Ako dlho chcete byť na materskej? Prečo?

susik77
3. jan 2008

Ako dlho chcete byt na materskej?A preco?Piste...

audreyd
25. jan 2008

lesanaa, no každý má inú skúsenosť... ja som napr. dojčila malého viac ako dva roky, tak si neviem predstaviť aj z tohto dôvodu, že by som tak skoro išla späť do práce. ale je fakt, že ide tu aj o peniaze a nie každé dieťa má rovnaké nároky. môj bratranec napr. na stravu pre malú platí cca tritisícky mesačne, má alergiu a žena nemôže dojčiť ☹ aj ostatné výdavky nie sú zanedbateľné, ale všetko sa dá zvládnuť... prvé roky našich detí sú tie najkrajšie a už nikdy nás nebudú tak potrebovať ako práve do tých cca troch rokov! to je fakt! ale je to asi veľakrát aj o šťastí... výdavky každej rodiny nie sú rovnaké a príjmy tiež... a fakt je aj to, že keby sa žena mala doma trápiť, tak radšej by som v prípade dieťaťa volila šťastnú a zamestnanú mamu ako nešťastnú a zúfalú na materskej "dovolenke"... 😀

lesanaa
25. jan 2008

Suhlasim s tebou, audrey. Papa.

tweety22
25. jan 2008

ja som toho nazoru, ze pokial rodina nema dostatok financii pre deti, ktore ako vsetci dobre vieme su dost draha zalezitost tak nech maju iba po jednom dietatku... vacsina rodin nezvlada finanancne ani dve deti a aj napriek tomu ich maju... strcit dieta po par tyzdnoch do jasli sa mi nezda ako vhodne riesenie aj ked zena *musi*... samozrejme ak je financna situacia neutiahnutelna volila by som aj ja tuto alternativu... v zapadnych krajinach je velky trend mat aupair uz od narodenia dietata, mozno so mnou vela ludi nebude suhlasit ale osobne si myslim, ze pokial si pri mojom dietati bude kazdy rok striedat ina, neostrielana, mlada holka,ktota v tom veku asi o vychove dietata vela nevie tak to zrovna asi nie je najvhodnejsia forma vychovy... viem, ze vela zien je nutenych ist naspat do prace a mne to pride vzdy luto kvoli tym detom, ktore vlastne za nic nemozu... pokial mi moje dieta nebude vediet same povedat ako sa citi, ci mu niekto neublizuje, ci sa mu v kolektive paci alebo nepaci atd. atd... tak do prace nepojdem...a to som mala velmi dobru pracu a aj nadstandartne ohodnotenu, som ochotna vzdat sa vsetkych prachov... tie su mi uplne ukradnute, hlavne , ze sa budem plne venovat dietatku a nebudem ho v skorom veku vystavovat stresom z inych, cudzich osob... vela zien pise, ze sa musia sebarealizovat a preto idu tak skoro do prace... ja sa vzdy pytam ci su tie 3 roky z nasho zivota tak vela, ze ich nemozme cele obetovat tomu kto to najviac potrebuje ? tot moj nazor 🙂

vesi
25. jan 2008

ja chcem ostať na MD celé 3 roky. našťastie si to môžeme zatiaľ dovoliť a ja som tomu rada. vychutnávam si to, aj ked je to dokopy už piaty rok čo som na MD. je to obdobie pokrokov a vždy niečoho nového čo diaťatko dokáže a som rada, že môžem byť pri tom 🙂

bubatko
25. jan 2008

ja sa zase casto zamyslam, ze kto vymyslel prave tu hranicu 3 rokov; preco to nie je 2 alebo naopak 4 roky...; potom to tak vyzera, ze vela zien sa toho chyti ako pes jeza a bude doma do 3 rokov a basta a vsetky tie, ktore deti "opustia" pred 3. rokom su horsie matky, lebo si dieta nevychutnaju a neobetuju sa atd atd

kazde dieta je individualne, moj brat prvykrat spal mimo domu ked mal 15 rokov, proste ani za svet sa pohnut od mamy; ja zas uplny opak, "sebestacna" pomaly uz ako 2 rocna 😀 a boli sme vychovavani rovnako

podla mna (skusenost s mojim malym) tak okolo 2 rokov je idealne aspon na par hodin denne dieta dat do kolektivu a ist aspon ciastocne pracovat alebo sa inak realizovat

toto je tak strasne individualne, ze nikdy sa nenajde jedna odpoved, proste kazdemu to inak vyhovuje

ale predstavte si napriklad, ze by ste vyrastali v amerike, bolo by pre vas normalne mat matersku dovo len 6 tyzdnov a tukali by ste si na celo, ze existuje krajina, kde je materska 3 roky; takze treba byt trosku aj otvorenejsi a chapavejsi k inym ludom - ja sice si neviem predstavit, ze by som odisla od 6 tyzdnoveho dietata, ale niekto si to predstavit vie...

tweety22
25. jan 2008

bubatko, odist od 6 tyzdnoveho dietata? ak sa to zda niekomu normalne tak ja beriem jeho nazor ale nikto ma nikdy nepresvadci, ze je to aj spravne... pokial moje dieta bude v 2 rokoch vyhladavat kolektiv tak ho do skolky dam a naopak som tiez ochotna s nim ostat doma aj 4 roky, to, ze piseme, ze xceme ostat doma cele 3 roky je skutocne velmi individualne, musime zrejme pisat + - 3 roky, ale zase sa nechytajme uplne za kazde slovicko... v cechach mozu zeny ostat doma aj 4 roky a vela z nich to podla mna aj oceni... na druhej strane sa treba zamysliet aj nad tym, ze zena tiez nie je stroj a otrok aby zvladala deti, domacnost a aj pracu... pokial to nejakej zenske vyhovuje, ze supne vlastne dieta po par tyzdnoch mimo tak ok, je to len jej vec, ja sa s tym zial nestotoznujem 🙂

bubatko
25. jan 2008

keby si sa narodila v amerike a cely zivot vedela o tom, ze existuje len 6 tyzdnova materska tak by sa Ti to zdalo normalne a keby si nikdy nepocula, ze inde je to inak, tak by si o tom ani nevedela a potom keby si sa dozvedela, ze niekde existuje 3 roky, tak by sa Ti to zdalo cudne - len to som chcela povedat

ako vravim, aj pre mna je to nepredstavitelne, ale zase ja som sa narodila a zijem tu, tak som aj ovplyvnena tym, co je u nas...

tweety22
25. jan 2008

bubatko, v mene mojho dietata chvalabohu, ze nezijem v amerike a nie som doma len tych 6 tyzdnov... mozno to nie je ani v tom kde kto zije, mne ako matke by srdce nedovolilo opustit to male stvorenie, ktore je na mna uplne odkazane... nech by som zila fakt kdekolvek 😲

bubatko
25. jan 2008

ale tweety, ved ja Ta chapem, aj Ty si vyrastala s tymto pocitom ako ja, ale zas mi netvrd, ze keby si sa naozaj narodila v amerike, tak by si jedneho dna len tak "z brucha" zapotila, ze ja budem doma 3 roky, aj keby o tom nikdy nikto nepocul a vsetci by boli doma zo zakona len 6 tyzdnov

verulka
25. jan 2008

Ja som spozorovala obrovsku zmenu v spravani mojich deti okolo toho 3.roku. Ta hranica je samo ze orientacna, ale podla psychologov je to najlepsi vek na olektiv- je jasne, ze su vynimky smerom hore aj dole...

bubatko
25. jan 2008

ja svoj nazor uzatvaram tym, ze dva roky na kolektiv v poho, ale menej, no neviem, co by ma muselo prinutit, prachy urcite nie, to je len otazka priorit, niekomu staci aj 10 000 mesacne a niekomu ani 100 000 🙂

tweety22
25. jan 2008

bubatko, ide o to, ze 6 tyzdnov je strasne kratka doba, je jedno ci je to zo zakona ci nie, ved po tych 6 tyzdnoch som nebola ani poriadne zotavena po porode a to nehovorim o citovej vazbe na dieta, tam tiez treba isty cas na vzajomne zblizovanie sa ... toto zaziva kazda zena, ci je na slovensku ci hocikde inde... nemusi byt doma 3 roky, staci kym to dieta nezacne byt samostatnejsie...ja som strasne vdacna zato, ze u nas je moznost ostat s dietatom doma az 3 roky ,ci ich vyuzijeme zalezi na kazdej z nas a taktiez aj na nasich drobcoch ako rychlo sa budu xciet integrovat do kolektivu ... (inak nechapem vyznam toho zakona preco zrovna 6 tyzdnov ked vsetci dobre vieme ake su prve mesiace pre matku a dieta dolezite, ten zakon urcite navrhoval nejaky muz ) ☹ 😒 😠 😀

bubatko
25. jan 2008

ja to tiez nikdy nepochopim, ako mohli uzakonit 6 tyzdnov!!!!! surove

susik77
autor
26. jan 2008

ja si myslim, ze nic v zivote by sa nemalo robit s pocito, ze sa idem " obetovat".nie je to spravne...lebo ked sa niekto obetuje, vacsinou sa citi ukrivdeny a caka, ze mu tu obet niekto vrat...a v zivote to byva vacsinou tak, ze mu to nikto nevrati...
myslim, ze je lepsie urobit tak, aby sme boli my stastni a spokojni a miminko bude tiez spokojne, ze ma spokojnu mamu 🙂
doporucujem knizku: Tvoje dite-sanca pro Tebe-tam je to pekne napisane 😉

emita
26. jan 2008

Tak minimálne do 2,5 roka. Ak sa do toho nepodarí ešte druhé 😀. Chcem dať svojím deťom najviac ako sa dá. Peniažky boli a budú-prežijeme. Radšej skromne ale so šťastnými detičkami 😉

seki
26. jan 2008

audreyd"
... a fakt je aj to, že keby sa žena mala doma trápiť, tak radšej by som v prípade dieťaťa volila šťastnú a zamestnanú mamu ako nešťastnú a zúfalú na materskej "dovolenke"...

s tymto suhlasim 😉

andreafa
26. jan 2008

ja idem od aprila do prace, lebo musim, som sama s malou. ona bude mat jeden rocik a pojde do jasliciek. uz teraz som sa zacala s tym psychicky vyrovnavat. ja sa celkom do prace tesim, ale neviem si tu malinku zabku predstavit v kolektive, taku samucku, bez mamy 😢

seki
26. jan 2008

tweety:
ja som toho nazoru, ze pokial rodina nema dostatok financii pre deti, ktore ako vsetci dobre vieme su dost draha zalezitost tak nech maju iba po jednom dietatku...

toto bohuzial nie je vzdy riesenie ☹ 😒
tento model vedie k zaniku ...

seki
26. jan 2008

6 tyzdnov je velmi malo ☹ ☹ 😠

seki
26. jan 2008

andreafa drz palce aby si to zvladla 😉
ale tiez sa bojim ako to budem zvladat, ked tiez pojdem do prace ale doma ostane tato. tak to ma ukludnuje.
trosku viac nam to vyhovuje.

mory
26. jan 2008

u nas je materska 3 mesiace a myslim ze to nieje az take strasne malinkej je v kolektive fajn krasne sa vyvija a ja by som asi nedokazala sediet doma 2-3 roky by som asi osalela 😅 tak som v inom prostredi a hlavne s ludmi a velmi sa poobede tesim na deti a oni na mna a tiez sa tesia do skolky takze som spokojna 😉

tweety22
26. jan 2008

seki, vacsina rodin si moze dovolit mat 2 deti ale vela rodin maju aj 3 deti a nemaju financie, matka vidi ako jedine riesenie to, ze ide z jednej 3.rocnej materskej do druhej a potom do tretej, toto sa mi nezda ako vhodne riesenie pretoze tie deti nieco stoja a budu potrebovat aspon nejake zabezpecenie do buducnosti... tvrdim to preto pretoze moj manzel je z 3 deti a moja svokra videla ako jedinu moznost ist z materskej do materskej aby dostala aspon nejake peniaze ked nemala kde pracovat, ale aj tak nikdy nemali dostatok financii nato aby si mohli nieco dovolit, cely cas boli len v jednej dedine, kde vyrastali a nikam nechodili... a to je na orawe bezne, ze rodiny maju v pohode aj 6-7 deti aj v tejto dobe... no neviem ci je to zrovna velmi zodpovedne... ale nejdem to tu riesit, je to kazdeho osobna vec, my xceme tiez velku rodinu, min. 3 deti 😀

emita
26. jan 2008

Záleží aj čo tým deťom chcú rodičia dať. Auto na 18-ku? My chceme toľko detičiek, aby sme im mohli dopriať štúdium na VŠ. 3 sa zvládať musia. Poznám rodinu, kde majú detí 9, 2 už študujú a nič im nechýba. Viem že niekto sa môže doma nudiť na materskej a ja nikomu nezazlievam ak odíde po pol roku, no ja by som sa nechcela dostať do takej situácie. Robota ma počká kým deti podrastú. Prajem všetkým detičkám šťastné mamičky a mamičkám šťastné detičky (a dobrých manželov) 😉