Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

hirunka
10. dec 2012

@vroni reagujem na tie medovniky treba dat dosacku s krajcom a zmeknu 🙂

vroni
10. dec 2012

@abriela, kokosovy kolac: 7 bielkov, 30 dkg praskoveho cukru, 25 dkg kokosu, 5 lyzic hladkej muky (ja nedavam, ale v povodnom recepte je), bielka vyslahat, pridat cukor, kokos a muku, upiect. Na plnku uvarit jedno salko do karamelu (cca 2 hodiny), nechat vychladnut. Do peny vyslahat cele maslo, primiesat vychladnute Salko, natriet na (vychladnuty) kolac, nakoniec kolac poliat roztopenou cokoladou. Ta tvoja parizska slahacka sa mi paci!

@vevuska1, ja robim puncove gulicky "z odpadu". Kraje z kolacov, zvysky kremu, cokolady atd, vsetko pride do jednej misy, premiesam, zalejem rumom, kym sa z toho nedaju vytvarovat gulicky a vyvalam v kokose alebo v com ma napadne (sekane oriesky, cokolada, kakao, sezam.....) a hotovo. Ak chces bez alkoholu, tak namiesto mozes dat ceresnovu stavu a pripadne rumovu aromu.

vroni
10. dec 2012

@hirunka, no skusala som, po mesiaci boli stale ako kamen. Na medovniky mam skratka talent 😎

halienka
10. dec 2012

@vroni ja pridávam k medovníkom rozkrojené jabĺčko, najlepšie v plechovej škatuli, dám ho tam tak aby sa tou rozkrojenou časťou nedotýkalo medovníkov. Za 3 dni sú mäkké 🙂

abriela
10. dec 2012

@vroni dakujem. Cesto poznam, len plnku robim inu - taku zltkovu.
Ja z odrezkov robievam tento: Cesto upeciem len jedno z 4 vajec a tu puncovu zmes robim z odrezkov a piskot.
http://varecha.pravda.sk/recepty/puncovo-kokoso...

linka
10. dec 2012

@vroni ja roky robim moj osvedceny recept na medovniky a netreba k nim pridavat nic,aby zmäkli,vydrzia dlho mäkke,ak by si chcela,tak hodim recept 😉

cukroska
10. dec 2012

ale áno ten sa varí...ale už neviem či 2hod.či tri v recepte nie je?už som dávno nerobila...

gabka11
11. dec 2012

ďakujem, ja som mala recept, kde išli až tri smotany a jedna 150 g čokoláda, takto aspoň ušetrím 🙂, a koľko čokolády ide do vášho receptu? a keď nedám cukor, bude to vlastne sladké?

ukana
11. dec 2012

baby rýchly recept pridávam, bez pečenia, aj pre začiatočníčky
Domáca margotka
3bal.keksov marina( alebo 300g nejakých sušienok, Bebe, piškoty)
300g kr.cukru,
1dcl vody
4PL rumu-alebo aroma rumová, punčová-potom ale pridáme 4PL vody, aby cesto nebolo suché
200g kokosu
100g masla(Palmarinu)
čokoláda na polevu

pomelieme keksy, uvaríme z cukru a vody sirup, zalejeme ním keksy, pridáme roztopené maslo, rum, kokos...dáme na alobal na menší plech-asi 2cm vrstvu, vychladnut do chladničky, potom na to dáme polevu( roztopíme čokoládu v troche Cery)...ja som na záver pokrájala na malé kocky a dala do košíčkov 🙂 🙂 🙂 ...

ukana
11. dec 2012

@abriela ja som tie linecké s cukríkmi skušala, treba to dat na papier na pečenie, ked to vychladne, dobre sa to odliepa, je to pekné na ozdobu,ale chutovo nám to nechutilo, tak to už nerobím 😝 ...ten keksík sa v ustach polepil s cukríkom...no divné.... 😝 😝

majushkab
11. dec 2012

@linka môžem poprosiť ten recept na medovníčky? 🙂 ďakujem

linka
11. dec 2012

@majushkab samozrejme 🙂

650g hladkej muky,250g prask.cukru,50g masla,150g medu,3 vajcia,1 caj.lyzicka medovnikoveho korenia,2 zarovnane caj.lyzicky sody bicarbony,4-5 PL mlieka

Z prisad vypracujeme hladke cesto a nechame ho do druheho dna v mikr.sacku odstat v chlade,na druhy den ho este premiesime a vykrojime rozne tvary,ktore natrieme vajickom a upecieme.

abriela
11. dec 2012

@ukana dakujem za radu. Planovala som to skusit, mozno vyskusam len par tiez k lineckym.
@lenda podla prisad nevyzera, ze z tychto surovin mozu byt medovnicky hned mekke - malo masla, vela medu. Aj ked snad kazde medovnicky po case zmeknu a je ked je to overeny recept tak proste mam zlu mienku. 😉

linka
11. dec 2012

@abriela myslis moj recept? ak ano,tak keby som ho nemala vyskusany a medovnicky by neboli makke,tak ho sem nedavam... 😉 robim ho 6 rokov a ziadny iny nechcem...

majushkab
11. dec 2012

@linka ďakujem 😉

laura112
12. dec 2012

ahojte baby potrebujem radu vcera som robila cesto na perniky a nechala soom ho odlezat a dnees ze to idem vykrajovat normalne sa mi to cesto rozmrvilo ako ho dam znova dokopy?

jancaca
12. dec 2012

baby čím zdobíte medovníčky, prosím si nejaké super nápady. Vďaka

laura112
12. dec 2012

ahojte baby potrebujem radu vcera som robila cesto na perniky a nechala soom ho odlezat a dnees ze to idem vykrajovat normalne sa mi to cesto rozmrvilo ako ho dam znova dokopy?

cessy
13. dec 2012

@laura112 skus to nahriat v mikrovlnke. a akoze uplne sa to od seba oddeluje???? lebo mne obcas cesto ostane take skarede vraskave, supnem ho do mikrovlnky a potom sa to da...

cessy
13. dec 2012

@linka
@abriela

ja peciem medovnicky celorocne a prisla som na to, ze nejde o to aky mam recept, ale ako sa medovniky pecu a ako ich potom skladujem. dost casto skusam novy recept na medovnicky, nikdy medovniky dlho neprepekam a potom ich skladujem v uzavretej nadobe. zatial som nenasla recept na tvrde medovniky.
ak by ste niektora mala ten prapovodny, akoze "tvrte medovniky" tak sem s nim. skusim aj ten a dam vediet

abriela
13. dec 2012

@cessy ja som dnes skusila pardubicke perniky. Prehnala som to s cukrom, no som zvedava ake budu.

zlatovlaska123
13. dec 2012

@eva7780 podľa akého receptu robíš princezky? Sú dobré, mäkké? Raz som robila a boli ako kameň... 😖

eva7780
14. dec 2012

@zlatovlaska123 http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=35684&use... zmeknú vdaka kremu takmer hned 😉
u nás dnes len zapekane zemiaky zo syrom a idem daco piect 🙂

eva7780
14. dec 2012

druhý riadok patri do inej temy 😀 😀 akosi som si nevsimla nazov,az teraz ked sa to neda opravit 😀 😀

zlatovlaska123
15. dec 2012

@eva7780 ďakujem, vyzerá to nenáročne a prudko jedle, pridávam si k vianočnému pečeniu,kávové zbožňujem!!! 😉

vivusika
20. dec 2012

pomóóc, niekde som čítala recept na salkovo orieškove šuhajdy a nikde ho nemôžem nájsť. Robíte niektorá také?

liliandax
20. dec 2012

kocky, nemate nejaky vyskusany a osvedceny recept na toffifee? 😵

gabka11
6. jan 2013

@linka ďakujem, šuhajdy boli výborné 🙂

linka
6. jan 2013

@gabka11 nemas vobec zaco,som rada,ze chutili 🙂

linka
24. feb 2013

ahojte baby,mozno skoro,ale ja uz vyberam co upeciem na Velku noc,ale len asi 3 druhy,vy uz ste premyslali?