Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.
simona55
17. feb 2009
ahojte . chcem sa vas spitat na jednu vec. manzel v praci predlozil dcerine papiere o ukonceni zs aby nepoberal bonus . pricom dcera neisla sa dalej ucit ale sa zamestnala v tom podniku kde manzel. cize mzdarka musi onej vseliako vedet. ked jej robi z vyplatou . no ale teras sa to zistilo ze manzel nadalej poberal bonus a to,v sume 3480sk toje 6 mesiacov .mismetonejako nezistili lebo bober okrem dcery este na try deti. a chcem sa spitat ma pravo tu sumu strhnut naras z vyplaty manzela nakolko manzel upozornil aj novembri mzdarku? dakuje odpovede.
jaduska
17. feb 2009
zuzana - ak by sa narodil v januári, tak je nárok na celý bonus (samozrejme pri náležitom príjme)
jaduska
17. feb 2009
simona - ak mu bol daňový bonus vyplatený neoprávnene, tak pri ročnom zúčtovaní mu ho odpočítajú.
Osobne som taký prípad nemala, tak neviem, či sa to dá riešiť napr. splátkami - aby mu to odpočítavali napr.mesačne. Môžte podať sťažnosť na mzdárku nadriadenému, len či to pomôže, to neviem.
luciaakubko
17. feb 2009
dakujem, jadu 😉
3558
17. feb 2009
jaduska tak to ale trosku nechapem. ked sa narodi v januari tak mam narok na cely bonus a ked sa narodi v decembri, tak iba na jeden mesiac? je to nespravodlive? kto toto mohol vymysliet. ved ja som platila dane za cely rok. nie iba od kedy sa mi dieta narodilo :-p
jaduska
18. feb 2009
zuzka je to spravodlivé, lebo ty poberáš daňový bonus,kým je dieťa nezaopatrené. Takže ak sa niekomu narodí dieťa v januári, tak prvý rok dostane celý bonus, ale ten posledný rok iba za január, kým pri dieťati narodenom v decembri to je opačne - teraz za mesiac a potom za celý rok. Takže počet mesiacov bude rovnaký - samozrejme teoreticky, lebo niektoré dieťa skončí štúdium maturitou, iné ide aj na VŠ. Daňový bonus vymysleli ako obdobu rodinných prídavkov - aby boli zvýhodnení pracujúci rodičia a nie tí, čo si zarábali rodením detí. Takže preto je to tak.... 😉
adka12
18. feb 2009
Baby chcem sa opýtať, či si môže manžel uplatniť daň. bonus aj keď pracuje len brigádnicky...
3558
18. feb 2009
jaduska tak to znamena ze to budem dostavat aj ine roky???? 😕 😕
to by bolo super. tak na buduci rok dostane plnu sumu?
ja viem hlupe otazky, ale tieto temy idu mimo mna. vobec tomu nerozumiem. vsetko co sa tyka uradov som ,,mimo misu,, |-|
jaduska
18. feb 2009
áno zuzanka, na budúci rok už dostaneš plnú sumu - teda pri dostatočnom príjme 🙂 V teórii ho budeš dostávať až do 26-tky dieťaťa, ak bude stále nezaopatrené (t.j. študujúce)...

adka - to záleží od príjmu
adka12
18. feb 2009
Jaduska a aký musí mať príjem???
3558
18. feb 2009
jadus ty si poklad. 😃 😃 sa citim ako by som ich uz vsetky dostala 😃 😃 😃
3558
18. feb 2009
to ma potom narok kazdy kto pracuje cely rok aj za minimalnu mzdu? je to tak?
simona55
19. feb 2009
diki pekne jaduska som si aj ja myslela,zeze to odrata,.z rocnom zuctovany .
jaduska
19. feb 2009
zuzka a možno ťa ešte navnadím - čím viac detí, tým väčší daňový bonus 😃 😃 😃 😃 😃
na získanie daňového bonusu stačí vlastne polovica minimálnej mzdy


adka - tu je zákon:
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ten paragraf 5:
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania.


Paragraf 6 - to sú podnikatelia, takže to sa manžela asi netýka. Takže ak mal príjmy podľa tohto paragrafu 5, tak za rok 2008 museli byť vo výške 6x8100 Sk= 48600 Sk.
3558
19. feb 2009
jadus, takze po lopate pre mna prosiim |-| :
ked sa vratim na slovenko a zamestnam sa za minimalnu mzdu, tak stale budem mat na ten bonus narok. je to tak?

a my aj tak chceme tento rok ,,zamiesat,, na druhe babetko. takze budem ,,sklbat stat,, 😃 😃 😃
jaduska
20. feb 2009
zuzka - tak po lopate povedané áno, už pri minimálnej mzde je nárok na daňový bonus... x-)
sarkanchlop
22. feb 2009
mno nedalo mi, az som sa zaregistrovat musel
nie 6570, ale .... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/b...
6822 skk
🙂
jaduska
22. feb 2009
sarkanchlop - tú sumu 6570 Sk sme spomínali vo februári minulého roku....daňový bonus sa v priebehu roka zmenil, tak je jasné, že aj celková suma je iná. Tých 6822 Sk spomína zuzana29 hneď v prvom príspevku na tejto strane..... 😉
alextlmace
28. feb 2009
😃 moze mi niekto poradit chcela by som vediet ci chlap ktory pracoval prve 3 mesiace potom bol nezamestnany a od 7 mesiaca 2008 je zivnostnik aky ma narok na danovy bonus ked sa mu narodil syn 11.02.2008. v zamesnaní mal vyplatenych len 555 ..........má nárok aj na DB ked bol nezamestnan.......inak splna min prijem a ma aj kladny zaklad dane.............dufam ze mi niekto pomoze velmi budem vdacna...díííík.
angua27
28. feb 2009
alex, ak platil počas roka aspoň nejaký čas dane, môže si uznať daňový bonus na tie ostatné mesiace, čiže 3-12 v daňovom priznaní. 😉
jaduska
1. mar 2009
súhlasím s anguou, len doplním, že musí mať celkový príjem za celý rok vo výške 6-násobku minimálnej mzdy
miro805
4. mar 2009
ingra73 • 4d • 29. dec 2008 o 23:03 : byvat v spolocnej domacnosti a zit v spolocnej domacnosti su dva rozdielne pojmy. Zit v spolocnej domacnosti znamená, ze osoby, ktore v spolocnej domacnosti ziju, sa spolocne podielaju na nakladoch na domacnost. Pri tom nie je podstatne, ci spolu aj byvaju, alebo ci su manzelia. Ak s byvalym manzelom dokazes normalne komunikovat (resp. on s tebou), by som to riesil čestným vyhlásením, v ktorom obidvaja uvediete, ze zijete v spolocnej domacnosti, tj. spolocne sa podielate na nakladoch na domacnost aj po rozvode.
alextlmace
4. mar 2009
angua a jaduska dakujem pekne ale trochu ma metie to ze bol nezamestnany skoro 4 mesiace a aj tak ma narok??? mozete mi to trochu podrobnejsie vysvetlit lebo ja tomu rozumiem tak ze ak má za cely rok prijem 6nasobok min. mzdy a aj má kladny zaklad dane tak má narok aj na DB za cely rok????/tych ostatnych mesiacov/ dakujem za odpoved ste zlate
angua27
4. mar 2009
alex, rozumieš tomu správne. ak by robil čo len jeden mesiac v roku a mal by v ňom príjem vyšší ako je 6-násobok minimálnej mzdy, tak si môže uznať daňový bonus na všetky mesiace od narodenia dieťaťa, vrátane toho, v ktorom sa dieťa narodilo. 😉
alextlmace
4. mar 2009
😃 angua dakujem velmi si mi pomohla 😃
bobacka
15. mar 2009
chcem sa opýtať, či má nárok na daňový bonus rodič dieťaťa, ktorý nie je zamestnaný a je poberateľom invalidného dôchodku.
bobulka34
16. mar 2009
DANOVY BONUS sme si uplatnili. Myslim, ze by to malo byt cca okolo 6800 sk, len nerozumiem preco manzel dostal cez 12 tis vratene na daniach. Mam jedno dieta , cely rok som bola na md a neprekrocila prijem 98 tis. Sice ma to potesilo, ale neviem co je to tych dalsich 6 tisic. dakujem
angua27
16. mar 2009
bobacka, myslím, že invalidný dôchodok je nezdaniteľný príjem. čiže rodič, nemá ziadny zdaniteľný príjem, neodvádza dane, takže nemá nárok na bonus.

bobulka, možno je to vrátenie daní. asi manžel zaplatil veľa na daniach, tak mu okrem bonusu niečo vrátili. ale to by mal mať celé vo vyúčtovaní od zamestnávateľa. 😉
dawytko
27. mar 2009
celkom zaujímavá téma a tu je môj dotaz. máme zamestnanca, ktorý má 1 dieťa, u nás je zamestnaný
od 9/08 - a ešte pracovný vzťah trvá. Predtým bol nezamestnaný,z úradu práce poberal len príspevok a vykonával
absolventskú prax - t.z. nemal príjem zo závislej činnosti. Zo zamestnania mal príjem 42140,- / t.j. nesplna podmienku na danový bonus. U zamestnávateľa podpísal vyhlásenie a uplatnil si bonus prvý krát v 10/08 .
Pri vstupe do zamestnania nežiadal bonus / ani o tom nevedel/. My sme mu vyplatili bonus za 4 mesiace.
Prakticky, ak by ziadal bonus hned pri vstupe, tak by sme mu bonus vyplatili aj za 9/08. Myslela som, že pri ročnom zúčtovaní dane mu doplatím ten 1 mesiac, avšak neviem sa dopátrať, či má na to nárok.
To, že doteraz vyplatený bonus za tie 4 mesiace mu patrí /napriek nedodržania výšky príjmu/ je mi jasné.
dakujem
jaduska
27. mar 2009
Dawytko, na ten DB za 09/2008 nárok nemá, keďže nespĺňa podmienku výšky príjmu....

Začni písať odpoveď...

Odošli