Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

luciask
18. dec 2008

musim povedat ze ten recept od zuzu13 ma linecke je super, dnes som skusila, ozaj sa dali hned super valkat, ani sa nelepili. urcite ho budem aj nadalej pouzivat.

slnyecko
19. dec 2008

tak robila som pralinky skoricove....teda som asi nesikovna alebo co ale nepodarili sa,zlepovala som tou hmotou medovniky,to je mnam 😉

ivana26
20. dec 2008

najlepsie medove rezy na svete 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

15dkg pras. cukru,
5dkg masla
1 vajce
2 PL medu
2 PL mlieka
1 KL sody bikarbony
vsetko zmiesame na ohni do spenenia, pridame 45dkg hl. muky, rozdelime na 3 casti a kazdu zvlast upecieme.

plnka:
1/2 l mlieka, 3 PL hrubej muky, 1-2 zltka = varit na hustu kasu, ked vychladne pridat 15dkg cukru, 15dkg masla a vymiesat. naplnit upecene platy a poliat cokoladou
mnaaaam

vinka
20. dec 2008

Slnyecko a ako,že nevyšli.Ja som ich robila tiež prvý krát a vyšli mi.Robila si gulky lyžičkami?Lebo tá hmota sa dost lepí ževraj tak to napísala majitalka receptu.A ja som odštipla z lyžičkou z hmoty a šupla do cukru obsypala a vtedy vagulala a šlo to super.Ja sama som ich skoro všetke vyjedla. 😀

zuzana2580
20. dec 2008

ivana26 prosim ta otazka : na ohni do spenenia,myslis nad parou alebo priamo na ohni ???? 😕 😕 😕 😕 😕 dakujeeeeem 😉 😉 😉

vinka
20. dec 2008

Medové platý sa odpalujú na ohni.Nie nad parou.Aj ja mám skoro taký istý recept je tam trošičku rozdiel v gramáži.Ale to sa varí iba 2 min.A hotovo.No ja idem zajtra robit punčové rezy.Som zvedavá ako dopadnú.Ešte som ich nerobila nikdy,ale ich milujem. 😀

vinka
20. dec 2008

Ináč Zuzana valká sa to na H...o.Ale tu baby poradili,že rovno na otočenom plechu valkat.Lebo tak musíš piect alebo na plechu zo zrezanou hranou.A,že ked si dáš zohriat predtým plech do rúry tak sa to valka lahšie.To tu baby radili. 🙂

dididi30
20. dec 2008

baby, ja som robila dobosove rezy a veru valkala som na opacne otocenom plecu, juj nervy to boli, ale stoji to za to 😝 inak nieje problem, tam kde vam trci odrezat a prilepit tak kde chyba a vyvalkat, ked sa upecie bude to trosinka vidiet, ale ked to nalepite jedno na druhe a budete rezat nebude to vidiet 😉
ja mam teflonovy papier a ten som si dala na opak plechu a piekla, parada
inak odporucam ten papier, lebo hned v momente vychladne a vy mozete na nom valkat dalsi plat, supis vecicka 😉

dievca
20. dec 2008

ja to skusim valkat na silikonovej podlozke od Tupperware,chvalia si ju,ani ja som este nerobila puncove,date dobry recept?

zuzana2580
20. dec 2008

Nooo ved uvidime.....zajtra spravim....dakujem vam....ale inak som uz o tom pocula,ze medove rezy sa robia tazko....co som ja nejake B-cko....hadam zvladnem... 😀 😀 😀 😀

dididi30
20. dec 2008

dievca ano aj to je dobre 😉

zuzka drzim palec, ja som robila prvy krat dobosky a vyzeraju dobre, dufam,ze aj chutit budu 😀

slnyecko
20. dec 2008

Vinka,no uz ked som mala tu zmes a videla som ze sa to lepi,a ochutnala som,tak som si povedala ze sa mi to neoplati robit,na mna moc cokoladoidne 😀 ale kto ma rad cokinu moze byt...

ivana26
20. dec 2008

zuzi, nad parou samozrejme, som to zle napisala 😅 😅 😅 prepac

ivana26
20. dec 2008

vinka, ja to zvyknem nad parou, ale asi to je jedno
a rozvalkam najprv trochu na podlozke, prenesiem na plech a tam pokracujem, lebo sa to inak potrha

vinka
20. dec 2008

Ivana ty robíš nad parou?Lebo ja na šporáku normálne(nemôžem napísat,že na ohni lebo mám elektrický šporák)a čítam aj iný recept lebo ma to teraz prekvapilo.Ale aj ten mám len 2 min. na šporáku a dat dole zo šporáka a primiešat múku.

ivana26
20. dec 2008

moja mamka to robila nad parou a ja to robim tiez tak, ale podla mna to ma ten isty efekt, tiez len kratko to spenim a hotovo, potom ta muka

vinka
20. dec 2008

Ja som sa pýtala preto lebo niekedy ked to musí byt nad parou ináš to nejde.A ja medové pláty robím iba na vianoce a zabudnem cez rok ako sa robia.Tak som nevedela či som sa ja nezmýlila. 😀

ivana26
20. dec 2008

vinka, netusim, mozno sa fakt robia na ohni 😅 no uz som popletena, musim sa zajtra opytat mamky, ci si ja zle nepamatam, lebo ja ich tiez robim len raz za rok 😀 😀 😀 😀

ivana26
21. dec 2008

tak som sa pytala mamky - nad parou to robi - dobre som si pamatala 😉

libka1
21. dec 2008

Rýchle rumové pralinky

Vezmeš si dutú čokoládovú figurku, odkúsneš jej hlavu a doleješ rumom.
A je to pripravené ku konzumacii (rýchle)!!

A potom, že pečenie na Vianoce zabere veľa času ...

vinka
21. dec 2008

😀 😀 😀 Libka1 presne a žiaden stres. 😀 😀 😀 No ja som dnes robila punčové rezy z druhej strany čo Lidky napísala.Tak vyzerá to dobre neviem ešte či tak dobre budú aj chutit. 😀

libka1
21. dec 2008

Hlavne ze su nohy v teple a vsetci sme pokope 😀

ricky
21. dec 2008

Ahojte, nema niekto recept na cokoladove gulky, take co sa do nich strka visna? vdakaa

ivana26
21. dec 2008

vinka, tak ked ich ochutnas napis ake su, ja by som tiez skusila, zboznujem puncove rezy,
a cim by som mohla nahradit sangwick?

vinka
21. dec 2008

No sú perfektnééééééééééé.Už som ich 4 zjedla.Ja som sangwick nahradila lepším pomarančovým sirupom.Lebo sangwick je sirup. 😕 Aspon si myslím.A vôbec sa tažko nerobili.Kým som prvý piškot piekla robila som druhý.Ale ja som ich piekla po poradí a pekne som po upečení ich skladala na seba.Tam píše 3-4 citrony.Ja som dala 3 kludne som mohla aj 4.Ja som kôli detom dala aromu rumovú nie rum.Ale mohla som dat trochu viac sirupu do punču.Bol trošku suáchší.Lebo punčový čím viac mokrý tým lepší.To bolo asi tým,že som nedala rum.Ale stálo to zato.To bude môj oblúbený recept.Musím ešte Lidke napísat a podakovat. 😀

ivana26
21. dec 2008

super vinka, to si ma potesila, tak aj ja skusim ten kolacik 😉 aj ja len aromu rumovu chcem dat, tak dam potom viac toho sirupu ako pises. dik za radu 🙂

vinka
21. dec 2008

Ja chcem na budúce nechat trošku kratšie varit vodu z cukrom.Aby to bolo viac mokrejšie.Alebo pridat viac vodyTrochu.Ale ja som ho chcela mat na sviatky.Lenže to vyzerá,že na sviatky už nebudú. 😠 Miznú každou minútou. 😀

ricky
22. dec 2008

nenajdu sa u niekoho tie cokoladove gulky s višňou? vdakaaa

vinka
22. dec 2008

Ricky aj ja by som chcela ten recept.Ak sa ti niekto ozve daj vediet. 😉

ankan
22. dec 2008

ja robím tie BURIZÓNOVÉ GUĽKY takto:

SUROVINY:

2Odkg KRYŠTÁĽOVÉHO CUKRU
SALKO
HERA
3ks NEOCHUTENÉ RYŽOVÉ BURIZÓNY

POSTUP:
CUKOR roztopíme vo veľkom hrnci(keď sa pridajú burizóny tak je veľa masy) za stáleho miešania na karamel(zo začiatku sa nemusí, začneme miešať keď sa cukor roztápa) potom pridéme celé nevarané SALKO a po chvíľke HERU(nezľaknúť sa keď sa dá zo začiatku masa do hrčiek, určite to povolí). Nakoniec pridáme BURIZÓNY koľko masa znesie. tak aby boli nasiaknuté, (asi 2,75 balíčka). Necháme chvíľu postáť, masa lepšie vsiakne a nebudú páliť. Do misky si dáme vodu a namáčame si tam ruky, aby sa nám guľky na ne nelepili a dali sa lepšie tvarovať.
Guľky sú už rodinná tradícia bez ktorých si nevieme predstaviť žiadny sviatok.