Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

erika153
29. nov 2006

mnam ervotoc to vyzera super a take gulky ja zboznujem vselijake alebo aj rumove mam rada ale nikdy niesu rovnake ked spravim lebo si stale recept len tak vymyslim... 😖

ervotoc
29. nov 2006

😀 😀 tak dufaj,dufaj 😉
no aj ja robievam kade tade vselijake gulky zo zvyskov,alebo rafaelo atd..ale tieto treba presne,bo tak su v nich namiešane chute,,ze ked das niečoho menej,či viac...nebude to uz ono..takto su eno nuno 😉 a mna ani neštve že som ich uz zkosila,pahltná,pažrava,boli proste mnnnnam 😉

erika153
29. nov 2006

nic si z toh onerob tak by skoncili aj u nas 😀

danka2
29. nov 2006

Vidím že tu píšete o všeliakých guľkách to zbožnujem aj ja a teraz sa chystám vyskúšat jeden recept na čokoládové gulky z Báječnej ženy...najem sa a napíšem recept...može to byt dobré🙂

lidka619
autor
29. nov 2006

vavka tie medovniky už začali omrzať aj mňa, rozmyšľam, že ich idem urobiť na budúci týždeň, ale to tak, aby sme mali do vianoc čo vyjedať, pretože deti a manzel furt dobiedzaju, aby som ich už spravila. A vavka, keď rada pečieš, tak dúfam, že vyskúšaš aj dáke z mojich na vianoce. 😉

danka2
29. nov 2006

ČOKOLÁDOVÉ GUĽKY

4 PL masla
4 PL práškového cukru
2 žĺtky
1 dl smotany na varenie ( sladkej )
2 PL kryšt. cukru
300g nastrúhanej čokolády
50 g pomletých orieškov
kakao

Maslo s prášk. cukrom vymiešame do penista a postupne všľaháme žĺtky. Smotanu dáme prevarit a rozpustíme v nej kryšt. cukor. Vriaciu smotanu pridáme do maslovej masy, pridáme čokoládu s orieškami. Dáme do chladničky na 2 hodiny stuhnuť, potom formujeme guľky, ktoré obalujeme v kakau.

zuzulik
29. nov 2006

jeeeeeeej babenky vy viete cloveka navnadit....a narobit chute 😀 mnamkyyyyy,tak este nieco fajne pridajte nech mame na Vianoce plne stoly 🙂a plne bruska 😝

viki
29. nov 2006

Evrotec, prosim ta, ta lyzica kavy ma byt mleta kava alebo nesca ? 🙂 Mozno blba otazka, ale som len cukrar - zaciatocnik. A pl znamena polievkova lyzica ? 😕
Dik

ervotoc
29. nov 2006

mletá 😉
pl-ano polievkova 😉

erika153
29. nov 2006

Figovy dezert

50dkg figy
20dkg praškový cukor
30 dkg mletych orechov
struhana kora z pomaranca
štava z jedneho pomarnca
1/2 dl rumu

poleva: 8dkg čokolady, 8dkg ivy

postup: figy pomelieme a premiesame so surovinami všetkymi. potom formujeme valceky a obalujeme v čokolade..

zienky tento recept som nasla v maminej kucharskej knizke starej a skusila som ho minule vianoce..chuti to vynimocne a kazdy sa cudoval z coho to je 😝 pretoze to nikdy nejedli..skuste a potom napiste ako chutili. mnam mnam

lidka619
autor
29. nov 2006

erika vyzerá to lákavo, moznoze aj vyskusam- to kazdy valcek omocis zvlasť v čoko? A kolko ks asi vyjde? Apropo - melies na mäsovom mlynčeku?

erika153
29. nov 2006

ano figy na masovom mlynceku, vyjde dost kusov a ja som to riesila minuly rok tak ze som namacala len polovicu valceka pretoze s tym bola dzaba trosku, a polovicu som uz neobalovala 😀 ale myslim si ze ked sa kupi klasicka varova cokolada a valceky sa do nej hodia a nejako opatrne vyberu daju na alobal a sup do chladnicky dalo by sa v pohode. jedno viem ze su vyborne.

a este jedna rada na ktoru som zabudla, tu zmes si dajte do chladnicky aby sa vam lahsie robili valceky 😉 alebo gulicky...

janka1
29. nov 2006

caute kocky uz som tuu...
erika to co malo znamenat s tou plninkou???? a moje pernicky a plnika suvisia s konikom????to je drzost a aka demokracia...

miriam17
6. dec 2006

my robievame aj tento kolac na vianoce mozem odporucit je perfektny...

6 vajec, 6 lyžíc práškového cukru, 4 lyžice hrubej múky, 2 lyžice kakaa, štipku prášku do pečiva. Plnka: 250 g tuku, 4 lyžice práškového cukru, 2 vrecúška vanilkového cukru, 150 g mletých orechov, 6 až 7 lyžíc horúceho mlieka, 2 až 3 banány.

Žĺtky vymiešame s cukrom. Postupne primiešame sneh z bielkov, múku s práškom do pečiva a kakao. Cesto vylejeme na plech s papierom vymasteným maslom. Pri miernej teplote pečieme asi 15 minút. Ešte horúce vyklopíme na vlhký obrúsok, prehneme a necháme vychladnúť. Maslo vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom. Orechy sparíme mliekom a vychladnuté vmiešame do masla. Vychladnuté cesto rozvinieme, natrieme plnkou, položíme na ňu banány a prehneme. Vrch môžeme poliať čokoládovou polevou.

lila16
7. dec 2006

Baby poradte nemôžem laktózu a tiež nemôžem jesť nič kde sú kvasnice tpo budú Vianoce!! Žiaden koláč... Ak máte dajaký recept čo sa zaobíde bez palmarínu a takých vecí kde je aj mlieko tak pište. PROSÍM

ervotoc
9. dec 2006

my robime nanukove,medove rezy a tortičku 😉

madeleine
9. dec 2006

ak mozes maslo a med, na prvej strane pisala erika recept na medovnicky, su skvele, presli testom dospelych aj deti... odporucam... hned ako ho upravim do formy hodnej mojho receptara, dam sem link... 🙂

madeleine
9. dec 2006
veroncek
9. dec 2006

Ahojte babulky, zajtra sa chystám robit tie medovnicky od eriky153, ale kedze idem medovnicky piest prvy krat neviem aky tam mam dat cukor, krystalový alebo práškový? pozerala som ine recepty na medovničky a všade je písany práškovy. dajte mi prosim vediet. dakujem

madeleine
10. dec 2006

ja odporucam praskovy... 😉 lepsie sa spracuva cesto.

erika153
10. dec 2006

ahojte kocky, ja davam krystal, ale potom treba poriadne spracovat cesto, takze ak ma madelaine odskusany praskovy pokojne davajte praskovy, to je v konecnom dosledku jedno a nemusite tolko vymiesavat rucne cesto. 😉

erika153
10. dec 2006

chcem sa s vami podelit o jeden recept, ktory som tiez opisala z knizky mojej mamy a ktory proste nema chybu a neviem ho k nicomu porovnat, je to nepeceny zakusok vhodny ku kave aj na bezny den, ale verim kto ho raz ochutna, uz nebude mysliet na nic ine 😉

TORTA MALAKOV

12dkg maslo obycajne
12dkg cukrok krystal
10dkg mandli postruhanych(olupanych) pripadne vlasske orechy mozu byt
3žĺtky
1/4l sladkej smotany prevarenej a vychladenej
40-50piškót ( 2 balíky asi ) a ešte lepšie sú dlhé

Maslo vymiešame so žĺtkami, cukrom, prevarenou smotanou a pomletými mandlami. Formu vyložíme piškotami a vrstvime kremom ( nezlaknite sa ak ho mate prilis riedky to nevadi!)opakujeme, posledna vrstva je krem! prikryjeme alobalom zatazime a nechame odstat v chladnicke aspon 24 hodin.
forma-srnci chrbat

tak tuto tortu vrelo odporucam a prizvukujem, nieje to nic podobne klasickej piskotovej smotanovej torte, uplne ina chut a to skvela...dobru chut!

😉

zuz11
10. dec 2006

medzi praskovym a krystalovym cukroom je taky rozdiel ze praskovy je viac sladky teda rovnake mnozstvo ak navazite krystaloveho a praskoveho tak prakovy je sladsi a je to mucka co sa lepsie spracovava aj ked krystal sa pri peceni rozpusti 😉

erika153
10. dec 2006

no vidite, tak trosku sladsi medovicek neuskodi vsak? 😉

zuz11
10. dec 2006

inak chcem sa spytat fakt sa natieraju pred pecenim nie po? 🤐

madeleine
10. dec 2006

zuz, mozes aj pred aj po... ja ich natieram raz, potom tesne ped vlozenim do rury znovu... a su take ako si videla...

erika153
10. dec 2006

ja iba pred, citala som niekde aj po, ale to by som nedostala mojmu do ust, pretoze ma fobiu zo surovych vajec 😖 😕

zuz11
10. dec 2006

takze ich natieras iba pred pecenim? 😀

liska
10. dec 2006

erika,len pozor potom na tie surove zltky,hlavne tehule-ak je moznost,tak radsej z domacich vajec,salmonela by bola dost neprijemna 😒

erika153
10. dec 2006

no ved to pisem ze ja po peceni nikdy nenatieram surovym zltkom ani bielkom, pretoze moj muz by to nezjedol, takze som sa aj tak prisposobila.
natieram len pred pecenim...ale nejaka kocka tu pisala ze aj po peceni, tak neviem mozno je to dobre zuz... 😅