Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

lucadra
16. dec 2010

Ahojte, prosím poradte mi na vianoce nejaký dobrý koláč, ale taký kremovy, pudingovy alebo nejaky plnkovy, ked pocujem ze suche pecivo, tak bléééé, 😖 oci sa mi otacaju. mate nieco také??? dakujem 😀

nanika
16. dec 2010

@lucadra co tak londynske rezy, chces? su to dva platy, vo vnutri piskotky, krem a navrch cokopoleva. Ja nerobim kremove skoro nic, na mna su tie kremy alergicke, vzdy sa mi zgrcnu :(

lucadra
16. dec 2010

@nanika no a mas recept?

nanika
16. dec 2010

jj tu je: 250 g hladkej muky, 100g cukru, 50g masla, 1 vajce, 1 PL kakaa, stipku prasku do peciva, 2 PL mlieka
z toho urobit cesto a upiect na vymastenom plechu dva platy. Krem: 500 ml mlieka, 100g hrubej muky, 1 vanilkovy cukor - uvarit na miernom ohni hustu kasu. 200g masla a 200g cukru vymiesat do peny, primiesat vychladnutu kasu. Vybrat skaredsi z platov, polozit na plech, dat polovicu kremu, na to piskoty dlhe namocene v precedenej zrnkovej kave s rumom (podla chuti 🙂), na to zvysok kremu, prikryt druhym platom, na to cokoladova poleva. Odlezat v chlade aspon 24 hodin, odrezat okraje, sfutrovat ich a nakrajat rezy.

lussy23
16. dec 2010

@modra1 - 1bielok a 150g cukru. Cukor treba viackrát preosiať a mala by sa glazúra miešať varechou. Vždy po nabratí do zdobítka, ju treba zakryť aby neosýchala. Vydrží vám aj do ruhého dňa, mám s tým skúsenosti. Miešať strojom sa to neodporúča. Takto to robíme my v škole.

viva13
19. dec 2010

ahoj, prosím poradte mi niekto určite sa vám stalo, že vám salko pri varení nestuhlo.Varila som ho 2 hodiny, potom som po vychladnutí primiešala150g maslo a teraz mám krém riedky, našla som na nete recept, že ked nestuhne krém so salka takto pripravovaný pridať 1 alebo 2 stužovače šlahačky, tak som urobila pridala som dva a mala som to 12 hodín v chladničky a krém mi vyteká, chcem ním naplniť trubičky, dakujem za rady.

pia22
19. dec 2010

@viva13 ja tento krem robim uz roky rokuce😉 a robim to podla povodneho receptu a nikdy som nemala s tuhnutim problem: 1 Salko a 1 cele maslo. Maslo vopred vymiesam, takze je trochu redsie, vmiesam 2 hod. varene a vychladene Salko a dam na pol hodinku do chladnicky, ak treba aj na dlhsie aby maslo stuhlo. Takze jediny rozdiel je, ze si dala malo masla. Drzim palce.

janicca
19. dec 2010

ahojte prosím o radu ako robíte kokosové ježe ja som ich robila už dva krát a vždy mi zostáva vela polevy do ktorej sa to namáča ale koláčiky su skor suche neviem kde robím chybu.... 😉 ďakujem za rady 😉

macka01
19. dec 2010

ked toho ježka ponorím do tej polevy tak naň trošku pritlačim vidličkou aby sa napil tak ako špongia,ale opatrne ab y sa ti nerozlomila poto šup do kokosu 🙂

janicca
19. dec 2010

@macka01 ved ja to dostatočne máčam sa mi zdá možno nemám ten správny recept na tu polevu ak máš tak mi hod do IP budem vdačná porovnám skombinujem a možno sa to bude dat jest 😀 😉

macka01
19. dec 2010

@janicca POLEVA NA JEŽE:
25dkgmasla alebo margarínu(nie stužený)
25 dkg prašk.cukru
5 dkg kakaa
5 dkg čokolády
1 vanilka
2 dcl rumu
ja robím len malý plech tak aj polevy len polov.dávku,všetko varechou na pare,kym sa tuk neroztopí a nespoja sa všetky ingred.

viva13
19. dec 2010

@pia22 dakujem ale originál recept bol na 150g a iným sa to podarilo ale mne nie. ☹ Krém mám už hotový a trubičky naplnené, pridala som heliu s vanilkovou píchuťou a krém krásne zhustol 🙂 🙂 🙂

pia22
20. dec 2010

@viva13 ja som myslela svoj original recept😉 Som rada, ze sa ti to dalo opravit.

evkaput
20. dec 2010

Ahojte,chcela som vás poprosiť o nejaký výborný recept na mačie oči,ešte som ich nikdy nerobila,dakujem

nanika
21. dec 2010

@evkaput Myslis take tie zlepovane kolieska z lineckeho cesta s lekvarom. Toto robim uz roky: 600g hladkej muky, 200g praskoveho cukru, 350g hery, 4 zltky, citronova kora. Spolu navazit do misy, to maslo by malo byt z chladnicky a nakrajane na malicke kusky, ked sa cesto spoji do kopy, treba odlozit do chladu asi na hodinu, alebo ako stihas. Ak to neschladis, tak bude makksie a zle sa s nim bude pracovat, ak schladis moc, pri valkani budes musiet formickou obchadzat pukliny, ktore ti vzniknu priliz tuhym cestom. Rozvalkas na pomucenej doske, povykrajujes na striedacku derave a plne kolieska, upecies do ruzova. Spajas s lekvarom najskor na druhy den. V krabici sups na balkon, pekne zvlhnu. Ak pouzijes maslo, budu kvalitnejsie 🙂 Lekvar ribezlovy, alebo aky mate radi. Tato davka je dost velka, mozes si mnozstvo upravit.

evkaput
21. dec 2010

@nanika dakujem a to maslo treba dať také studené,nezostanú hrudky v ceste z masla?

tinesa
21. dec 2010

nepoznate jogurtove hviezdicky, ak ano prosim o recept 🙂 , velmi pekne dakujem

nanika
21. dec 2010

@evkaput moze sa stat. Ono sa vraj to cesto spari, ked sa tam da roztopene maslo. Ale s takym troska povolenym, nie uplne stuhnutym by to podla mna slo, mne nikdy sparene nepripadali, ani ked som dala to rozpustene 🙂 Original by sa maslo malo do takychto kolacikov struhat, ale ja na to nemam nervy, tak si to nakrajam na male kusky nozom.

zuziq
21. dec 2010

tak ja som dnes rano robila kokosky. su chutovo vyborne a hlavne rychle 😉
200g kokosu zmiešame so 150g práškového cukru, 2žĺtkami a jedným celým vajíčkom. Spracujeme na cesto. Ja som ich tvarovala odmerkou z nutrilonu 😀 Pecu sa pri cca 180 stupnoch asi 12 - 15 minut. Treba davat pozor aby sa nevysusili a su hotove, ked zacnu chytat zlatistu farbu. Po upeceni som spodok natrela dzemom a prilepila klasicku detsku piskotu. Nasledne som namacala do cokolady. Vyslo mi asi 40 kusov, robila som ich mensie, take jednohubky :o)

daniela1974
21. dec 2010

@zuziq zltka? nie bielka? neslaha sa tam pena z bielok? Ja len tak, lebo vyzeraju uzasne rada by som ich urobila 😀

zuziq
21. dec 2010

@daniela1974 neslahaju 😉 recept je OK a su fakt fajne

daniela1974
21. dec 2010

@zuziq a je to tak, ze to ma byt sypke a musis to tvarovat do pusiniek? Lebo som to prave dorobila a sa mi to drobilo. Ale upecene je to dobre 🙂 .

zuziq
21. dec 2010

@daniela1974 bolo to trosku sypke.. ja som to v miske trela velkou lyzicou a trosku sa to drobi... ale ked to vytvarujes tak je to ok a aj upecene je to ok 😉 hlavne sa mi paci, ze nemusim slahat tie bielka, len to vsetko zmiesam 😝

zuziq
21. dec 2010

@daniela1974 a ja som to naberala tou naberackou na nutrilon 😀 a pekne sa mi to vytvarovalo a hodilo sa presne na piskotu detsku 😀

daniela1974
21. dec 2010

@zuziq ja som to mokrymi rukami tvarovala, sice som bola zababrana po usi ale v poho. Nutrilon doma nemame 😉

daniela1974
21. dec 2010

@zuziq a co s tymi bielkami co nam ostali??? 😉

lussy23
21. dec 2010

@daniela1974 - Koľko vám ostalo tých bielok? Lebo napríklad z 100g bielok(asi tri kusy! a 195g cukru krštálového sa dajú urobiť aj pusinky. Postup snehovej hmoity som dala na stranu 18, len bez toho kokosu a orechov. Aleno si spravte nejaký koláč a urobte z bielkov, cukru a citrónovej šťavy polevu a tú nalete na ten koláč. .... Spôsobov je mnoho.

zuziq
21. dec 2010

ja som mala zvysnu zemiakovu kasu, dala som bielka, krupicu a manzel mal na veceru zemiakove knedliky, masko a kyslu kapustu 😀

nanika
22. dec 2010

Baby,skuste toto: Kokosové kostky s kakaem (nepečené)
250g jemně mletých susešenek Esíčka
80g moučkového cukru
2 lžíce kakaa
3 lžíce rumu
4 lžíce vlažného mléka
náplň: 150g kokosu, 150g másla, 50g moučkového cukru
čokoládová poleva
zpracujeme těsto, rozválíme na pečicí papír. uděláme
packu cca 5mm tlustou. rozetřeme náplň a necháme pořádně vychladit.
poté vykrajujeme čtverečky a démě opšt chladit. vršek namočíme do
čokolády. (ja som to po nakrajani a troska oddeleni od seba potierala silikonovym
stetcom)

Je to rychle, ziadna babracka, mnozstvo asi za plytky tanier velky, takze ak kolace pred vianocami aj ochutnavate a troska date aj priatelom a rodine, treba dve davky. A pozor, krabica Esiciek ma 230g!