Vianočné menu

loxa
6. nov 2014

Ahojte maminy, poradte nejake netradicne vianocne menu, predjedlo , polievka, hlavne jedlo, tak isto pripitok..robievate punc alebo grog, ci nejaky iny netradicny pripitok? tak isto co varite pocas sviatkov... Na minule vianoce som robila lososove carpccio, oplatka s medom, kapustnica a rybia polievka, lososy a prazmy so zemiakmi s rozmarinom..pripitok hubika de luxe🙂 25teho kacicka a silvester salat, rezne nejake drobne jednohubky...klasika..dakujem za inspiracie

tinach
6. nov 2014

A co dievcata, darceky uz pobalené? Preboha, je začiatok novembra 😅

loxa
autor
6. nov 2014

@tinach nie, nudime sa a sme deprimovane tak pridavame debilne prispevky do normalnych tem

sabina1975
6. nov 2014

@loxa pre mna su vianoce = tradicia takze kazdy rok sosovicova polievka kaprik vyprazeny majonezovy salatik oplatky s cesnakom a medom a ovocie a to najhlavnejsie " laska "

kelina
6. nov 2014

@sabina1975 aj u nas 🙂)

evening_star
6. nov 2014

My sme tiež prešli v stravovaní na "vyšší level", takže už to určite nebude vyprážaná ryba, ani tá majonéza v šaláte. Tiež hľadám zdravšie alternatívy. Možno losos, alebo iné mäso- moriak, kačica... Kapustnicu plánujem, kyslá kapusta je zdravá, ale bude bez zásmažky a bez klobásky... rada sa nechám inšpirovať...

loxa
autor
6. nov 2014

@sabina1975 moja a manzelova rodina ma diametralne odlisne vianocne zvyky, nevedeli sme sa dohodnut (iba na tej oplatke😀) tak sme si vymysleli svoje vlastne menu , ktore mame radi..mame radi zaujimave jedla tak sa len tak informujem..nechcem nikoho znechucovat predcasnymi starostami o vianociach @tinach ..darceky nemam pobalene, u nas je o zalezitost 50e len pre deti, nepotrpime si na dari ale prave na tu dobru atmosferu stedroveceerneho stola so svieckami..Laska ide cez zaludok , preto sa pytam 🙂

titkovamiriam
6. nov 2014

@tinach jasne ja mam darceky od juna a postupne pridavam -už vlastne končím 🙂

a k otazke
u nas je to klasika:jasneže prvé oblatky
polievka.rybacia a šošovicova
zemiakovy majonezovy šalat -ryba už viac lolos ako kapor ale podkovičky musia byť

Na prípitok mavame cinzano červene s citonom

Potom dalsie dva dni zaleži kedy príde segra-to je pečena kačica a kapustove halušky a ten dalsí den morčacie masko s rôznymi šalátikmi

Na Silvester kapustnica udene,šalaty,robím ovocne bowle,punč 🙂 ,podľa toho kde a kolky sa stretneme misy obložene🙂 hitom je moja slana sendvičova husenica🙂

maca_p
6. nov 2014

@loxa co sa tyka jedla, tieto temy su mi blizsie, nez tie o vyzdobach a darcekoch 😀
minuly rok sme mali nieco netradicne a zistila som, ze niet nad klasiku: vyprazany kapor + zemiakovy salat 😉
minuly rok som si na oblatky spomenula az 25.12 😀

loxa
autor
6. nov 2014

@evening_star ja tiez kapustnicu milujem , robime smotanovu s hribami..ziadne masko ani klobasky..Ja som zastancom nazoru ze vianoce nerobia taketo tradicie, uzit atmosferu si mozme aj po svojom..ci uz si niekto uvari spagety alebo moriaka..hlavne aby mal prijemny pocit..u nas to vzdy najviac zije pri stole..deti ochutnvaju smeju sa, tesime sa na koledy a tak..:🙂

evelynm
6. nov 2014

my sme si tiez vytvorili nase vlastne menu a to si pripravujeme tradicne kazdy rok. U nas doma sa robila ina kapustnica ako u manzela, ta "nasa" sa podoba svokrinej, nemala som problem ju prebrat od nej. Salat sa u nas tiez robil iny ako u muza, tak robim taky "nas", ale tiez je viac podobny svokrinmu 🙂. A rybu mame uplne inu, lebo u muza robili file a to sa mne nezda slavnostne, u nas sa robil kapor, ktorého moj muz nemusi. Tak mame "svoju" rybu. Robim lososa s mandlovymi lupiekami a bielym vinom. Je famozny, pre nase deti je to vianocna ryba 🙂 . Zvyky sme si tiez prisposobili tak, ze nam vyhovuju a sme spokojni. Jaaj, a este musia byt opekance, tie sa u nas vôbec nerobili, tak ich vzdy urobi svokra a nam nadeli do misticky 🙂

titkovamiriam
6. nov 2014

@loxa ja poznam vela ludi co maju klasicke rezne,a teraz aj morku velku pečenu-je to o rodine a pohode,nech si daju aj pizzu albo rizoto ak to tak vyhovuje 🙂

joj kapustnicu ja možem na vsetky sposoby

loxa
autor
6. nov 2014

@titkovamiriam...tak mas co robit s tolkymi pripravami 😀 maca_p ja som nikdy nemala rada kapra, len polievku z neho , a manzel nikdy nejedol kapra na vianoce, oni mavali rezne😀 ten salatik je taka klasika, len ja ho neviem moc dobre robit, resp, nikdy mi nechuti tak ako by som chcela, tak na silvestra mi ho mama posle a mam po starosti😀

evening_star
6. nov 2014

@loxa Tiež si myslím, že je to o niečom inom (u nás hlavne o duchovných veciach, sme veriaci) a nebudem si robiť nezdravý majonézový šalát len preto, lebo je to "tradícia"...

evening_star
6. nov 2014

@evelynm Daj prosím recept na toho lososa s mandľami...

titkovamiriam
6. nov 2014

@loxa ja to milujem ,preto ja už končim s nakupmi aby som piekla kolaciky a potom pomenila s kamoskami 🙂 a Vianočny stol a stolovanie to je finale roka 🙂,je len smutne že od vlani pri stole chyba moj tatinko :(-ale zasa pribudla možno buduca nevesta :ň a uz aj vnučatka by som prijala 🙂

loxa
autor
6. nov 2014

este k tomu salatu pridam silvestrovsku anekdotu mojho muza.."kazdy rok si 31 . 12 hovorim ..SALAT UZ NIKDY VIAC" a o rok zasa hrniec namiesto taniera a varecha namiesto lyzice😀

titkovamiriam
6. nov 2014

@evelynm milujem lososa na mandliach alebo spenatovo citronovou omačkou

loxa
autor
6. nov 2014

@titkovamiriam tatinko je na vianoce urcite s tebou ..ak aj cely rok nie, ver ze na vianoce urcite🙂

titkovamiriam
6. nov 2014

@loxa však ja viem 🙂

janinah
6. nov 2014

@tinach súhlasím....ale čo už,na Vianoce tu budeme rozoberať Veľkú noc.....po biznisobchodníkoch sa budeme všetci opičiť a mať vianočnú atmosféru už po dušičkách...choré.... 😒

maca_p
6. nov 2014

@tinach a inac lidl uz spustil predaj vianocny predaj ingrediencii k peceniu 😉
nechala som tam zopar eciek, co to som uz aj vyjedla, napr. ten lieskovo orieskovy krem, alebo poleva, alebo co to je. 125g balenie som vyjedla v spajzi, aby deti nedrankali. clovece, lepsie ako nutela, obsah lieskovych orechov deklarovany na 42,5%. 😉

luciferisko18
7. nov 2014

My mávame oplátky s medom a cesnakom, kapustnicu ale tiež bez zápražky, pridávam do nej fazuľu a trochu smotany, lososa robím vždy a každý rok aj kúsok inej ryby vyprážaný kapor alebo treska tmavá - nie filé a k tomu šalát zemiaky 1:1 s červenou repou a biely jogurt grécky z lidlu namiesto majonézy ... A potom opekance s makom 😃

tykat
7. nov 2014

@loxa my sme si dali taku "tradiciu" ze na stedry vecer mame niekolko druhov ryb, minuly rok sme mali tilapiu, lososa a zubaca...tento rok chcem kapra, jesetera a mozno halibuta...a to je asi jedina vec ktoru mozem zmenit 😀 lebo moja rodina sa každý rok teší na klasiku...pripiť si vermútom, potom oblatku s medom a cesnakom, nasu "vychodnarsku" kapustnicu, rybu so salatom a po večeri uzobávať "cukroví" od mojej sestry z Čiech a prípadne sa dotlačiť "veterníkom na plech"...

kinka555
7. nov 2014

@loxa my mavame pripitok-sampanske, pripadne vino, oblatka s medom, hrachova polievka na zdravie, hubova omacka na stastie, sosovicova omacka na peniaze 😉 majonezovy zemiakovy salat a vysmazany sumec/tilapia, kedze u nas kapra nikto neje

bonaqa2013
7. nov 2014

my sme mali troška problém, že sme veriaci, ale jeden je ev a druhý kat. Jedni jedia 24.12 maso, kat nie. Tak sme si to prisposobili, a maso v tento deň - večer nejeme. najskor sa pomodlíme, potom si poprajeme krásne sviatky, oblátky s medom, kapustnicu so zemiakmi - od svokry, zemiakový šalát s vyprážaným kaprom, malé deti filé. Nejakú kofolu, alkohol nemáme, ovocie, asi 3 druhy zákuskov - len toľko pečiem. No a najvačšiu radosť mám ako sa deti tešia na darčeky. ako s nimi spia, nepustia z ruky ......

loxa
autor
7. nov 2014

@janinah ja milujem vianocnu atmosferu a ak by to bolo mozne zila by som tymto krasnym pocitom aj 9 mesiacov v roku..Mozem si to dovolit, lebo ide len o pocit a niesom taka hlupa aby som si nieco kupila len pre to ze to obchodnici ponukaju..vacsinou takto vyskakuju ludia co si nevedia ustrazit penazenky ked najdu vianocny tovar..ked to ma obchodnikom pomoct , preco by to nerobili..ja im to nezazlievam , kopiruju len spravanie spotrebitelov..ked to nebudes do vianoc kupovat, oni to nebudu ponukat..taketo nieco treba neustale vysvetlovat ludom co v zivote nepodnikali..ach

catrina_s
7. nov 2014

Nase Vianoce su asi taketo (napoly rusnacke) :

-pripitok-hriatô= to znamena cista vodka, najlepsie domaca, cukor a tuk. Je to naozaj skvela aj ked vyraza chut.
-predjedlo-klasicka oblatka s medom
-polievka- kapustnica. Avsak jedna je tzv."juška", stava z kapusty+cestovina a druha je husta, s vela kapusty, klobasky, udeneho maska a hrybikov ja ju jem s chlebom.
-hubova polievka
- tradicny zemiakovy salat
-losos, rybie file, rezne
-opekace s makom
-hrachova kasa s kapustou
-kysla macanka s kapustou

A viac by sa uz do mna ani nevoslo:D

monacanka
13. nov 2014

ahoj mi nic netradicne u nas stala dobra osvedcena klasika ako kazdy rok oblatky s medom a cesnakom , kapustnica, vysmazany kapor s majonezovym salatom deticky budu mat rybie prsty, pupacky s makom pripitom vino alebo sampus , ked pride na druhy den navsteva tak vecsinou udene meso, jednohubky, oblozene chlebiky zakusky, niaky ten aperitiv a na Silvestra nic extra takisto niaky punc pre dospelých pre deti klasicky detsky sampusik, jednohubky, vysmazane syrove gulky vysmazane huby s nivou, niaky ten puding s ovocim , sendvice z kazdeho rozka troska

bubinko1506
2. dec 2014

u nas je tiez viac-menej klasika:
pripitok - domaci ribezlovy alebo ceresnovy liker
oplatka s medom
sosovicova polievka
grilovany losos s bylinkami
zemiakovy salat - sice nezdravy az hruza, ale tesim sa nan cely rok 😀
na zaver, ak sa do nas este zmesti, tak nejaky kolacik, kavicka a dobre vinko
25. dojedame rybku so salatom, a 26. mavame kacicku s kapustou u svokry
na silvestra mavame udene mäsko so zemiakmi alebo zemiakovou kasou, kapustnicu a tu dojedame este na novy rok