Zdravé stravovanie celej rodiny. Kde a ako začať?

bambulka248
25. okt 2012

Ahojte baby. Kedze uz mame maleho drobceka, ktory zacne coskoro papkat, tak som sa rozhodla zmenit nase stravovanie a zivotny styl. No ani neviem kde zacat. Ja a mm sme zvyknuty na uplne nezdravu kuchynu uz z domu - vysmazane atd.... Neviem ci mam zacat pomaly a postupne, alebo zmenit jedalnicek radikalne. Ked budem drobca dokrmovat urcite sa inspirujem par albumami kt. som tu videla, ale co s nami? 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
usiko
27. okt 2012

@fidka79 a to si ako zistila? ja jednoducho neverim, ze pohariky a konzervy, bars aj detske sa robia z krasne cerstvych plodin...proste nie......

domak2
27. okt 2012

@fidka79 no mna by veru zaujimalo kolko ich je ? tych ludi co jedli slaninu a pili a dozili sa stovky ? vela je samozrejme aj genetika a prostredie , ale kto teraz robi denne na poli a beha po horach, manualne pracuje v cistom prostredi? myslim si ze je vela bio pestovatelov, ktori su naozaj poctivi a snazia sa robit to co si zaumienili , bohuzial su niekedy prevalcovani poziadavkami konzumnej spolocnosti, treba si vyberat. V dnesnej dobe uz sa neda verit nicomu, vsetko sa da zapredat za peniaze. Osobne si myslim , ze treba zmenit stravu, lebo zjest dnes salamu to je ako zjest vysledok pokusu Majstra N. Ja uz maso nejem 4 roky, moj muz sice hej, netlacim nanho , ale ked chce maso, musi si ho uvarit sam, ked varim ja tak proste nie je. Dnes je naozaj v kazdej rodine pripad rakoviny, cukrovky, infarktu alebo minimalne vysokeho tlaku, takze niekde asi chyba bude....

mimi21mimi
27. okt 2012

@lussy23 ja to neberiem ako obetovanie sa. citim sa lepsie. som zdrava. moje telo dostava co potrebuje... nemudim brat kvanta liekov neskor na cukrovku, srdce a pod.... vidim to na mojom ocinovi ktoremu som stravou pomohla. schudol 7 kil, vyrazne sa mu zlepsila dna atd... zdravy zivotny styl teda rozhodne nie je obeta... ale kazdy nech si robi podla vlastneho uvazenia 🙂

levandullka
27. okt 2012

Este raz sa musim vyjadrit, nakolko ma tato tema naozaj zaujala. .Ak niekto tvrdi, ze zdravie je aj o genetike.. Neberiem mu tento nazor, moze to tak byt, no v dnesnej dobe, ked na nas cihaju rozne choroby z kazdej strany, nie je nikdy na skodu jest potraviny, ktore nam nejakym sposobom podporia imunitu a nie ju iba oslabia. Kazdy jeden clovek, ktory na seba a na svoju rodinu aspon trosku mysli, by si mal uvedomit, ze hranolky, vyprazany syr, chipsy, cola, sladene napoje... sice detom a vseobecne ludom chutia, no zivot je prilis kratky na to, aby sme sa nimi denno-denne napchavali. Ja sama si sem-tam rada doprajem nezdravy, kaloricky hamburger s hranolkami z tak oblubeneho McDonaldu, no ked si dam vecer pol litra zeleninovo-ovocnej stavy, na ranajky kvalitny tmavy (nie farbeny) chlieb s kvalitnym maslom a so zeleninou, nejako extra ma to nestve. Preto si myslim, ze nie je podstatne zmenit zivotny styl natolko, ze ani nebudete vediet co je to maso, ako chuti dobry rezen ci hranolky, no treba to prekladat naozaj zdravymi a kvalitnymi jedlami, ktore sa v nasom organizme postaraju o to, aby sme zvysok zivota nemuseli brat lieky a bat sa, kedy pride dalsia choroba... Ja sa v zdravom zivotnom style priam vyzivam, pretoze sama som uz z tolkych ,,nezdravosti" zacala mat zdravotne problemy a takisto sa mi tieto jedla postarali o kvalitny prisun hmotnosti, ktorym taka nadsena uz nie som... No konecne som sa ,,dokopala" k tomu, aby som z kuchynskej linky doslova vyhodila vsetky nezdrave, kaloricke a presladene potraviny a zacala nakupovat viac zeleniny, ovocia, potravin s nizsim obsahom tuku a cukru... Clovek ma potom naozaj ovela lepsi pocit 🙂. A snad najviac ma tesi ked vidim nas nakupny vozik... V kosikoch okolo nas su same balene jedla, polotovary, sladkosti... A nas nakup je tak pestry 🙂. A aby som nezabudla, este vacsiu radost mi sposobuju ubudajuce kila 🙂

domak2
27. okt 2012

@lussy23 a co je za obetu, ze jes zdravo? zdravo neznamena tlacit do seba od rana do noci mrkvu a klicky, ked sa do toho clovek pusti, tak objavi tolko novych jedal a chuti, co mu polotovary asi tazko sprostredkuju. a dieta moze byt tiez len rado , ze sa na stare kolena nemusi starat o chorych rodicov nie? 😀 😀

petusko
27. okt 2012

výborná téma, ukladám do obľúbených a určite sa budem inšpirovať 🙂 Niečo zo spomínaného už sa snažím u nás robiť, ale ja sama som závislá na dobrom jedle (segedín, perkelt a pod. 😅) , tak to ide pomalšie 🙂
Určite tu budem sledovať dobré rady 🙂

P.S.: dúam, že namiesto dobrych rád tu nebudú hádky a žabomyšie vojny 😝

lucyfuk77
29. okt 2012

@petusko ...bohuzial to uz tak vyzera, no ja osobne na to nebudem reagovat, nech si kazdy pise co chce. Odkedy so m zmenula jedalnicek, uz som schudla 6 kg (prve 4 v priebehu dvoch tyzdnov, teraz davam dole kilo za 10-14 dni) jedlo mi moc chuti, citim sa lepsie a doprajem si sem tam aj horku cokoladku.... Pomaly ucime aj syna, ako si spravne vyberat. Druhy to bude mat jednoduchsie, uz nezdrave nebude poznat. S manzelom to ide horsie, ale snad sa k nam coskoro prida v plnej miere...

petusko
29. okt 2012

@lucyfuk77 no škoda, nakukam sem a vidim, ze tu zostalo ticho ☹ ja nepotrebujem schudnúť, skor naopak, ale napriek tomu chcem, aby sme sa aspon doma stravovali zdravsie, v skolke to moc neovplyvnim...

barcelona94901
29. okt 2012

že bio je drahé,zdravá strava je strašne draháááá ..
to som si aj ja myslela,ale ked som si to zrátala ani nie,najdrahší je asi prvý nákup,ked nič nemáš..potom to vychadza niekde aj lacnejšie ..napríklad taký kečup aj v DM ..ma stojí menej a je v skle,bio,,navyše dobre chutí ,,než taký plastový ,éčkový.,ktorý často aj s tou chuťou klesá....
ked to máš už zrátane ,nie je to tak drahé ako sa omiela kade ,tade

samozrejma ak je vlastná zeleninka,ovocie,je to dalšie plus ,človek si tým veľa pomože a určite radsej jablko zo stromu ,ak je tá možnosž,každý ju nemá od mami,babky,či z vlastnej záhradky,či od susedky než to umelé ,bez chuti,hoci krásne a brutálne predražené....

doma spravené ,napríklad taký chlebík,kde viem,čo si tam dám,koláčik, šťava ,pretlak..atd je na nezaplatenie

známa povie uf ,no kilo banánov bolo za 1,49,...minule ich mali za 0,99 ..jablká 1,40 ..v obchode..že kam by prišla keby mala kupovať to predražené ovocie..ale kludne si kupi marťankov,kadečo,dá za vitamíny v lekárni 30 eur...

my sa ešte nestravujeme mega zdravo,sme len na ceste k niečomu,zdravšiemu..som rada,že aj na tejto stránke,som našla kopec receptov,napríklad vegetariáni,čo su tu ..nenormálne dobréééé pomazánky maju...vdaka pár skvelým ludom,som našla odpovede na moje otázky a stále kročik po kročiku niekam postupujem

stačí chcieť..najlahšie je povedať nemám na to čas,je to drahé ,,ale kto skutočne chce ten si tu svoju cestičku nájde

mne nestačilo povedať,že naše mami to jedli,tak je to tak..naše deti jedli..pili... chcem byť zdravá,mať zdrave dieťa,nechcem aby v 40tke sme ledva chodili a ak sa dá k tomu trocha prispieť aj stravou,prečo nie? 😉

barcelona94901
29. okt 2012

@fidka79 jedenie slaniny nie je o genetike,ked to spomínaš,musíš spomenuť aj to,predsa,ako ťažko kedysi robili..áno chlap vypil krčah čerstvo nadojeneho mlieka,odkrojil si krajec chleba a ak mal ,dal si aj tu slaninu..ale robil až do večera ťažku,fyzicku prácu..bežný človek si dá slaninu,ale nerobí..nespaľuje..je ine prostredie..keby si sa mohla ist nadychnuť vzduchu vtedy a dnes ..tiež rozdiel..a kopec dalších faktorov tam je..málokto sa dožil vysokeho veku,ved aj ženy zomierali skorej,rovnako aj deti.. 🙂 tiež nemám nič proti domácemu produktu ,ale ani proti bio...radšej si kupim ,spravím niečo zdravšie než nadžgám do seba všetky chemikálie,ečka,v plnej paráde..jasné,nežijem v slamenom domčeku,okolo nás je velmi vela zlého,čomu sa nedá vyhnuť..to je fakt..ale neporovnávala by som to čo bolo kedysi a čo je dnes...kedysi ludia tiež verili že lekár im dáva správny liek a po rokoch zistili pravu príčinu chorob..len si myslím ,že žiť o niečo zdravšie je lepšie, než sedieť s chipsom v ruke a lamentovať aké choroby máme ,kolko za lieky platíme..vsade samá cukrovka,kadečo možné aj nemožné..

lussy23
29. okt 2012

@mimi21mimi aj ja by som sa chcela stravovať zdravo, len nemáme toľko peňazí, aby sme si dovolili kupovať bio
@domak2

lucyfuk77
29. okt 2012

@petusko ano bohuzial v skole a skolke je to des. Tak napriklad propaguju "zdravu" desiatu vola sa to brejky je to od raja, ked som citala zlozenie skoro ma porazilo...tak som musela synovi povedat, nie. Toto ti maminka nekupi, aj ked vsetci tvoji spoluziaci s tym behaju...

lucyfuk77
29. okt 2012

@lussy23 nepotrebujes vsetko bio kupovat v supermarketoch, vyuzi, popytaj sa kamosiek, ci nemaju / nevedia kde kupit kvalitnu zeleninu, ovocie ... A bohuzial trend na slovensku, nie vsetko bio je naozaj bio... Ja vela vyrobkov bio nekupujem, no poriadne si povyberam, co kupim

barcelona94901
29. okt 2012

@lucyfuk77 tak brejky su aj u nás,zloženie som nepozerala ani brejky nedobila.. . 🙂 je to chladené,decká si to otvoria hned piju,ani nechcem vedieť,kto všetko to chytá,čo všetko potom obale prebehlo ..slamku to nemá..je to také..kup a nestaraj sa a rajo..mne ani nepríde kvalitné celkovo ...

mimi21mimi
29. okt 2012

@lussy23 Ono to nie je az take drahe, pokial ide fakt len o stravu... napr. ked si vezmes kolko stoji maso a to maso nekupis, miesto toho nakupis kopec strukovin, natural ryzu, celozrnnu muku atd, nevyjde to drahsie. Ja som rozhodne rozpocet nenavysila... zeleninu nakupujem od dochodcov tuto z okolia resp. zatial na trhu, cez zimu uvidime... nekupujem taktiez velmi casto udeniny (iba pre muza) a vela veci si robim doma sama, aj ked s odretymi usami, ale aspon viem, co malej davam... sladkosti taktiez nekupujem, sem-tam v zdravej vyzive nieco, ale radsej upeciem. Takze nie je to taka katastrofa 🙂

mimi21mimi
29. okt 2012

@lucyfuk77 Riadny humus...

lucyfuk77
29. okt 2012

@mimi21mimi maso nevynechavat, len si poriadne rozmysliet ake a kde kupit !

emogeon
29. okt 2012

@mimi21mimi ano, suhlas,bio nie je az tak drahe ako to ludia vykresluju,niektori ludia casto nakupuju zbytocnosti, kopec udenin,chipsy, kofola, colu, cigarety, alkohol a potom chlieb, jogurty sa daju aj doma robit....

mimi21mimi
29. okt 2012

@lucyfuk77 No ja maso nejem, ale kazdopadne ked sa clovek trochu popyta, alebo pohrabe na internete, tak sa da najst na kurence aj nejaky dodavatel, co ich chova doma 🙂

@emogeon Veru, ja som aj jogurty robila, len malej zistili intoleranciu, muzovi domace nechutia, tak sa mi to nevyplati. Inak lahko sa da vyrobit aj tvaroh a syr, ked ma clovek naladu, a tiez to vyjde lacnejsie ako v obchode a je to zdravsie. Chlebik peciem, v pekarni, ale chystam sa aj na kvaskovy, no kvasok mi zdochol uz dvakrat. :-/

emogeon
29. okt 2012

@mimi21mimi jasne kto chce nech maso papa, bio hydinu sa da uz bezne zohnat aj na sk, ale casto je vypredana..
ano tak chut je troska inu ale da sa zvyknut, nam domace jogurty chutia, alebo tie bio v bille co maju..

lussy23
29. okt 2012

@mimi21mimi no moji súrodenci by nevydržali bez mäsa, v tomto mám smolu

mimi21mimi
29. okt 2012

@emogeon Ja mam Billu dost daleko, ked mam ist peso, ale pocula som, ze mavaju celkom dobry vyber aspon akej-takej zdravej stravy... je to pravda?

lussy23
29. okt 2012

@mimi21mimi ale pár biopotravín nakúpených mám

mimi21mimi
29. okt 2012

@lussy23 Teba zivia rodicia? Spravne to chapem?
Ak aj neovplyvnis tak uplne konzumaciu masa, tak ciastocne sa to urcite da nahradit zdravsimi vecami. Ja musim varit masko raz tyzdenne muzovi a mojmu ocinovi, inak mm sa stravuje vacsinou v robote. Ale tym to bio nekupujem, sebe a malej nedavam. Ona maso aj tak odmietala odmalicka... akurat vcera ma prekvapilo, ked som ju nasla jest kuraci rezen v cesticku, co ukradla z chladnicky... no stava sa 😀 aj ked nadsena som tym vobec nebola.

emogeon
29. okt 2012

@mimi21mimi v Bille maju velmi dobry vyber bio....

lussy23
29. okt 2012

@mimi21mimi pokušala som sa variť aj zdravé veci, ale zatiaľ u nich neuspeli.

barcelona94901
29. okt 2012

@lucyfuk77 že 0,28,- brejky... u nás su myslím že v škole 0,50,- 😀