Zdravé vychytávky pre deti a rodinu

seva
11. okt 2011

ako isto viete, dnesne potraviny urcene pre deti, su plne E-cok, dochucovadiel, chemikalii... ak ste natrafili na nejaku zdravsiu alternativu, a chcete sa podelit s ostatnymi, mozete tu ... tema by mohla sluzit ako zoznam potravin, pripadne aj receptar. samozrejme, kazdy ma iny pohlad na to, co je zdrave, a co nie, a nerada by som, aby sa tema "zvrhla" na vysvetlovanie "preco ano - preco nie" mliecne vyrobky, "preco ano - preco nie" sladkosti... atd. skor mi ide o potraviny, ktore su zlozenim co najprirodzenejsie...

azarijka
11. okt 2011

kaša NOMINA (od Nominal) su rozne pohankove, ryzove, psenove.....
velmi su chutne, relativne lacne (cca 1,60-1,90€)
staci primiesat akekolvek ovocie a mnaaaaam 😉

seva
autor
11. okt 2011

a hned aj pridam tie moje: tvaroh pre deti LIPANEK (obsahuje presne 4 suroviny: tvaroh, smotanu, cukor a kakao, alebo vanilku), ziadne zelatiny, gumy, a podobne. ALNATURA oblatky s orieskovym a medovym kremom (ALNATURA Haselnusswaffeln a Honigwaffeln) ... ich bonus je aj to, ze sa skoro vobec nemrvia.

azarijka
11. okt 2011

nieco pre dospelych:
tekvicovy, lanovy ... a pod. zdrave oleje - jednu lyzicku rano na lacno a zajest niecim mliecnym 😉

nieco z kozmetiky:
namiesto akychkolvek kremov na prave lico na lave lico, pod oci, nad oci, na den na noc na poobedie na doobedie... pouzivam iba bambucke maslo, natieram nim aj dcerku a spolu s modrou indulonou su to jedine dve veci ktore jej vedia zahojit ekzem.
este je velmi dobry kokosovy olej (je tuhy ako krem) na suchu pokozku alebo len tak ako masazny olej 😉

bets
12. okt 2011

@seva Lipanek je vyborny, len bezne ho nevidiet. kde ho kupujes? okrem hypernovy som ho nevidela, len tu mam dost od ruky.
Alnaturu kupujem aj ja. dalej som zaradila do stravy bulgur a kuskus. deti si postupne zvykaju.
napr. robila som aj kukuricnu polentu, nechala som vychladnut na plechu (cca 1-2 cm hrubka), nakrajala som a opiekla na grilovacej panvici. stretlo sa to s uspechom. k tomu salat z rukoly a paradajky.

seva
autor
13. okt 2011

@bets Bets, myslim, ze ho maju aj v Bille. tu kukuricnu poleentu urcite skusim! este mozem odporucit aj cervenu sosovicu (kupila som v dm), normalne ako polievka. ma velmi vela vitaminov skupiny B a tiez zeleza a je preto super najma pre deti, ktore velmi nemusia maso. tiez ma velmi jemnu supku. taktiez som pocula o psene, neviem ho vsak najst. ako pripravujes kuskus? spolu so salatom ?

bets
14. okt 2011

cervena sosovica je dobra aj na zahustovanie, lebo sa rychlo rozvari. staci rozvarit a potom zahustit nejake strukovinove privarky alebo polievky. alebo robievam sosovicovy kolacik z cervenej sosovice. uvarim cervenu sosovicu, pridavam tam cibulku nakrajanu, syr nastruhany, sampiony, vajce a dam piect. mozno tam idu aj dalsie ingrediencie, len si vsetky teraz nespomeniem.

kuskus mam najradsej ked sa pripravi vo vyvare (najlepsie bujon alnatura) podla navodu. a potom tam pridam paradajky nakrajane na male kocky, nakrajanu papriku, cibulku a olivovy olej + nejake bylinky, korenie, sol. este sa tam hodia nakrajane susene paradajky, ale deti im zatial neprisli na chut, tak ich vynechavam.

inak dobry okrem DM je aj Kaufland - tu sa da kupit cerevna sosovica, kuskus, bulgur, polenta, celozrnne muky, myslim ze aj pseno a pohanka, aj susene psenicne klicky, mungo fazula (robievam klicky do salatu) a pod.
pohanku som skusala, ale nam chutovo nejak nesedi.
este robievam rizoto, ze cast dam beznej ryze a cast natural alebo cast jacmenne krupy.

Billu mam tiez od veci, mozno koli Lipankom pohladam nejaku v relativnej blizkosti.

monikabe
14. okt 2011

@azarijka Ahoj, mna zaujima vsetko co si napisala. Mozes mi napisat kde konkretne to kupujes? 🙂 Dakujem.

lenockaaa
14. okt 2011

pseno a jeden receptik pre deti- docitala som sa ,ze pseno je vynikajuca obilnina pre ludi trpiacich celiakiou, pretoze neobsahuje lepok. je to skutocne velmi chutna a na ziviny bohata obilnina. uvarene, poliate preprazenym maslom a posypane grankom alebo iba obycajnym kakaom. 🙂

azarijka
14. okt 2011

@monikabe Kupujem to v roznych bio obchodoch, raz cez net raz v kamennom obchode...podla ceny.
A kvoli ekzemu na pranie pouzivam pracie orechy a na skrvrny Puer - tiez z bio obchodov.

azarijka
14. okt 2011

ja som zatial skusala len pseno a pohanku, ale chcem skusit aj kuskus, bulgur ... atd.

no a vcera som si vyrobila domaci jogurt, na prvy krat celkom slusne... a este chcem skusit piect domaci chleba 😉

ajkuska
14. okt 2011

@lenockaaa ja robím pšeno aj ako prílohu k mäsu, pripravím ho ako ryžu.

tehulka2011
14. okt 2011

@azarijka kde sa da kupit to bambusove maslo?

azarijka
14. okt 2011
seva
autor
17. okt 2011

@bets super, vidis, zahustovat sosovicou ma ani nenapadlo, paradny napad! doteraz som zahustovala zemiakmi, no toto znie lepsie!
@lenockaaa tak to znie super, este otazka, ako dlho sa to ma varit ? a kolko vody treba ? normalne to varit ako ryzu ?

lenockaaa
17. okt 2011

@seva no ja to varim normalne zaliate vodou 15 minut, potom cez sitko zcedim a preplachnem pod tecucou vodou 🙂 no a este jeden celkom chutny recept s tym psenom som teraz vyskusala, uvarene pseno, pomlete vlasske orechy+med+nakrajane susene slivky, chvilu nechat odstat a papat, fakt super..vyskusam aj na detoch 😀

seva
autor
17. okt 2011

@lenockaaa tak to znie uplne uzasne!

ajkuska
17. okt 2011

@seva ja to varím k mäsu tak že najprv to prelejem horúcou vodou, potom dám troška opražiť na oleji ako ryžu a dodusím.

seva
autor
17. okt 2011

@ajkuska dakujem, urcite vyskusam!

martinka1981
18. okt 2011

@seva pšeno kupiš aj v DM drog. hladaj "Hirse"
Ja ho tam kupujem mladšej,mame AE a už neviem niekedy čo jej dať papať tak skušame.Tiež som počula že je pšeno pre deti velmi ok obilnina 😉
Ja jej robim taku hustu polievočku zo zeleniny ktoru toleruje a potom do toho šupnem to pšeno/proso a strašne jej to chuti 😉

martinka1981
18. okt 2011

A ešte vyborna maškrtka pre deti ,tiež maju v DM Špaldove kačenky.Su sladene ryžovym sirupom,neobsahuju BKM ani vajce. Takže idealne pre detičky 😉

seva
autor
19. okt 2011

@martinka1981 Mati, takze proso a pseno je to iste ? lebo "hirse" doma mam, len som si myslela, ze to je nieco ine. polievocku sa chystam robit dnes, takze to tam hned vyskusam supnut.

martinka1981
19. okt 2011

@seva pšeno by malo byť olupane proso,čiže nemci to maju asi pod nazvom Hirse-proso. 😉

seva
autor
19. okt 2011

@martinka1981 je to mozne, lebo my sme momentalne v Nemecku, a pseno - "Flattergras" som nikde nenasla, ani v bioobchodoch, kde maju asi stvorregalovy vyber obilnin ... zato "Hirse" maju vsade.

martinka1981
19. okt 2011

@seva určo to tak bude 😉 je to olupane tak to proso origoš nebude 😀
A ake su ceny v Bioobchodoch v nemecku?? Lepšie ako u nas že? 😉

seva
autor
19. okt 2011

jaj, ani mi nehovor, ani sa mi domov nechce ist ... potraviny su tu vseobecne o polovicu lacnejsie ... a biopotraviny dostanes za cenu obycajnych potravin u nas ... plus nehovorim o tom, aky je tu vyber. a co ma stve, ze aj v obchodoch ako napr. Kaufland su tu uplne ine veci ako doma. kvalitnejsie a lacnejsie. ale zas - doma je doma, tam zase bude zahradka 😉

martinka1981
21. okt 2011

@seva že je to tam lacnejšie a kvalitnejšie o tom nepochybujem 😝 ale hlavne ta kvalita.
Aspon že mame to Rakusko blizko,aj včera sme boli nakupiť 😉
Zahradku mame aj my ,taku mini ale mna ti toto neako nebavi,ale časom ma to možno chyti.teraz pri dvoch krpcoch sa ťažko niečo robi 🙂

lussy23
22. okt 2011

ahojte, prvý raz sme kúpili olivový olej, ktorý bol v Čechách za prijateľnú cenu. Nemáte nejaké osvedčené receptíky, kd eho využiť?

martinka1981
26. okt 2011

@lussy23 všade 😉 do šalatov,na varenie... akurat sa nehodi do kolačov 😉
moj muž vymyslel zdravu alternativu rybacej pomazanky a to že miesto masla da trošku oliv.oleja ,rybku a cibulku. to je všetko.Ale nenatierame to na chlebik ale jeme to vidličkou a zajedame chlebom alebo pečivom 😉

lussy23
26. okt 2011

@martinka1981 ďakujem

xlucia
26. okt 2011

@bets prosim ta napis presne kam pouzivas kuskus, bulgur,pseno, pohanku, polentu a tie susene krupy a tiez ako ktoru potravinu pripravujes. ja mam niektore doma, ale zial, na oboch je napisane ze pripravime obvyklym sposobom 😲 , ale ja som t v zivote nevarila tak neviem ako na to a mam v tom chaos.
veeeeeelmi pekne dakujem