Vianočné pečenie bez tuku. Poraďte recepty

rokka
23. nov 2009

Kočky, prosím vás poraďte nejaké recepty na koláčiky bez tuku. Synátor prekonal mononukleózu a musí držať beztukovú diétu. Čo upiecť na Vianoce, aby nebol ukrátený o niečo sladké? On už sa vytešuje, že budeme spolu piecť...ako ho nesklamem?

martina46
26. nov 2009

rokka, nejaky kolac z kysnuteho cesta mi napadol, tam by stacilo stipku oleja do cesta, ak by ovsem toto malo mohol. no a na vrch nejake ovocie.... co uz ine...
este mi napadla nejaka nepecena torta, ja sa chystam robit jablkovu, tuto:
http://www.dobre-recepty.sk/detail/1162-nepecen...
neviem, ako je to s tukom v tych pudongoch a tiez v piskotach.... tam by asi nemal byt...
viac neviem...

ichbinich
1. dec 2009

Uff, klasicke Vianocne pecivo bez tuku tazko... Kedze vsetky keksy su zalozene na kombinacii muka-tuk-cukor-pochutiny. Ake striktne to je s tym tukom? Absolutne beztukuva dieta sa mi nejak nepozdava, kedze velmi vela vitaminov je rozpustnych iba v tuku.

V kazdom pripade mozes skusit skor snehove pecivo:
Kokosove pusinky, tie nemaju pridany tuk, iba tuk, ktory je prirodzene obsiahnuty v kokosovej mucke. Mozes ich aj zmenit na orieskove/mandlove a pod. pusinky, ked nahradis kokosovu mucku mletymi orechmi. Ale teda aj tie maju prirodzeny obsah tuku.
Mozes spravit snehove suchare, ci uz s pridanymi orechami/mandlami alebo nie.

V niektorych receptoch sa da tuk nahradit jablkovym pretlakom. Sama som to este neskusala, ale hlavne na americkych receptovych strankach to je bezne. Skus pohladat low-fat oder fat-free baking.
Dalej ma napadaju nejake akoby rumove gulky (teda pre synceka bez rumu), aj ked v tych je tiez tuk z cokolady a pripadnych orechov (podla receptu).

Nejake kombinacie s kandizovanym ovocim a teraz vsade dostupnymi datlami alebo figami. Mozes skombinovat rozne susene a kandizovane ovocie. To by urcite tiez dalo zapracovat do bielkoveho snehu a spravit pusinky. Alebo nadrobno nakrajat a potom tu masu "zlepit" medom alebo cukrovym sirupom alebo trochou rozpustenej cokolady. Z tej masy spravit hrudky a nechat ich vyschnut, teda bez pecenia. Potom ich dat do pralinkovych papierovych misticiek.

Inak klasicka piskota ma tuk iba prirodzene obsiahnuty v zltkach - vajicka, cukor, muka. Viac na klasicke piskotove cesto netreba. V principe mozes spravit akoby piskotovu roladu - teda upecies plat piskoty. Po upeceni mozete spolu vykrajovat keksiky a zliepat ich lekvarom a pod. Budu vyzerat ako lineske kolieska, ale bez tuku.

V klasickych medovnikoch/pernikoch je relativne malo tuku a s nimi ti moze pekne pomoct pri vykrajovani a zdobeni.

Napriek obmedzeniam vam prajem prijemnu zabavu pri peceni a krasne Vianoce!

ichbinich
1. dec 2009

Este ma napadli bananiky, co robievala moja babka. Tuk je iba v cokolade, mozno to tvoj syncek moze...

Potrebujes:
- okruhle piskoty
- banany
- kyslasty lekvar (alebo hocijaky iny podla chuti, ale mierne kyslasty pasuje ku sladkym bananom)
- roztopenu cokoladu alebo glazuru na namacanie

Banany nakrajat na kolieska, piskoty natriet troskou lekvaru, spolu s kuskami bananu spravit "sendvice", teda piskota-lekvar-banan-lekvar-piskota. Budu dobre stat, ked je spodna piskota rovnou stranou na spodku, teda lekvar je na tej vypuklej strane. Napichovat na pevne sparatka, potom namacat v cokolade. To je jednoduche, lebo sa daju drzat za tie sparatka 🙂 Nechat ztuhnut na papieri na pecenie. Najlepsie su, ked par dni postoja, potom tie piskoty pekne zmaknu.

rokka
autor
1. dec 2009

Ďakujem za tipy. Ja si tiež myslím že medovníky sú také najmenšie zlo, tie mienim piecť. Aj tie pusinky je dobrý nápad. Tie piškóty s banánom si robieva aj on sám, skoro každý deň, ale bez čokolády lebo tú bohužiaľ teraz cez diétu nemôže.
Ste zlaté!