Zdravé večere pre školákov

viliama
21. sep 2014

Ahojte, je tu dostatok receptov na zdravé večere pre malé deti aj pre dospelých, ale čo rak dať školákom, aby mali zdravý spánok a na druhý deň dostatok energie. Aby neboli príliš prejedení a ráno mali chuť na zdravé raňajky.

tenerifka
21. sep 2014

@ukulela Chapem tie zakazane jedla kvoli alergii, ale kvoli zapachu? To kto bude urcovat, co zapacha a co nie?

ukulela
21. sep 2014

@viliama no a tie vecere - tie nievelmi syte, vecera nema dat energiu do rana. treba ich volit tak, aby deti nemali na noc preplneny zaludok a aby sa im dobre spalo ... ak sa ti chce/da varit, tak zelenina, cestovinovy salat teply (s rybou, kuracinou) ale preco nie aj toasty alebo zapekanky ... mozno s mierou kolac, strudla s kakaom - ale hlavne nie vela sladkeho, aby nemali vela energie na noc a aby zaspali.
rano - to skor sladke na nastartovanie, alebo sacharidy 🙂 ja som dlho ranajkovala musli s mliekom, babovky a tak. aj chleba vo vajci som mala velmi rada - aj ked to teda zdravim velmi nekrici 🙂 a mam rada natierky, sardinkovu, tuniakovu,syrovu ... fu, vyhladla som 🙂

tenerifka
21. sep 2014

U nas nie je nic zakazane, dokonca predavaju v skole bagety z bravcovej sunky( a je tu strasne vela moslimov), tak nech im ten elan vydrzi.....

tenerifka
21. sep 2014

@ukulela
Chleba vo vajci je v poriadku, das k tomu kus papriky ci rajcinu a mas super ranajky

sonagolisova
21. sep 2014

@siska53 nie nezje 🙂 uz som mixovala ...a brokolicu, spenat a podobne zelene...ani nahodou ..to do ust nevlozi...:( mozem podplacat, kricat, nachat vyhladovat....skusala som vsetko a nic...akonahle to zbada na tanieri - koniec

siska53
21. sep 2014

@sonagolisova tak to si klopem..tiez maju veci,co nelubia(skor z ovocia),ale syn si uz zvykol i na brokolicu (sam si vypytal,lebo som mu to prestala davat a neverila,ze to naozaj zje). Moji zjedli aj zapekane cviklove listy a to som im ponukala s dost maliu dusickou,ale nedala som to na sebe znat.

sonagolisova
21. sep 2014

@siska53 tak to je potom radost varit, ked popapaju..... u nas je to tak , ze potom jem iba ja s tatinom....:(

prasiatko30
21. sep 2014

@sonagolisova a neskusala si ako natierku - nase maju rady aj humus - taka cifrrova pomazanka

prasiatko30
21. sep 2014

a vsak nemusis povedat z coho to je urobene
@sonagolisova

azbestica
21. sep 2014

@prasiatko30 a ako sa prosim robi ten humus? dik 🙂
My robime aj tvarohovu pomazanku tvaroh, mrkva cesnak majoneza (zdravsia varianta jogurt ale uz to nie je take dobre 🙂)

prasiatko30
21. sep 2014

@azbestica ja kupujem uz urobeny ale urcite sa najde nejaky recept na nete - u nas doma zabrala zavist😄😄😄ja som si kupovavala humus len pre seba a ani som im ho nenukala az raz to uz nevydrzali a vyputali si a zacali jest aj deti 😀

zuzkat1
21. sep 2014

@nervacik83
@siska53 baby zapojim sa...top recept na chlieb-neda sa pokazit a kazdy sa ide za nim potrhat... 250g t650muka (bezne zamienam za hladku spaldovu),250g razna muka,7g sol,15g masla 375ml vody a 21g drozdia. Ja vsetko hodim do robota a miesim...cesto nie je typicke netreba sa zlaknut.nechat kysnut 3-4 hodiny rucne premiesit a sup na plech.pecie sa 45 min.na 220st.kym sa vyhreje truba nechat kysnut na plechu.trochu narezat povrch.

siska53
21. sep 2014

@zuzkat1 uz ho mam v receptoch pridany 🙂,a ked bude moralka,vyskusam. 🙂

siska53
21. sep 2014

A co tak daco z baklazanu? Opeceny na sucho ci na oleji..rozne zapekany,baklazanovo-paradajkova omacka na cestoviny...plneny baklazan (kto ma rad maso,ja nie,ale plni sa aj mletym masom-radsej vlastnorucne zomletym).

zuzkat1
21. sep 2014

@siska53 to cesto nedrzi spolu je lepkave a akoby rozotrete po stenach misky robota...nezlakni sa🙂 take ma byt....po tych 4 hod je ho plna misa a potom veeela muky na ruky a len trochu premiesit urobit bochnik...stale sa lepi ale tak davam muku furt... Bochnik pekne drzi a zje to aj dcerka kt.iny chlieb nezje🙂

siska53
21. sep 2014

@zuzkat1 ok.dufam,ze nevadi,ze robot nemam..🙂

zuzkat1
21. sep 2014

@siska53 Urcite nie,tak skus ak mas slahac taky aj s metlami na hnetenie,alebo aj rukou vymiesat...🙂

inak dobra tema:..uz dochadzaju napady aj mne

siska53
22. sep 2014

@zuzkat1 inac ano..ja som 4,5r.doma a tiez dakedy rozmyslam,co varit...lebo vlastne stale musim varit,aj ked varim na dva dni ci do mrazaka na "horsie casy"..inspirujem sa i v teme Co varite,dajte inspiraciu,len tam nie vzdy su tie recepty aj zdrave..a jedna mamina tu tiez ma album so zdravymi receptmi,obcas sa chodim inspirovat i tam..

sonagolisova
22. sep 2014

@prasiatko30 ale on sa hned pyta a mne nenapadne si hned nieco vymysliet 🙂 tak poviem pravdu a vybavene ...snad sa to casom zmeni...ja som tiez mala ako dieta odpor k niektorym jedlam a teraz ich zjem

tenerifka
22. sep 2014

@zuzkat1 Ako dlho to nechavas miesit?

tenerifka
22. sep 2014

@sonagolisova U nas sa varena zelenina je malo, len surova. Dosiahla som, aby zjedli varenu kapustu, tu zjedia, a s brokolicou bol boj, tak som sa jedneho dna nahnevala a urobila spagety a na to kusky sparenej(nie varenej) brokolice s cesnakom a trochou smotany a ked zacal naznak protestu, povedala som "mas smolu, nie je to varene ale sparene a hotovo" a zjedla a vlastne teraz s tymto jedlom uz problem nie je.
Dost sa mi osvedcilo zapajat baby do pripravy jedla, ked si sami pripravia, tak zjedia s vacsou chutou.....

tenerifka
22. sep 2014

Vacsi uspech ma jedlo vtedy, ked je jasne, co v tom je, nejake zapekana ci mixovana zmeska u nas neprejde, ale dufam, ze uz bude len lepsie. Deti v predpubertalnom a pubertalnom veku su najhorsi stravnici, treba robit kompromisy. Ked viem, ze by sa mi z varenej mrkvy dovracala, tak ju nevarim, zje surovu.....

sonagolisova
22. sep 2014

@tenerifka dievcata su viac ochotne spolupracovat a daju si skor dohovorit ako chalani....nas syn je byk a tym sa proste nepohne ..

zuzkat1
22. sep 2014

@tenerifka cca 10 min...maslo a drozdie amusia byt uplne "rozpustene" .

@siska53 ja som doma takmer 5 rokov a rada varim len nech mi niekto povie co🙂
Do tej temy chodievam,ja varim aj nezdravo🙂 inak teraz som citala ze bio sa malym detom nema davat...to len tak trochu k teme.

nasta55
22. sep 2014

@kamajka tak to som este nepocula ze zakazuju taketo veci 🙂 sranda. To si pamatam zo zakladky ze spoluziak si nosil na desiatu aj klobasu a taketo ine veci 🙂 ja malemu davam rozok so salamou, so sunkou, s pastekou, syrom alebo niaku buchtu, jogurt, chleba vo vajicku, parok v rozku. 🙂

nasta55
22. sep 2014

@zuzkat1 Poznam ludi ktory maju zeleninku z vlastneho pola teda bio rovno pri ceste tomu sa povie riadne olovnate bio 🙂 a v obchodoch z nazvom bio je len marketing. 🙂

zuzkat1
22. sep 2014

@nasta55 to hej... Ale tam pisali najma o toxinoch z trusu-hnojiva
inak ja neverim na bio,tam to capnu kam chcu

tenerifka
22. sep 2014

@zuzkat1 Preco by sa nemalo detom davat bio? To akoze my dospeli mame narok na stravu bez pesticidov, a detom to budeme davat?
Zalezi, o ake bio ide, ak su to bio keksy, tak je to takmer jedno, lebo je to sladke tak ci tak, len ta muka nema pesticidy. Treba si pri tychto vyrobkoch vsimat, ci maju ozajstny certifikat tej ktorej krajiny, na toto su predsa kontroly, ktore by to mali sledovat.
Co sa tyka bio zeleniny, veru je rozdiel, ci dam decku alebo zjem krasne velke jahody plne chemickych svinstiev alebo male jahody, ktorych sa neurodilo vela, ale nie su postriekane vsetkym moznym. No a o zelenine (najma listovej a korenovej) ani nehovorim. Mame vyhodu, ze tu je kazdu nedelu farmarsky trh a da sa tam kupit sezonne ovocie a zelenina od miestnych pestovatelov, su tam o.i.aj dve predajkyne, co maju certifikat od miestnych uradov, ze ich produkty su na 100% z ekologickeho polnohospodarstva (mavaju aj velmi casto kontroly), ja uz roky kupujem zeleninu len u nich.

zuzkat1
22. sep 2014

@tenerifka pisalo sa to v clanku ze je to hnojene bio hnojivom teda trusom a ten casto obsahuje patogeny zo zvierat a zarodky chorob a mykotoxiny... Inak k tym trhom-poznam "farmara" co nakupi v hypermarkete a za 3nasobnu cenu preda na trhu.

bambi29
22. sep 2014

@zuzkat1 takito "farmari" nakupuju aj z velkoskladov, chemicky upravene ovocie, zeleninu a dalej predavaju za navysenu cenu na trhu. Info priamo z hygieny :/