Zdravé koláčiky

lucinkaaa
2. dec 2008

Ahojte,

idu Vianoce a ja nechcem piect klasicke kolaciky, ktorych recepty vsetci pozname. Ved ked napecu stare mamy, svagrine tak je kolacov habadej a nema to kto vsetko pojest. Preto by sme si mohli povymienat recepty na nejake zdrave kolaciky, ktore potesia nie len chutove bunky ale aj nase telicko. Mohli by to byt napr. recepty z delenej stravy alebo nejake diabeticke, alebo proste nejake zdrave.

Tu je zopar, mali by byt podla delenej stravy:

Jablkový koláčik
4 PL hladkej múky a 4 PL celozrnnej múky, 1 ČL prášku do pečiva, 1 PL hnedého cukru, 1 vanilkový cukor, 2 PL rastlinného tuku light, 1 dl soj. mlieka.
Všetko spolu spracujeme a vymiesime vláčne cesto. Cesto necháme postať 10´ a potom ho rozvaľkáme a preložíme na menší vymastený plech. Na cesto rozložíme 3PL ovsených vločiek a asi 50 dkg postrúhaných jabĺk (do ktorých primiešame 2 PL kokos. múčky, škoricový cukor a 2 PL posekaných orechov). Cesto dáme zapiecť do vyhriatej rúry a pečieme asi 20ˇ pri 180°C . Medzitým si uvaríme krém z 1 bal. zlatého klasu a 3,75 dl jablkového džúsu a šťavou z 1/2 citróna . Na upečené cesto rovnomerne natrieme uvarený krém a celé to necháme stuhnúť. Po stuhnutí pokrájame a je to výborný šťavnatý a osviežujúci koláčik.

Ovsená granola
400 g ovsených vločiek, 6 –7 l žíc celozrnnej múky, 100 g slnečnice, 7 lyžíc strúhaného kokosu, 3 sáčky vanilkového cukru, 100 g hrozienok, 4 lyžice oleja, voda
Hrozienka umyjeme všetky suroviny okrem vody spolu zmiešame, postupne pridávame vodu, aby vznikla polosuchá hrudkovitá zmes. Vysypeme na plech pečieme pri miernej teplote, kým nezačnú hnednúť, potom teplotu znížime necháme dosušiť. Granola musí byť úplne suchá. Granolu môžeme tiež uskladniť (napr.v pohári s viečkom) na suchom mieste. Z tejto zmesi pripravíme ľahko rýchlo chutné výživné raňajky. Granolu stačí zaliať jogurtom, rozmixovaným ovocím lebo len trochou zovretej vody, prípadne sójového mlieka .Môžme ich premiešať s pokrájaným banánom, jablkom lebo s iným ovocím. Granolu môžme urobiť naraz aj z dvojnásobnej dávky surovín. Obmeny: Môžeme pridať orechy, aníz, sezam, iné sušené ovocie …

Orechovo-ovocné oblátky
100 g namočených hrozienok, 200 g namočených datlí, 150 g pomletej slnečnice 70 g pomletých orechov, 50 g strúhaného kokosu, šťava z 1 pomaranča, tortové oblátky, 50 g rozmixovaných ovsených vločiek
Hrozienka ďatle so šťavou z pomaranča rozmixujeme, pridáme slnečnicu, orechy, kokos, ovsené vločky a dobré zamiešame. Ak je zmes príliš riedka pridáme ešte ďalšie ovsené vločky. Necháme ½ hodinu postáť. Zmesou natrieme oblátku na hrúbku 0,5 cm prikryjeme druhou oblátkou na chvíľu zaťažíme. Krájame ostrým nožom na malé rezy. Obmeny: Môžeme poliať čokoládou. Z hmoty môžeme tiež urobiť malé guľky a obaľovať v kokose.

Mrkvové šatôčky
250 g celozrnnej múky, 200 g najemno postrúhanej mrkvy, 100 g rastlinného tuku,
kôra z polovice citróna, 40 g pomletých orechov, prášok do pečiva, marhuľový alebo jahodový džem, 1 vanilkový cukor
Zo všetkých surovín okrem džemu vypracujeme cesto necháme ho 2 hodiny odpočívať. Rozvaľkáme na pomúčenej doske, nakrájame na štvorce 10 x 10 cm. Do stredu dáme džem, rohy prekryjeme pritlačíme. Pečieme pri strednej teplote do ružová.

Müsli tyčinky
2 ½ šálky ovsených vločiek, 1 šálka sójového mlieka, ¾ šálky strúhaného kokosu, ¼ šálky namočených hrozienok, 3 lyžice medu, štipka soli
Ovsené vločky opražíme na sucho do voňava. Všetky suroviny zalejeme vriacim sójovým mliekom, zamiešame necháme stáť 20 minút. Potom ešte premiešame. Na hladkom podklade (napr. na tácke)roztlačíme zmes na hrúbku 1 cm. Plochou stierkou narežeme na 3 cm široké 12 cm dlhé tyčinky. Podoberieme, upravíme okraje, uložíme na plech alebo mriežku a usušíme v rúre pri slabej teplote. Hotové tyčinky môžeme na nejaký čas uskladniť v mikroténových vrecúškach.
Obmeny: Môžeme pridať opražený sezam, vanilkový cukor, orechy …

Sušienky z ovsených vločiek
150 g ovsených vločiek, 100 g celozrnnej múky, 100 g rastlinného tuku, 100 g (hnedého)cukru, 50 g pomletých orechov, 50 g sezamu, 1 vanilkový cukor, 1/2 lyžičky škorice, trochu sójového mlieka
Všetky suroviny okrem mlieka zmiešame. Postupne pridávame toľko mlieka ,aby sa cesto netrúsilo, ani nebolo lepivé. Z cesta vyformujeme guľky, ktoré roztlačíme na hrúbku necelý 1 cm ukladáme na plech a upečieme vo vyhriatej rúre cca 15 minút.

lucinkaaa
autor
3. dec 2008

to nikto nemate doma nejake dalsie zdrave recepty? to sa mi nechce verit 😕

magda22
6. dec 2008

jeej ahoj,
aj mna by podobne recepty zaujimali, je nemam cim prispiet, nie som bohvieaka pekarka, teda vobec nie som, ale chcem to napravit a musim teda vyskusat tvoje posledne dva recepty, cim jednoduchsie, tym lepsie 😵
takze dakujeem

magda22
6. dec 2008

lucia a nepoznas nahodou nejake recepty na take tie orientalne kolaciky? s chutou zazvoru, kardamonu, s pistaciami a ja neviem cim este, to je take skor cukrovi, indicke, tuniske, a take

lucinkaaa
autor
7. dec 2008

magdi tak to som rada, ze ta zaujali 😵 aj mne sa velmi pacia, ale este som ich neskusala, budem musiet na tom popracovat.

recepty na tie orientane kolaciky nepoznam, ale ak ich zistis, tak mi daj prosim vediet 🙂

skoda, ze nemas aj ty nejake receptiky, ale snad sa niekto najde a prispeje.

magda22
7. dec 2008

ahoj,
a poznas varime-detem.cz? tam sa nieco najde, aj ked ja mam tiez radsej, ked recept niekto skusi a odporuci...

3558
7. dec 2008

baby ja nemozem prispiet, ja robim len vsetky hrncekove. ine neviem. aj babovku len hrncekovu. ale citam vas. 😵

lucinkaaa
autor
7. dec 2008

magdi tak to nepoznam, hned ako bude trosu casu tak to prekutram 🙂 skusim este pozriet aj niekde inde nejake dobre receptiky. mam este ulozeny aj jeden kolacik pre diabetikov, tak pripadne ked ho najdem, tak ho sem pridam.

zuzi, super, som rada 🙂

zuzu13
9. dec 2008

VIANOČNÉ RACIO HRUDKY:
rozpustiť 1 heru, do toho 1 balíček ovsených vločiek = nechať vychladnúť
do toho dáme 150g prášk. cukru, 150 g polohr. múky, 1 pr. do pečiva, hrsť orechov, hrozienka, kandizované ovocie, 4 vyšľahané vajcia
robíme hrudky na plech a dame upiecť

charlize
30. nov 2011

Ahojte, chcela by som obnovit tuto temu... tak to skusim pridanim receptu 🙂

• 300 g múka žitná celozrnná
• 1/4 KL prášok do pečiva
• 100 g,mleté mandle
• 200 g, mäkké maslo
• 1 ks, (šťava aj kôra) citrón
• 3 ks vajcia
• 1/2 KL,mletá škorica
• 75 g cukor hnedý

Nastrúhanú citronovú koru a štavu u z jedného citróna rozšlahám s dvoma vajcami, jedným bielkom a škoricou. Zmiešala som celozrnnú múku, prášok do pečiva a mleté mandle. Okraje obložíme zmäknutým maslom (tukom) a do stredu nalejeme rozšlahanú vaječnú zmes. Vypracujeme cesto a nechame ho pol hodinu odpočinúť.Prikryjeme ho. Na pomúčenej doske cesto vyvaľkám a povykrajujem štvorce o veĺkosti asi 4x4cm. Potom ich posypem hnedým cukrom. Každý kúsok možeme ozdobiť kúskami mandlí. Pečiem v strede vyhriatej rúry na teplote 200 stupňov asi 15 minút.

katka1981
21. jún 2012

Jej super, ze som nasla tuto temu, uz som chcela zalozit novu pecieme zdravo a chutne. Tak snad sa tema ozivi, lebo ocenim kazdy osvedceny zdravy receptik!!!!!!!!!!!! Dakujem

depi
3. sep 2012

Caute baby 🙂) mohli by ste pridavat dalsie treba uz robit zbierku na vianoce

nicky182
31. okt 2012

kocky, nemam ziadny recept, no chcela by som Vas poprosit o nejaky recept z ovsenych vlociek - susienky ...nasla som ich tu par, no vsetky boli s maslom, skor by som nieco bez masla ....dakujem 🙂

barbora77
1. nov 2012

@nicky182 Ahoj, ja robím také domáce musli pečivko, je to jednoduché, rýchle a máme to radi 🙂) Takže potrebuješ:
3 x 250g jemne hrudkovitého tvarohu, 400 g ovsených neochutených vločiek, 3-4 PL medu (podľa chuti). To je základ, a môžeš si to ochutiť ako máte radi, ja dávam ešte škoricu, hrozienka, slnečnicové semienka a niekedy nadrobno posekám orechy. Pre lepšiu chuť najskôr vločky a semienka nasucho opražím na panvici. Všetko spolu zmiešať, najlepšie rukami, tá zmes tak zvláčnie. Dáš na plech vyložený papierom na pečenie a aby to bolo pekne uhladené, povaľkáš po povrchu s pohárom. Dáš do rúry na 180 st. a pečieš do ružova. Po vychladnutí nakrájaš na aké kúsky chceš a papáš 🙂) Ja tie kocky zabalím do potrav.folie, dám do chladničky a máme desiatu na každý deň. Tak skús, je to fakt chutné. 🙂 Len ma ešte napadlo, ak by si tam chcela dávať tie orechy a pod., dobre to nadrobučko nasekaj, aby to nemalo moc hrubú konzistenciu a držalo to pokope....

nicky182
3. nov 2012

@barbora77 ahoj, dakujem ti velmi pekne za recept, vyskusam urcite, len musim ist kupit tvaroh 😀

miracle
10. dec 2012

Oprasujem temu, snad sa prida aj niekto dalsi

smarti
11. dec 2012

Bukovský má na akv.sk v poslednej téme o vianociach nejaké recepty.

ildici12
11. dec 2012

tak aj ja prispejem, sice to nie je moj recept, spaldove medovniky, ale som ich tento rok vyskusala a su bombove 🙂 cukru som tam velmi malo dala, asi 20-30 g aj to trstinovy
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=21016

smarti
12. dec 2012

@ildici12 aj ja som robila tie medovníky a cukru som dala len polovicu z množstva v recepte a sú úžasné. Októbri som ich piekla 2x na oslavu a len sa po nich zaprášilo. Teraz som ich robila v nedeľu a prišla nečakaná návšteva, tak som im ponúkla a neverili, že sú čerstvé, keďže boli také mäkkučké. Robila som medovníky každý rok, ale vždy s kopou tuku, boli tiež mäkké, ale tieto sú naj. Iné už nikdy robiť nebudem.

fatima30
12. dec 2012

velmi dobra stranka na zdrave recepty s pouzitim celozrnnych muk

http://www.varime-detem.cz/

miracle
18. dec 2012

Spaldove medovnicky su u nas uz tradicne, pridala som aj spaldove linecke a niekde aj jezkov, ale ti sa mi nejako nepodarili.

ildici12
19. dec 2012

pridam este jeden recept na zdrave medvedie labky
150g spaldovej muky
150g celozrnnej muky
30g karobu alebo velmi kvalitneho kakaa
1/2 lyzice skorice
1 vajce
3 rozdrvene klinceky
250g masla
150g mletych orechov
80 g trstinoveho cukru
vypracujeme z tohoto vsetkeho cesto potom naplnime formicky a sup do rury 🙂 ja som piekla asi 15-20 minut pri 170 stupnoch. su uplne uzasne 🙂

mmben
12. júl 2013

Ahoj, jeden pridávam aj ja :

Makové guľôčky proti anémii a stresu. Vylepšíte si nimi nielen hladinu železa, ale i hladinu vápnika. Okrem železa sa mak vyznačuje i vysokým obsahom vápnika. V 100 g sa ho nachádza až 1400 miligramov, čo je najviac zo všetkých potravín. Je to dvanásťkrát viac ako má mlieko a trikrát viac než syry. Uvidíme, čo na to moja anémia.

Suroviny

250 g mak mletý
100 g, , alebo lieskové orechy vlašské mleté
100 g hrozienka
3 PL med
na obaľovanie kokos strúhaný

Postup receptu

hrozienka dobre prepláchneme v horúcej vode a pridáme k maku a orechom, prilejeme med a vidličkou vymiešame na hustú kašu. Potom mokrými rukami tvarujeme malé guličky, ktoré obalíme v strúhanom kokose a odložíme do chladničky.
zdroj (ďalšie zdravé recepty) : http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada...

irma1113
21. júl 2013