Ako je to s neplatenou predĺženou RD a škôlkou?

janulap
6. feb 2009

Gapa,si tu?
Potrebovala by som presne zakony..asi aj tie odseky...nevyznam sa dotoho...no proste,kde je jasne napisane,ze:
Ak som na neplatenej predlzenej RD,moze ist dieta na 4hod(podla ZP) do skolky....gapa nedavno sme sa o tom bavili :o)
A presny zakon,ze ak je matka na predlzenej platenej Rd koli nepriaznivemu zdravotnemu stavu,tak tiez moze ist do ksolky na 4hod.
DAKUjEM :O) 🙂

gapa
6. feb 2009

janalap,
takže to ZDRAVOTNE POISTENIE šTáTOM

zákon o ZDRAVOTNOM POISTENI § 11 ods.8 písm.j)
píše, že stát je platitelom poistného za fyz.osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov.
+ ods. 12 písm.a)
v ktorom je uvedené, že podm.riadnej os.celodennej a riadnej starostlivosti je splnená aj v prípade, ak navštevuje jasle, Mš, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

pozn. tento zákon som nepozerala, či nebol novelizovaný, tak snád platí stále, že je to pod písm. j (niekedy sa stane, že sa to poposúva 😉 )

a DôCHODKOVE POISTENIE STáTOM (je to v dvoch zákonoch)

zákon o SOCIALNOM POISTENI § 15 ods.1 písm c) + ods.3 kde je odvolávka na definíciu o riadnej starostlivosti na osobitný predpis = zákon o rodič.príspevku

no a v zákone o RODIčOVSKOM PRISPEVKU účinnom od 1.1.09 je to v § 3 ods.2 (riadna starostlivosť) + ods.3 písm.b)
kde sa hovorí, že podmienka riad.starostlivosti je splnená, ak dieťa s dlhodobo nepriaz.zdrav.stavom naštevuje najviac 4 hod. denne Mš, zariadenie soc.služieb alebo iné obdobné zariadenie.

gapa
6. feb 2009

môžeš napr. použiť aj staršie znenie zákona o SOCIALNOM POISTENí, lebo tie odseky, čo som ti písala, sú bez zmeny, samozrejme celý zákon v tomto znení už aktuálny nie je

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

gapa
6. feb 2009

zákon o RODIč.PRISPEVKU je tu novela v článku II.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

gapa
6. feb 2009

zákon o ZDRAVOTNOM POISTENí našla som len na www.porada.sk znenie účinné od 1.1.08

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-...

poistenie štátom pre túto mamičku je "isté" len v prípade, že nemá žiadne príjmy (ani z dohody). Pri dohode je potom dôležité, či jej trvá prac.pomer. No to rozoberať nebudem, lebo v tomto sa už bohužial nevyznám. ☹ 😉

janulap
autor
7. feb 2009

gapa DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

janulap
autor
26. feb 2009

gapa.
prosim mohla by si mi vysvetliti toto?Skopirujem

gapa • 2d • 6. feb 2009 o 23:45 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
janalap,
takže to ZDRAVOTNE POISTENIE šTáTOM

zákon o ZDRAVOTNOM POISTENI § 11 ods.8 písm.j)
píše, že stát je platitelom poistného za fyz.osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov.
+ ods. 12 písm.a)
v ktorom je uvedené, že podm.riadnej os.celodennej a riadnej starostlivosti je splnená aj v prípade, ak navštevuje jasle, Mš, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

nerozumiem tomu......MS,jasle,zariadenie,v ktorom je umiestnene na zaklade rozhodnutia sudu,alebo ine obdobne zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

😉

gapa
26. feb 2009

no štát platí zdravotné poistenie za osobu, ktorá sa stará OSOBNE CELODENNE a riadne o dieťa.

no sú aj výnimky, napr. ako je uvedené v tom, čo sa pýtaš, ak dieťa navštevuje:

jasle alebo
MŠ alebo
zariadenie, v ktorom je umiestnené na záklde rozhodnutia súdu alebo
obdobné zariadenie
- no maximálne v rozsahu 4hod.denne

takže ak navštevuje jasle na 4hod., je to OK, alebo ak navštevuje M´š na 4hod, tak tiež je to OK, takže nevadí, že sa o dieťa nestaráš OSOBNE CELODENNe, aj tak si poistencom štátu t.j. len pre ZDRAVOTNé poistenie samozrejme.

janulap
autor
27. feb 2009

Dakujem.....takze,ked na papiery zo ZP budem prehlasovat cestne prehlasenie,a bude tam napisane,ze sa riadne a celodenne staram o dieta,tak v tom je uz chapane aj tie 4hod v skolke?Aj ked to tam napr.napisane nebude? 😒

gapa
27. feb 2009

áno

janulap
autor
27. feb 2009

Dakujem ti naozaj VELMI PEKNE 😉 😉 😉

gapa
27. feb 2009

no ale pre istotu by som sa to na tvojom mieste aj tak opýtala na ZP, ked to budeš podpisovať. A daj vedieť. 😉

janulap
autor
2. mar 2009

gapa,
este sa chcem nieco opytat.Dcerka by isla do skolky az od septembra,takze v septembri sa budem musiet zo SP odhlasit,ze?
A chcem vediet,nebude mi to chybat,ked sa odhlasim,nebudem mat zas niekde inde koli tomu problemy? 😒
Dakujem