vo vanilkovom cukre zmiesanom s praskovym.

alenka600
15. nov 2011

@cessy DAKUJEM!!!

cessy
17. nov 2011

@titkovamiriam jedaaaaaaa dakujeme 😨 😵 😵 😵

alenka600
17. nov 2011

@andrea1201 ahoj, vyskusala som az dnes, vcera som mala nejake problemy musela som ostat v posteli, ale dnes.....no jedna basen🙂 Dakujem

zuzula25
23. nov 2011

ahojte

potrebovala by som(a tymto vas prosim) o nejaky super recept na medovnicky,ale aby boli isto hned makke a vydrzali aj makke do vianoc..bohuzial som nestihla ich piect skor a este ani dva tyzdne to nebude realne..tak vas moc prosim o overeny recept ma makke medovnicky
obrovska vdaka

cessy
23. nov 2011

@zuzula25 Ahoj, ja robim presne tieto. Su od Eriky z tejto temy z prvej strany. ja ich peciem celorocne,robim ich v tvare medvedika a moj maly sa vzdy tesi ze ma brumikov. 😵 😵 😵. dlho ich neprepekaj, ked sa budu chytat kraje do hneda, treba medovnicky vybrat. ja ich nevajickujem vobec /koli malemu/ 😕

Perniky bez ulezania (hned mäkke)

500g hl. muky
190g cukru
125g masla
125g medu
3 vajcia
1 lyzicka sody bicarbony
1 a 1/2 lyzicky skorice
4-5 drvenych klincekov
na potretie 1 az 2 vajcia

POSTUP: Preosejeme muku, zmiesame so sodou, cukrom, skoricou a klincekmi. Urobime jamku, nalejeme med, vyklepneme vajcia, nakrajame na kusky maslo a rukami vypracujeme cesto. Ruru zohrejeme na 150°C. Cesto vyvalkame asi na 5mm silny plat a vykrajujeme tvary. V odstupoch ukladame na plech, potrieme pred pecenim rozslahanym vajcom. Pecieme v strede asi tak 10-15 minut.

Pre zaujimavost mozme pred pecenim do stredu do niektorych na ozdobu pichnut vlassky orech alebo mandlu, a ostatne po ozdobeni zdobime bielkovou polevou.

cessy
23. nov 2011

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=44313

tieto srdiecka ste nerobili???? dnes som ich nasla a celkom sa mi pozdavaju 😅

zuzula25
24. nov 2011

@cessy dakujem

viva13
26. nov 2011

ahoj, prosím neviete mi niekto poradiť nejaký recept na sladky koláč kde ide cmar? dakujeeeeem 😉

lea132
27. nov 2011

Ahoj,potrebovala by som poradiť,ako mám dosiahnuť,aby bol dzem v lineckych taký,ako ked ich kúpim v obchode,tak ako keby zelatinovy?

babija
27. nov 2011

@lea132 džem treba zohriat v mikrovlnke - aby bol skoro vriaci a hneď natierať a spájať koláčiky, stuhne a zostane zelatínový 🙂
nech sa vydaria koláčiky 🙂

lea132
27. nov 2011

@babija ďakujem🙂

daniz
28. nov 2011

@cessy idem vyskúšať tie tvoje rožteky, a múka je polohrubá?

skvele
28. nov 2011

@daniz ahoj myslis tie vanilkove rozteky vsak? Ja som ich robila v piatok. Dala som tam hladku muku. Chutia uplne uzasne. Chutovo mi velmi pripominaju tie male venceky co sa kupuju v obchode, mnam mnam. Len ta davka je dost mala.
@cessy