Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

zabka88
27. dec 2011

@zuzu9906 presne tak trošku rumu do plnky, aj ja som tento rok zabudla 😀 aspoň bolo na kávové guličky ( z podrvených piškót, trošku urobenej kávy, roztopená čokoláda (čo vám zvyši z ineho pečenia), trošku rumu , hrozienka alebo iné sušené ovocie - urobiž zmez, tvarovaťdo guličiek, obaliť v praškovom cukre a šup do košíčkov)..

či som ja blbá!!! ja som miesto cery dala heru, preto som to mala take hutne a preto som toho musela dať tak vela aby to aspon kusok bolo kvapalne.. 😖

tak baby, ako chutia koláčiky?? 😀 😀

trnka77
27. dec 2011

@erika153 ahoj,nepoznáme sa,ale pred vianocami som sa inšpirovala tvojimi receptami 🙂 🙂 tie orechové medovníky sú jedna báseň...prekonala som aj svokru 😀 😀 a to je už čo povedať...takže odo mňa posielam veľké ďakujem.....som rada,že si tu vymieňate skúsenosti,aspoň sa niečomu naučím 😉 😉

cukroska
8. jan 2012

Môžem odporučiť!!!:*
Táto domáca marlenka je naozaj úžasná:*
Suroviny

* Cesto:
* 100 g maslo
* 3 PL med
* 300 g kryštálový cukor
* 1 KL ocot
* 1 PL sóda bikarbóna
* 2 ks vajcia
* 700 g hladká múka
* 3 PL kakao
* Krém:
* 325 - 350 g maslo (k tomuto aj ku salku sa vyjadrím v komentároch)
* 1 ks salko
* 2 sáčky puding smotanovo-vanilkový
* 6 dl mlieko
* 4 PL cukor

Cesto: Do kastróla si dáme múku zmiešanú s kakaom. Vo väčšom hrnci si rozpustíme maslo, med a cukor. Sódu a octom zmiešame a pridáme do hrnca. Táto zmes nám začne kypieť. Primiešame vajcia a stále a rýchlo miešame. Odstavíme z ohňa akonáhle nám vznikne hnedá pena. tú potom rýchllo nalejeme do kastróla s múkou a kakaom a vymiesime cesto (ak by to neišlo tak môžeme pridať trochu vody).

Necháme ho na hodinu pri izbovej teplote oddychovať. Potom ho na pomúčenej kuchynskej doske rozdelíme na 6 cca. rovnakých častí. Jednu časť vyvaľkáme natenko (nie zase na úplne ,,priesvitné" cesto ale aby bolo tenké). Potom ho prenesieme na Cerou vymastenú a múkou vysypanú opačnú stranu plechu. Odrežeme okrajky, aby malo cesto rovné okraje, popicháme cesto asi 10X vidličkou a pečieme na 170 °C 5-7 minút. Takýto istý postup je aj na zvyšné časti cesta.

Krém: Z mlieka, cukru a dvoch pudingov si uvaríme puding a necháme ho dobre vychladnúť (nedávame ho však do chladničky, ale môžeme čakať vonku kým vychladne).

Vyšľaháme zmäknuté maslo a po troche pridávame salko. Keď to je dobre vyšľahané, pridáme vychladnutý puding a stále šlaháme (nemôžu byť hrudky, pozor na to, musíte to dobre a trochu dlhšie šlahať).

Krém si rozdelíme na 6 rovnykých častí. Na plech vystlaný papierom na pečenie si položíme jeden plát cesta a natrieme ho jednou časťou krému, opäť položíme cesto a natrieme ďalšiou časťou krému atď.

Upečené okrajky nastrúhame na strúhadle alebo rozmixujeme v mixéri a ces sitko posypeme vrch marlenky.

cessy
9. jan 2012

@cukroska mnaaam ta vyzera užasne, recept ukladam, ked dodietujem tak si ju slavnostne upeciem 😀 😀 😀

abriela
12. jan 2012

@cessy ahoj. Mozem ta poprosit o recept na cokoladovu polevu. *Davala si to tu pred vianocami a dako to neviem najst. Dakujem.

cessy
13. jan 2012

@abriela co ides piect?? daj typ na vikend 😕 😅 😅

abriela
14. jan 2012

@cessy podarilo sa mi to najst a myslela som presne tento odkaz. Dakujem. Robim tortu.
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=23309

akire871
31. okt 2012

ahojte volam sa vikina moj syn bude mat o tyzden 2 rocky a chcela som sa spytat ci neviete nieaky recept na tortu diki pekne zatial

cessy
7. nov 2012

@akire871
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/marcipanove-torty-rady-a-postupy/

skus tu, ja som sa z tade dost naucila kočky aj vela poradia. vyskusaj

cessy
7. nov 2012

@abriela co chystame tieto vianoce???? sice mame este mesiac cas, ale uz ma to pomaly chyta 😀 😀

abriela
8. nov 2012

@cessy 🙂 hmm, zatial napady nemam, ale uz to pomayl prichadza. Dobre, ze si nacala znovu tuto temu 😉

cessy
9. nov 2012

@abriela pozeram ked mam cas neake nove recepty, ale je toho straaaaaaasne vela.

evka3231
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abriela
9. nov 2012

@cessy ja zvycajne roky opakujem to iste. No minuly rok som piekla prvykrat vo svojom, takze boli aj ine recepty. Snad sa to tu rozbehne a napecieme nieco nove.

cessy
9. nov 2012

@abriela ja tiez klasiku ako vanilkove rohlicky, medovnicky, grilazky........, ale vzdy skusim aj nieco nove. 😵

abriela
9. nov 2012

@cessy linecke. Minuly rok som kupila rolicky na cierne trubicky, tak mozno vyskusam. Zaujal ma aj tento recept - http://tortyodmamy.sme.sk/strapate-lopticky#com...

frlka
3. dec 2012

ahojte mamicky...viete mi prosim niekto poradit, ako sa daju urobit taketo PRIESVITNE ozdoby na Vianocne kolaciky? ...napadlo ma rozpustit gumove medvediky vo vodnom kupeli???...budem vdacna, ked poradite. vdaka.

effien
3. dec 2012

Ahojte dievcata. Poradite mi? Moj maly ma 11 mesiacov a rozmyslam, ci existuje nejake vianocne pecivo, ktore by som mu mohla upiect, aby som mu ho s cistym svedomim mohla dat papat. Samozrejme ho tym nebudem krmit nakila. Ale nech si aj on trochu uzije tej atmosky 🙂 Mate nejake recepty pre takychto prckov? Dakujem

frlka
3. dec 2012

@lucinocka prid aj k nam napiect 😀 😀 ja som prave zarobila na medovniky 🙂 na 10 plechov!!!!! peciem pre celu rodinu + mamina ide zajtra na operaciu, tak je to na mne 🙂 Bavi ma to! Ale este viac ma bavi zdobenie 😉 A co vsetko si piekla? Mas nejaky dobry recept na slane pecivo? Najlepsie strojove. Vdaka.

vivusika
3. dec 2012

@cukroska supeeer 🙂 ja keď som šla prvý krát piecť marlenku, tak som sa normálne toho bála. Teraz už pohodička, a koláčik ozaj fantastický 🙂

frlka
3. dec 2012

MEDOVNIKY
(na 5 plechov)

1/2 kg hladkej muky
20 dkg prask.cukru
12,5 dkg medu (2,5 velk.lyzice)
12,5 dkg Hera
2 cele vajcia
1 mala lyzicka mletej skorice
1 mala lyzicka sody bikarbony

Urobit cesto, mozeme nechat 2 hod. v chladnicke.
Rozvalkat na hrubku 0,5 cm.
Pecieme rychlo v dobre vyhriatej rure, na cca. 200C.

OVERENY RECEPT, SU MAKKE!!!

skeptik
5. dec 2012

@effien ja davam mojej dcere (bude mat 11m) vsetko. Samozrejme, ze by to mal byt jeden kolacik, maximalne 2 za den.

skeptik
5. dec 2012

Baby prosim vas pecte z masla a nepouzivajte stuzene tuky (Hera, Palmarin, atd), najma ak to davate jest detom. Zanesiete im cievy tym svinstvom na cely zivot. Je to strasne nezdrave a uz to z tela von nedostanete. Vsetky recepty mozete nahradit maslom namiesto toho.

abriela
7. dec 2012

@frlka myslim si, zeby to roztopenim gumkacou slo.
@frlka mam tiez tento recept - doporucam aj ostatnym
@skeptik mozno mas pravdu, len stuzeny tuk maslo nenahradis. Tuk je cera a nenahradza sa maslom - nejde to 😉 .
Co je horsie, zjest domaci kolacik aj ked s margarinu, alebo dat dietatu zjest cokoladoveho mikulasa, ci trebars horalku? 😕

vroni
7. dec 2012

@frlka, netop medvede, farby su skoro neviditelne, lepi sa to sialene, tuhne vecnost...
Na piesvitne ozdoby pouzi nomalnu zelatinu, ofarbis potravinarskou farbou a hotovo
@abriela, maslom stuzeny tuk nahradis uplne v pohode (dobre, vo vacsine pripadov), ak chces byt dosledna, mozes pouzit kokosovy "olej" alebo si z masla urobit 100% tuk. Je to podstatne zdravsia alternativa ako umele stuzene svinstva

abriela
8. dec 2012

@vroni ja nahradzat zatial nemeniem, ale napr. ak robis napr. cokoladove ozdoby na stromcek a das maslo tak to nestuhne tak ako ked das tuk. Aj ked priznavam, ze neznasam tukovu cokoladu 😉 .
Ale robievam napr. na kremes akokeby listkove cesto. Raz som omylom dala margarin nie tuk a samozrejme nepodarilo sa. Tuk sa nepokazi, ale maslo ano. Tuk sa aj tak pri peceni vyuziva ovela menej ako margarin, kt. ako pises je 100% nahraditelny. Aj ked na druhej strane v po pubertalnom obdobi som neznasala a vobec nejedla maslo, neviem ako by som to prijala, ak by bolo v kolaci. Tak ako ked sme presli na domace kravske mlieko, tak trvalo viac ako rok, kym som si na tu chut (aj ked kvalitu) zvykla.
Ako sa da z masla urobit 100% tuk? AK sa to da, tak urcite by aj spominane cokoladove ozdoby chutili lepsie.

kaara1980
8. dec 2012

maslo je akože zdravšie?no nie som si istá.a myslím,že nie každý je taký bohatý,aby používal len maslo (teda hlavne ak sa chce vyhnúť poľským šitom).
Ja toho roku pečiem perníčky,švédske ovsené sušienky a cookies.Ideme k našim a mama bude piecť klasiku-medovníčky,van.rožky,mačacie oči (orechové linecké),vínové pečivo