Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

lwh
26. máj 2009

Takže, keď ma zamestná tak 3 mesiace pred nástupom na materskú môže napr. na 700 € aj keď sme mali nulové daňové?? Nebude sa o to niekto aktívne zaujímmať??

lucia1403
21. júl 2009

ahojte ja sa chcem opytat ja pracujem na zivnost o oktobra minuleho roka teraz som uz v 12tyzdni tehotenstva platim si len zdravotku mam narok na matersku??? som s toho tak trochu jelen som antitalent ☹

anib
24. júl 2009

Ahoj gapa 😅 , chcem Ta znovu poprosit o radu, matersku poberam ako szco do 24.9.2009-cize na RP prechadzam od 25,9,2009 DNP mi stale trva aj pocas tohto roka - moje otazky:
1,) mozem zivnost aj pozastavit, ci iba zrusit - ak nechcem prist o RP? /to tlacivo o cestnom prehlaseni je na zivnost.urade? a kam s nim vsade ist?/soc.p., zdrav.p. aj na UPSVaR?/
2,) treba na soc.p. aj oznamit,ze DNP chcem byt nadalej - ci to ma automaticky beru,ze po ukonceni MD platim teda uz za tych 6dni v septembri DNP a s akym VZ /neviem,ci mi v soc.p. daju znovu vypisat RLFO -nechcem nieco zanedbat,lebo neviem,ked si mi poradila - ak bude mala chora v r.2010,aby mi ro ratali z tohto obdobia r.2009 to maximum /nevadi,ze uz zivnost bude pozastavena a ja budem vlastne doma - aj tak budem mat na to narok,vsak?/ a ake tlaciva potom pytat pre soc.p. od dr? ďakujem anib 🙂

gapa
24. júl 2009

anib,
1. stačí pozastaviť. Ale neviem iste, či hovoríš o čest.prehlásení na soc.poistovni a či sa to robí aj teraz. Určite treba vybaviť pozastavenie na živnostenskom a predpokladám na SP treba tiež niečo. No čo??? Či snád také prehlásenie (asi to si myslela), čo sa dávalo predtým, že poberáš RP a nevykonávaš živnosť? To si skús zistiť na SP. Bohužial neviem. A bola by som zvedavá. No predpokladám, že treba RLFO so zmenou t.j. oznámením prerušenia poistenia z dôvodu poberania rodič.príspevku (v odiely 10, číslo 7)

2)
po ukončení poberania materského len začneš platiť DNP, čo si počas poberania materského neplatila.

gapa
24. júl 2009

anib,
stale ti platí VZ, z ktorého si sa prihlásila (príp. dala poslednú zmenu), z toho treba platiť, od 25.9.9, t.j za 6dní z 30dní v septembri.
Nepamätám si už tvoje údaje ani moju radu, bohužial, takže neviem, aký máš VZ.

Ked bude potom dieťa choré, alebo ty, tak si riadne treba vypýtať od lekára očr-ku alebo PN-ku. Ked sa bude čudovať, že ved ste s dieťaťom doma, tak povedz, že si dobrovolne nem.poistená.

anib
25. júl 2009

Gapa, dakujem Ti,
1, moj VZ bol rozdiel /min.odvody do soc.p. tych 357,-sk a a DNP 974,- : LEN TERAZ NEVIEM, KED pozastavim zivnost tym padom uz tych povinnych 357,-sk/cize 12eur nebudem platit - TAK CO? mam dat len ZMENU na to maximum od 25.9.09 na 1300sk/44eur do decembra a potom uz od januara nic a bude sa mi to aj tak pocitat za cely rok 2009?
2, ked bude chora mala - kolko dni je maximum na OCR a ked ochoriem ja - je to platenie zo soc.poistovni tiez nejako ohranicene dnami, alebo kolko x do roka? /samozrejme pytam sa len informativne, clovek si to nepraje,ale nikdy nevies... 😉 /

gapa
25. júl 2009

anib,
uvádzaj vždy vymeriavací základ, nie odvody.
Ak si dáš zmenu na maximum, t.č. je 1084,55eur, tak odvod je 4,4% z toho.
Ak budeš chcieť mať nárok na nem.dávky v celom roku 2010, tak treba byť v r.2010tiež DNP aspon z minim.mzdy platnej od 1.1.2010.

Očr možno čerpať podla potreby. Na 1očr sa vypláca ošetrovné max.10dní, od 11-teho dna očr sa už nevypláca ošetrovné a teda od 11-teho dna musíš platiť DNP.
Kolkokrát do roka, nie je obmedzené. Len sa nedá ukončiť desiatym dnom a na tú istú diagnozu znovu hned nejaký den po tom.
Pn sa vypláca max.52týždnov na 1PN.
Ak by si bola súčasne PN a očr, tak sa vypláca prednostne nemocenské. Ale asi lepšie je ukončiť očr jedným dnom a začať PN dalším.

alcu
21. aug 2009

Chcela by som poprosit o radu . Som SZČO a riadne si platim odvody od roku 2007 nepretrzite z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Som v druhom tyzdni tehotenstva a chcela by som brat max. materske, pričom neplanujem ani pozastavit ani zrušiť SZČO. Da sa to vyriešiť tak ze si začnem platiť DNP viem že to musi trvat min 270 dni a povedzme ze materske z povinneho nem. poistenia budem brat od zaciatku a sustavne budem platit to DNPO aj v case materskej pokial neprejde 270 dni. Mozem potom povedzme o mesiac zacat cerpat aj materske z DNPO.Dakujem

gapa
22. aug 2009

alcu,
nie nedá sa.

zuzuh
27. aug 2009

Ahojte. Potrebujem poradit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a som znova tehotna v 7 mesiaci.
Som zamestnana na dobu neurcitu a od maja minuleho roka mam zivnost.
Doteraz som poberala rodicovsky prispevok. Odvody zo zivnosti som si zacala platit az od tohto jula.
Ako to bude s mojou materskou pri druhom dietati? Ako sa mi vypocita? Bude sa mi pocitat aj zo zivnosti alebo len zo zamestnania?
Ak mi potom po pol roku skonci materska ako to bude s rodicovskou? Budem mat narok na prispevok? Alebo budem musiet zrusit zivnost?

gapa
27. aug 2009

zuzuh,
nárok na materské podla mna len zo zamestnania, lebo zo živnosti si nesplnila podmienku 270dní.

nárok na RP podla teraz platného zákona budeš mať len v prípade prerušenia/zrušenia živnosti. Ak živnosť nezrušíš, tak len nárok na príspevok na sterostlivosť o dieta.

Ak nezrušiš/nepozastavíš živnosť ani počas poberarania materksého zo zamestnania, tak si zisti v SP, či máš alebo nemáš platiť odvody. V tom ti želám vela zdaru pri zisťovaní. By som bola zvedavá. Už si tuším 3-tia mamička. Inak ja sa v szčo velmi neorientujem, no zaujímalo by ma to. A tiež ako si máte alebo nemáte dať prihlášku na dôch.poistenie štátom. Ak máte aktivnu živnosť, tak neviem. V zákone o rodič.príspveku v definícii a podmienkach riadnej starostlivosti v § 3 ods.3 nie je prevádzkovanie živnosti spomenuté (predtým tam bola spomenutá aj varianta, ak rodič vykonáva zárobkovú činnost (t.j. pracuje v zamestnaní alebo na živnost). Spomína sa preušenie alebo skončenie živnosti len pri podmienkach na nárok na rodič.príspovok, čo už je iné. Takže netuším ako je to???

Ale počas poberania materského (aj ked zo zamestnania) a trvania zamestnania + povinného NP szčo, by ste mali byť poistencami štátu na dôch.poistenie. Od ukončenia poberania materského ??? vid zdôvodnenie vyššie

gapa
27. aug 2009

aha, tak sa trochu opravím !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

to čo som písala o dôchodkovom poistení a prihláške po ukončení poberania materského sa vás netýka. LEbo sa to netýka szčo, ktoré sú dôchodkovo poistené ako szčo.

Týka sa to len szčo, ktorý nie su povinne poistený ako szčo ale tie nedávajú prihlášku po ukončení poberania materského.
NO nezávidím szčo. ☹

zuzuh
28. aug 2009

tak skusim napisat mail do socialnej. Som zvedava co mi odpisu lebo tu u nas na pobocke mi nevedeli nic povedat ze co a ako.

zzuzca
2. sep 2009

ahoj baby,
prosim prosim o radu pre moju sestru 😵 je vydata, studentka posledneho rocnika VS,zaroven zivnostnicka(zivnost zalozila pred par mesiacmi..). asi caka babatko 😵
odvody do zdravotnej poistovne za nu plati stat (kedze je este student), socialne odvody si neplati (kedze 1.rok zivnosti je to dobrovolne). pisem to trosku laicky,velmi sa v tom nevyznam, ale snad je to zrozumitelne 😉

otazka znie, dostane bez problemov matersku? a potom rodicovsku? ako sa vypocitaju davky v jej pripade? nie som si ista ci vobec na matersku bude mat narok kedze predtym nepracovala... babo sa narodi asi v aprili 2010, zhruba vtedy bude aj koncit VS ...
nema radsej zrusit zivnost? (je zalozena len papierovo,inak sa nic nedeje, ale mozno za par rokov by sa tym rada zivila...ma cestovnu agenturu..zatial ale ako pisem ma len zalozenu zivnost, nic viac...) ...alebo nema zivnost pozastavit? na ako dlho sa da pozastavit?

VELMI dakujem vam za akukolvek radu.

gapa
2. sep 2009

zzuzca,
nárok na materské mať určite nebude, ak je už tehotná a nebola nikdy nem.poistená. Bude mať nárok na rodičovský príspevok(RP) od mesiaca narodenia dieťaťa, ale to len v prípade, ked preruší alebo zruší živnosť.

Ak nezruší, tak bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa
-vo výške 25% z výšky RP ak sa o dieťa bude starať sama,
-ak by jej niekto vyfakturoval za starostlivosť o dieťa, tak v preukázanej výške no najviac vo výške RP.

denkanka
13. sep 2009

Cavte baby!
Chcela by som sa s vami poradit co mam robit. Som tehotna(prvy krat) a termin mam 15.1.2010. Pracujem na zivnost a odvadzam odvody z min. vymeriavacieho zakladu od roku myslim uz 5 rokov. Dobrovolne poistenie si neplatim. Povodne som chcela pracovat az do Vianoc a potom ist na matersku, ale s pribudajucim bruskom zistujem ze je to cim dalej tahsie stat cely den na nohach(pracujem ako kadernicka)a mavam niekedy bolesti v podbrusku takze snazim sa pracovat menej a preto som uz dala k 31.10.2009 vypoved z priestorov. Lekar mi povedal ze ma radsej da na PN (asi aj skor v oktobri). A teraz moje otazky:
Kedy mam prerusit zivnost(planujem byt na materskej cele 3 roky-pripadne s dalsimi detmi)?
a)tiez ku 31.10.2009 a potom sa prihlasit ako nezamestnana?
b)ku 30.11.2009 a to by mi do terminu vychadzalo uz tych 8 tyzdnov na matersku?
a vyjde mi vobec narok na matersku ked som platila len minimalne odvody?
Ako by ste to riesili vy?
Dakujem 🙂

gapa
14. sep 2009

denkanka,
pri pravdep.termíne pôrodu 15.1.10 môžeš nastúpiť na MD už 20.11.09, takže 30.11.09 je v pohode. Nárok na materské však budeš mať minimálny a predpokadám nižší ako rodič.príspevok, takže potom môžeš požiadať o dorovnanie materského do výšky RP.
Kedy prerušiť živnosť si netrúfam radiť, lebo mám z toho trochu guláš, zo szčo. Počas poberania nemocenského a materského však odvody nemusíš platiť aj keby bola živnosť aktívna. Ale na nárok na rodič.príspevok musí byť živnosť vlastne prerušená. By som sa možno išla informovať na UPSVaR, či mi doplatia do výšky RP aj v prípade, že živnosť nie je prerušená.

tinika
14. sep 2009

Ahojte, som SZCO a 26,10 idem na matersku. Viem ze pocas MD sa odvody nemusia platiť, počas RD uz ale nesmiem mať zivnost a ako som sa dozvedela, ked schvalia zmeny tykajucce sa RD tak uz ani na dohodu nebudeme môct robit, lebo dostaneme nizsí rodičovský príspevok. Velmi podporuju mladé rodiny ...

ada32
14. sep 2009

gapa prosim ta ten zakon bol kedy novelizovany?
ja som na RP od jula 2007 a zivnost som nepozastavila.
dostavam plny RP a odvody si plne hradim.
odkedy matka nema narok na RP ked ma aktivnu zivnost?

gapa
14. sep 2009

ada,
ak začala poberať RP po 31.12.08. Na teba sa ešte vzťahuje prechodné ustanovenie, t.j. môžeš byť aj zárobkovo činná a aj poberať RP.

ada32
14. sep 2009

aha,tak fajn.diky za odpoved.uz som sa bala,ze nas daniar zase nieco prehliadol. 😔

lul
16. sep 2009

ahojte

aj ja by som vas prosila o radu. pracujem teraz ako sprostredkovatel, ale nemam zivnost. od 1.7. 09 mam povinnost platit do socialky. kedze som bola na PN, neplatila som, ked som z PNky odisla, zaplatila som. toto by malo byt ciste. otazka ale znie, ze 1.10 nastupujem na MD a uz teraz som presvedcena o tom, ze do prace naspat sa nevratim. je lepsie "dat vypoved" (v uvodzovkach preto, ze nie som zamestnana, ale mam s nimi zmluvu atd) teraz alebo az po ukonceni materskej? co by sa potom stalo s rodicovskym prispevkom? budem mat narok?

je teda lepsie byt vedena ako SZCO (bez zivnosti, ale socialka aj zdravotka to berie tak, ako keby som tu zivnost mala) alebo ako nezamestnana na urade prace?

vlnkazblnka
16. sep 2009

ahojte,

stranka je super..pomaly sa snazim v tejto kapitole orientovat🙂 No co clovek to asi ina situacia..
ja som szco- slobodny umelec... t. j. nie zivnostnik, takze ani nemam co prerusovat...ale poporiadku...
Ako som uz vyssie spomenula , slobodny umelec a v socialnej poistovni som prihlasena uz zhruba styri roky ako dobrovolny platca. Narok na matersku mam to je ok. Moja otazka skor smeruje k rodicovskemu prispevku... Kedze praca ktoru vykonavam je na zmluvu o spolupraci a poskytovani sluzieb (obchodny zakonnik),a potom tiez nejake autorske veci (nepravidelne prijmy) budem mat narok na RP a ci nie? Hmm a zaroven, ako dobrovolny platca do soc. poist. je jasne ze pocas materskej platit odvody nebudem, do zdravotnej tiez nie, ale tam sa to aj tak zrovna pri rocnom zuctovani. Ale naozaj by ma nastvalo ak skoncim s rodicovskym prispevkom s 1195 Skk ...poteste ma prosim niekto dobrou spravou🙂)pls

sisulka7
17. sep 2009

ja si chcem len overit, ci mozem pracovat pocas MD na dohodu, ide o lektorovanie asi 6 hodin tyzdenne? A este, ked som bola na socialke kvoli druhemu pilieru, tak povedali, ze ked nastupim do prace mam to oznamit, ale dohoda sa asi nepovazuje za nastup do prace, ci snad ano? Dufam, ze mi niekto poradi.

gapa
17. sep 2009

sisulka,
odlhásiť sa zo SP treba, ak začneš prac.pomer,
ak sa o dieťa nestaráš sama ale ide napr. do škôlky, jaslí, živnostníčke (až na výnimky ak ide o dieťa s dlhod.nepr. zdr.stvavom, alebo rodičia sú zťp)

Ale ak sa počas tvojej práce na dohodu o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo teda niekto bez živnosti, tak môžeš byť dôch.poistená, splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa. Len na UPSVaR to treba oznámiť, na SP nič.

gapa
17. sep 2009

lul,vlnka zblnka,

záleží podla akého § zákona o dani z príjmov máte príjmy,
pozrite sa na zákon o rodič.príspevku (je tuto desiaty v poradí)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

a v nom hlavne:
§ 3 ods.1 písm. d) podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti nevyhnutná pre nárok na RP
§ 3 ods. 4
§ 4 ods.3 čo je zárobková činnosť - ak dosahuješ príjmy podla § 5 a 6 ods.1,2 a 5 Zákona o dani z príjmov

no zdá sa mi, aj ked nemám skúsenosť!!, len som nakukla do zákona o dani z prijmov, že asi patríte pod § 6 ods.2 (sprostredkovanie, autorské činnosti, nezaradené činn.)

lul
18. sep 2009

dakujem, no priznam sa, ze po precitani toho zakona som z toho vobec neni mudra 😀

gapa
18. sep 2009

lul,
definuj, čo konkrétne?
ten odkaz na zákon o dani z príjmov ! 5+6???
pozri sa do danového priznania. V ktorej kolonke máš uvedené svoje príjmy zo sprostredkovania. Predpokladám podla § 6 ods.2 písm. d) (v DP B je to v VI.oddiely riadok 8)

V takom prípade sa považuješ počas poberania príjmov zo sprostredkovania za zárobkovo činnú a nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla teraz platného zákona, lebo tam je podmienka, že nie si zárobovo činná.

sisulka7
18. sep 2009

dakujem gapa a ked to oznamim, tak nestracam nic z materskej, ze? treba to na nejakom tlacive oznamit, alebo staci len tam prist a osobne?

sisulka7
18. sep 2009

a nevies mi poradit, ci je vyska prijmu nejako ohranicena? A ked uz budeme na rodicovskom prispevku a budem pracovat na dohodu a bude sa o malu starat muz, (su to dve poobedia), budem splnat podmienky pre plny prispevok?