"Vzorový" jedálniček 16 mesačného dieťaťa

shawn7
17. okt 2012

Ahojte mamičky, dnes som bola na "poslednej" predpísanej poradni, doktorka odvážila našu malú a napriek tomu, že od posledného váženia pribrala veľmi pekne, tak nás poslala na krvný obraz. Vraj sa jej nezdá koľko váži vzhľadom na svoj vek. A tak by som checela vedieť, čo varite vy. Aké veľké porcie papkajú vaše deti. Napíšte typy, vzorové jedálničky.....čokoľvek, čo by mi mohlo pomôcť.

majusa4444
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xlucia
17. okt 2012

@shawn7 ak vam vyjde krvny obraz ok, mala ti prospieva, papa, dobre spi tak vahu neries. treba davat pestru stravu a neriesit "tabulkove doktorky"

teress
17. okt 2012

naša ma síce 15mesiacov,ale
ranajky :piškotky s čajíkom,alebo rožtek namočný v kakauku,alebo jogurtík----rožok s niešim,ale chlebík na ovečkzy vytrvalo atakuje...snažim sa ju zoznámit s čerstvou zeleninou...ale schrusta uhorku a mrkvu...inak zatial moc nechce
desiata: ovocie do ručičky,alebo jej nakrájam štvrtky do misky podla sezony-ale spapa tak pol jablčka,hrušky...niekedy sa prekona a da si celu..ale skor výnimočne
obedík:polievka okolo 11 druhé: masko s kašou a kompotikom...alebo podobne o 12
po spanku okolo 15.00 ma olovrantík pribinačik domaci, puding,alebo pod
druhý olovrantík o 17 ovocie...nastuhaný bananik s jablčkom,alebo jablčko s mrkvou
večera o 19- 19.30 mliečna kača,krupica..apod

kolko važite...ked to tak riešidr,inak porcie ma už viacmenej od oka, na detsky tanierik a mištičku, naša važi 11,300 cca

lutia
18. okt 2012

@shawn7 ked uz mame aj my 15m tak uz neviem kolko spapa...teda gramaz...niekedy spapa vela niekedy malo....
rano ked sa zobudi ma mliecko, po hodinke si idem robit ranajky a viem ze aj on bude so mnou jest tak mu ponukam chlebik, roztek s niecim co my spapa, potom ideme spat a po zobudeni (zalezi ako dlho spi) si urcim v nejakom neurcitom case a dam mu piskotky s presnidavkou ovocnou, pred dalsim spanim co je po 3hod bdenia obedik resp. teple jedlo a to je rozne ci masove alebo kasicky, po zobudeni (zalezi ako dlho spi) jogurtik a nakolko ho navecer nechavam az 4hodky hore aby vecer pekne zaspal tak este jedno teple jedlo a pred spanim mliecko a vsetko ako som uz pisala na zaciatku vsetko zalezi kolko spapa, vsetko je od oka a ked si myslim ze by bol hladny tak mu ponukam a uz je len na nom ci je hladny

simca06022011
18. okt 2012

Davam malej, kolko jej chuti a kolko vladze... jedlo mala dostava uz skoro dospelacke:
Ranajky : po zobudeni mlieko, neskro so mnou nieco pochrumka (rozok, zeleninu, syr)
Desiata: kopec ovocia, ked chce tak jogurt
Obed: Polievka, Hl. jedlo (masko, priloha, zelenina alebo cestoviny..klasika)
Olovrant: ovocie, piskoty, jogurty, puding... kadeco
Vecera: niekedy nieco spapa ked veceriame, niekedy nie... pred spanim flasa kase.
medzi tym dzusik, cajik,voda
V podstate dospelacka strava v malom, uz nestuhame ak nie je chora, ovocie a zeleninu zje sama, bez zbytocnych Eciek a nepotrebnych veci (tuk, cukor). V jasliach bezne maju nutelu, co ma ide vystriet.. bodaj by deti od toho nepriberali... to je v poriadku mat doma tucka z cukru? ;) asi ano pre lekarky, ale ked je dieta stihle a ma pestru stravu tak je zle 🙂

zigzag
18. okt 2012

@shawn7 Ranajky: ovsene, spaldove vlocky s kyslou smotanou,postruhanym cerstvym ovocim+postruham kusok vlasskeho orieska, necham zmaknut, a papame, pridam aj kusok hnedeho cukru, alebo javoroveho syrupu,,,,

Desiata,niekedy sa tak oje na ranajky, ze preskocime, alebo papa doma peceny flapjack, alebo tvaroh s ovocim, piskotkou, alebo doma robene kysnute rozteky s domacim dzemom,,

Obed: Zemiaky na kocky s maslom , tekvica na masle so smotanou, a hraskovy privarok taktiez s maslom a smotanou.
Zemiakova kasa so spenatom, sladke zemiaky na kocky, cuketka s morcacim maskom a mrkvou.
Rizoto, zeleninove, maskove, mrkva hrasok, struky a smotana
Omeleta so zeleninou brokolicou, hraskom, mrkvou , aj tu pridam smotanu
--------a vselake podobne kombinacie a variacie... pouzivam iba maslo, olovovy olej a sol,

Olovrant:banan so smotanou, alebo s tvarohom a piskotkou, alebo zese rozteky pecene doma, mafiny, taktiez domace. Niekedy mu dam dojest to co zvysilo z obeda.

Vecera: spaldova krupica s maslom a horkou cokoladou, ryzova kasa s hrozienkami, alebo tvaroh s vlockami, alebo flapjack,,,

vsetko sa snazim robit doma, kupovany chleba nedavam, vobec ani rozky, dzemy, maly mi vobec nechce pit mieko, preto do obedu pridavam smotanu, tu lubi velmi.... zacali sme uz pridavaj aj syr a to som mu postrzhala do rizota, chutilo mu, sosovica uspoch nemala, ale hrasok a fazulkove struky papame stale, ryby som nedavala, bojim sa ortude v nich, nakolko neviem v akej vode ryba zila, preto ten oriesok na rano do vlociek,,, 😉

zigzag
18. okt 2012

@shawn7 a kolko vazite? my sme mazdi 11-12 kilami

shawn7
autor
18. okt 2012

@xlucia malicka je taky jaso, pobehuje cely den, ani na chvilku si nesadne. Dostat do nej jedlo je umenie, no zacina to byt lepsie, niekedy zje viac inokedy menej. Na krv ideme o dva tyzdne plus asi tyzden budu trvat vysledky, tak uvidime. Ja to zatial nechcem riesit, pockam si na vysledky.

shawn7
autor
18. okt 2012

@zigzag my vazime 10 kg. uprimne aj mne sa to zda trosku malo, ale ked mala vyzera byt stastna, je ziva, cely den beha....

musim skusit tu smotanu, mozno potom jej bude chutit jedlo viac.

shawn7
autor
18. okt 2012

@simca06022011 @teress @lutia dakujem za velmi podrobne jedalnicky. Asi si ich vytlacim a prilepim na chladnicku. My sme v 6. mesiaci zacali s prikrmami, vsetko papkala, v istom momente papala na obed 150 g mix maska a zeleninky, no potom sa nieco zlomilo.....neviem ci to bolo zubkami. V maji bola ubolena, lebo jej isli dvojky hore aj dole a nechcela jest nic. Ked zubky vysli, nechcela jest ako predtym, krmenie nam stazovala. Zacala jest viacej ovocia, cestoviny a chlieb, no doma urobeny obed odmietala.
Ma dni, ked spapa syr, no vacsinou ho vypluje. Skusala som jej davat detsku sunku a ta jej aj celkom chutila, no su v nej Ečka :( Dlho tvalo kym som nasla keksy, ktore ako tak zje (aj to tak dva a ostatne najdem niekde "odlozene").
Nedavno som jej urobila rizoto, no ani sa ho nedotkla, no suchu ryzu zbastila. Klasicke mackane zemiaky skoncili podobne.
Co miluje su cestoviny. Tie moze papat furt, no to nie je pestra strava. A aj paradajky jej celkom chutia.

rebroza
18. okt 2012

@shawn7 ja mám dcérku - 15,5mesiaca, v poradni na 15. mesiac mala 9,3kg a doktorka nic neriesila....
inak starší syn tiež jedol všetko a veľa do roka a potom zlom a trápime sa doteraz.
dcérka preferuje polievky a masko s omackou plus ryza, zemiak, cestovina, suche nechce.
jablko do nej dostanem len ako presnidavku, alebo zamiesane do kase ovsenej. do ruky vobec nehrozi. s bananom je to rovnako. rozky mi zacala odmietat, chlieb duplom. ale okolo roka ich pekne jedla. rada ma mliecne kase - krupicovu, ovsenu, jogurty, tvaroh s ovocim...
a jedalnicek plus minus:
ranajky: 150ml mlieka plus jogurt, alebo cerealie s mliekom
desiata ako kedy. casto aj nie. ked tak nejaky keksik, piskota
obed mame zatial jedno jedlo. hustejsia polievka (zeleninova, kuracia) alebo masko s niecim, cestovina s tvarohom, lekvarom (to aj na veceru niekedy)
olovrat: snaha o nejake ovocie, presnidavka
vecera: mliecna kasa, cestovina s niecim, jogurt, a k tomu 150ml mlieka

a este ma napadlo. cestovina a paradajky. dam varit kusky kuracieho maska cca15min, potom pridam na kusky nakrajane paradajky osupane, trosku oregana alebo bazalky susenej. povarim. a potom este zavarim trochu muky rozmiesanej vo vode. k tomu bud uvarena tarhona alebo cestovinova ryza. ked nemam dobre cerstve paradajky, zamenim ich za pretlak paradajkovy.

simca06022011
19. okt 2012

@shawn7 ja malej tiez sem-tam davam uz aj sunku, detsku, teraz nam chuti vitakids tesco, alebo aj normalnu z billy berger, tieto nemaju tolko ecok.
cestoviny jej tiez vies urobit na milion sposobov, treba skusat a zvykne si.. moja mala tiez obdobie ked mi vobec nechcela jest.. cestoviny som robila s omackami alebo zeleninou, tofu, syrom a kadecim, nakoniec zje aj granadir. Dnes napriklad skoro vobec neobedovala, z ryze si vyberala hrasok po jednom. Ked sa zobudi tak si to doje:🙂
Ale tvoja je este malicka, podla mna si zvykne.. mne mala v 15mesiacoch tiez takto nejedla, dokonca vyzerala ako keby vobec nechcela zut, chleba vobec nic... vtedy som jej kupovala aj talianske vyzivy Plasmon: maju detske cestoviny, omackom milion druhov... taku malu ryzu. Ked som nestihala alebo uz nevedela co jej dat, toto zabralo. Na chleba som ju naucila teraz, ked chodi do jasiel, pretoze rano ked chodime vybavovat veci, tak som jej kupila fornety zo 2ks, alebo šišku a to zje ako nic. Teraz zrazu aj chleba s maslom pozuje.. pred tym iba vypluvala. Ovocie ma moja krpana k dispozicii non-stop. Mame to v kuchyni, teraz si ho chodi bravat aj sama. Ked bola mensia tak som jej ponukala nakrajane.
inak ked mi mala takto strajkuje nedostane jest nic... zbalim tanier a dam ju spat/hrat sa... dostane dalsie jedlo a uz je kolko vladze, ak je jej malo aj jej pridam.

shawn7
autor
20. okt 2012

@rebroza ahoj, dakujem za prispevok. Ako vidim, kazda doktorka je ina. Ta nasanas objednala na krvne testy. Ako na jednej strane, ak by bol daky problem, aspon ho objavi. Ale myslim si, ze nasa mala je chuda, lebo neustale behaa vela nepapa.
Ten recept vyskusam 🙂

shawn7
autor
21. okt 2012

@zigzag mamotazku, aku smotanu pridavas? smotanu na slahanie alebo kyslu? a aj ju povaris alebo len pridas do uvareneho a zamiesas?

shawn7
autor
21. okt 2012

@teress ahoj, ako robis pribinacik? a ake ovocie don mozem pridat?

teress
22. okt 2012

dpmacimiláčik: Cca 1/4 - 1/3 litra mlieka prevariť a nechať vychladnúť tak, aby bolo ešte teplé, ale nepálilo.

Do MIXÉRA - pozor, NIE DO ŠĽAHAČA!! dať jednu kocku = 250 g hrudkovitého tvarohu, 10 kvapiek vanilkovej esencie, 1/2 téglika kyslej pochúťkovej smotany, 3-6 lyžíc kryštálového cukru (podľa chuti) a teplé prevarené mlieko, všetko zmixovať dohladka na najvyššom stupni. Vyliať do misky alebo do menších téglikov a nechať "odstáť" pri izbovej teplote asi 1/2 hodiny - hodinu, potom skladovať v chladničke.

teress
22. okt 2012

@shawn7 ovocie akekolvek🙂 čo ma rada

zigzag
22. okt 2012

@shawn7 nie kyslu davam, lebo ta je bez konzevantov, sladka je niecom osetrena, preto kysla, a ma aj dobre bakterie 😉
A iba primiesam po odstaveni , nevarim uz,,, ani smotanu ani maslo nevarim,uz , urobim tolko aby maximalne na olovrant zvysilo, 😉

rovnako,ked so kyslej smotany prisad hnedy cukor mas fajny smotanovy krem, mozes urobit s jahodami, malinami, cimkolvek, a mas to bez zelatin a emulgatorov, ake su v pribinacikoch a podobnych termixox,,, 😉

abika26
1. nov 2012

@shawn7 moja ma 16 mesiacov a vazi cca 9,5kg a doktorka je uplne spokojna.a je v celku dobry jedak:
rano 200ml mlieka
desiata:vianocka s maslo,jogurt,ovocie,parky,kasa....
obed:polievka,hl. jedlo-niekedy len 1 z toho chce-vacsinou zeleninova polievka a maso s ryzou,zemiakmi,cestovinou...
olovrant:cerstve ovocie,vyziva,pribinacik a pod
vecera:chlib so syrom,mlieko
este pomedzi to sem tam chrumka,piskota...
niekedy zje menej niekedy viac,gramaz uz vobec neriesim ked je hladna je ked nie skusim neskor....

shawn7
autor
6. nov 2012

kocky, dakujem..... podla krvnych testov to vyzera, ze moja mala je uplne ok, niektore hodnoty ma na hranici anemie, ale inak uplnev pohode. Nedavno jej vyrasila stolicka a teraz sa jej tlaci druha plus ocak.....ja by som na jej mieste asi plula ohen a nie jedla 🙂

danka282
6. nov 2012

@shawn7 ahoj, nemusis sa trapit vahou svojho dietata, moja dcerka na 18 mesiacov vazila 9,25 kg a bola vyborny jedak, dnes ma 8 rokov a je to zdrave dietatko, vobec sa ani vyskou ani vahou nelisi od svojich spoluziaciek

kurce22
30. júl 2014

Moja malá ma skoro 16 mesiacov a ma iba 8,5 kg.tiež sme boli na krvných testoch a všetko v poriadku,akurat nesmie jest kravske mlieko.ale to jej ani nedavam.a je slaby jedak a vkuse v pohybe.tiež už neviem čo jej mam davat jest.nechce nič

myokarda
3. okt 2017

@teress paneboze tie zdrobneniny.Ved sa to nedalo ani citat