Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

madeleine
18. dec 2006

petruska, presne to iste je s oplatkami, do nich len T650tku... co budeme robit, ked ju prestanu robit, neviem... 😒

bielková poleva ide na medovníčky až po upečení a vychladnutí... pripájam recept na osvedčenú polevu od pernikárky... 😉

Poleva na medovníčky
• 20dkg práškového cukru 3-4 krát preosiať
• 1 rozšľahaný bielok postupne pridávať do šľahača k cukru
• par kvapiek citrónovej šťavy
• a po 20 minútach šľahania pridať 1 ČL Solamylu.
Keď nestihneme všetko nazdobiť, polevu skladujeme v chladničke pod vlhkou utierkou. Druhý deň sa zdobí lepšie. Zahuľťujeme práškovým cukrom, riedime citrónovou šťavou.
http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=ffe73a86a...

Minuly rok sme ju odskusali asi siedmi tu, takze urcite sa podari, ale chce to trpezlivost... 🙂

levon
18. dec 2006

no, ja som medovníky piekla z T650, ale bez úspechu 😠
Madeleine, dala som ich všetky do krabice na balkón a s nimi som tam zavrela aj 2 krajce chleba a asi 6 prekrojených jabĺk. Musím ich ale asi vytiahnuť, lebo minulý rok som tam nechala jablká asi príliš dlho a extratvrdé medovníky zostali úplne rozlámané a zmäknuté.
A čo sa týka pečenia, ja mám riadnu guráž do toho, ale zjavne sa preceňujem 😀 a chybu s rozpusteným maslom v ceste robím aj ja 😒
Babulky nech sa vám všetko podarí, čo napečiete 😉 😉

petruska77
18. dec 2006

levon, som si pozrela tvoj prispevok na predchadzajucej strane a dobre som sa pobavila 😀 Ja som zhruba taka ista pekarka ako ty 😉 Sebavedomie mi nechyba, ale ten vysledok potom je na zaplakanie 😀 😀 Ale ako vravim, tie medovniky sa mi prvykrat podarili. Ale tiez ma napadlo, ze ci si tie svoje nerobila moc tenke. Ja som tiez tak prvu varku a boli dost tvrde...

madeleine
18. dec 2006

nezabudnite, pokial vam jedlo nezhori, vzdy sa da zachranit... 😀 niektore aj potom... 😀 😀 😀

natana
18. dec 2006

made
ja som to skúšala, ale asi po 10 minutach sa mi to asi uvarilo a stvrdlo, ani sa s tým nedalo ozdobovať. Neviem či je problem vo mne alebo v mojom superrobote (chudák sa normálne zapotil až som si myslela, že mu zhorí motor, také to bolo husté)

petruska77
18. dec 2006

made, dik za povzbudive slova 🙂
Dnes idem skusit medvedie labky a nemam mlyncek na orechy. Myslite, ze ich roztlciem tlcikom na maso? Alebo to mam skusit ponornym mixerom? 😅

madeleine
18. dec 2006

preboha, ale poleva sa nevari!!!! 😀 (sorry, ale az ma seklo jak som sa smiala...)

To len preosiaty cukor so žĺtkom a šťavou vytrvalo miešaj, nič viac... keď to uvaríš, možeš s tým zabiť susedu... 😀 😀 😀

madeleine
18. dec 2006

petruska, normalne si ich daj do sacika a natlc tlcikom na maso alebo naberackou na tak drobno ako potrebujes... vezmi ale pevnejsie vrecko, tie tenucke nic nevydrzia.. 😖

petruska77
18. dec 2006

made, vyskusam...
mne sa ani polevu na medovniky robit nechcelo. Pekne su aj take obycajne. Akurat do niektorych som pred pecenim vtlacila vlasky orech...

krissy1
18. dec 2006

juj som rada,ze nie som s tou chutou sama,aj dnes vleciem dom 3 recepty

sunny6
19. dec 2006

Ahojte kucharocky,
vy ste tu take skusene tak mi poraddte,chcela by som robit zopar receptov co ste popisali,ale som v UK a mozno nieco nedostanem,popripade nenahradim-takze k veci-
nemam sajnu co sa skryva pod susenym mliekom-nemoze byt normalne,alebo zeby pre batolata? 😀
A BB puding-nemoze byt klasicky cokoladovy?
Dakujem

mirka4
19. dec 2006

baby pridavam recept na gastanove gulocky. Este som ho neskusala, mam ho od kolegyne:

Gastanove gulocky

500 g gastanove pyre (2 kocky
150 g detských piškót
150 g práskoveho cukru
2 balicky vanilinoveho cukru
125 g masla
1 balicek olupanych mandli na ozdobenie
par kvapiek rumu
Poleva
100 g cokolady
40 g stuzeneho tuku
1 lyzica oleja

Gastanove pyre zmiesame s pomletymi detskymi piskotami a maslom. Pridame praskovy a vanilinovy cukor. Homtu odlozime do chladu asi na dve hodiny. Rukami tvarujeme gulocky s priemerom asi2,5 cm a ukladame na mastny papier na pecenie Pripravenou polevou oblievame kazdu gulocku tak,ze malou lyzickou nalejeme polevu zvrchu, aby nerovnomerne stekala. Spodna cast ostane bez polevy. Do kazdej gulocky vlozime olupanu mandlu. Servirujeme v malych papierovych kosickoch.

levon
19. dec 2006

Mirka BINGO!!!! presne na takéto čosi som si robila chute 😝
Vyzerá to jednoducho, dúfam, že to s mojim nadaním zas nedokafrem 😀
Ďakujem za skvelý tip 😉

mirka4
19. dec 2006

ahoj, no tak to dufam aj ja, ze to nedobabrem s mojou zrucnostou 😀 😀 Potom napis ako sa ti to poradilo, aj ja napisem 😀

mirko06
19. dec 2006

slane vinove keksy

250g hladkej muky special
250g Visa (Hera, Palmarin)
6 pol. lyzic bieleho vina
trosku soli do cesta
vajicko na potretie
arasidy, sol, rasca, syr na ozdobenie

vsetko vymiesime na maksie cesto, rozvalkame na hrubku cca 0,5-1cm a vykrajujeme mensie kolieska.
tie potom ukladame na plech (plech nie je potrebne vymastit)potrieme vajickom a podla chuti ozdobime bud orieskom, alebo nastuhanym syrom, alebo rascou, alebo ich len jednoducho posolite

zvysok vina potom treba vypit, alebo urobit viac davok 🙂

ja bezne robim tri davky naraz, lebo moj muz a ujo ich zjedia na posedenie 🙂

mirko06
19. dec 2006

a este nieco pre zastankyne teorie, ze najlepi zakusok je maso

klobasovy kolac

0,5 kg hl. muky special
1,5dcl oleja
3 dcl mlieka
sol, trosku cukru a drozdie na kvasok
pol prasku do peciva
palmarin
asi 1 par pomletej klobasy
cesnak

z mlieka, soli, cukru a drozdia urobime kvasok.
potom z muky, kvasku a oleja vypracujeme cesto, ktore nechame vykysnut.
rozvalkame ho na plat. tento plat posolime, potrieme dost hrubo roztopenym palmarinom, podla chuti potrieme aj roztlacenym cesnakom a navrstvime pomletu klobasu.
potom to zrolujeme do rolady, polozime na plech, potrieme vajickom a vrch narezeme v tvare trojuholnikov a este nechame chvilku pokysnut.
potom to upecieme.

je to fakt dobre a vcelku jednoduche, da sa to namiesto klobasy plnit aj syrom, alebo len cesnakom.

mirko06
19. dec 2006

alebo jeden vyborny, osviezujuci kolac

25 dkg pol. muky
1 prasok do peciva
18 dkg kryst. cukru
2 dcl mlieka
1 vajce
1 zlaty klas
1 van.cukor
1 dcl oleja
20 dkg tvarohu

poleva:
20 dkg pr. cukor
1 citron (teda stava z vacsieho citrona)
1 lyz. oleja
3 lyz. vody

muku, cukor a prasok do peciva premiesame.
v mlieku rozmiesame vajce, zlaty klas a vanilkovy cukor. pridame k muke a premiesame.
potom pridame olej a nakoniec tvaroh.
cesto vylejeme na vymasteny a vysypany mensi plech a upecieme.

vychladnute cesto polejeme cukrovou polevou (cukor, stavu z citrona, olej a vodu zmiesame) a nechame stuhnut.
tej citronovej stavy moze byt viac a radsej menej vody, nech ta poleva nie je taka sladka.

este som zabudla v tom klobasovom kolaci napisat, ze aj prasok do peciva da zmiesa s mukou a kvaskom.

ervotoc
20. dec 2006

ja gaštan pyre robim košiky,,na spodok čoki,na to pyre,trocha vaječneho likru a zaliať čoki ,dať stuhnuť..vlastne ako šuhajdy 😉 sem tam ozdobim šlahačkou

dorotka
21. dec 2006

kocky kedze som medovnicky piekla aj na zdobenie stromceka napadla ma aj taka alternativa zopar ich zabalim do alobalu a zdobit budem gelovym perom 😉

sunny6
21. dec 2006

Certove bonbony:

Potrebujeme:
250 g detskych piskoti
100 g ml.orechy
80 g maslo
6PL rumu
120 g praskoveho cukru
4PL kakao
4PL hrozienka namocene v rume
1 visne,alebo ceresne [kompot,plechovka...]
kokosova mucka na obalenie
papierove kosicky

POSTUP;
Piskoty podrvime a prelejeme rumom,aby bolo maksie,pridame maslo,posekane orechy,pras.cukor,kakao a hrozienka.Vsetko premiesame ,vyformujeme gulky do ktorych vlozime visnu a obalime v kokos.mucke.
Dame do kosickov,mmmnam

Vyzera to jednoducho,uvidim,vyskusam

madeleine
21. dec 2006

Včera som ešte hľadala nejakú rychlovku... a našla som pomarančové kvietky (ja som robila venčeky), mňamky...

• 500g hladkej múky
• kypriaci prášok do pečiva
• 150g práškového cukru
• vanilkový cukor
• štipka soli
• strúhaná kôra z 1 citróna
• 4 žĺtky
• 250g masla/margarínu
• 100ml pomarančovej šťavy
• práškový cukor na polevu
• pomarančová šťava na polevu
• čokoláda na varenie

Na doske vymiešame múku, kypriaci prášok, cukor, vanilkový cukor, soľ a kôru z citróna. Do jamky v strede vlejeme žĺtky a pridáme na kúsky pokrájané maslo. Prilievame pomarančovú šťavu. Všetko postupne spracujeme. Dobre premiesené cesto vložíme prikryté na 1 – 2 hodiny do chladničky. Na pomúčenej doske vyvaľkáme asi 4mm hrubý plát, z ktorého vykrajujeme kvietky. Pečieme v rúre na papieri na pečenie pri 180°C asi 15 minút. Koláčiky sú upečené akonáhle sa začínajú od plechu sfarbovať do oranžova.
Pripravíme si bielu alebo pomarančovú polevu. Roztopíme čokoládu, alebo si pripravíme i čokoládovú polevu. Vychladnuté kvietky ozdobíme svetlou polevou a pomocou malinkého rožteka vo vrecku dozdobíme tmavou polevou/čokoládou. Opäť necháme vychladnúť a polevu dobre stuhnúť.

- Bielu polevu môžeme vynechať a hotové koláčiky čokoládou iba poprskať (viď obrázok)
- Ak používate inú formičku, prisposobte i dľžku pečenia.

http://fotky.azet.sk/jsAlbum.phtml?i9=c72ef4e16... 😝

vavka33
21. dec 2006

Made,rychlovku si mala hladat vedla v postielke.Furt by si len vypekala 😀

madeleine
21. dec 2006

😀 no ale to by som sa nezbavila muky a masla co som nakupila... 😀 😀 😀

zuz11
21. dec 2006

made, upecies mi medovnicky na stromcek? 😀

madeleine
21. dec 2006

😀 asi uz nestiham 😅 cestujeme zajtra k svokrovcom a uz musim zajtra do prace prebrat agendu... fju... to bude den...

saska73
22. dec 2006

Toto je geniálny recept, vždy sa mi podarí a bez neho si Vianočné koláčiky ani neviem predstaviť.

Ľadovky

500g hladkej múky
200g prášk.cukru
300g palamarín (hera)
100g mletých orechov
2 lyžice medu
trochu mletej škorice
šťava a kôra z 1 citróna
pol malej kávovej lyžičky sódy bicarbóny
Vypracujeme cesto, rozvaľkáme a vykrajujeme kolieska. Vychladnuté zlepujeme krémom.

Krém:
1/4 l mlieka, 30g hrubej múky (t.j. kopcovitá lyžica)
2 žĺtky varíme za stáleho miešania až kým to nezhustne. Kvychladnutému primiešame 100g masla, 100g prášk.cukru a 1 vanilkový cukor.

Zlepené si nechám trochu ztuhnúť a potom namáčam do čokoládovej polevy. Ozdobíme ľubovolne (orechom, lentilkou, bielou polevou,...)

Vydržia celé sviatky 2-3 týždne. (to sa ešte nepodarilo, zjeme ich vždy ako prvé )Keď sa upečú, mali by do druhého dňa odstáť, aby zmäkli.
Pečiem ich na 200st.Celsia, cca 10-12 min. Vyberajú sa skôr bledšie ako tmavé. Treba pozrieť spodok, z vrchu sú bledé.
Do cesta nejde žiadne vajce.

huska
2. jan 2007

lidka mam zaujem o tvoje receptiky,su vyskusane?

lidka619
autor
4. jan 2007

huska, vsetky recepty ktoré som pridala, som aj osobne skúšala - sú fakt dobré

lidka619
autor
4. jan 2007

mám nový podotýkamm že aj vyskúšaný recept na Citrónové rezy - sú geniálne, keď budem mať čas, pridám - teraz akosi nestíham 😅

medulienkah
15. jan 2007

Nemá niekto recept na koláč Oblíž prst? ďakujem