Ako dlho chcete byť na materskej? Prečo?

susik77
3. jan 2008

Ako dlho chcete byt na materskej?A preco?Piste...

susik77
autor
5. jan 2008

chiela: ja som mala podobnu pracu.tiez som sa tesila, ze vypadnem, ale teraz si pripadam ako nej. zvlastny druh na pokraji spolocnosti.Ale asi je to tou izolaciou, ze sme tu sami, rodina cez 300 km, kamaratky este vsetky bezdetne -a cele dni a vikendy pracuju, aj manzel byva do vecera v praci.Na MC je veronika este malinka.Chystame sa vo februari, al. marci aspon zacat chodit plavat.
Este je nevyhoda, ze byvame sice v Prahe, ale v okraj. casti a nemame ani auto, busy tu chodia raz za hodinu a nie je tu ani poriadny obchod ☹
Je tu ale aspon klud a priroda, takze na prechadzky idealne.
Harmi: ja som mala uz po 2 mesiacoch s malou pocit, ze by som brala tiez brigadu, aspon nej. unik zo stereotypu.
Mozno je to aj tym, ze aj pre tym, ako sa narodila som neznasala stereotyp. Cez vikendy na jar a v lete sme si s manzelom povedali v sobotu rano, ze si niekam vyrazime na vylet, pozreli sme na nete kde je dobre pocasie, pozreli sme spoje a isli sme, ziadne planovanie 🙂

weroni
5. jan 2008

sue: sak prave - ani ja by som urcite nerobila pokial by to nebolo nutne, my sme styria surodenci a mamina bola s kazdym z nas do piatich rokov doma, vela to urobilo 🙂

kutina
5. jan 2008

ja idem do práce v januári 2009- o malú sa bude starať moja mamina, chceli by sme tak 3,5 ročný rozdiel medz bábami a chcem si medzitým odrobiť
no ten čas čo som doma sanchcem malej plne venovať a si ju užiť 😵

elise
6. jan 2008

ja som plánovala že na md zostanem do 3 rokov a vyvhutnám si ju ale už od nového roku "zarezávam" naplno. ale bohužial hypotéka nepustí a bohužial rodičovský a manželov plat je málo ☹ manžel našťastie robí na smeny tak mu niekedy vyjdu smeny cez týžden a nikedy cez výkend a ked mu budú vychádzať smeny cez týžden tak malý pôjde na 2-3x týždenné kamarátke čo je na md a budem jej platiť aspon si aj ona trošku privyrobí 😉 ale ked som bola prvý krát v novom roku v práci, tak mi malý veľmi chýbal ☹ a veľa krát som volala či je všetko v poriadku, ale snažíme sa o druhé, tak ak sa podarí druhé si vychutnám dovtedy aspon ušetríme pár koruniek na hypotéku 😉

kudlanka3
8. jan 2008

Nejde o to ako dlho človek plánuje byť na materskej dovolenke.Ja som chcela už dávno pracovať,aby nám bolo lepšie,ale celý rok 2007 bol nepriaznivý k mojej dcérke,vlastne k jej zdravotnému stavu.A preto aj keď je predškoláčka,som na materskej dovolenke.Proste nedá sa aj pracovať a aj sa starať o choré dieťa... ☹ ☹

maca793
19. jan 2008

3 roky rodičovská dovolenka a po znova 3 roky na predlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zrdravotného zo strany malej. aj keď nerada. a vyhovuje mi to aj po tej stránke, že po 3 rokoch by som sa nemala kde vrátiť do zamestnania, len znova na úrad a poberala by som len sociálku. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

julia225
19. jan 2008

keby som mala kde nechat malu, okrem skolky a jasiel tak isto robim, ale rodicia i nemaju ani 50-robia a starke su uz na to stare, oddychuju, tak som s krpatou doma, ale zatial si to uzivam, kym nepride koniec....od sept ideme uz do skolky... ☹ aj mi bude smutno...

maca793
19. jan 2008

julia225
neboj, prežiješ, aj mne bolo smutno a aj deťom, ale zvykli sme si.
aj ja mám ešte pomerne "mladých" rodičov, takže nehrozí to, aby som nastúpila do roboty a o deti sa mi starali. ☹
keby to bolo možné, tak by som užaj išla do roboty medzi ľudí 😵

julia225
20. jan 2008

no ja som alergicka ako sa naraba s malou, teda ako jej kto v minulosti zabalil plienku ako ju krmia co jej davaju jest, .... nedoverujem nikomu..... 😒 a v skolke neviem ako to tam je.... bojim sa uz len ked vidim tie hrozne zelezne preliezky 😠 😖 🤐

etuska
24. jan 2008

Ja som si matersku vobec neuzila,lebo sme mali dcerku este pocas studia na VS,takze pri 2+3 planovanom babu chcem ostat doma 3 rocky-a uz sa na to tesiiiiim 🙂

lenka78
24. jan 2008

Ja som bola na materskej 3 roky a nikdy viac.Myslim,ze je to individualne.Moj Chris je dost spolocensky,takze s nim nie je problem,no keby som mala citlive dieta,tak sa zase obetujem.Mozno by mi stacila nejaka robotka na vypomahanie,no nemam babicku na pohlidanie. ☹

lefika
24. jan 2008

ja ked som bola tehotna, chcela som sa po roku vratit naspat do prace. teraz ma dcerka 2 roky a ja som rada, ze s nou mozem byt este do septembra doma. a uz teraz ma chyta zaludocna nervozita, ked si predstavim, co ma od toho septembra caka: nervy v praci, cestovanie, nahananie sa, aby som ju o 4 stihla vybrat zo skolky, vstavanie rano o 6....

etuska
24. jan 2008

Presne tak ☹ -preto sa tesim na dalsie tehotenstvo 🙂

lesanaa
24. jan 2008

Mne sa tri roky zdaju vela byt doma. Bola som doma dva mesiace a uz ma len napadali same somariny...neviem, o com by som sa s muzom rozpravala, keby som bola doma tak dlho, zena sa potrebuje predsa aj sebarealizovat. na tej materskej by som ostala rok (na Slovensku je este stale komunisticky "raj", ze tam vobec dlho mozno ostat doma a este za to aj platia) a potom by som sla urcite do roboty, treba ist aj mimo domu, aby potom clovek nebol "vyplaseny" z ludi ako srnka🙂 Zena, ktora vynechala 6 rokov z prace (dve deti za sebou), uz v zivote (povacsine) robit nebude...No ja lutujem tych chlapov🙂))) Tymto som nechcela na nikoho posobit ofenzivne, je to len moj nazor.

sandrika
25. jan 2008

Ja chcem byť doma 3 roky sú to najkrajšie chvíľe s drobčkom tak si ich chcem užiť aspoň s prvým pri druhom uvidím,ale asi tiež

susik77
autor
25. jan 2008

lesana no prave, moj muz tiez chce, aby som isla po 2 rokoch do prace, aby som uplne nezblbla 😎

seki
25. jan 2008

ja chcem ist do prace, ak by sa dalo na 3/4 uvazok uz od 9mes. aby som bola aj s malym.
maly je fajn ale nebavi ma kojit prebalovat a... len toto dokola. asi som sisi ale chyba mi to pracovne tempo. ja som aj robila skoro do terminu porodu a pritom sme doma prerabali a bez toho by ma asi museli hospitalizovat an psychiatrii. som asi prilsi aktivna.
akó ma mozne mnohe odsudia a nepochopia ja tak nechapem tie co vydrzia byt doma 3-6 rokov. ale asi zme kazd ina.
a myslim ze mu prospeje na menj z dna aktivna stastna mama ako taka co je nervozna ze je len doma.

susik77
autor
25. jan 2008

seki: podobne 😉 ale ja nejak chcem vydrzat dva roky, predsa, mala sa straasne vela uci a potrebuje ma...v 2.roku asi zacneme chodit do mater.centier a vymyslat aktivitky 😉

seki
25. jan 2008

tiez este uvidim ako budem na to neskor ked bude lozit a blabotat, teraz mam pocit ze bz som dokazala na tych 6 hodin od neho odist. Bol bz s tatom tak sa mi to nezda taka hruza. muz moze robit aj doma ked sa vratim z prace zas ja. a mam typ roboty co sa dost meni tak potom si urobim same sebe zbytocny stres ked z toho uplne vypadnem a bala by som sa ze sa do toho nebudem vediet vratit.
este to mam otvorene ale su dni ked si hovorim ze musim vypadnut z domu. a to chodim mimo dom, chodime plavat uz bol maly s nami vytepereny na kopci. tak zas nemam taku nudu.

majcik
25. jan 2008

Lesanaa - komunisticky raj? Hm... je to asi uhol pohladu. Ja to vidim tak, ze stat nepodporuje dostatocne matky s detmi, aby mohli ostat na RD az 3 roky, mnohe sa vracaju do zamestnania z financnych dovodov a nie ani tak z potreby sebarealizacie mimo domacnosti... Ved co moze byt pre dieta lepsie, ako to, ked sa jeho matka o neho starostlivo stara a venuje mu vacsinu svojho casu? A co moze byt pre zenu krajsie, ako si vychutnaj svoje najkrajsie poslanie a povolanie - byt matkou?
Tiez sa nechcem nikoho dotknut, len som napisala svoj pohlad

susik77
autor
25. jan 2008

majcik: samozrejme, suhlasim 😉 ale na druhu stranu, ja sa poznam a viem, ze ked vypadnem z toho prac.rytmu ze keby som bola 3 roky doma, bolo by to veeelmi tazke sa aklimatizovat...a to by sme chceli ist v blizkej buducnosti do 2.baby, a preto chcem aspon rok medzitym pracovat...po 5 -6 rokoch by uz bolo veelmi tazke sa vratit...ale zavisi aj od prace...v niekt.oboroch je to pohoda, kde sa toho moc nemeni...

majcik
25. jan 2008

Susik - je to velmi individualne, zalezi od typu prace, urcite. Ale aj tak si myslim, ze statu by mohlo zalezat na starostlivosti o rodinu, vsak prave rodina je zakladnou bunkou spolocnosti... este stale.

Ja by som bola najradsej 3 roky doma, ale uvidime, co nam dovoli financna situacia, budem skusat zohnat pracu na doma alebo na skrateny uvazok, len aby som mohla byt co najviac s drobcom a venovat sa mu 🙂

susik77
autor
25. jan 2008

ja by som chcela tiez prac.z domu, ale az ked bude mverca vacsia 😎 do takych 4 rokov bude dost na mne zavsla aj s hranim a tak a nic by som neurobila ☹

geegee
25. jan 2008

ja som v suvislosti s pracou na tom tak, ze som si nemohla dovolit po prvej MD najst si robotu a po 2 rokoch zase odist na MD. Clovek zacne nieco budovat, obracat na svoj obraz a potom zase odit na MD...takze radsej potiehnem 2 materske za sebou a potom uz budem vediet, ze co si v robote zacnem, to hadam aj dokoncim 🙂

revayova
25. jan 2008

ja som isla od dcerky do prace po roku a popri tom som studovala a nikdy viac.Bola som nervozna, unavena a odskakala si ti mala.Teraz chcem byt doma co najviac, ak nam to samozrejme situacia dovoli.Aj ja sa citim niekedy na pokraji spolocnosti. A ved v zivote sa este narobim dost a deti mi vyrastu a ja chcem urobit pre deti max. A verte,ked som bola podrazdena, nervozna, tak bola aj mala a s muzom to nebolo bohvieco.Ani tie peniaze nestali za to. 😉

audreyd
25. jan 2008

keď mal malý tri mesiace, presťahovali sme sa do iného mesta, tým pádom som o stálu prácu prišla... aj preto sme sa rozhodli pre druhé dieťatko, aby som mohla spojiť dve materské. našťastie sa môžem realizovať aj z domu a teraz sa mi zdá, že dokonca pracujem ešte viac, ako keď som nebola na md. niektoré zamestania sú "šťastné" tým, že sa dajú vykonávať aj vďaka internetu, keď si zamestnanec sám určuje, kedy a ako bude pracovať. aj ja mám to šťastie a aj preto sa necítim na md akási neužitočná... internet je úžasná vecička! 😀 😀 😀

lesanaa
25. jan 2008

majcik, to nie je uhol pohladu, ale zivotna skusenost, pokial si nezila inde len na Slovensku, tak to, samozrejme, nemozes pochopit a zda sa ti, ze platia este aj malo... Ja zijem sice v bohatej krajine, ale ani tu nie su take podmienky, ake su vytvorene na Slovensku - materska je tu neplatena, trojmesacna, u sukromnika nemusi byt ani ziadna...V Europe je to lepsie, napriklad v takom cesku mala sestra matersku 10 000 korun, tolko vela zien ani nezarobi...Podla mna je to postavene na hlavu, ze hoci zena aj v zivote nepracovala, matersku dostava...Na Slovensku je to ako inde vo svete, mnoho veci je dobrych, mnoho je zlych (ceny su priserne), ale naozaj tie socialne podmienky by si ludia zijuci na Slovensku mali viac vazit, inde nie su ani z polovice take...

audreyd
25. jan 2008

lesanaa, keď máš s čím porovnávať, tak je to fajn... ale tiež si nezažila materskú "dovolenku" tu na sr. prepáč, ale keď budeš mať vlastné deti, asi ti tiež nebude po vôli opustiť napr. 3 mesačné bábo a strčiť ho do jaslí alebo súkr. opatrovateľke... ja si na soc. podmienky tu u nás nesťažujem, ale aj tak si myslím, že žena na md je u nás dosť diskriminovaná. a nemám na mysli iba finančnú situáciu, ale najmä spoločenské postavenie a pod. ale to je asi iná téma 🙂

lesanaa
25. jan 2008

audrey, nikdy by som len tak od brucha neplacala, keby som nemala co k teme povedat. Teda, vacsinou🙂 Na Slovensku som teda matersku nezazila, ale mam info z prvej ruky od sestry, ktora roky zije pri Prahe, takze viem, ake to je, ona sice bola na materskej, ale popritom doma pracovala (zarabala viac ako jej manzel), bolo to na nu vela, ale prachy potrebovali, tak chudak makala. Vela veci nemusi byt cloveku po voli, ale nasa znama tu, vyborna inzinierka, dala maleho do jasliciek ako rocneho a isla zarabat. Bezne je, ze zeny 6 tyzdnove dieta strcia do jasli...Bohuzial ine vychodisko nemaju, to nie je o tom, ci chces alebo nehcces, ale musis. Ked nemaju dost penazi a nechcu prist o zamestnanie. Ja by som rada ostala doma rok, tak sa snazim najst si taku firmu, ktora mi miesto podrzi, ked uz za to i neplatia...Ja som v podstate reagovala len na to, ze beznej zene sa celkom hodi materska, lebo viac by tak ci tak nezarobila, aj ked je pravda, ze zivit budu o krk viac. To hovorim zo skusenosti kamaratky, ta je celkom rada, ze je doma a tipujem, ze ked jej vyprsi jedna materska da sa na druhu 😝

danulka2
25. jan 2008

ja tiez planujem ostat na materskej 3roky. Je to naposledy,tak si to chcem vychutnat.