Vianočné pečenie 2014

karina517
3. nov 2014

Ahojte 🙂 neviem, či už rozmýšľate, čo budete na Vianoce piecť... ale ja už sa tak teším, že dávam do kopy recepty a pred Vianocami vyberiem z nich nejaké. Čo pečiete vy?poradíte nejaké tradičné recepty?

simona202
3. nov 2014

@karina517 Ja sa už neviem dočkať, som si síce povedala, že toho roku nebudem dáko vypekať, lebo u nás je to tak, že potom tie suché ešte v marci vyhadzujem 😀 ale ako sa poznám, zas budem mať aspoň 15 druhov.
Určite nebudú chýbať linecké, tie mám najradšej, vanilkové rožky a šuhajdy 🙂

pukinka11
3. nov 2014

Ahojte 🙂 tak u nás isto medovníčky, vanilkové rožky, medvedie dlabky- to je suché, no a žĺtkové (orechové) rezy, opitý izidor a asi sa pokúsim urobiť štedrák,ale to je iba taká prvá úvaha 🙂 možno ma aj vy niečím inšpirujete.....

d_anica
3. nov 2014

@karina517 Ja určite robím medovníky, klasické aj plnené orechové. Linecké nezvyknem, ale tento rok asi spravím, navarila som fúru lekváru cez leto, tak nech sa to míňa 🙂 Vanilkové rožky určite, na tých je závislý môj muž. Rozmýšľam nad nejakými punčovými guľkami. Štedrák musí byť, ten zvykneme raňajkovať cez sviatky. Mám recept od mamy, a kto ho u nás ochutnal, už iný nechcel 🙂 A ešte budem robiť nejaký ,,plnkáč", ale neviem aký. Dajte inšpiráciu.

@pukinka11 Napíšeš mi recept na Izidora? My sme to doma nikdy nerobili, ale manžel ho zvykne spomínať, že u nich sa robieval.

lucy125
3. nov 2014

Ja budem robit medovniky, plnene perniky, linecke, žltkove rezy a tribitku. Vanilkove rožky vymámim od mami 😀 a štedrak od švagriny,lebo ja to robit neviem.😝

ichbinich
3. nov 2014

Na 100% vanilkove rozky. Bez nich nie su Vianoce 😉
Nejake linecke, alebo maslove keksy, aby mali deti co vykrajovat, mam asi 100 roznych vykrajovaciek, tak nech sa bavia.
Ja mam rada americke mini raspberry pinwheels, s lucinou v ceste a malinovym lekvarom. Tie su "moje" keksy 😉
Perniky/medovniky asi tiez, najma kvoli detom, vid hore 😉
Asi zase aj chocolate chip cookies, aje ked tie mozu byt hocikedy, nie len na Vianoce 😀
Z klasickych rakuskych skoricove hviezdicky, tie videl syn v jednej knihe, boli posypane striebornym cukrom, tak ze ich chce robit. Dokonca uz aj mam strieborny cukor 😀
Kokosove "puserle" a/alebo Rafaelo gulky asi tiez.
Ale asi jednoducho popozeram so synom knihy s receptami a dohodneme sa. Viem, ze ho to bude bavit par minut, ale nech sa zabavi aspon trosku 🙂

karina517
autor
3. nov 2014

Táák 🙂 Ja zatiaľ mám na 100% v pláne vanilkové rožky, medovníčky, medové rezy a skúsim kokosová fantázie z naj recept cz a možno punčové... ešte som ich nerobila musím najskôr vyskúšať 🙂

bonaqa2013
3. nov 2014

Rozmýšľam, že urobím šuhajdy - majú radi dcéry, syn má rád medový kremeš, ja mám rada marhuľové rezy a na vrchu je želatína, a ocinko ľúbi všetky zákusky. Ale max. upečiem 3-4 druhy. to bude stačiť. Nemusíme sa zas tak obžierať. keď vidím, že sa všetky zjedia pred Silvestrom, potom ešte upečiem 1-2 druhy.
A potom u nás je december a január besný. To je sama oslava, samé torty, chlebíky. 2 deti majú v januári narod., 1 dcéra meniny v januári, jedna dcéra meniny v decembri, mama narod. v januári, otec narod v dec. ja meniny v dec. .....

michala.s
3. nov 2014

My tento rok opat klasika. Medovnicky, linecke, kokosove gulky, suhajdy(karamelove) a pre manzela nieco speci makove

liat
13. nov 2014

@d_anica a ten recept na štedrák by si nedala? 😉

guiseppinka
13. nov 2014

@michala.s ako robis kokosove gulky? mozes mi dat recept, prosim?

monacanka
13. nov 2014

tak tento rok medovniky, kokosove gulky, parizske rozky, lenecke kolieska, suhady, kokosove pusinky, a spravim asi zákusok puncove rezy , veterniky , a asi dunajske vlny robila ho moja mam prvi krat a strasne sa mi zapacil

niku_ss
13. nov 2014

ja by som chcela tento rok upiect a vytvorit medovnikovy domcek (chalupku) nikdy pred tym som to nerobila ale velmi sa mi to paci a nasla som na nete aj postup vyzera to jednoducho tak uvidime ako velmi ,,jednoduche" to bude xixi urcite poslem vysledok 🙂 😝 😝 😝

katka1981
13. nov 2014

Jaj na to sa s dcerkou tesime najviac. Ale tento rok musime piect bezlepkove.

Ak mate osvedcene recepty, tak zhanam na

bezlepkove medovniky

medvedie labky

vanilkove rosteky

orechove stanglicky

nechcem pouzivat bezlepkove zmesove muky, lebo je v nich bordel, dakujem!!!

minnie30
13. nov 2014

medovníky, linecké koláčiky, vanilkové rožky, mašinkové rožky, čokoládové kolečká, orechové rožky, škoricové klbká, košíčky, žĺtkové rezy, metrový koláč, medvedie dlabky, pečiem viacej a dávam z toho mamine, bratovi a musím schovať,aby nám zostalo na sviatky. . . . muž s deťmi my stále na ne chodia 🙂 tento rok chcem vyskúšať ešte niečo iné a možno z tohto niečo vypustím, aby sme mali obmenu a niečo nové 😉 ale teším sa a pečenie, moja 4 ročná dcérka mi rada pomáha a vykrajuje koláčiky, tak mám pomocníčku 😀

karina517
autor
14. nov 2014

ahojte, prosím vás, nemáte nejaký dobrý recept na pekné a mäkké medovníčky? robila som ich raz a boli tvrdé ešte v marci a tento rok už chcem mať lepšie 🙂 ďakujem

cessy
14. nov 2014

@karina517
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=2940

jednoznacne odporucam tieto, robim ich asi kazdy mesiac, lebo mojmu malemu veeeelmi chutia,berie si ich na desiatu do skoly, alebo len tak ked ma chut na sladke.... su makucke, vonaveeee, jemne. A ak mozem poradit, tak ja ich peciem na 170stupnov a len 5 maximalne 6 minut. Nie dlhsie, lebo potom sa vysusia a su tvde 😉 aja pridavam aj jednu polievkovu lyzicu pernikoveho korenia VITANA 🙂

karina517
autor
16. nov 2014

@cessy ďakujem a vydržia aj dllhšie mäkké? či môžem aj 3 týždne vopred?

emily76
16. nov 2014

Medovniky, zazvorniky a linecke. Plnkove dostaneme od maminy z jednej aj druhej strany, tak s tym sa netrapim. 🙂

emily76
16. nov 2014

@d_anica mozem poprosit recept na ten stedrak? Dakujem 😉

cessy
16. nov 2014

@karina517 uff to veru neviem, u nas vydrzia max. 5 dni aj to ich musim schovavat, aby ich moji nemasli.
A to ich robim kazdu chvilu a este sa ich neobjedli

karina517
autor
17. nov 2014

tak na skúšku urobím skôr a aj na Vianoce 🙂

saxana36
17. nov 2014

@katka1981 ja robim tieto rozteky s bezl.mukou http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=44835

katka1981
17. nov 2014

@saxana36, dakujem a ktoru muku davas? Skusala si niecim inym nahradit maslo? Manzel nemoze kr. mlieko :(

saxana36
18. nov 2014

@katka1981 robila som z mukou MIX C,ale tento rok to vyskusam aj s inými a maslo kupujem bezlaktozove,aj moj muz je bezlaktak a bezlepak

katka1981
18. nov 2014

@saxana36, moj muz nema problem s laktozou, ale int. kr.mlieka 🙂 nemoze ziadne ani kozie ani ovcie. Ale napadol mi jedeni kokosovy olej z DMky, to je take tuhe ako maslo alebo palmarin, dam to. A akurat mam predpisanu MIX C od Schaeru. Hadam sa mi to nerozpadne. Min. rok som robila rozky s lepkovej jedny s olejom a druhe s maslom a rozpadli sa oboje, cista katastrofa, tie s olejom sa rozpadli uz na plechu a tie druhe cestou do ust 😀 inak chut b9ola svetova. Medovnicky planujem, robit pol na pol. pohankova a kukuricna. Tak su robene tie co kupujem malej bio. A linecke budem robit podla navodu z brozurky Schaer. Dakujem ti.

saxana36
18. nov 2014

@katka1981 aha tak to som nevedela,no aj tieto rozteky sa mi niekedy mrvia,niekedy nie,skusim s mukou Jizerka tento krat alebo zmiesam muky,tak dobre pecenie 😉

katka1981
18. nov 2014

@saxana36, no keby sa mrvili, ale mne sa prvykrat ani nedalo z toho urobit roztek 🙂 Som to jedla z plechu len cisto ako mrvenicu, tak to bolo chutne 😀 😀 😀 Ak ich napecies, napis mi prosim ktore boli lepsie aj tvarovo aj chutovo, mozno pockam na tvoj pokus 😀

d_anica
19. nov 2014

@liat
@emily76
Prepáčte baby, že mi to tak dlho trvalo, bola som chorá.
Recept na štedrák od mojej mamy: 500g polohr. múky, 1 žĺtok, štipka soli, 70g cukru, 80g masla, 20g droždia, 3dl mlieka, vajce na potretie.
Zarobíme kysnuté cesto: Zohrejeme mlieko, trochu dáme do menšej nádoby spolu s droždím a troškou cukru a necháme vzísť kvások. Vo zvyšku teplého mlieka rozpustíme maslo. Do misy dáme múku, cukor, soľ, žĺtok, pridáme mlieko s maslom a nakoniec kvások. Poriadne vymiesime na hladké cesto. Mama to robí poctivo ručne, ja si uľahčujem prácu kuchynským robotom a výsledok je ten istý 🙂
Necháme cesto poriadne vykysnúť na teplom mieste.
Kým cesto kysne pripravíme 4 plnky.
Orechová: 150g mletých orechov, 100g cukru.
Maková: 150g mletého maku, 100g cukru, kvapka rumu.
Tvarohová: 200g tvarohu, 100g cukru, vajce, trochu hrubej múky, alebo krupice.
Slivkový lekvár (podľa hustoty rozriedený vodou, alebo rumom).
Aj do makovej a orechovej plnky sa môže kvapnúť trochu horúcej vody, aby boli vláčnejšie.
Množstvo cukru je orientačné, ja dávam menej.
Vykysnuté cesto rozdelíme na 5 častí, ktoré postupne vaľkáme na veľkosť plechu a prekladáme plnkou. To znamená, že do pekáča ukladáme najprv plát cesta, na to plnku, plát cesta atd. Navrch ide posledný plát cesta, ktorý potrieme vajíčkom.Poradie plniek záleží od vkusu a chuti, ale je to v zásade jedno.
Veľkosť pekáča nemám zmeranú, ale je to normálny veľký pekáč, nie tie krpaté obdĺžnikové. Cesto sa vaľká dosť na tenko, netreba sa ľakať 🙂
Koláčik je to výborný, u nás sa robieva nie len na Vianoce.

emily76
19. nov 2014

@d_anica no toto moze byt prudko jedle.. u nas sa stedrak nerobieva, tak skusim tento rok prekvapit rodinu 😵 😵

d_anica
19. nov 2014

Ženy, na budúci týždeň som sa podujala ísť do synovej škôlky piecť s deťmi medovníky 😀 sama som zvedavá, čo z toho bude. Nemáte tip na nejakú jednoduchú techniku zdobenia, čo by zvládli aj 3-4 ročné deti? Mám v pláne klasické vrecká s dierkou na polevu, ale možno vás napadne niečo jednoduché a originálne 🙂