Aká je materská v prípade otehotnenia počas nezamestnanosti?

lauraa82
3. apr 2012

Ahojte, prosím Vás, vie mi niekto poradiť, ako to je, keď som momentálne nezamestnaná /od 1.apríla 2012/ a v prípade otehotnenia,ako by mi vychádzala materská,budem mať vôbec na ňu nárok, a pod.?Mám v tom veľký zmätok. Do 31.3.2012 som pracovala v kuse od r.2002. Neviem, či sa mám ísť nejako pripoistiť, alebo mám ísť iba na úrad práce...
Veľmi pekne ďakujem za rady.

monikasz86
29. okt 2017

@evittam aha uz chapem... Tak vám dakujem 🙂

monikasz86
29. okt 2017

@evittam ale nemusi to byt nepretrzite, akoze bez prestavky 270 dni? Lebo ja ako som teraz na podpore, tak toto obdobie mi vypadlo.... Joj dakujem vám za odpovede

hviezda21
29. okt 2017

@monikasz86 moj navrh znie takto: po 11.11 si daj vyplatit davku v nezam., a nastup do prace: pozri toto:http://www.socpoist.sk/aktuality-o-jednorazove-vyplate...

Tak sa zamestnaj hoc aj na 1/2uvazok alebo zvaz ci nezvladnes pocas skusob.doby aj cely, cize 12dni sluzieb. Potom nastup na PN a budes mat platenu PN do porodu a potom aj narok na MD.

Cize tvoj prijem dalsie 4r: 3mes podpora+3mes.plat+ XY dni PN+ 8mes. Materske+2,5rod.prispevok.

Ak su mamky uctovnicky/personalistky kt.vedia ze som uvazovala zle prosim opravte ma.

monikasz86
29. okt 2017

@hviezda21 a po 3.mesiaci ked poziadam o vyplatenie davky tak kolko dostavam? Este dostanem dalsie 3mesiace? Alebo ako to funguje? Nepochopila som to z clanku...daakych 50percent pisu ale este tym zvyslim mesiacom?

monikasz86
29. okt 2017

@hviezda21 toto bol moj cely plán, ako ste napisala... Zial na vacsi uvazok neviem ist, kedze maly je dost chorlavy a iba vtedy viem ist do prace ked mam svokru doma, ona robí v rakusku.... Ja maleho neviem na koho nechat, a partner tiez na sme ny robí tak je to dost komplikovane..... Aj to, kto zoberie maleho do skolky.... Tak dobre som to vymyslela, len o tej davke som nevedela 🙂

hviezda21
29. okt 2017

@monikasz86 po 3 mes.na UP dostanete zvysok davky cize dalsie 3mes. Cize ked mate mat davku 6mes.(malo vam prist rozhodnutie zo SP) poziadate o vyplatenie zvysnych 3.

monikasz86
29. okt 2017

@hviezda21 ok, dakujem..... Zajtra sa chystam aj tak do soc. Poistovni,vypytam si formulár.... Aj tak sa chcem tak dohodnut aj so zamestnavatelom, aby ma zamestnali od 15.nov. A dovtedy si vsetko vybavim.... Dakujem vám za odpoved 🙂 a pomoc

hviezda21
29. okt 2017

@monikasz86 over si to z 2 zdrojov ak chces: zavolaj na linku SP a len povedz ze mas moznost nastupit do novej prace skor ako doberies podporu ci je mozne si ju dat vyplatit. Ziadny pol.uvazok ani tehotenstvo ani PN ani MD tam nespominaj. Len sa opytaj toto.

A moznost c.2 hoc platena: p.mihal ma teraz platenu sluzbu na svojej stranke kde radi mamickam a oteckom ohladom MD. Presne mu popis celu situaciu a on ti to potvrdi alebo poradi este nieco lepsie.

monikasz86
29. okt 2017

@hviezda21 viete mi poslat link na toho pána? Dakujem

evittam
29. okt 2017

@hviezda21 Ale tie zvysne 3mesiace dostane len 50% z toho zvysku.

evittam
29. okt 2017

@hviezda21 Mihal je veľký h.jzel....😁😉 Najskôr po.ral co mohol a teraz ide dávať rady a este si to necha sj zaplatit?! Och ja sprosta,ze tu radim zadarmo.....

hviezda21
29. okt 2017

@evittam vidíš to som nevedela, tých 50%. Lenže ona je tehotná a zrejme to v skúšobnej dobe nechce oznámiť zamestnávateľovi, cize čím skôr pôjde do práce tým lepšie. No a Mihal je aký je ale keď potrebuješ poradiť je to šanca ako dostat radu ktorá zohľadní všetky možnosti, pretoze na SP mi veľakrát povedia len 20% možno ,resp. Len to čo je v zákone o SP. A ani účtovnícky a personalistiky nemajú prehľad vždy vo všetkom.

majusqa77
29. okt 2017

@evittam no len ako radi.. ..ja som ho uz opravovala

evittam
29. okt 2017

@hviezda21 Suhlasim s
@majusqa77 . Mihál je ten posledný koho by som ziadala o radu.

monikasz86
2. nov 2017

Dakujem vám za rady,uz nastupujem 18.nov.do prace... Neoznamila som ze som tehotna... A o tych 50%poziadam este, aspon nestratim aztak vela.... A dufam ze mi vsetko vyjde.... Este raz dakujeeeeeeem

0majky0
3. jan 2018

Ahojte, čo by ste radili v mojej situácii; od 4.2017 som na úrade predtým som pracovala 6 rokov. Zajtra a budúci týždeň mam pohovory... Teraz som zistila ze som tehotná(3x to nevyšlo, max 13t) to znamená okamžite na rizikové... Vychádza mi len rodičovský príspevok... Viem sa nejak ešte dostať k iným prispevkom? Teda ak by to vyšlo....

evittam
3. jan 2018

@0majky0 Cize porod cca sept.2018. napr.ja neviem 15.9.2018? Mas za obdobie 15.9.2016-15.9.2018 270dni NP? Ako rátam tak nie. Chyba ti okolo 70-90dni. Nemas niekoho kto by ta zamestnal aspon "papierovo"? Mohla by si teoreticky mat este aj max.MD.

barcaaa92
15. apr 2021

Dobrý deň.
Od 1.9.2018 som nepretržite zamestnaná.
Dňa 1.6.2021 mi končí pracovný pomer.
Kedy mám otehotnieť, aby som mala nárok na materskú?
Ďakujem.

alenah31
15. apr 2021

@barcaaa92 pred ukončením PP čiže pred 1.6.2021 - OL je 8 mesiacov pred dňom pôrodu - aby vychádzala MD z OL treba byť tehotná ešte počas PP. Čiže máte najvyšší čas - ideálne v čase ukončenia PP by ste mali byť cca 6 týždňov tehotná

barcaaa92
15. apr 2021

@alenah31 V prípade, žeby som otehotnela neskôr, napr. mesiac po skončení pracovného pomeru a bola by som zaevidovaná na ÚP, ale nemocenské by som si platila ako samoplatca, nemala by som nárok na materskú? ĎAkujem.

alenah31
15. apr 2021

@barcaaa92 nedá sa platiť iba nemocenské - už si musíte platiť celý balík poistenia a to je celkom dosť peňazí.